Користувацький вхід

Іменник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Іменник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Мета : Повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови,
формувати загально пізнавальні вміння знаходити іменники в текстах,
визначати їх роль у реченнях; виховувати уважність,самостійність у
навчальній роботі,виховувати любов до рідного краю.

Тип уроку :урок повторення з елементами поглиблення.

Обладнання : роздавальний матеріал, підручник, інтерактивна дошка.

Хід уроку

1.Мотивація навчальної діяльності учнів.

Ділова гра «Мікрофон»
Передаючи мікрофон, назвати іменники наприклад : назви тварин ,
назви одягу, назви рослин.
Перемагає той ряд, який правильно і найшвидше це зробить.

Пригадаймо!!!
Слово вчителя :
- На які питання відповідають усі ці назви ?
- Що вони означають?
- Як називається ця частина мови?

2. Організація повторення і поглиблення вивченого
про іменник.
Що називається іменником?

Іменник – самостійна частина мови , що означає назву предмета ,
Поняття, явища і відповідає на питання хто ? що?
Іменник позначає предмет у найпоширенішому розумінні цього
слова. Поняття предметності охоплює назви :
речей: портфель,таблиця, сукня;
осіб: актор, школяр, герой;
речовин і матеріалів:вода, сіль, молоко;
явищ природи:заметіль, дощ, повінь;
установ,організацій. підприємств: університет,завод,ліцей;
фактів ,подій: конкурс ,навчання,зустріч.
Повінь ( лексичне значення слова) розлив річок.

Морфологічні ознаки іменника :

- має форму числа ( однина ,множина);
- у формі однини обов’язково відноситься до одного з чотирьох
родів ( чоловічого, жіночого, середнього або спільного );
- можуть змінюватися за відмінками.

Розглядаємо малюнок у підручнику ( стор. 82).

Синтаксична роль іменника:

Зима старенькі стріхи залатала.( Л.Костенко).
Гарна птиця пером , а чоловік розумом.( народна творчість).
Висновок: у реченні іменник може виступати будь – яким членом речення.

3. Розв’язання проблемного завдання .

« ЗГОДЕН ? --НЕ ЗГОДЕН ?—ОБҐРУНТУЙ!»
Пояснити значення фразеологізмів, назвати іменники.

Валятися в ногах- принижувати власну гідність.
Записати на лобі - добре запам’ятати.
Має голову на плечах – про кмітливу, розумну людину.

4.Робота з підручником.

Вправа 197 ( стор.84).
Розгадаймо ребуси. Складіть по два речення у яких слова
відгадки є підметом.

5. Лексичний диктант на тему :
« Держава та її символи».
(Записати відповіді одним словом ).

1.Незалежна держава у центрі Європи.( Україна).
2.Урочиста пісня, що є символом державної єдності. (Гімн).
3.Назвати синонім до слова кордон. (Рубіж,межа).
4.Сукупність усіх Збройних Сил держави:сухопутних, морських,
повітряних. ( Армія ).
5.Символічний знак держави, міста, зображуваний на прапорах ,
монетах, печатках. ( Герб )
6.Людина ,що любить свою Батьківщину і готова віддати
за неї життя ( Патріот ).
7.Державний орган України ,що здійснює охорону громадського
порядку .( Міліція ).
8.Найвищий ступінь влади в Україні . ( Президент ).
9.Синонім до словосполучення рідний край . ( Батьківщина ).

6. Інтерактивний метод на уроці.

Робота з сигнальними картками .

( Учитель називає іменники , а учні піднімають картку з питанням
що? - до назви неістот, питання хто? - до істоти ) .
Слова : поле, дівчина, хвиля, кіт, Марія, груша, квітка, егоїзм, коридор,
песик, компас.
7.Слуховий диктант.

Учні повинні записати слова які запам’ятали.

8.Робота з підручником.

Вправа 198 (стор.84), самостійно.

8.Підсумок уроку.

« Що називається іменником?»
«У якому розділі науки про мову вивчається іменник?»
«На які питання відповідає іменник ?»
«Яку синтаксичну роль виконує іменник?»

9.Домашнє завдання.

Параграф 21 (стор.82),вивчити.
Вам доручили розказати учням 6 класу про іменник як
частину мови. Скласти зв’язне висловлювання і розказати
своїм однокласникам.(Письмово ).

Тема : Іменник загальне значення,морфологічні ознаки,синтаксична
роль.

Мета : Повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови,
формувати загально пізнавальні вміння знаходити іменники в текстах,
визначати їх роль у реченнях; виховувати уважність,самостійність у
навчальній роботі,виховувати любов до рідного краю.

Тип уроку :урок повторення з елементами поглиблення.

Обладнання : роздавальний матеріал, підручник, інтерактивна дошка.

Хід уроку

1.Мотивація навчальної діяльності учнів.

Ділова гра «Мікрофон»
Передаючи мікрофон, назвати іменники наприклад : назви тварин ,
назви одягу, назви рослин.
Перемагає той ряд, який правильно і найшвидше це зробить.

Пригадаймо!!!
Слово вчителя :
- На які питання відповідають усі ці назви ?
- Що вони означають?
- Як називається ця частина мови?

2. Організація повторення і поглиблення вивченого
про іменник.
Що називається іменником?

Іменник – самостійна частина мови , що означає назву предмета ,
Поняття, явища і відповідає на питання хто ? що?
Іменник позначає предмет у найпоширенішому розумінні цього
слова. Поняття предметності охоплює назви :
речей: портфель,таблиця, сукня;
осіб: актор, школяр, герой;
речовин і матеріалів:вода, сіль, молоко;
явищ природи:заметіль, дощ, повінь;
установ,організацій. підприємств: університет,завод,ліцей;
фактів ,подій: конкурс ,навчання,зустріч.
Повінь ( лексичне значення слова) розлив річок.

Морфологічні ознаки іменника :

- має форму числа ( однина ,множина);
- у формі однини обов’язково відноситься до одного з чотирьох
родів ( чоловічого, жіночого, середнього або спільного );
- можуть змінюватися за відмінками.

Розглядаємо малюнок у підручнику ( стор. 82).

Синтаксична роль іменника:

Зима старенькі стріхи залатала.( Л.Костенко).
Гарна птиця пером , а чоловік розумом.( народна творчість).
Висновок: у реченні іменник може виступати будь – яким членом речення.

3. Розв’язання проблемного завдання .

« ЗГОДЕН ? --НЕ ЗГОДЕН ?—ОБҐРУНТУЙ!»
Пояснити значення фразеологізмів, назвати іменники.

Валятися в ногах- принижувати власну гідність.
Записати на лобі - добре запам’ятати.
Має голову на плечах – про кмітливу, розумну людину.

4.Робота з підручником.

Вправа 197 ( стор.84).
Розгадаймо ребуси. Складіть по два речення у яких слова
відгадки є підметом.

5. Лексичний диктант на тему :
« Держава та її символи».
(Записати відповіді одним словом ).

1.Незалежна держава у центрі Європи.( Україна).
2.Урочиста пісня, що є символом державної єдності. (Гімн).
3.Назвати синонім до слова кордон. (Рубіж,межа).
4.Сукупність усіх Збройних Сил держави:сухопутних, морських,
повітряних. ( Армія ).
5.Символічний знак держави, міста, зображуваний на прапорах ,
монетах, печатках. ( Герб )
6.Людина ,що любить свою Батьківщину і готова віддати
за неї життя ( Патріот ).
7.Державний орган України ,що здійснює охорону громадського
порядку .( Міліція ).
8.Найвищий ступінь влади в Україні . ( Президент ).
9.Синонім до словосполучення рідний край . ( Батьківщина ).

6. Інтерактивний метод на уроці.

Робота з сигнальними картками .

( Учитель називає іменники , а учні піднімають картку з питанням
що? - до назви неістот, питання хто? - до істоти ) .
Слова : поле, дівчина, хвиля, кіт, Марія, груша, квітка, егоїзм, коридор,
песик, компас.
7.Слуховий диктант.

Учні повинні записати слова які запам’ятали.

8.Робота з підручником.

Вправа 198 (стор.84), самостійно.

8.Підсумок уроку.

« Що називається іменником?»
«У якому розділі науки про мову вивчається іменник?»
«На які питання відповідає іменник ?»
«Яку синтаксичну роль виконує іменник?»

9.Домашнє завдання.

Параграф 21 (стор.82),вивчити.
Вам доручили розказати учням 6 класу про іменник як
частину мови. Скласти зв’язне висловлювання і розказати
своїм однокласникам.(Письмово ).

Автор: 

Демченко Ольга Василівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі