Користувацький вхід

Змінювання дієслів минулого часу за родами. Складання усного опису дятла за малюнком.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Відкритий урок
з української мови
3 клас
«Змінювання дієслів минулого часу за родами. Складання усного опису дятла за малюнком.»

Вчитель початкових класів
Алексєєва О. О.

2010р.
Тема: Змінювання дієслів минулого часу за родами. Складання усного опису дятла за малюнком.
Мета: ознайомити учнів з родовими закінченнями дієслів минулого часу в однині за питаннями, які ставляться до них, допомогти засвоїти спосіб визначення роду дієслів минулого часу (за родом іменників, з якими вони зв’язані); добирати близькі за значенням дієслова; формувати вміння послідовно висловлювати думки; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати мовні явища, пізнавальну самостійність учнів; виховувати бажання бачити і відчувати красу природи, берегти її.
Обладнання: лексичний матеріал, вірші прислів’я, загадки, легенди, малюнки птахів, звірів, смішинка.
Хід уроку
1. Організація класу
Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Ви їх посмішкою й миром.
Ми вам раді, люді добрі,
І вітаєм щиро вас,
Запрошуєм ласкаво
На урок у 3-й клас.
2. Мотивація навчальної діяльності
1 група - вибіркове списування
Виписати дієслова, визначити їх час.
Наступає весняна повінь. Швидко тане сніг, біжать струмки. Річка виходить з берегів. Вона затоплює поля, луки, сади.
2 група - Списати дієслова визначити кількість складів.
Сваритися, загубити, піднімати, стояти, зайти.
3 група - Вибірковий диктант.
З- поміж продиктованих слів виберіть і запишіть тільки дієслова.
Діяти, весна, погожий, існувати, історичні, єднатися, Україна, місто, Сміла, сумує, втеча, лагодити, річка, оглянулася, можливо, вибиратиме, мальовничі, озвався.
- Підкресліть першу букву у кожному записаному дієслові. Прочитайте утворене з перших букв слово.( дієслово).
- Це і є тема нашого уроку.
3.Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми повторимо правила, ознайомимося з родовими закінченнями дієслів минулого часу в однині.Ви будете навчатися міркувати, використовувати свої знання на практиці, працювати колективно.
Розпочинається наша подорож до країни дієслів.
1. Каліграфічна хвилинка.
- Прокинувшись від зимового сну підсніжники пропонують нам нагадати як пишеться велика та мала букви «Де».
( Показ в класному алфавіті, таблиця прописної букви, пояснення вчителя).
Д - складається з двох елементів: 1) довгої прямої похилої із лежачою петлею внизу ліворуч; 2) невеликого правого півовалу.
Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої надрядкової лінії; на невеликій відстані від нижньої рядкової лінії ( 1,3 мм) робимо заокруглення ліворуч, торкаючись нижньої рядкової лінії, пишемо лежачу петлю, перетинаємо перший елемент трохи вище (1 мм) нижньої рядкової лінії, плавно повертаємо праворуч униз, торкаючись нижньої рядкової лінії, переходимо до написання великого правого півовалу. Перетинаємо початок першого елемента, закінчуємо написання на середині допоміжного рядка.
д – складається з двох елементів: 1) малого лівого овалу; 2) довгої прямої похилої лінії із петлею внизу ліворуч.
Починаємо писати малий лівий овал трохи нижче верхньої рядкової лінії ( 1.3 мм), ведемо вверх вліво похилу лінію, торкаємося верхньої рядкової лінії; пишемо вниз плавну лінію, заокруглюючи її над нижньою рядковою лінією на невеликій відстані ( 1.3 мм), торкаємося нижньої рядкової лінії, ведемо коротку пряму похилу лінію, перетинаючи початок овалу, доводячи її до верхньої рядкової лінії. Не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію, трохи не доводимо її до нижньої міжрядкової лінії, заокруглюємо ліворуч, ведемо вверх, перетинаємо нижню рядкову лінію через точку перетину першої лінії елемента, доводимо до середини робочого рядка.
- Пропишіть один рядок.
Аналіз сполучень букв у слові:
Сл - нижнє
Ло - середнє з’єднання
Во- верхнє
Ов –верхнє
- Пропишіть один рядок слова - назви теми нашого уроку.
( дієслово)
2. Повторення основних правил теми.
- Яка частина мови називається дієсловом?
- Яким членом речення є дієслово ?
- З якою частиною мови зв’язане дієслово в реченні ?
- За чим змінюються дієслова ? ( Наприклад…).
4.Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з таблицею.
- Визначте час дієслів ?
- З іменниками якого роду вони пов’язані ?
- Чи можна визначити рід дієслів ? Як ?
ВИСНОВОК: дієслова минулого часу в однині змінюються за родами. Щоб визначити рід такого дієслова, потрібно визначити рід іменника, з яким зв’язане дієслово.
Наприклад: якщо дієслово співав зв’язане з іменником ч.р. дуб, то це дієслово стоїть у формі ч.р.
2.Засвоєння правила (с.73).
Подивіться, яка маленька мурашка несе на собі таке повчальне правило.
• Читання правила вчителем на дошці
• Читання правила дітьми в підручнику
• Промовляння правила учнями.
3. Ознайомлення з родовими закінченнями дієслів.
А білочка зі своєї схованки пропонує нам розглянути таблицю.
- Які закінчення мають дієслова минулого часу жіночого і середнього роду?
- Що можна сказати про закінчення дієслів минулого часу чоловічого роду?
5.Закріплення вивченого матеріалу
1. Тренувальна вправа 175
Прокинувся і ведмідь від зимового сну і хоче поглянути що ви запам’ятали.
- Змініть подані дієслова минулого часу за родами. Запишіть їх.
- У дієсловах ж. і с. р. позначте закінчення.
- Складіть речення зі словами:
1 2 3
Затих думала злетіло
1-Запис найкращого речення на дошці, виділити головні члени речення, визначити час дієслова.
2- визначити кількість складів у слові думала.
3- звуковий аналіз слова - злетіло.
2.Фізкульхвилинка
3. Робота з прислів’ями.
Почався рясний дощ, але він не мокрий, а повчальний. До кого краплинки дощу завітали на парту той працює самостійно – парами. Ваше завдання скласти з частин прислів’я і записати його.
( Ледачого всі обминають, а роботящого вітають. У лиху годину впізнаєш вірну людину. Стежки ледарів бур’янами поросли.)
А ми з вами попрацюємо зприслів’ями які принесла нам краплинка.
• Від рідної землі віє теплом, від чужої холодом.
• Одним вухом почув, другим випустив.
• У лиху годину впізнаєш вірну людину.
- Як ви розумієте зміст кожного прислів’я ?
- Спишіть прислів’я, у яких є дієслова минулого часу.
- Визначте рід дієслів минулого часу.
6. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота із загадками.
Прилетіли гості,
Сіли на помості,
Без сокири , без лопати
Поробили собі хати. (пташки)
Кожної весни повертаються до своїх домівок птахи.
- Доберіть спільнокореневі слова до слова – пташка. (птах, пташиний, пташечка).
2. Вправа 177.
А тепер відгадаємо загадку у впр.177.
- Назва якої пташки є відгадкою до загадки? (шпак)
- Давайте подивимось, яке завдання він із собою приніс.
- - Випишіть дієслова минулого часу ч. р. Утворіть від них ж. і с. р.
- Які ще загадки про пташок ви знаєте?
• Біла латка, чорна латка по дереву скаче?(сорока)
• Уночі гуляє, а в день спочиває. Має круглі очі, бачить серед ночі? (сова)
• Швидко скрізь цей птах літає, безліч мошок поїдає, за вікном гніздо будує, тільки в нас він не зимує? (ластівка)
• По дворах стрибає, крихти збирає, ростом він маленький, сірий, чепурненький, справжній молодець. Хто він? ( горобець)
- А тепер відгадайте і мою загадку.
Відгадайте діти хто, має носик долото, дзьоб міцний і гострий має, шкідників ним добуває? (дятел)
- Так, молодці, це дятел.
7. Розвиток зв’язного мовлення.
1. Складання усного опису дятла.
- Опишіть усно зовнішній вигляд дятла. А в цьому вам допоможе план та словосполучення.
План спостережень.
1. Яке оперення має дятел?
2. Який у нього хвіст, дзьоб?
3. Які у дятла лапи?
Словосполучення:
Верх тіла чорний з білими смугами
На голові червона «шапочка»
Лоб і «щоки» білі, чорні вуса
Жовтуваті боки
Рожево-червоне підхвістя
Міцний як долото дзьоб
Пружний хвіст
Сильні лапи.
2.Легенда про росомаху та дятла.
- Діти,а чому кажуть, що дятел «лікує» дерева?
3.Читання розповіді « Як дятел «лікує» дерева».
Дятла називають лісовим лікарем. З раннього ранку до пізнього вечора лунає його стукіт. Це лісовий санітар уперся своїм пружним хвостом, зачепився сильними лапами за стовбур і довбає кору дуба. Міцним , як долото, дзьобом він видовбує у корі щілину, а потім своїм довгим язиком дістає шкідливих комах та короїдів. І дерево буде жити!
4.Смішинка.
- А тепер ми приготували смішинку для наших лісових жителів.
Вчитель: Розкажи Василько, як добуває собі їжу дятел?
Василько: Він стукає дзьобом по дереву, а шкідливі комахи лякаються і вилазять з-під кори.
8.Підсумок уроку.
Підводячи підсумок уроку ми покажемо лісовим жителям, що ми старанно вчимо дієслово не впадаючи в сплячку.
1. Відповіді на запитання
- Яка частина мови називається дієсловом?
- Яким членом речення є дієслово?
- З якою частиною мови зв’язані дієслова в реченні?
- У яких числах вживаються дієслова?
- Які три часи має дієслово?
- Дієслова якого часу змінюються за родами?
2. Творчий диктант
Горів, працював, тонув, сміявся, мерзнув.
1 ряд - ж. р.
2 ряд – с. р.
3. Оцінювання учнів.
9.Домашє завдання
Вправа 181 , правило.

Збіг урок наш, як коротка мить,
Дуже швидко час біжить,
Ще попереду багато кроків,
І цікавих важких уроків,
Завдання покличе в майбутнє,
Найскладніше завдання – життя!
Намагайтесь вправно все вивчати!
Пам’ятайте! Учня скарб – знання!

Автор: 

Алексєєва Ольга Олександрівна
вчитель початкових класів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі