Користувацький вхід

інтегрований урок

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Інтегрований урок
(українська мова, читання, трудове навчання)

3 клас

2012 н.р.

Тема: Узагальнення вивченого матеріалу про слово, значення слова, будову слова. Зима-красуня, біла чарівниця! А. Бобенко « Прийшла зима біловолоса…». Виготовлення вітальної листівки.
Мета: узагальнити знання про слово,значення слова та виявити практичні вміння визначати у слові його значущі частини; розвивати вміння аналізувати, співставляти; вдосконалювати орфографічні навички. Вчити відчувати образність художнього слова,формувати уявлення про характерні ознаки зими, вдосконалювати навички виразного читання поетичних творів;розвивати творчу уяву. Познайомити з процесом виготовлення вітальної листівки,розвивати фантазію. Виховувати працелюбність, акуратність, економність. бережне ставлення до природи.
Обладнання: девіз уроку, казкові герої (Їжак, Рись, Оленя, Гномик, Мишка), сніжинка, Гора, Сонечко, Дід Мороз, Хатка на курячих лапках, картки, зимові пейзажі, запис «Пір року» («Зима»)П.І.Чайковського, зразок вітальної листівки, технологічні картки, «чарівні камінчики».

Хід уроку
І. Організаційний момент
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю всіх вас.

ІІ. Вправа « Передай предмет»
(Діти стоять у колі і передають предмет без слів, емоцій, звуків).

- Які ви переживали відчуття, передаючи сніжинку?
(запис відчуттів « павутинка»).
- Які відчуття ви назвали (позитивні)
- Тому я бажаю вам на уроці працювати наполегливо, старанно, швидко і лише з позитивними емоціями.

Девіз уроку: Працювати будем швидко і старанно,
Щоб жодна хвилинка не втратилась марно!

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Незабаром Новий рік і ми всі надіємось на щось новеньке і неодмінно хороше та приємне, а ще чекаємо подарунків від Діда Мороза під ялинкою.
- Діти, а чи написали ви свої бажання Діду Морозу?
- Тому зараз на папері запишіть, чого б ви хотіли на Новий рік отримати від Мороза Морозовича.
- Сьогодні до нас на урок прилетіла сніжинка не проста, а чарівна , вона допоможе нам разом зі своїми друзями доправити наші бажання Діду Морозу.
(діти записують свої бажання, складаємо в мішечок)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Ви всі знаєте, що дорога до Діда Мороза далека й нелегка, а тому Сніжинці і її друзям доведеться подолати перешкоди, які виникатимуть на їхньому шляху. Та щоб легше їм було долати перешкоди ми допоможемо своїми знаннями, а саме: узагальнимо вивчений матеріал про слово, значення слова, будову слова, опрацюємо твір Андрія Бобенка « Прийшла зима біловолоса…» та виготовимо вітальну листівку до свята Нового року.
Та який Новий рік без нарядної ялинки!? Тому ми поставимо ялинку у класі і правильними відповідями, у вигляді кульок, прикрашатимемо лісову красуню, допомагаючи нашим друзям долати перешкоди.

- Іжачок вже поспішає на допомогу. Давайте дамо йому наш цінний мішечок та хай швидше вирушає в дорогу.

Перешкода «Гора»
Їжачок не може далі йти. Перед ним виросла висока гора і закрила Сонечко. А його так нам не вистачає, адже на вулиці холодно. Давайте виконаємо завдання гори і швидше звільнимо Сонечко.

1 завдання:
Прочитайте сполучення слів у лівому і правому стовпчику, порівняйте їх значення.
Золотий годинник - золоте колосся
каштанове листя - каштанове волосся (пряме і переносне значення)
кришталева ваза - кришталева вода.
2 завдання:
Що ви бачите на малюнках (ключі), поясніть значення цих слів. Наведіть свої приклади таких слів.
(багатозначні слова)
- Сонечко не випускає Гора. Потрібно виконати ще завдання.

3 завдання:
Спиши вірш і підкресли слова, близькі за значенням. Як називаються такі слова? ( синоніми)
Йдуть школярі раненько в клас.
День покоротшав на години.
Втікло вже літечко від нас
в зав’ югу, в стужу, в хуртовину…
Які ще слова можна доповнити? (заметіль, завірюха, метелиця, віхола…)

4 завдання:
Як називаються слова, протилежні за значенням? До поданих слів доберіть і запишіть антоніми.
Далеко –
Високо –
Зима –
Біле –

Діти, погляньте, Гора випустила Сонечко та Їжачку не сила перейти високу Гору. Що ж робити?
Погляньте, до Гори наближається Гномик, але для того, щоб він перевів їжачка потрібно виконати його завдання.
5 завдання:
Гра «Сніжинка» (відривна)
Мозкова атака
1. частини слова - це
2. змінна частина слова, що служить для зв’язку слів у реченні - це
3. частина слова без закінчення – це
4. спільна частина споріднених слів – це
5. частина слова, що стоїть перед коренем – це
6. частина слова, що стоїть після кореня – це
6 завдання:
Спишіть слова і розберіть їх за будовою:
Сніг, сніжок, сніговий, сніжинка.
7 завдання:
Гра « Сигнал»
Доберіть до сигнальних карток відповідні слова

Погляньте, Їжачок з Гномиком долають гору , але вони втомились і їм на допомогу спішить відважний Рись.
Перешкода «Зустріч із Совою»
1.Слово вчителя
- На шляху наших друзів з’явилася мудра Сова, а це означає, що знову ми будемо відгадувати завдання .
Ще місяць тому ми бродили з вами в осінньому парку. Під ногами шурхотіло опале листя. Сумну пісню співали пташки. Сьогодні ж стало набагато холодніше, не чути співу пташок. Відгадайте загадку, яку пропонує вам Сова і скажіть, що це за пора року?
Стало біло навкруги,
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Воду сковую в льоди;
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Це …(зима)

Так, це зима. Скільки гарного навкруги взимку – блискучі бурульки, ажурні сніжинки, таємниці кучугури! Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить нашу уяву. Почуття переповнюють наше серце. Про зиму складено багато віршів, пісень, загадок. Картини зими зображені й музичних творах різних композиторів.

2. Слухання запису музики П.І. Чайковського «Пори року» («Зима»)
Сова вмикає у хатинці запис музики.
- Які відчуття відбувалися під час слухання музики?
- Які картини природи ви намалювали в своїй уяві, слухаючи цю музику?
3. Гра «Доповни речення»
- Багато ознак у красуні зими. Світить, але не гріє…(сонечко). Падає білий, лапатий…(сніг). Водойми вкриті…(кригою). На деревах…(іній). Небо часто закрите важкими, сірими…(хмарами).
4.Складання деформованого речення
Сова переплутала слова і Рись не може їх прочитати. Давайте допоможемо.
біла, Зима - чарівниця ! красуня, (Зима – красуня, біла чарівниця!)

V.Опрацювання вірша А.Бобенка «Прийшла зима біловолоса…».
- І справді зима – красуня! Скільки гарного навкруги. Скільки див може статися у тихі зимові вечори і ночі, скільки чарівних та веселих свят несе зима!
Отже, несемося у світ зимової краси у вірші.
1. Виразне читання вчителем.
Постарайтесь запам’ятати, де вже побувала зима біловолоса
2. Словникова робота. Робота в парах.
Вправа на розширення поля читання. «Подолайте» снігові «словникові» кучугури від Сови.
сон це лі то
дрі ма зи ма
ста ла ков дра
сві том оче рет
сльо зою поне волі

3. Повторне читання вірша учнями (мовчки).
Що у вірші казкове, а що відбувається насправді?

4. Аналіз вірша і вибіркове читання.
- У яких рядках вірша зима змальована як жива істота?
- Як автор змальовує поле, село, сонце, річку, небо?
- Чому сонце не таке як влітку?
- Чому дерева не шумлять?
- Прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні.
- Як розумієте вираз «зачарувала все зима»?
- Що з описаного у вірші можна побачити чи почути? (Нічого, бо все заснуло, замовкло, не шелестить)

5. Вправи на розвиток швидкості читання.
Та що ж це таке, Сова ніяк ніяк не хоче нас пропускати і пропонує виконати таке завдання:

 Знайти у вірші, які прикметники (ознаки предметів) використав поет для опису :зими (біловолоса), снігу (блискучий), полотна (біле), неба (широке), сонця (блискуче), очерету (сухий).
 Знайдіть у вірші і прочитайте, які дії виконували: зима (прийшла, зачарувала), село (одяглося), річка (замовкла, укрилась), верболіз (не шелестить), тополі ( дрімають).

6. Виразне читання вірша учнями.
7. Музична хвилинка.
- Діти, ми прослухали музичний запис П.І.Чайковського, опрацювали вірш «Прийшла зима біловолоса», розгадали завдання Сови. Давайте ще й пісню про зиму заспіваємо, може тоді Сова пропустить нашого Рися далі!?
(Виконується пісня «Зима»)

Діти, погляньте, Рись вирушає далі.

VІ. Виготовлення вітальної листівки
Перешкода «Хатинка на курячих лапках»
- Діти, на шляху до Діда Мороза виросла Хатка на курячих лапках. Чому ж вона затулила нам дорогу?
- Погляньте, з хатки вибігла мишка із завданням.
Загадка
У міста і села прийшла зима весела.
Всі танцюють круг ялинки, не звести розвагам лік…
Незабаром яке свято?
Ну, звичайно! … (Новий рік.)

- Що ви уявляєте, коли чуєте слова «Новий рік»? Що це за свято?
- А ви знаєте, що на свята всіх вітають. Тому і ми сьогодні будемо виготовляти вітальну листівку до свята Нового року.

VІІ. Розгляд зразка виробу
- Подивіться на цю вітальну листівку. Вона виготовлена з кольорового паперу і цукру.
- І саме таку листівку ми будемо виготовляти.
VІІІ. Технологія виготовлення виробу
На дошці – технологічні картки «Вітальна листівка».
ІХ. Планування наступних трудових дій. відбір матеріалів та інструментів.
- Що ж потрібно вам для роботи?
(ножиці, клей, цукор, олівець, білий картон, кольоровий папір).
Х. Повторення правил ТБ під час користування ножицями і клеєм
* Класти ножиці так, щоб вони не звисали з парти.
* Не залишати ножиці в розкритому вигляді.
* Не тримати ножиці кінцями вгору.
* Передавати ножиці кільцями вперед.
* З клеєм працювати обережно, щоб не потрапив до очей і рота.
ХІ. Самостійна робота учнів
ХІІ. Оцінювання виробів учнів
- Давайте подивимося на ваші листівки.
- Яка ж найкрасивіша з них?
- Всі листівки дуже гарні ще й тому, що ви виготовили їх своїми руками.
- Діти, погляньте, Хатка пропускає Рися і Мишка передає ваші бажання Оленяті, щоб він якнайшвидше доправив їх до Діда Мороза.
ХІІІ. Підсумок уроку
Діти, Оленя швидко доправило ваші бажання до Діда Мороза і, навіть, принесло чарівні камінці від нього. Я переконана, що Мороз Морозович виконає все, що ви попросили і ви будете задоволені, святкуючи Новий рік.
Та ми в класі також підготувалися до зустрічі Нового року. Погляньте якою красивою стала наша лісова красуня, а це означає, що ми гарно працювали на уроці.
ХІV. Рефлексія. Вправа «Акваріум»
Зараз кожен візьме чарівний камінчик від Дідуся і висловить своє враження від уроку.

Автор: 

Вакула Оксана Василівна
вчитель початкових класів Бериславської ЗОШ І-ІІ ступенів №5
Херсонська область

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі