Користувацький вхід

Розробка уроку

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Допомогти вчителю української літератури нестандартно провести підсумковий урок у 7 класі; узагальнити,систематизувати і закріпити вивчений матеріал, розвивати логічне й творче мислення учнів, , продовжувати розвивати у дітей інтерес до знань, до пошуку відповідей на будь – які запитання в книжках науково-пізнавального характеру чи словниках..
Матеріали можна рекомендувати вчителям української літератури для проведення нестандартних підсумкових уроків у 7 класі. Урок – гра “Що?Де?Коли?” проводиться з використанням ІКТ :презентація гри, відеоматеріали. Активізує пізнавальну активність учнів те, що командами знавців виступають як учні так і вчителі. Етапами уроку є раунди (мотивація, завдання - основний зміст , релаксація - музичні паузи,читання віршів В.Симоненка, гуморесок Павла Глазового; узагальнення , підсумки).

Тема уроку. Підсумковий урок з української літератури в 7класі «Що?Де?Коли?» (узагальнення)
Мета: узагальнити,систематизувати і закріпити вивчений матеріал, удосконалювати навички правильно оформлювати усні висловлювання, розвивати логічне й творче мислення учнів, , виховувати в учнів доброту, уміння співчувати та співпереживати продовжувати розвивати у дітей інтерес до знань, до пошуку відповідей на будь – які запитання в книжках науково-пізнавального характеру чи словниках. Розширювати читацький кругозір учнів. Активізувати читацьку пам’ять учнів. Розвивати спостережливість й допитливість. Розвивати бажання до самостійного читання, стати активними читачами. Виховувати активного читача.
Тип уроку: урок- гра.
Обладнання: конверти із завданнями, стіл із дзиґою;
мультимедійний супровід (електронний засіб навчання) «Українська література,7 клас»,запис музичний,відео.
Хід уроку
Учитель.
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Я пропоную вам уявно помандрувати на телебачення і пограти у гру «Що?Де?Коли?» Ви будете командою знатоків, а проти вас будуть грати команда вчителів української мови та літератури нашої школи.
Представлення команд. Команда знавців займає місця навколо столу.
Починаємо І раунд ( обертається дзиґа)
-Запитання від учителя української мови та літератури
Майбутня письменниця була обдарованою дівчиною. Вона прекрасно вишивала, грала на фортепіано, писала в 9 років. Через хворобу не могла відвідувати школу, тому навчалась удома. Мала великі здібності до мов. Вивчила грецьку, німецьку, французьку, польську, англійську. У 19 років написала підручник зі стародавньої історії для своїх молодших братів і сестер. Хто ця письменниця та як називається її перший вірш? (Леся Українка " Надія") ( портрет та біографічні дані демонструються на комп’ютері)
Раунд 2
Ще за життя його вважали найталановитішим письменником у всій Україні, а, може, і Європі. Він був митцем-титаном. Увесь його доробок, як вважають літературознавці, навряд чи вмістився в ста томах. Назвати
ім `я письменника.
Підказка: ще називають його в літературі Каменярем.
Про Франка презентаційні 2 - слайди
Раунд3
"Чорна скринька"
Протягом багатьох століть Україна потерпала від різних іноземних ворогів. Одного разу, вибиваючи напад ворогів, герой потрапляє в полон.
Дівчина, прагнучи визволити свого коханого, пропонує герою річ, яка давала вільний вихід із ворожого табору. Ця річ у чорній скрині. Назвати річ і назву твору.
(І.Франко «Захар Беркут», золотий перстень з вирізаними на ньому фігурками - дає безпечний прохід Мирославі у монгольський табір)
Раунд 4

Цей поет прожив 28 років,його називали «лицарем на білому коні», а Дмитро Павличко влучно порівняв короткий час земного життя поета зі звуком літака,що ховається за обрієм швидше ,ніж досягає нашого слуху шум його двигунів. Назвати поета та його твори,зачитати уривки.
(В.Симоненко, «Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти – людина?», відео читання твору)
Музична пауза. (Українська народна пісня у виконанні учнів)
5 раунд
"Синові моєму зі спадщини після мене нічого не треба. Він не буде людиною абиякою: з нього вийде або щось дуже добре, або велике ледащо; для нього спадщина по мені або нічого не значитиме, або нічого не поможе". Про якого письменника йдеться? ( Т.Г. Шевченко) ( портрет та біографічні дані демонструються на комп’ютері,звучить «Думи мої»)
6 раунд Це невеликий частіше віршований твір, у якому під персонажами, якими є звірі, птахи, рослини, заховані люди, їх вчинки. У цих творах висміються людські вади, суспільні недоліки.
Як називається такий твір. Назвати письменників, які працювали в такому жанрі, навести приклади. (Це байка. Байки складали Л. Глібов, Є. Гребінка, Г. Сковорода " Щука" Л. Глібова)
Перегляд гуморесок Павла Глазового «Справжній мужчина», «Коріння й насіння»
7 раунд
Герої оповідання хлопці - однокласники були винахідниками і мрійниками. Одного разу підслухали розмову між сільським рибалкою і колгоспним шофером, які планували поїхати до Києва разом із школярами (діти їхати на екскурсію) і привезти щось для небезпечної справи. Щоб розкрити намір рибалки і шофера, юні герої без дозволу вчительки відважились їхати в кузові під стільцями на вантажній машині. Хто ці герої? (Це герої оп. Всеволода Нестайка "Тореадори з Васюківки" Ванько та Ява)
8раунд
"Чорна скринька"
Події відбувалися в кінці 19 століття. Держава не піклувалася про освіту бідних дітей, тому школа була стара, занедбана. Та все ж деякі батьки віддавали своїх дітей до школи. Привів батько і юного героя. Чим пригостили учні новачка, коли він перший раз прийшов до школи? Що лежить у "чорній скриньці"?
("Грицева шкільна наука". Хлопчика пригостили крейдою)
9 раунд
Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони летять нижче розпатланих, обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Назвати твір та його автора. Символом чого виступають гуси – лебеді в творі.
(М.Стельмах «Гуси – лебеді летять», символом дитинства)
10раунд
Цей невеликий за обсягом твір уперше в українській літературі закликав народ до боротьби за волю і незалежність України. Український композитор поклав цей твір на музику. Виконується цей твір стоячи. Перекладений на багато мов світу.
Який це твір? (" Заповіт" Т. Шевченка. )
Звучить твір«Заповіт»(виконання Михайла Мельника)
12 раунд
Юні герої мріяли зробити якесь відкриття. Відпочиваючи влітку дізналися, що в озері хтось живе і ночами виє і зітхає. Хлопці вирішили, якщо не зловити, то хоч би сфотографувати, щоб здати фотографію в Академію наук.
І ось одного разу, коли все навколо вкрилось темрявою, хлопці побачили, що водою пливло щось надзвичайне, неймовірне і дуже доісторичне ... .
На поверхні видніла лише голова, але що та була за голова! Ось потвора повернулась до нас, і блимнули червонясто два великих ока. Між ними стирчав хижий ріг. З напіврозкритої пащі виглядали гострінні біла зуби.
(Це Митько і Сергій з оп. "Химера лісового озера" вловили велосипедиста, який хотів їх налякати)

13раунд
Він йшов уже 8 добу. Першого дня йому йшося легко , навіть весело. Пиляка гріла його босі ноги, а в кишенях дядькової діжурки лежало 6 великих сухарів з білого хліба і чимала торба на сіль.
Назвати ім`я героя твору, автора .
(Климко. Григір Тютюнник.)

14 раунд

Вона найбільш відома сьогодні і шанована в Україні письменниця. Про неї можна сказати: «Поет,що ішов сходами гігантів». Автор творів «Чайка на крижині», «Крила».
(Ліна Костенко) Звучить поезія «Крила» у виконання Б.Ступки.

15раунд

Як звали царя в творі Л.Костенко
«У садочку - зеленочку
Ходить вишня у віночку.
Хтось їй грає на дуду,
Подивлюся і піду»
(«Бузиновий цар»)

16раунд

Євген Гуцало з’явився в літературі подібно до того,як молодий Моцарт у музиці. Він приніс із собою багато сонця,простору. Назвіть твори, які ви вчили в 6-7кл.
(На екрані комп’ютера написи : « ім’я дикої рачки», « ось», «Олень Липень»
Вказати помилки в назвах)

17 раунд

Як звали героя твору(полоненого) «Гер переможений», яку річ він зберігав багато часу?
(Фрідріх,фото двох дівчаток)

18раунд

«Чорна скринька»
Цей предмет – вагома річ у домі. Платон Майборода писав музику до кінофільму «Літа молодії». Задушевна пісня,лірична. Співали її всюди: на іменинах,і в полі, в клубах,під час відпочинку. Назвати дану річ. Автора твору, назву.
(А.Малишко «Пісня про рушник»). Музичний номер «Пісня про рушник» О.Малініна

19 раунд

Лише 22роки життя. Народився в Києві в сімї письменника. В родині панував культ Шевченка . Автор творів «Додому», «Катерина».
(Леонід Кисельов)

Учитель. Кожна команда розташована за окремим столом.

За кожну правильну відповідь отримують фішку.
Для допитливих та кмітливих. Завдання для команд.
1. Завдання для 1 команди:
1) Назвати героя казки, казку і автора
- Дерев’яний хлопчик(Буратіно)
- Як заробляв собі на життя батько Буратіно?(Грав на шарманці)
2)Хто в Україні і тепер не випускає гетьманської булави?(Богдан Хмельницький)
3) Назвати кольорові моря.(Чорне,Жовте,Червоне,Біле)
4)Яке казкове диво є зараз досягненням техніки і наукової думки. Садко на дні моря.(Водолазний костюм)
5) З якої казки цей предмет?(Горошина).(Принцеса на горошині)
6) Як називається збірник віршів Шевченка?(Кобзар)
7) Наречений Мухи-Цокотухи?(Комар)
8) Самий ласкавий хижак?(Кіт)
2. Завдання для 2 команди.
1) Назвати героя казки, казку і автора.Лікар, друг Незнайки.(Пілюлькін)
2) Який птах носить завжди мішок?(Пелікан)
3) Назвати героя казки, казку і автора
Ведмідь – вчитель Мауглі.(Балу)
Пантера – захисник Мауглі.(Багіра)
4)З якої казки ці предмети?(Бинт, ліки, ”Лікар Айболить”)
5)Український народний танець. (Гопак).
6) Яка річка тече в роті?(Десна)
7) Яке казкове чудо стало зараз досягненням техніки? Яблуко на тарілці.(Телевізор)
8) справжнє ім’я Лесі Українки?(Лариса)
9) Одяг для картоплі.(Мундир)
3.Завдання для 1 команди:
1) Знахідка Аладіна.(Лампа)
2) Ріка в Америці, в назві якої є 3 ноти?(Міссісіпі)
3) Яке казкове чудо стало зараз досягненням техніки-літаючий килим.(Літак)
4) З якої казки цей предмет?(Стріла.” Царівна Жаба”)
5) Назва острова на якому жили козаки?(Хортиця)
6) Назвати героя казки, казку і автора.
Дівчинка з блакитним волоссям (Мальвіна)
Пудель – друг Буратіно(Артемон)
7) Назвати відомого українського байкаря.
8) По небу літає, їсти з неї не можна.(Літаюча тарілка)
9)Які риби мають зброю на носі?(Риба-пила)
4.Завдання для 2 команди:
1) Розказати прислів’я на тему "Книга”.
2) Яке казкове диво зараз стало досягненням техніки – перо "Жар-птиці”?(Лампочка).
3) Небесне тіло, яке обертається навколо планети.(Супутник)
4) Самий популярний торт на Україні?(Київський)
5) Автор оповідання "Перший диктант”(О.Вишня).
6) З якої казки цей предмет?(Глечик. ”Лисиця і Журавель”)
7) Від чого плачуть навіть дорослі?(Цибуля)
8) Птах-кашевар?(Сорока-ворона).
9) Хто 3 рази народжується, щоб стати дорослим?(Комахи)
10)Назвати героя казки, казку і автора.
Самий відомий мисливець за п’явками.(Дуремар)
Страшний, бородатий хазяїн лялькового театру.(Карабас-Барабас).
5.Завдання для1 команди.
1) Яке казкове чудо стало зараз досягненням техніки?Коник-Горбоконик?(Ракета)
2) Держава, південний сусід нашої країни.(Туреччина)
3) Місто, яке було раніше в минулому столицею України?(Харків)
4) Сама маленька дівчинка з казки Г.Андерсена?(Дюймовочка)
5) Найвища людина в віршах С.Михалкова.(Дядя Стьопа)
6) Галстук-комаха.(Бабочка)
7) Українська письменниця, автор казок-віршів "Рукавичка” "Сорока-Ворона”?(Н.Забіла)
8) Яка рослина дає мед і кашу?(Гречка)
10) З якої казки цей предмет?(Перо)
-Кращий гравець нагороджується грамотою із зображенням символу мудрості "Сови".
Музична пауза (Пісня «Як у нас на Україні» Бучинська))
Учитель . Дякую за гру. До нових зустрічей.

Автор: 

Дубнюк Зоя Іванівна,директор Братської ЗОШ І-ІІІ ст. ,вчитель української мови та літератури

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі