Урок - дослідження
Тема уроку. Займенник як частина мови: морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета уроку: дати учням поняття про займенник як частину мови, формувати вміння знаходити займенники у тексті, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль, виховувати почуття власної гідності, поваги до людей.
Форми і методи навчання: елементи ТРВЗ-педагогіки (системно-функціональний аналіз, метод емпатії (перевтілення), інтерактивні форми навчання.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Оформлення дошки: тема, схема СФА, проблемні питання: для чого у мові «живуть» займенники? Для чого у світі живе людина?, девіз уроку.
Методична довідка. Клас поділено на 3 групи. Протягом уроку склад груп буде змінюватися. На початку уроку діти поділені на групи відповідно до кольору карток. До складу «кольорових» груп входять учні з різним рівнем навчальних досягнень. В ході уроку учні розподіляться згідно номерів, які відповідатимуть рівню знань учнів.
Хід уроку
І. Оргмомент
Учитель. - З яким настроєм прийшли на урок?
- Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?
- Продовжте речення « Сьогодні на уроці я хочу ….»
Який девіз нашого уроку? (зачитують з дошки)
Я, ти, він, вона – разом ми одна сім`я.
Будем всі ми працювати, знання нові здобувати
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Стук у двері. Заходить учень (заздалегідь підготовлений) і звертається до класу:
Він казав, щоб хтось із вас після уроку зайшов до нього. Якщо його не буде у своєму кабінеті – зачекаєте. У нього дуже важлива справа до вас.
Так, наче все сказав. Нічого не забув? Не забудьте: це дуже важливо! (виходить з класу)
Учитель. Та ні, мабуть, те, про що наговорив нам Сашко, не таке вже й важливе, якщо той, кому хтось із вас потрібний терміново, не підійшов до вас особисто. Важливе зараз інше. Це вивчення нової теми. Діти, а ви зрозуміли, кому і до кого треба прийти після уроку? Що було відсутнім у повідомленні? Ми сьогодні розпочинаємо вивчати ЗАЙМЕННИК.
-Що вам уже відомо про цю частину мови? Наведіть приклади займенників. Пригадайте, які займенники вживав Сашко.
Сьогодні ви поповните свої знання про займенник, з`ясуєте його морфологічні ознаки, синтаксичну роль. А на наступних уроках вас ще чекає багато нового, поки що вам невідомого.
ІІІ. Вивчення навчального матеріалу
Займенники – зручні, хоч в них немає гри фарб справжнього живого мовлення, вони не можуть мати при собі яскравого епітета. Вони, як запасні гравці на футбольному полі або дублери в театрі, виходять на поле, коли змушено «звільняють гру» значущі слова.
Це питання, відповіді на які ми з вами будемо готувати протягом уроку.
Кожна група отримує картки із завданнями, схему СФА
Завдання для всіх груп: заповнити систему і надсистему схеми
Група зелених. Визначте основну функцію займенника. Для цього скористайтеся матеріалом підручника на стор. 226 (1-ий абзац)
Група синіх. Запишіть властивості займенника. Для цього скористайтеся правилом на стор 226 ( 2-ий і 4-ий абзаци)
Група червоних. Щоб з`ясувати, що є підсистемою займенника, ознайомтеся із розрядами займенників на стор. 225. Назви розрядів запишіть у схему.
(Учитель заповнює схему на дошці)
Один із учнів робить узагальнення за схемою:
4. «Я- редактор»
Прочитайте уважно текст. Обговоріть його у групах. Що б ви в ньому змінили?
(Виправлення робити в друкованому тексті ). Відредагований текст запишіть у зошити, підкресліть займенники. Визначте відмінок)
У кожного з нас повинна бути мета. Мета для людини, як маяк для корабля, без маяка корабель не потрапив би до берега: плавав би морем, корабля жбурляли б хвилі. А людина без мети не могла б жити, людина була б схожа на корабель без керма.
5. Продовжте речення і запишіть. Підкресліть займенники.
Моя мета - ………
6.Розбір займенника як частини мови
- Давайте ощасливимо сьогодні хоч одного займенника і видамо йому посвідчення частини мови. (Групи заповнюють бланки посвідчення для займенника «моя»)
1. Ім`я ________________
2. Частина мови___________________
3. Вказує на ознаку, предмет, особу, кількість (потрібне підкресліть)
4. Початкова форма_____________________
5. Розряд за значенням____________________
6. Відмінок______________________________
7. Особа (якщо є)_________________________
8. Число (якщо є)_________________________
9. Рід (якщо є) ___________________________
10. Синтаксична роль_____________________
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу
(Зміна складу груп: учні сідають у групи відповідно свого номера)
1.Завдання для груп.
Група №1. Твір-перевтілення на одну із тем:
«Я - весна», «Я- річка», «Я - пролісок», «Я – квітень»
Група №2. Виконати вправу 407 (стор. 226). Вставлені займенники підкреслити
Група № 3. Розподілити картки зі словами у два конверти: в один – займенники, в другий - інші частини мови
(мої, тихо, чудовий, свій, вони, радісний, свято, ми, я, читати, швидкі, цей, себе, той, всі, сто, п`ятиповерховий, наш)
2. Звіт груп про виконану роботу
3 Вибірковий диктант. Учитель читає вірш, учні виписують займенники.
Що таке людське життя, як його прожити,
Щоб на старості років та й не пожаліти?
Пролетить швиденько час, мій шановний друже,
Швидко висохне вода у старій калюжі.
З часом пізнається світ, пізнається доля,
Пізнається і життя – на те твоя воля.
Будь людиною простою, май хорошу душу.
Бо людина – це є ти. Обійди калюжу.
Якщо є сторонній шлях, піди по сухому,
Тільки скривдити себе не давай нікому.
Полюби усіх навколо, це тобі потрібно,
І твоє звання – людина – ти відстоюй гідно.
- То для чого людина живе на світі?
У. Узагальнення матеріалу за СФА.
(за схемою може без труднощів розповісти про займенник будь-який учень)
- Для чого займенники існують у мові?
( для милозвучності мови, для уникнення небажаних повторів )
Порівняйте займенник з іншими частинами мови, які ми вивчили. Що спільного і відмінного у них?
УІ Підсумок уроку.
УІ Завдання додому: усний твір-перевтілення «Я - займенник»,
(з використанням займенників);
письмовий міні-твір «Моя родина»