Користувацький вхід

: Звук[ х], букви Х х. Гра на розвиток уяви «Подорож до лісу».

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Наталівський навчально – виховний комплекс

Навчання грамоти
в 1 класі
Звук[ х], букви Х х. Гра на розвиток уяви «Подорож до лісу».

Вчитель : Алексєєва О.О.

2011 – 2012 н.р.
Тема : Звук[ х], букви Х х. Гра на розвиток уяви «Подорож до лісу».
Мета : учити впізнавати та виділяти звук[ х] , позначати його буквами Хх. Формувати навички читання складів , слів із новою буквою. Удосконалювати вміння порівнювати, робити висновки . Розвивати фонематичний слух , аналітико – синтетичні вміння, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати шанобливе ставлення до хліба, до хати.
Тип уроку :вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. Самовизначення до діяльності
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
- З кожним уроком ви все більше знаєте і все більше вмієте. Ось і сьогодні нова буква , яку ми вивчимо , відкриє нам дорогу до багатьох , важливих слів , до нових знань.
Сумувати ми не будемо.
Мандрувати знову будемо,
Сонечко ясніше нам світи,
Щоб було нам веселіше йти.

Ось і хатку ми зустріли.
Два віконця до схід сонця,
Два до синіх хвиль.
З очерету золотавий
На хатинці бриль.
Білі стіни петльовані,
Хризантеми цвітуть.
Спокій та затишок тут бережуть.
А хатина чепурна ,
Бо живе тут літера така.
Узнайте, хто вона.
2. Створення ситуації успіху.
1) Щоб дізнатись яку букву ми будемо вивчати нам потрібно виконати завдання. Знайдіть і прочитайте чоловіче імя , що починається буквою г. Не слід прочитувати всі слова , достатньо «перестрибувати» пальчиком від слова до слова в пошуках великої букви Г.
2) Учитель пропонує слово Гліб промовити пошепки.
- Промовте слово Гліб пошепки.
- Яке слово утвориться ? (хліб)
3) Побудувати звукову модель слова хліб.(-=0-)
3. Створення проблемної ситуації та її розв’язання .
1) Позначити звуки слова буквами.
Діти викладають слово буквами.
- Чи можна перший звук позначити буквою г ? Чому? ( Вийде слово Гліб , яке означає чоловіче імя. Дзвінкі і глухі парні приголосні позначаються різними буквами.)
- Ви вже мабуть здогадалися , що для вирішення проблеми нам потрібна нова…(буква).
4. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ви вивчите нову букву, яка позначає звук [х], читатимете слова з нею продовжуватимемо розвивати фонематичний слух , збагачуватимемо словниковий запас.
1) Знайомство з буквою.
А) На що схожа буква ?
Засміялись ножиці :
-Ха-ха-ха-ха-ха!
Ці розкриті ножиці наче буква «ха».
Б) Друкування в зошиті букв Х х.
Буква Х х складається з двох елементів . Починаємо писати від верхнього правого куточка пряму вертикальну похилу до лівого нижнього кута. Другий елемент пишемо ві верхнього лівого кута, до правого нижнього куточка клітинки.
В) Робота з малюнками.
- Назвати зображені предмети. (Хліб, батон, булка, бублик, сушка, паляниця.) Яким одним словом їх можна назвати ? ( Хліб).
- Що означає слово хліб? У словнику є такі тлумачення цього слова . Хліб – це зерно, яке перемелюють на борошно ; хліб – це випечений виріб із борошна . продукт харчування ; хліб – це рослина в полі, хлібне поле.
Хліб – він святий . Ти це пам’ятай.
Хлібом не грайся, його не кидай.
Хліб – то , як батько. Його ти шануй,
Щиро молися і хлібчик цінуй.
2) Моделювання.
А) Спостереження за утворенням звука : струмінь повітря проходить через перешкоду, створену задньою частиною язика глибоко в ротовій порожнині.
Б)Характеристика звука : приголосний , глухий , завжди твердий, лише перед і вимовляється пом’якшено.
3) Конкретизація моделі.
- Записати склади , прочитати їх.
а о у е и і
Х
хт

4) Визначення місця букви в стрічці букв
Буква х займає місце в синій стрічці, тому що позначає приголосний звук, букви г-х позначають парні за дзвінкістю – глухістю звуки.
Буква «ха» живе у цьому будиночку.
-Діти, а чи сподобалась вам хатинка у якій живе буква «ха»?
А хатинка, як дівчинка у вінку.
Така гарна та чепурненька.
- Діти , у кожного з вас є своя хата.
- Яким теплом і лагідним є родинний затишок. Якою добротою та материнською ласкою віє від рідної хати. З батьківської хати починається пізнання світу. Українська хата – колиска нашого народу. Кожна господиня дбайливо доглядає своє житло. Хата дає людям захист , оберігає від негараздів , дарує світ.
5) Діти розповідають про свою хату.
- Чи подобається вам ваша хата?
- Хто піклується про чистоту і затишок ?
- Яку участь у цьому берете ви ?
Хата невеличка лиш комірка і світличка.
Та вона нам веселенька,
Бо в ній господарює ненька
Ненька – господинька.
Чиста хатка, повна скринька.
А та скринька чарівна,
Повно всякого добра.
- Що це я знайшла у чарівній скриньці ? Як ви думаєте діти , що тут написано? Так це гра.
6) Гра :[ г ]чи [х] ?
Учитель називає слово , діти визначають , який у слові кінцевий звук [ г ] чи [ х].
Ріг, горіх, друг, берег,поріг, подих, дах, спалах, оберіг.
5. Формування навички читання з вивченою буквою.
1) Читання прямих та обернених складів.
- Діти , дивіться над хатиною зявилась хмаринка , наче баранець,
Білий товстунець.
Поскубла травички
Підійшла до хати
Стала всіх вітати,
Склади промовляти.
Діти читають прямі та обернені склади.
2) Читання односкладових слів.
Хмаринки – пуховинки
Химерні, волохаті,
Вмостились на хвилинку
У буковки на хаті.
Діти читають односкладові слова з карточки(пух, рух, дух, мох, слух, храм, хрін, хвіст, страх).
Фізкульт хвилинка
Раз! Два! Час вставати
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
Пять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будемо бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
6. Робота з підручником.
А птахи з дальніх країв летіли
Крилами махали, діток вітали
Бажали , щоб гарно
Букварик читали.
-Діти відкрийте наступну сторінку букваря.
-Які букви написані посередині сторінки?
-Вірно «ха» велика і мала.
-А чим відрізняються вони між собою?(тільки розміром)
1) Читання стовпчиків слів за букварем.
2) Словникова робота.
• Хоровий – виконаний групою співців.
• Хустка – шматок тканини , переважно квадратної форми, який повязують на голову, шию.
• Мухомор – отруйний гриб на високій тонкій ніжці, з великою червоною шапкою, вкритий білими цятками.
• Ховрах – невеличка тварина з роду гризунів.
3) Читання «ланцюжком».
4) Вибіркове читання
- Діти, знайдіть слово , що є назвою комахи.
- Знайдіть слово , що означає назву гриба.
- Знайдіть слово, що означає назву головного убору для жінок.
- Знайдіть слово , що означає назву тваринки – шкідника.
- Назвіть слова, якими можна замінити слово будинок.
- Чи є ці слова словами – родичами?
- Чому?(мають спільну частину і спільне значення)
- Складіть речення про хатинку за такою схемою.
- Чи є ще слова родичі?
- Прочитайте їх.
- Прочитайте смачні слова
- Прочитайте імена хлопчиків.
- Прочитайте імена дівчаток.
- Прочитайте лиш ті слова , які мають пестливе значення.
- Чому ці слова написані з великої букви?
5) Робота над малюнками підручника.
У садочку біля хати виріс грибочок невеличкий.
-Який гриб зображений на малюнку? (мухомор)
-Що ви знаєте про цей гриб?
-Які ви ще знаєте отруйні гриби?
-Які гриби визнаєте їстівні?
- Діти , на ст..95 ми бачимо на малюнку дітей, які зібралися в ліс по гриби.
- Хто йшов попереду? (їжачок Чапко).
- Що у їжачка на голках? (гриби).
- Діти зайшли в ліс , назбирали у кошички грибів і виходять з лісу.
Прочитайте слова: входити – виходити.
Які значення мають ці слова?(протилежні)
Фізкультхвилинка
У дорозі всі стомились,
Адже добре потрудились.
Тож давайте для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
Раз! – підняли руки вгору;
Два! – нагнулися додолу;
Три! – повернулись вправо, вліво;
На «чотири» - раз присіли.
Похитали головою
Ще й притупнули ногою.
Пальчиками повертіли
-І за парти тихо сіли.
7. Повторення і узагальнення вивченого.
1) Вставити пропущені букви.
Вставити пропущені букви , якщо відомо , що всі слова – родичі.
Хата, хат_а, хат_ _а, хат_ _ _ а.
Хмара, хмар_ а, хмар_ _а, хмар_ _ _а.
2) Відгадування загадки.
В деревянім домі зернятка всім відомі.
Хто дім розбиває, той зернятка має. (горіх)
- Замінити в слові одну букву так , щоб букви голосних були однакові. Яке слово вийшло? (горох).
8. Рефлексія.
Зробимо останній крок –підсумуємо урок.
- Яку букву вивчали? Який звук вона позначає ?
- До яких важливих слів ця буква відкрила нам шлях? (хліб, хата).
- Яка робота на уроці вам найбільше сподобалась?
Завершуємо наш урок .
Свій клас – хатинку прикрашаймо
Україну звеселяймо.
А щоб гарна була наша хата
Ми в руки віники візьмемо
І виметемо з хати ( діти читають з дошки : зло, заздрість, хвороби, сварки, лінь).
- Поясніть чому саме цим словам не місце в хаті?
Діти, хмарки в небі пропливли. Знову виглянуло сонечко і сказало:
Як хороше, як усім весело,
Коли чути сміх з вікон хатинки.
У цій хатинці живе дружна сімя
Наш перший клас.
- Діти, а чим би ви прикрасили наш клас – хатинку?
1 учень. Я хочу прикрасити наш клас рушничком: Хвала рідній хаті , щирій і багатій.
2 учень А я стіл накрию білою скатертиною.
3 учень Ось на столі лежать квіти. Я їх поставлю у вазу ,і прочитаю , які квіти я поставила (хризантеми, волошки, айстри, маки).
4 учень А я на стіл покладу хлібину , бо хліб усьому голова.
5 учень Хліб до нас не впаде з неба,
Будемо працювати, то будемо усе мати:
І гарну хатинку і пахучу хлібину,
Та здорову веселу родину.
- Хліб треба шанувати як і людей , які його вирощують. Тож послухайте молитву хлібові.
Отче наш , хлібе! Світлий наш , Боже!
Нині і прісно зернятко кожне.
З сонця початий, вітром облитий
Білий – пшеничний, клиновий – житній,
На рушникові , на скатертині –
Дурневі, Генію, Літнім, Дитині.
З присмаком плуга, з запахом неба,
Всі тебе люблять , всім тебе треба.
Імя Твоє да святиться все суще,
Господи – хлібцю, крайцю насущий!
Бог над богами, цар над царями,
Влада твоя - тут й за морями.
Ти на вінець і на свято і в будень!
Господи – Хлібе, хай тебе буде.

Автор: 

Алексєєва Ольга Олександрівна
вчитель початкових класів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі