Користувацький вхід

Складні випадки слововживання. Специфічно побутова лексика, професійно-виробнича лексика, наукова та ділова лексика.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


5

Тема: Складні випадки слововживання. Специфічно побутова лексика, професійно-виробнича лексика, наукова та ділова лексика.
Мета: з'ясувати поняття загальновживана лексика, професіоналізмами, науковою та діловою , збагачувати словниковий запас учнів; роз¬вивати спостережливість, увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки.
Обладнання: підручники, словники , таблиця «Групи слів за вживанням»,
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1 Перевірка домашнього завдання
Впр. 1 добір до запозичених слів власне українських відповідників
Ілюстрація малюнок
Педіатр дитячий лікар
Експрес швидкий поїзд
Спектакль вистава
дискусія суперечка
сквер невеликий сад у місті
бал оцінка успішності

ІІІ. Слово вчителя
Стилістичні засоби лексикології можна розподілити за використанням їх у різних функціональних стилях. Стилістична грамотність передбачає насамперед правильне й доречне вживання слів – відповідно до їхнього значення й емоційно-стилістичного забарвлення. Усі слова, що вживаються в мові , становлять її словниковий склад. Або лексику. Слова. Якими користуються всі, називаються загальновживаними. Вони вживаються в усіх стилях мовлення, всім зрозумілі й означають звичні для всіх поняття.
Професіоналізмами називаються слова, що побутують тільки в мові людей певної професії.
Слова, які щойно з’явилися в мові, називаються неологізмами. Вони поділяються на дві підгрупи:
1. Слова, що позначають нові предмети і явища в науці, техніці, суспільно-політичному житті й побуті;
2. Нові слова, які характеризують як нові, так і вже відомі предмети, явища, дії, стани в образно-емоційному плані.
Архаїзмами(застарілими словами) називають слова, які вийшли із загального вжитку. Вони вживаються в творах на історичну тему, а також для надання мові урочистості або, навпаки, іронічного звучання.
Слова, що вживаються в певній місцевості, називаються діалектизмами. Вони використовуються в художніх творах для передачі місцевого колориту.
Загальновживана лексика(широкого вжитку):
1. Речі побуту, повсякденного життя.
2. Явища природи, почуття, дії тощо
3. Процеси трудової, суспільної діяльності людей.
4. Морально-етичні поняття.
Спеціальна лексика(обмеженого вжитку):
1. Діалектизми(вживаються жителями певної місцевості).Напр: газда, легінь.
2. Терміни, професіоналізми (вживаються людьми певних професій). Напр: параграф, молекула
3. Офіційно-ділова лексика(мова ділових паперів) Напр:акт, наказ, план
4. Жаргонізми (вживаються представниками певних соціальних груп).Напр: шпора, пара.
5. Арготизми (вживаються представниками кримінального класу). Напр: хаза, малина
За вживанням слова поділяються на: загальновживані та стилістично забарвлені.
До стилістично забарвлених належать: книжкова лексика (суспільно-політична, наукова і офіційно-ділова лексики) та розмовна лексика.

ІV. Тренувальні вправи.
1. Визначити стиль мовлення поданих уривків. Назвати застарілі, загальновживані, професійні та діалектичні слова.
А назустріч ішли з півдня козацькі байдаки. Вітру не було, тому йшли байдаки на веслах. Козаки були голі по пояс і здавалися відлитими із бронзи. Вузлуваті, м’язисті руки наполягали на опачини, рівно й глибоко занурюючи їх у воду, і яскраво палали на сонці червоні шлики їх шапок.
Нові слова постійно поповнюють запас побутових понять. Так, сьогодні кожен знає, що таке целофан, а в тридцятих роках його ще не було. Нові побутові слова можна нарахувати десятками й сотнями, якщо починати з машин: міксер, транзистор, комп’ютер…
Стариня падькалася та нарікала на важкі роки, казала, що вся Гуцулія на старців переходить. Але як прийшла бесіда про дідового зятя й доньку та про їх діточок, вхопив Петрика тиск за серце і витиснув на верх сльози, як росу на голубих чічках.
2. Записати в зошит слова, що стосуються професії лікаря, будівельника, вчителя, кухаря.
3. Записати терміни, що стосуються науки і мистецтва.
4. Поділ учнів на групи:
Завдання для першої групи: за допомогою «Словника синонімів української мови» підібрати синонімічні відповідники до слів:
Аварія, абсолютний, будувати, бурхати, делегувати, делікатес, ідеологія, ізольований, імітація, невтомний, ешафот
Завдання для другої групи: за допомогою «Сучасного словника іншомовних слів» виписати значення таких слів:
Бенефіс, бестселер, дебют, Євангеліє, неологізм, трилер, мольберт, ешафот
Завдання для третьої групи: за допомогою «Сучасного тлумачного словника української мови» виписати значення таких слів:
Геліос, гладіатор, ешафот, капот, маріонетка, Пегас, пікап, фара, шосе
Завдання для четвертої групи: за допомогою «Словника літературознавчих термінів» виписати значення таких слів:
Драматургія, жести, менестрель, ребус, текстуальний
Завдання для п’ятої групи: за допомогою «Фразеологічного словника» виписати значення таких фразеологізмів:
Злидень злизав, олімпійський спокій, ще й кіт не валявся, як рак на мілині, мокрим рядном накрити, муки Тантала, лицар без догани і страху, лебедина пісня.
Д/з підібрати слова, що стосуються професії: механік, електрик, художник, будівельник.

Автор: 

Гошовська Г.М. - викладач української мови та літератури ВПУ-34 м. Стрия

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі