Користувацький вхід

Урок навчання грамоти 1 клас

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


2

УРОК НАВЧАННЯ ГРАМОТИ В 1 КЛАСІ
ЗА СИСТЕМОЮ РАЗВИВАЛЬНОГО НАВЧАННЯ

Рибченко Олена Олександрівна,
учитель початкових класів
Мелітопольський навчально-виховний комплекс №16
«Дитячий садок – школа - ВУЗ»

Тема уроку: Звук [е].
Буква Ее.
Мета:
- познайомити учнів зі звуком [е] та позначенням його на письмі буквою – Е, е; удосконалювати вміння дітей «читати» звукові та звуко - буквені моделі слів;
- розвивати логічне мислення;
- удосконалювати мовлення;
- збагачувати словник дитини.
Обладнання:
- звуко - буквені моделі слів;
- набірне полотно;
- малюнок «Зоопарк»;
- малюнки зебри, лева, страуса Ему, пантери;
- слайдова презентація.
Проект уроку
I. Організаційний етап уроку (слайд 1).
(діти разом читають вивчений на попередніх заняттях вірш)
-Я всміхаюсь сонечку!
- Здрастуй золоте!
- Я всміхаюсь квіточці!
- Хай вона росте!
-Я всміхаюсь дощику!
- Лийся мов з відра!
- Друзям усміхаюся!
- Зичу їм добра!
Учитель:
- Подаруйте, діти, один одному усмішку. Хоч на вулиці хазяйнує зима, від ваших посмішок одразу потеплішало, тому протягом уроку навчання грамоти ви зможете гарно попрацювати… (Вчитель налаштовує учнів на плідну працю, створюючи комфортну обстановку).
II. Мотиваційний етап уроку.
Учитель:
- Завітала Зимонька до нас на урок, принесла цікаві завдання та срібні сніжинки у подарунок за вдалі відповіді. (слайд 2)
Приготувала Зима дітям мішечки з подарунками, почала їх підписувати. Хлопчакам підписала, а ось з іменами дівчат ніяк не впорається. Діти, допоможемо нашій гості?
Учні: - Допоможемо!
Учитель:
- Наша задача протягом уроку:
 пригадати звуки та все що ми про них знаємо;
 букви, з якими ми вже знайомі;
 поміркувати та впоратися з проблемою, що зустріла Зимонька;
 допомогти Зимі та зробити висновок.
ІІІ. Етап актуалізації опорних знань (ситуація успіху).
Учитель: - Пригадаємо все, що ми знаємо про звуки. (Учням допомагає відповісти схема, що сумісно складена на попередніх заняттях). (слайд 3)
Учні: - Всі звуки діляться на дві групи: голосні і приголосні. Голосні бувають наголошені і ненаголошені. Приголосні бувають тверді і м’які, дзвінкі і глухі, подовженні і не подовженні.
Учитель: - Молодці діти. Як багато ми вже знаємо. Зимонька, наша гостя, користуючись знаннями про звуки, підписала подарунки дівчатам. (На дошці записані звукові моделі, що позначають імена дівчаток).
- Дівчаток звуть: Аля, Оля, Уля, Еля. Але не зрозуміло де яке ім’я записано: де Аля, де Оля, де Уля, де Еля? Діти, які звуки однакові в цих іменах?
Учні: - В іменах однакові звуки [л’], [ а].
Учитель: - Яким звуком вони різняться?
Учні: - Імена різняться першим звуком.
Учитель: - Давайте разом вимовимо перше ім’я, тягнемо перший звук.
- Ааа - ля.
Учитель: - Який перший звук почули?
Учні: - Перший звук [а].
Учитель: - Якою буквою позначаємо звук [а]?
Учні: - Звук а позначаємо буквою а.
Учень іде до дошки і вибирає з карток, картку з буквою А.
Учитель: - Чому обрали саме велику букву?
Учні: Тому що імена пишуться з великої букви.
Учитель:
- Наступне ім’я Оля. Вимовимо разом, протягуючи перший звук. (Ооо - ля)
Учитель: - Який перший звук чуємо?
Учні: - Перший звук [о]. Позначаємо буквою о.
Наступний учень іде до дошки і позначає звук [о] буквою О.
Учитель: - Наступну дівчинку звуть Уля. Промовимо всі разом.
Учитель: - Який перший звук?
Учні: - Перший звук [у]. Позначаємо буквою У.
Учень виходить до дошки і позначає.
Учитель: - Наступне ім’я вимовимо всі разом.
- Еее - ля.
Учитель: - Який перший звук чуємо?
Учні: - Звук [е].
Учитель: - Якою буквою позначаємо? (ситуація розриву знань)

ІV Етап вивчення нового матеріалу.
4.1 Постановка проблеми
Учитель організує розмову таким чином, щоб чітко сформулювати нову проблему.
- Вимовте ще раз звук, що чуємо першим у слові Еля. (Е-е-е)
Про позначення цього звуку буквою ми ще не говорили на попередніх уроках, саме тому й розгубилася Зимонька. Наша задача впоратися з цією проблемою, уважно послухати звук, надати йому характеристику та знайти літеру якою позначити звук.
4.2 Рішення проблеми
- Пропоную працювати за планом: (слайд 4)
 гра «Впіймай звук»;
 звуко - буквений аналіз слів;
 гра «Айболить»;
 гра «Живе речення».
- (слайд 5) Перша гра «Впіймай звук». Будьте уважними, приготуйте долоні. Я буду називати слова, а ви якщо почуєте звук [е], плескаєте в долоні.
Вчитель називає слова: лебідь, сніг, бобер, шимпанзе, подарунок, ему, козел. Діти визначають де почули звук е , на початку, в середині або чи в кінці слова. Пригадують, що звук [е]– голосний.
Учитель: - Молодці діти. За допомогою гри «Впіймай звук» ми почули звук, визначили, що він може бути на початку, в кінці слова, або в середині, та пригадали, що звук [е] - голосний.
Учитель: - Діти, голосний звук ми будемо позначати буквою. Можливо хтось з вас знає як виглядає буква? (вислухати усі пропозиції учнів та показати учням книгу з зображенням страуса ему, що підписано, звернути увагу на перший звук, вимовляючи слово та на першу букву).
Показати учням демонстраційні картки «велика і маленька букви Ее». Буква е буває велика і маленька. І щоб нам навчитися позначати голосний звук [е] буквою Ее, її треба навчитись друкувати. (Підготовка до роботи у зошитах).
Вчитель пояснює на дошці як друкувати велику і маленьку літери Ее.
Учитель: - Велика буква Е пишеться на дві клітинки. Починаємо з лівого верхнього куточка, ведемо пряму лінію вниз на дві клітинки. Від лівого верхнього куточка ведемо горизонтальну лінію на одну клітинку. Спускаємось на клітиночку вниз, пишемо горизонтальну лінію на пів-клітинки. Від нижнього правого куточка ведемо горизонтальну лінію на одну клітинку. (Робота в зошитах).
Учитель: - Маленьку букву е починаємо писати з середини клітинки, пишемо горизонтальну лінію праворуч, заокруглюємо її описуючи правий верхній куточок, спускаємось вниз до нижньої клітиночки заокруглюючи праворуч. (Робота в зошитах).
Під час письма вчитель звертає увагу дітей на те як правильно сидіти, як лежать зошити.
Учитель: - Всі впоралися. А ось діти Буратіно теж надрукував велику і маленьку літери Ее. Давайте подивимось чи правильно і охайно він це зробив .(Діти оцінюють роботу Буратіно.) (слайд 6)
Учитель: - А зараз діти пропоную вам відпочити.
Фізкультхвилинка (слайд 7)
Добре те, що сонце світить.(Руки вгору)
Добре те, що віє вітер. (Коливаються)
Добре те, що цей ось ліс (Присідають)
Разом з нами ріс і ріс! (Підтягуються)
Добре те, що в нашій річці (Уверх піднімаються)
Синя, не брудна водиця.(Плавають)
І мене матуся рідна (Крокують)
Після школи зустріча!(Стрибають)
Добре гратися на дворі!(Плескають в долоні)
Добре вчитися у школі!(Сідають за парти)
Учитель: - Я вас діти разом з нашою гостею Зимонькою запрошую в зоопарк. Тваринки теж хочуть отримати подарунки. І першими подарунки отримають тварини в назвах яких є звук [е]. (слайд 8)
Учні називають тварин. Зебра, ему, пантера, лев.
Учитель: - А щоб тварини отримали подарунки, треба зробити звуко - буквений аналіз цих слів.
Учень на дошці звуко - буквену модель слова «пантера». Звуко - буквену модель слова «лев» діти роблять самостійно.
Під час виконання цієї роботи діти повторюють, що буква е називає звук [е] і позначає твердість попереднього приголосного. Кожна тваринки після виконання роботи отримує подарунок.
Учитель: - Тепер діти я пропоную вам пограти в гру «Айболить» і «вилікувати» слово «зебра».( В цьому слові вчитель перший звук [з] позначає м’яким). Учень викликаний до дошки виправляє помилку.
Учитель: - А тепер, діти, будьте уважними, попрацюйте в парах. Зберіть правильно слово «ему».
Учитель: - Отже діти, коли ми з вами робили звуко-буквений аналіз слів і грали в гру «Айболить» ми позначили голосний звук [е ] буквою Ее і визначили, що буква Ее позначає твердість попереднього приголосного.
А зараз я пропоную вам відпочити.
Фізкульхвилинка (слайд 9)
Руки за голову ставимо сміло
І повертаємось вправо і вліво.
Двічі наліво, двічі направо
Робимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі направо
Будемо мати гарну поставу.
VІ Закріплення вивченого матеріалу.
Учитель: - У житті тварин є безліч цікавого і до кінця не вивченого. Про них складають легенди, казки, перекази, повір’я. А я пропоную вам скласти речення.(Діти складають речення про тварин із зоопарку).
З вибраного речення діти грають в гру «Живе речення».

Учитель: - Діти гра «Живе речення» допомогла нам ще раз почути голосний звук [е], позначити його буквою Ее. (слайд 10)
Учитель: - Давайте пригадаємо імя дівчинки, чий подарунок не змогли підписати?
Учні: - Дівчинку звали Еля. (слайд 11)
Учитель: - Який звук чуємо на початку слова?
Учні:- На початку слова чуємо звук [е].
- Якою буквою буду позначати голосний звук [е]?
Учні: - Голосний звук [е] будемо позначати буквою е.
Учень виходить до дошки вибирає велику букву Е і вставляє її в слово, пояснюючи свій вибір.
VІІ Підсумок уроку (слайд 12).
Діти ось ми і відповіли на питання нашого уроку. Гра «Впіймай звук» допомогла нам почути звук [е] з’ясувати що він голосний, може бути на початку слова, в середині і в кінці. За допомогою звуко - буквеного аналізу слів ми позначили голосний звук [е] буквою Ее. Граючись в гру «Айболить» ми з вами визначили, що буква Ее позначає твердість попереднього приголосного. Гра «Живе речення» допомогла визначити, що буква Ее може буди як великою так і маленькою.
Учитель: - Яку букву вивчили разом з Зимонькою?
- Якою буквою будемо позначати голосний звук [е]?
- Яку роботу виконує буква Ее?
(слайд 13)

Автор: 

Рибченко Олена Олександрівна,
вчитель початкових класів Мелітопольського навчально-виховного комплексу № 16 "Дитячий садок - школа - ВУЗ"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі