Користувацький вхід

Тема. Прикметник. Урок-благодійність

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

3

Тема. Прикметник. Урок-благодійність
Мета: узагальнити і систематизувати вивчене по темі «Прикметник як
частина мови; розвивати в учнів уміння, знання та навички
правильно використовувати прикметники у мовленні, визначати
морфологічні ознаки та синтаксичну роль прикметників;
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого, урок-благодійність.

Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Добрий день! Сьогодні по дорозі до школи я заглянула до поштової скриньки і знайшла листа, який адресований шестикласникам і мені. То ж давайте разом довідаємось, що там написано?
Учитель відкриває конверт і читає лист.
Дорогі шестикласники!
До вас звертаються герої літературних творів, які за різних обставин потрапили до країни Обізнаних Учнів, яка знаходиться на території Грушківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів в кабінеті української мови та літератури. Нам тут дуже добре, але все ж таки хочеться повернутись додому. Щоб повернутись до рідного дому, зустрітися з рідними і близькими людьми, ми повинні виконати завдання, які нам не під силу. Дуже просимо, допоможіть!
Ваші улюблені літературні герої.
Допоможемо нашим героям?
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні, як ви помітили, у нас буде незвичайний урок – урок-благодійність. Отже, записуємо тему уроку «Узагальнення і систематизація вивченого по темі «Прикметник». Учитель оголошує мету.
ІІІ. Основний зміст роботи.
Мушкетер. Всім відомо, що родом я із Гасконії. Мій батько все життя мріяв, щоб я служив у короля Людовика ХІІІ. По дорозі до короля я зустрів леді Вінтер, яка підсипала мені снодійного. Через певний час я зрозумів, що потрапив до невідомої країни. Тут мені добре, але я повинен поспішати додому, поки не загинула Констанція, адже лише від мене залежить її доля. До неї я можу потрапити лише за умови, коли визначу у прикметниках тверду і м’яку групи. Дуже прошу допоможіть мені виконати словниковий диктант.
Словниковий диктант
Осінній, дружний, справжній, цінний, географічний, мужній, радий, житній, веселий, довгий, рідний.
Учні визначають, коментують за допомогою правил.
Мушкетер. Дуже дякую, що завдання виконали правильно. Констанція буде рада зустрічі зі мною.
З’являється Попелюшка у бідному вбранні.
Попелюшка. У суботу 1 березня у палаці короля відбудеться бал, на якому будуть мої сестри і мачуха. А мене, за наказом мачухи, батько завів до лісу і залишив. Раптом піднялася велика буря і закинула мене сюди. Щоб потрапити на бал, я повинна розподілити прикметники на групи за значенням. Із одягом мені допоможе добра Фея – моя хрещена. Я сподіваюсь на вашу допомогу.
Появляється фея.
Фея. Попелюшко, не переживай за бал. Сукню я тобі підберу найкращу, а шестикласники, я впевнена, допоможуть розподілити на групи за значенням.
Фея махає чарівною паличкою. Попелюшка виходить.
Фея. Я дуже добре знаю Попелюшку. Це добра, працьовита, лагідна дівчинка. Я думаю, ви теж будете згідні зі мною, щоб моя хрещениця змогла потрапити на бал короля, адже вона це заслужила. Давайте допоможемо їй розподілити прикметники на групи за значенням.
Розподільний диктант
(Розподілити прикметники у три колонки)
Давній, історичний, сестрин, батьківський, вовчий, білявий, колючий, дубовий, солов’їний, материн, безмежний, холодний, злий, срібний, Василів.
Фея. Які ж ви молодці, що так вправно справились з цим завданням.
Махає чарівною паличкою – заходить переодягнена Попелюшка.
Попелюшка. Дуже дякую вам за допомогу і Вам, моя хрещено. Тепер я зможу вперше побувати на балу і побачити принца.
Червона Шапочка. Вам всім відомо, як склалася в мене доля. Недавно я вирішила провідати бабусю. По дорозі я зустріла Вовка, який хотів у мене відібрати пиріжки. Проте вчасно появилися мисливці і врятували мене. Я пішла не тією стежкою, заблукала і потрапила сюди. Щоб застати бабусю живою і донести їй свіжі пиріжки, я повинна утворити просту форму вищого і найвищого ступеня. Сподіваюсь на ваш благородний вчинок, що ви допоможете і мені впоратись із завданням, виконавши його без помилок.
Творчий диктант
(Утворити просту форму прикметників вищого і найвищого ступенів)
Високий, гарний, веселий, малий, глибокий, короткий, рідний, сивий, слизький.
Червона Шапочка. Дуже вдячна вам, що сьогодні моя бабуся зможе поласувати свіжими пиріжками.
Баба Яга. Я, як ви вже помітили, Баба Яга. Кощій Безсмертний відправив мене до цієї країни по смерть Змія Горинича, який кожного дня вимагає від жителів нашого міста на сніданок юнака чи дівчину. Кощій Безсмертний, як і я, став добрим і дуже переживає за долю всіх молодих людей в нашому казковому царстві. Саме в кабінеті української мови я зможу отримати розгадку смерті Змія Горинича, але за це я повинна правильно записати не з прикметниками. Ось завдання на дошці.
Баба Яга показує завдання на дошці.
Ця (не)глибока річка впадає у Дніпро. Ця річка (не)широка. День видався (не)гожий. Шукай друга (не)хвастливого, а правдивого. Де (не)втомні руки, там немає скуки.
Розгадка на звороті другої дошки.
Баба Яга. Я була впевнена, що знайду розгадку. Дякую вам.
Кіт Базиліо. Ви добре помітили, що я нічого не бачу. Мене залишила лисиця Аліса і сказала, що неподалік знаходиться країна Розумників. Я думаю, що потрапив саме сюди. Допоможіть мені знайти гроші, щоб зробити операцію і бачити, як ви. На партах у вас лежать тести. Знайдіть правильні відповіді і запишіть.
Тести
1. Прикметник – це:
а) частина мови;
б) член речення;
в) означення.
2. Прикметник відповідає на питання:
а) що робить? що зробить?
б) де? куди? звідки?
в) який? яка? яке? які?
3. У словосполученні прикметники найчастіше буває:
а) основним словом;
б) залежним словом;
б) головним словом.
4. У реченні прикметник найчастіше буває:
а) додатком;
б) означенням;
в) обставиною.
5. Прикметники мають:
а) тверду, м’яку, мішану групи;
б) тверду, м’яку групи;
в) не мають жодної.
6. За значенням прикметники поділяються на:
а)якісні, відносні, присвійні;
б) якісні, повні, короткі;
в) короткі, стягнені, повні.
Базиліо. Молодці, що допомагаєте всім у біді. Я думаю, що сьогодні за ваші благородні вчинки отримаєте на уроці високі бали.
Пірат. Допоможіть і мені потрапити на корабель, що знаходився в Карибському морі після катастрофи. Щоб потрапити до своїх товаришів, які вже не грабують, а просто мандрують морями, тепер знаходяться в небезпеці. Я повинен виправити помилки при написанні складних прикметників, які подані на картках. Я дуже хочу, щоб мої товариші вижили.
Завдання на картках
Каро-ока дівчина, південно-східний напрямок, мовнолітераптурний гурток, світлочервоний відтінок, жовто-синій прапор, сільсько-господарське угіддя, цьогорічний план, загально-освітня школа, шести-річний хлопчик, весняно-літній період.
Пірат. Дуже вдячний за ваш безкорисливий вчинок, адже я тепер буду спокійний, що мої товариші не загинуть.
ІV. Підсумок уроку.
Попелюшка. Я щойно повернулась із балу. У мене скільки вражень після побаченого. Але все ж таки давайте проведемо невеличку бліц-хвилинку.
1. Прикметником називається …
2. Прикметники змінюються …
3. Прикметники мають групи …
4. За значенням прикметники поділяються …
5. Прикметники мають ступені порівняння …
6. Вищий і найвищий ступені порівняння мають …
7. Прикметники мають форми …
8. Прикметники повної форми мають …
9. Не з прикметниками пишеться разом …
10. Не з прикметниками пишеться окремо …
11. Складні прикметники пишуться разом …
12. Складні прикметники пишуться через дефіс …
Учитель. Ось і настав кінець уроку. Ви зробили багато благородних вчинків, за які отримаєте високі бали.
V. Домашнє завдання: підготуватись до контрольної роботи.

Автор: 

Вовк Валентина Миколаївна, учитель української мови та літератури, Грушківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі