Користувацький вхід

Тварини взимку

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0
Урок з курсу «Я і Україна»
2 клас

Тема:Тварини взимку.
Мета:Розширити і уточнити уявлення дітей про тварин, продовжити формувати поняття «комахи», «птахи», «звірі»; формувати уявлення про життя взимку тварин нашої місцевості та про необхідність їхньої охорони; дати уявлення про зимуючих та перелітних птахів, вчити пояснювати причину відльоту птахів у теплі краї. Розвивати спостережливість. Виховувати турботливе ставлення до тварин; бажання брати участь у їхній охороні.

Хід уроку


І.Організація класу.
- Добрий день, мої любі розумниці!
- Привітайтеся з усмішкою до гостей. Усміхнімося один одному для того, щоб урок пройшов у теплій, дружній атмосфері, і сподіваюся, у вас залишаться приємні спогади після закінчення нашого з вами уроку, адже девіз нашого уроку: «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулося – спочатку усміхнися сам життю».
- Дорогі діти, сьогодні ми з вами будемо подорожувати лісами, полями, річками. Нам потрібно подолати різні перешкоди, які будуть стояти на нашій дорозі. Ми повинні знайти замок де живуть рибки, і врятувати їх. Але з нами у цю подорож хоче вирушити друг і помічник – наш Шкільний Домовичок.
- Візьмемо його з собою? - Тоді вирушаємо в дорогу. Але подорожувати ми будемо ніжками, щоб все добре роздивитися і запам’ятати.
ІІ. Аналіз погоди, завдання для спостережень.
Перша зупинка – опис природи.
Послухайте уривок опису природи і подумайте, яку пору року він змальовує.
Злітає листя, жовтий килим
Лягає з шурхотом до ніг.
А вже на нього пухом білим
Сідає перший чистий сніг.
(Н. Забіла «Чотири пори року»)

- Як ви визначили, що це зима?
- Назвіть, які зимові місяці ви знаєте?
- Які зміни у природі відбулися з приходом зими?
( Дні коротші, а ночі довші, морози, небо вкрите сірими хмарами, водойми вкриті кригою. Дерева стоять голі, тільки хвойні дерева зеленіють.)
ІІІ. Створення проблемної ситуації та її розв’язання
Друга зупинка – допомога дівчинці.
- Заплющіть оченята.
Навколо все біло – біло. Під ногами рипить сніг, аж посвистує. Важкі білі шапки надів ліс і притих. Одного разу маленька дівчинка опинилася сама у зимовому лісі. Куди не гляне – сніг і небо над головою. Спочатку вона злякалася, бо відчула себе такою маленькою та беззахисною. «Я зовсім сама! Нікого поруч немає», - плакала вона.
(Відкрийте очі, подивіться на зимовий пейзаж .)
Але, пильно роздивившись навколо, зрозуміла, що зовсім не сама.
- Чому вона так подумала?
(Під сосною можна побачити полущені шишки, на снігу видно сліди лісових звірів, чути перегуки пташок, які залишилися зимувати, білочка, перестрибуючи з гілки на гілку збиває снігову куряву…)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми познайомимося з життям тварин взимку.
V. Сприйняття і усвідомлення фактичного матеріалу.
(Учні класу відповідають на запитання)
1.Як зимують звірі?
- На які групи поділяються тварини? (На диких і свійських)
- Які це свійські тварини? (Які живуть в людей)
- Які це дикі тварини? (Які самі собі здобувають їжу)
- Чому зима є важким періодом року для тварин?
- Як тварини готуються до зими?
- Кого зі звірів змогла помітити дівчинка у лісі ми дізнаємося, відгадуючи загадки?
Боюсь я вовка і лисиці,
Боюсь мисливської рушниці.
Тому, від страху перед ними,
Я сплю з відкритими очима. (Заєць)

- Що можете розказати про цю тваринку?
(Використовується метод мікрофону)
(Кореспондент повідомляє із зимового лісу.)
- Про яку тварину буде наступне повідомлення дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.
У темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться.
А зовуть її … (Лисиця)

- Відгадайте наступну загадку.
Хто це ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами,
Весь, як є, - жорстока лють.
Очі так її і ллють.
Зачаївся ось, примовк.
Грізний звір цей, звісно …(Вовк)

Загадка
Лише доторкнися до колючок –
Він згорнеться в клубок.
Не вгадаєте ніяк?
Підказати? Це… (Їжак)

- Хто може розказати, як зимує їжак?

2.Бесіда вчителя про охорону тварин взимку.
Зима страшна для тварин не так холодом, як голодом. Особливо важко знайти їжу під час снігопадів, заметілей, у сильні морози.
Взимку тварини худнуть, втрачається жир під шкірою, витрачаються сили. Тому на допомогу тваринам приходять люди.
Використовуючи ілюстрації підручника (с.95), поміркуйте, як люди допомагають лісовим мешканцям взимку.
Про охорону тваринного світу піклується і наша держава. В Основному законі нашої держави – Конституції, йдеться про охорону тварин.

VІ. Фізкультхвилинка.
Третя зупинка відпочинку
Ми вже трішки притомились,
Відпочинку час настав.
Ясний і сонячний видався день.
Вискочив зайчик швиденько на пень,
Потягнувся він лапками вгору,
Потім зігнувся низенько додолу.
Потім пальчики почав згинати
І при цьому собі промовляти:
«Скік – скік – в один бік,
Скік – скік – в другий бік».
Раптом почув він, щось в лісі тріщить.
Підскочив, присів і мерщій у кущі.
Четверта зупинка –пташки взимку.
3. Як зимують птахи? Робота з підручником с. 94.( розповідь вчителя)

4. Робота учнів в парах
Кожна пара одержує карточку із завданням
ластівка зозуля
синиця дятел
горобець журавель
ворона дика качка
стриж голуб
перелітні птахи
зимуючі птахи
- Що змушує пташок летіти у теплі краї? ( голод і холод)
Поясніть ланцюжок взаємодії живої і неживої природи. (на дошці)
осінь метелик ластівка

- Що таке осінь?(Пора року)
- Що означає метелик? (Комахи)
- Що означає ластівка?(Перелітні птахи)
Отже, з приходом осені комахи ховаються, пташки залишаються без корму і відлітають у теплі краї.
4. Робота з зошитом с.33 – 34 (виконання завдань)
П’ята зупинка – зимівля комах
5. Бесіда про зимівлю комах.
- Де можна знайти взимку комах?
Комарі поховалися у різні щілини, у старі дупла дерев. Вони й біля нас зимують. Позлітаються у підвали, багато їх там у кутку назбирається. Причепляться комарі своїми ніжками до стелі, до стін та й сплять цілу зиму.
Шоста зупинка – зимівля риб
6. Як зимують риби?
Послухайте таку розповідь.
У великому озері жили риби. Підплив маленький окунець до своєї мами. Брр! Як холодно. Холодно, каже мама, час нам уже укладатися на зиму у затишну ямку. Але окунець не послухав й поплив від мами. Невдовзі побачив карася і коропа. Вони про щось розмовляли. Ой, як важко дихати, сказав карась. Давай піднімемось на поверхню і подихаємо свіжим повітрям, сказав короп. Але річка була вкрита кригою, і їхні спини боляче вдарились об лід. Пливемо до старої верби. Там є велика дірка – ополонка. І дихати там легко, сказав карась.
Припливли риби до ополонки, почали жадібно ловити ротом повітря. Але щось блиснуло, і карась вмить зник. Це він потрапив на гачок до рибалки.
Окунцеві стало моторошно. Чого це я вештаюся під кригою? Он і великі соми улаштувалися у найглибшій ямці. А дрібненькі риби полягали шарами на них. Вода холодна, риб майже не видно. Повернуся до мами. Треба заснути. Щось важко і нецікаво плавати взимку. Почекаю, поки пригріє сонечко.
- Отже, як зимують риби?
( Розповіді дітей)
VІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Сьома зупинка – намалюй сніжинку
Робота в парах.
Кожна пара
отримує по одному малюнку.
- Біля тварин, яких можна зустріти взимку, намалювати сніжинку.
Восьма зупинка - цікавинка
Робота з ноутбуком.

VІІІ. Підсумок уроку.
1. Рефлексія
1.)Уявіть собі, що ви перетворилися на тваринку, яка живе у зимовому лісі. З яким проханням ви б звернулися до людей?
2.) А зараз визначте своє ставлення до нашого уроку. На ваших партах лежать маленькі сніговички, такі, як у мене на дошці.
Домалюйте їм ротик, носик, очка . Якщо вам сподобався урок – намалюйте усміхнене личко, якщо залишив байдужим – спокійне личко, а якщо ви незадоволені – похмурене личко.
3.) Бережіть природу, любі діти,
Я до цього все життя вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику в будці, в сараї корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
Мерзне ворона в лиху завірюху.
В будку Шарику настеліть соломи,
Зайчикові покладіть під кущик
Кілька морквин, листочок капусти.
Теплу корівці поставте водичку,
Птицям насипте крихт в годівничку.
Як допоможете дружно, малята,
Виживуть взимку птахи й звірята.
ІХ. Домашнє завдання
Намалювати малюнок «Як я допомагаю пташкам взимку»
А на завершення нашого уроку ви зараз підете у наш шкільний садок і з допомогою старшокласників прикріпите на дереві годівничку, а туди насипте зерняток, хліба, і за це пташки вам скажуть «Спасибі!».

Автор: 

Матвіїшин Іванна Василівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі