Користувацький вхід

Урок математики в 3 класі.Вправи на закріплення таблиць множення та ділення.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Урок математики
в 3 класі
Тема: Вправи на закріплення таблиць множення і ділення
Мета: закріплювати навички табличного множення і ділення; удосконалювати вміння розв’язувати задачі й рівняння; розвивати логічне мислення; формувати вміння давати оцінку своїм знаннямта пізнавальний інтерес до вивчення математики; виховувати старанність і наполегливість у навчанні.
Обладнання: індивідуальні конвертики для гри, таблички для ігрових вправ,комп’ютерна презентація.
Хід уроку
І. Організація класу.
Вчитель: Станьте, діти, ви рівненько
Посміхніться всі гарненько.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь…
Учні (разом): – Добрий день!
Вчитель: Всі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно піднімати,
На уроці – не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Тож гаразд, часу не гаєм,
І урок розпочинаєм.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати знання таблиці множення та ділення на 9, вдосконалювати вміння усних обчислень, , творчо працювати над задачею та розв’язувати різні завдання з логічним навантаженням. Одним словом, тема нашого уроку «Подумаємо». А щоб урок пройшов цікавіше, проведемо його у формі інтелектуальної гри «Знавці математики». Сьогодні ви зможете одержати не тільки оцінки, а й звання «Розумник» та титул «Знавець».
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Математична розминка (метод «Блискавка»)
Яку дію виконуємо при знаходженні добутку?
Яку дію виконуємо при знаходженні частки?
Який знак треба поставити між числами при збільшенні числа в кілька разів?
Якщо в задачі питається, скільки залишилося, яку останню дію виконуємо?
Як знайти частину від числа?
2. Логічна розминка
А тепер, використовуючи ці знання, спробуйте продовжити ланцюжок термінів:
Додавання + (плюс, збільшити на …, знайти суму)
Віднімання – (мінус, зменшити на.., знайти остачу, різницю)
Множення ? (помножити, збільшити в …, знайти добуток)
Ділення? (поділити, зменшити в кілька разів, знайти частку)
ІV. Які таємниці містить у собі таблиця множення, яка прийшла до нас через віки.
Хто й коли винайшов першу таблицю множення?
Звідки прийшов до нас знак множення?
Мешканці давньої Еллади захоплювалися математи¬кою і зробили чимало важливих математичних відкриттів.
Один з відомих мате¬матиків того часу, Піфагор, жив близько 580—500 ро¬ків до н. є. Близько 540 року до н. є. він заснував у грецько¬му місті Кротоні перший мате¬матичний клуб. Саме Піфагор залишив нам у спадок табли¬цю, яка названа його іменем — таблицю множення, де збоку і звер¬ху записані цифри — множники, а на перетині рядків читаються ре¬зультати множення — добутки.
А ось знак множення — на¬вскісний хрестик — прийшов до нас із Англії (1631 рік). Згодом, у 1698 році німецький математик ГотфрІд Вільгельм Лейбніц запропону¬вав передавати дію множення крап¬кою. Ці знаки набули визнання й поширення лише в 18 столітті.
Що лишається в пам'яті біль¬шості людей з того, що вони колись вивчали в школі? Звісно, в усіх лю¬дей різне, але в кожного, напевно, —
таблиця множення.
3. Що цікавого таїть в собі таблиця множення?
Таблиця множення на 9.
У таблиці множення на 9 цифра в розряді десятків менша від друго¬го множника на 1 одиницю. А цифра в розряді одиниць доповнює цифрі в розряді десятків до 9 або другий множник до 10. Сума цифр у добутку дорівнює 9.
Таблиця множення на 2.
У таблиці множення на 2 всі до¬бутки закінчуються тільки цифрами 0, 2, 4, 6, 8 (парними); добутки, що закінчуються однаковою цифрою (2—12; 4—14 тощо), відрізняються на 10 одиниць, а перші множники цих випадків — на 5.
Таблиця множення на 5.
У таблиці множення на 5 до¬бутки, де один із множників пар¬не число, закінчуються цифрою 0, а де непарні — цифрою 5.
Таблиця множення на 6.
У таблиці множення на 6, як і в таблиці множення на 5, потріб¬но окремо виписати добутки, де множник є парним числом.
Якщо прочитати добутки з пар¬ним числом у множнику, починаю¬чи знизу, то вийде рима: шість по ві¬сім — сорок вісім, шість по шість — тридцять шість, шість по чотири — двадцять чотири.
Таблиця множення на 4 і 8.
Множити число на 4 — це два рази множити на 2, а множити на 8 — це тричі множити на 2.
V.Перевірка табличного множення та ділення
У народі кажуть : « Хитру сороку піймати морока, а на сорок сорок - сорок морок.»
Так от хитра сорока підготувала вам цікаве завдання.
1. За кодом розшифрувати слово.

Привіт
2. Повторення і закріплення знань.
Усні обчислення. Гра "Мікрофон”
На дошці – таблиця з прикладами:
6 х 2 3 х 8 4 : 2
5 х 4 7 х 9 8 : 4
36 : 4 6 х 8 4 х 7
63 : 9 12 : 3 49 : 7
Передаючи учневі уявний мікрофон, учитель пропонує починати відповідь словами: "Я вважаю...”. Наступний учень, якщо згоден із відповіддю, каже: "Я теж так думаю”, – і переходить до пояснення наступного прикладу. У випадку, якщо учень не погоджується з відповіддю свого попередника, то каже: "На мою думку...”, – доводить свою думку і передає мікрофон своєму товаришу.
3. Каліграфічна хвилинка з логічним навантаженням.

– Встановити закономірність і записати відповідні числа в трикутниках.
Учитель відкриває на дошці таблицю з виконаним завданням.
– Діти, перевірте, чи правильно ви записали числа. Поясніть, чому саме ці числа потрібно було написати.
– Які трикутники зображено: прямокутні, гострокутні чи тупокутні? Чому ви так вирішили?
4. Розв'язання задач на повторення таблиці множення й ділення.
• Йшли два їжаки, несли по три буряки.
А ви їм допоможіть — буряки ті полічіть. (3х2=6)
• Сім стручків гороху взяли, По 7 зернин ми з них дістали. Усі поміркуйте, як один, Скільки буде горошин? (7х7 = 49)
• В гаю три зайчики сиділи, з апетитом моркву їли.
• Всі по 8, як один. Скільки з'їли всіх морквин? (8х3=24)
• 8 яблук у корзині Принесла мати дитині
І сказала: «На, мій сину,Четверту з'їж із них частину».Хто тепер з вас відповість,Скільки яблук хлопчик з'їсть? (8:4 = 2)
5. Гра «Приготуй салат».
На малюнку — овочі та фрукти. Біля них — приклади (за вибором учителя). Учні повинні розкласти їх на дві тарілки: салат овочевий і салат фруктовий. Беручи малюнок, учень повинен розв'язати приклад.

6. Тест для перевірки вмінь розв’язувати прості задачі.
1. До шкільної їдальні привезли 4 банки абрикосового соку, а яблучного – в 6 разів більше. Скільки банок яблучного соку привезли до їдальні?
а) 24 б. б) 10 б. в) 30 б.
2. На дослідній ділянці посіяли 4 кг проса, а зібрали – 20 кг. У скільки разів більше зібрали проса, ніж посіяли?
а) 16 р. б) 5 р. в) 24 р.
3. У саду росте 12 яблунь і 4 груші. На скільки більше дерев яблунь, ніж груш росте в саду?
а) 16 д. б) 8 д. в) 3 д.
4. За чайник і глечик заплатили 48 грн. Глечик коштує 18 грн. Скільки коштує чайник?
а) 64 грн. б) 24 грн. в) 30 грн.
5*. Коли Оленка списала 8 зошитів у клітинку і 7 зошитів у лінійку, у неї залишилось ще 13 зошитів у клітинку. Скільки зошитів у клітинку було в Оленки спочатку?
а) 21 з. б) 27 з. в) 5 з.
– Порівняйте свої записи з еталоном: взаємоперевірка в парах
1.а 2. б 3. б 4. в 5. а

VІ. Фізкульт хвилинка.
7.Ігрова вправа
«Знайди порушника та вкажи місце його проживання».
Вказати число, яке зайве в цьому рядку, не є результатом таблиці множення на 9.
9 61 27 45
18 81 20 36
32 90 54 63
8.Логічний тур «Найрозумніший»
з одного дуба впало 14 яблук, а з другого – 10. Скільки всього яблук впало?
Люда й Оленка купили в буфеті по булці, а Світлана забула гроші вдома. Тоді Люда й Оленка дали по половинці булки Світлані. Кому дісталася ціла булка?
5 картоплин зваряться за 20 хвилин. За скільки хвилин звариться одна картоплина в цій же каструлі?
сума 2-х чисел – 70. Чому дорівнює нова сума, якщо кожен доданок збільшиться на 10?
VІІ.Таблиця множення на комп’ютері
Цікаве завдання.
Розташуй картки в міру зростання добутків. Прочитай слова.
(8 ×6)/Л (7 ×6)/О (6 ×3)/М (9 ×7)/Ц (9 ×6)/Д (8 ×7)/Е (7 ×7)/О (9 ×9)/Ь
VІІІ. Підсумок уроку.
– Чи справдились ваші очікування від уроку?
– З якими завданнями ви справилися з легкістю?
– В чому у вас виникли труднощі?
– Над чим ще варто попрацювати?
– Хто відчуває, що виріс за сьогоднішній урок?
ІХ. Одержання звання «Розумник» та титул «Знавець».

Автор: 

Галина Миколаївна Дахно, вчитель початкових класів Шибиринівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі