Користувацький вхід

Я буду таки малярем! Урок у 5 класі про Шевченка-поета, художника

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема уроку: «Я буду таки малярем!» ( урок у 5 класі)

Мета уроку: доповнити, розширити знання учнів про Шевченка-поета, художника, розвивати спостережливість, вміння передавати на малюнку своє бачення твору «Садок вишневий коло хати», виховувати любов і повагу до спадщини, яку нам залишив Тарас Григорович Шевченко.

Тип уроку: інтегрований з поєднанням позакласного читання ( української літератури та образотворчого мистецтва).

Методи та прийоми: бесіда, розповідь, контролю і самоконтролю, «Прес», робота в парах, самостійна робота.

Обладнання: портрети Тараса Шевченка, картини, аудіозапис вірша-пісні « Садок вишневий коло хати», комп’ютерна презентація творчості письменника, альбоми, фарби, олівці

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти.

Учні: Доброго ранку травам росистим!

Доброго ранку квітам барвистим!

Доброго ранку сонечку ясному!

Людям усім і усьому прекрасному!

Учитель: Ось почули ми дзвінок,

Він покликав на урок

Кожен з вас вже постарався –

До уроку підготувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок розпочинаймо!

Учні: Попрацюємо старанно

Щоб почути у кінці,

Що у нашім п’ятім класі

Діти просто молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань

Діти, сьогодні у нас незвичайний урок, ми дізнаємося багато нового і цікавого про одну дуже талановиту, незвичайну людину, яка залишила незабутній слід в історії української літератури. А про кого йтиме річ, ви дізнаєтесь із інсценівки.

Оксана: Чом же плачеш ти? Не сумуй Тарасику, адже, кажуть, найкраще від усіх ти читаєш, співаєш, ще й, кажуть, малюєш. От виростеш і будеш малярем. Еге ж?

Тарас: Еге, ж?

Оксана: І розмалюєш нашу хату?

Тарас: Еге ж. А всі кажуть, що я ледащо і ні на що не здатний. Ні, я не ледащо! Я буду, буду таки малярем!

Оксана: Авжеж, будеш! А що ти ледащо, то правда. Дивись, де твої ягнята! Ой, бідні ягняточка, що чабан у них такий – вони ж питочки хочуть.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Кого в образі маленького хлопчика ви впізнали?

Так, мова піде про Т.Г. Шевченка.

ІV.Повідомлення завдань уроку

Наше завдання: продовжити творчу спадщину поета, а ще дослідити, чи здійснилася заповітна мрія хлопчика - Тарасика?

  • Яка його заповітна мрія?
  • - А навіщо це нам знати?
  • - Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

V. Узагальнення та систематизація знань

А ще Шевченка називають Кобзарем. Кого раніше називали Кобзарями? ( відповіді дітей)

- Так, раніше називали Кобзарями мудрих дідусів, що ходили від села до села, грали на Кобзі, правдиво розповідали про життя за часів кріпаччини.  Діти, що вам відомо про дитинство письменника? Які біографічні дані письменника ви запам’ятали найбільше?

- Що ви можете розповісти про Шевченка - художника? Цьому допоможе вам комп’ютерна презентація.

( показ слайдів та їх коментар).

Фізкультхвилинка ( В здоровому тілі – здоровий дух. Здоров’я не купиш ні за які гроші. Проводить Гирський Р.)

Уч. укр.літ. Прочитати уривок із твору  Оксани Іваненко « Біла ніч». Учні закривають очі і уявно мандрують у ті часи…

Як добре, що у Петербурзі білі ночі!

Хлопці, зморені денною працею, ще не сплять. Зовсім тихо на хазяйській половині. Тільки Тарас ніяк не може заснути у своєму кутку.

  У крихітне віконечко на горищі пробивається світло. Видно як удень. Це петербурзька біла ніч. Тарас не може заснути. Та він не хоче зараз спати. Голова його повна думок та мрій. Це його єдиний вільний час, він може думати, про що хоче. Зараз так видно, що він може робити, що хоче. Тарас пройшов літнім садом і повернувся в алею статуй. Яка тиша, який спокій зараз у цьому саду1 Ніхто й ніщо не заважає, він може віддатися своїй улюбленій справі. Тарас виймає папір і починає перемальовувати статуї. Про що міг думати Тарас? Ех! Якби можна було заспівати! Заспівати рідну пісню, яку співали рідні сестри, мати, старий дід, там, на рідній Україні. Йому дуже хотілося заспівати так, як колись співав сам. Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть…

Аудіозапис виразного читання вірша . Біжать рядки за рядками, Тарас пише рідною українською мовою. Як же це добре, що у Петербурзі білі ночі! Виразне читання напам’ять вірша Цимбал Юлією

Вч. образотворчого мист.: Про що мріяв Т.Шевченко в літньому саду?

Так, мріяв малювати, співати. А ми спробуємо втілити мрію Тарасика. Зобразимо ілюстрацію до твору « Садок вишневий коло хати». Краще зрозуміти цей твір нам допоможе музика.

Прослуховування аудіо запису пісні « Садок вишневий коло хати» у виконанні ансамблю.

Вслухайтесь у музику. Як вона звучить?

Яка за характером? ( Спокійна, горда, велична, насичена)

Виконання роботи: інструктаж вчителя образотворчого мистецтва щодо зображення роботи)

VІ.Підсумки уроку

Демонстрація кращих робіт  учнів ( прикріпити на дошці)

  • Я гадаю, що Шевченко був би задоволений вашою роботою, а от зараз я запрошую вас до маленької художньої виставки творів Шевченка-художника.

Демонстрація репродукцій картин Шевченка

  • Розповідь учнів про картини Шевченка ( Тицькун К., Мельник В., Цимбал Ю., Бабій М.)

«Мікрофон»

  • Як ви гадаєте, чи здійснилася мрія Тараса?
  • Які риси характеру проявив він для досягнення своєї мрії?
  • Чи вважаєте ці риси потрібними вам?
  • А чи варто про це говорити, спитати, адже це мрія однієї людини, а у кожного – є свої?

Нам було дуже приємно працювати , бо ви з увагою віднеслися до мрій Тараса Шевченка, а значить і свої мрії втілите в життя. Вдома ще раз прочитаєте твір « Біла ніч» Оксани Іваненко і розповісте батькам про те, як з’явився малюнок, який ви намалювали на уроці до свого твору.

Автор: 

Світлана Загородня

Як отримати електронний сертифікат?

Читаємо Букварик ось тут: http://metodportal.com/node/4697

Дякую!

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі