Користувацький вхід

Різноманітність хвойних рослин. Значення в природі та житті людини.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: Різноманітність хвойних рослин. Значення в природі та житті
людини.
Мета:
• Продовжити формувати наукову картину живої природи на прикладі різноманітності хвойних. Ознайомити учнів із різноманітними представниками класу Хвойних, особливостями їх поширення. З’ясувати чим відрізняється значення цих рослин в природі та житті людини.
• Сприяти формуванню в учнів наукового світогляду на основі знань про різноманітність хвойних.
• Продовжити формувати біологічні поняття і вивчати біологічну термінологію.
• Навчити розпізнавати рослини класу Хвойні.
• Розвивати в учнів процеси творчого мислення, увагу та пам’ять, пізнавальний інтерес до навколишнього світу.
• Виховувати бережне ставлення до рослин.

Методи і методичні прийоми: робота в групах, таблиця «ЗХВ», бесіда з елементами розповіді, робота з підручником, тестування.
Тип уроку: комбінований.
Наочність:
• підручник,
• гербарій,
• колекція шишок,
• гілочки сосни, ялини, туї, ялівцю,
• фізична карта світу,
• фрагмент фільму «Зелений гай»,
• презентація.
Основні поняття: хвойні, сосна звичайна, ялина звичайна, модрина європейська, модрина польська, яловець звичайний, тис ягідний, смерека. ТЗН: комп’ютер.
Хід уроку
І Актуалізація опорних знань учнів.
• Нагадайте, який розділ ми вивчаємо?
• Чому назва розділу голонасінні?
• Як розмножуються голонасінні?
• А що ви про них ще знаєте?

Сьогодні ми будемо працювати з таблицею «ЗХВ».
Знаю Хочу знати Вивчив

Для перевірки домашнього завдання виконаємо тести.
V. Одиниця розмноження голонасінних – насінина:
• а) це одна клітина;
• б) багатоклітинна і містить зародок та запас поживних речовин;
• в) багатоклітинна, містить зародок, без запасу поживних речовин;
• г) багатоклітинна, містить запас поживних речовин;
2) Серед голонасінних є:
• а) дерева і кущі;
• б) одноклітинні організми;
• в) трави;
• г) ліани;
3) Стовбури потовщуються:
• а) за рахунок кори;
• б) внаслідок розростання деревини;
• в) не потовщуються;
VI. Корінь:
• а) закладається в зародку насінини;
• б) виростає з нижньої частини стебла;
• в) відсутній;
VII. В життєвому циклі переважають:
• а) ри насінн;
• б) спорофіт;
• в) не має пануючого покоління;
• г) не має чергування поколінь;
VIII. Чоловічий ри насінн представлений:
• а) двома архегоніями з поживною речовиною;
• б) зеленою пластинкою;
• в) пилковим зерном (пилком);
• г) двома антеридіями;
IX. Вода, як умова запліднення:
• а) не потрібна;
• б) потрібна;
• в) науці не відомо;
8) Листки хвойних:
• а) великі і відмирають на зиму;
• б) як правило багаторічні і мають вигляд голок або лусок;
• в) відсутні;
9) У помірних і холодних зонах голонасінні представлені:
• а) хвойними;
• б) саговниками;
• в) плавунами;
• г) хвощами
10) Шишка голонасінних – це видозмінена:
• а) квітка;
• б) пагін;
• в) листки
Проаналізуємо результати тестування на наступному уроці. А зараз я хочу знати ваші відповіді на запитання тесту №8 та №9.
Послухайте китайську мудрість: «Тільки коли настає холод, помічаєш як зеленіють сосни та кипариси».
Що притаманне для хвойних рослин, виходячи з китайської мудрості?
(вічнозелені)
II Мотивація навчальної діяльності.
До відділу Голонасінні рослини належить багато різноманітних, цікавих,
своєрідних представників флори. Деякі схожі на пальми чи папороті, інші – живі копалини, що збереглися на Землі з глибокої давнини, треті – здавалося б, ніякого відношення не мають до голонасінних, такі вони незвичайні за своїм зовнішнім виглядом. Четверті — добре відомі нам з раннього дитинства, асоціюються з найулюбленішим святом – Новим роком. Що це за рослини? Чим вони цікаві, яке їх значення в природі і житті людини?
III. Повідомлення теми, мети
Тема сьогоднішнього уроку: «Різноманітність хвойних рослин і їх значення в природі та житті людини». На уроці познайомимося з різними представниками хвойних, навчимося їх розпізнавати, з’ясуємо значення в природі та житті людини.
IV. Вивчення нового матеріалу
Учень розповість нам про сосну, а ви повинні дати відповідь на запитання:
«Які біологічні особливості сосни?»
Повідомлення учня. Сосна налічує 70 видів і належить до класу Хвойних. 90% лісів земної кулі є хвойними або мішаними. У флорі України є 9 видів сосни, а вирощується ЗЗ видів. Усі сосни світлолюбні, швидкорослі, невибагливі до ґрунту. Вони утворюють великі площі лісів. Окрасою нашого краю є соснові бори. Загадковими вони бувають навесні, коли «цвіте» сосна. Цей період триває 10-12 днів. Птахи надзвичайно в цей час голосисті. Під шапками крон величних сосен видно жовтуваті хмари з соснового пилку, який падає вниз на землю.
Сосна звичайна – це дерево висотою 30-40м. Поширена в Європі та Північній Азії. В Україні росте повсюди на Поліссі і північній частині Лісостепу. На гірських схилах Криму вирощують сосну Кримську, сосну Собінову і сосну Культера. Сосна живе до 400 років.
Учитель. У нас є те, що ви не всі бачили, але майже всі їли. (кедрові горішки — насіння сосни Сибірської або Кедрової).
У Карпатах є реліктовий вид сосна Європейська або Кедрова, занесена до Червоної Книги України 1996р.
Відповідь учнів на запитання «Які біологічні особливості сосни?»
Робота в групах.
Кожна група вивчає представників класу Хвойних і розповість про них. А далі ви будете навчати один одного.
1 група
Ялина або смерека об’єднує 40 видів, вони поширені в помірному та холодному кліматі Північної Півкулі. В Україні є 2 види. Ялина звичайна – дерево 40-45м з пірамідальною кроною. Шишки довгі, достигають за один рік. Утворює темнохвойні ліси. Ялина вимоглива до вологості і родючості ґрунту. Корені розміщені в поверхневих шарах, тому ялини часто вириваються з корінням під час сильного вітру. Нижні гілки не відмирають.
Питання: Як можна пояснити такий факт? Коли ідеш лісом, то бачиш: то тут, то там свіжі ялини вивернуто з корінням?
Рід Ялиця – всього 45 видів, на Україні є 1 вид. Вирощують як декоративні дерева 20 видів. Це стрункі високі дерева з конусоподібною кроною. Хвоя – плеската. Шишки – довгі, циліндричні, спрямовані вгору. Ялиці — тіньовитривалі, вологолюбні. У Карпатах зростає ялиця Біла.
Питання: Яку крону має ялиця?
2 група
Рід Модрина має дерева з опадаючою м’якою хвоєю, яка зібрана в пучки. Шишки дрібні, достигають за один рік, а тримаються на гілках кілька років, не розсипаючись. Модрина – світлолюбна, вибаглива до ґрунту, чутлива до сухості повітря, швидкоросла. В Україні поширена модрина європейська та модрина польська. Має високотехнічну деревину. Будівлі з неї проіснували понад 300 – 500 років. Деревину використовували для будівництва кораблів. Саме на палях модрини побудовані міста: Венеція та Санкт-Петербург.
Питання: А чи знаєте ви, які ліси називали корабельними?
Рід Яловець представлений кущами або невеликими деревами, відмінною ознакою є наявність шишкоягід різного кольору. Усі ялівці світлолюбні, посухостійкі, невибагливі до ґрунту. В Україні поширені яловець звичайний, яловець червоний, яловець козацький. Висота 4-6м, зрідка до 11м. Ялівець має цілющі властивості, є чудовою фітонцидоносною рослиною. Ялівець звичайний вирощується як хвойно – декоративна рослина в парках і скверах.
Питання: Як називаються шишки ялівців?
Питання: Чим тис відрізняється від інших представників хвойних?
Рід Тис представлений деревами висотою 15 – 20м. Єдине з хвойних дерево, що не утворює смол, отруйне, насіння – з ри насінником. Поширений в Криму, на Кавказі, в Карпатах. В Україні лише І вид – тис ягідний, або негній – дерево. Росте дуже повільно. З його деревини робили цвяхи, заступи, млини, греблі. Навіть, єгипетських фараонів ховали в тисових саркофагах.
Відеоролик про «тисовий гай» – заповідне місце в Карпатах.
Питання: Який тип тису поширений в Україні?
Значення хвойних в природі та житті людини. Хвойні посідають друге місце після покритонасінних. 90% лісів земної кулі хвойні. Ліси – джерело кисню і летких протимікробних речовин. Людина використовує деревину для хімічної промисловості (отримує скипидар, ацетон, смоли, спирт, штучний шовк). З деревини ялини виготовляють папір. Багато хвойних використовують в озелененні. У виробництві меблів цінується деревина кипариса, секвої вічнозеленої, тису ягідного. Із деревини модрини виробляють паркет. З ялини — музичні інструменти — скрипки та піаніно. У медицині використовують ефірні олії ялиці і сосни. Хвоя сосни багата вітаміном С. Відвар її вживають проти цинги.
Окремі види хвойних використовують під час проведення різних свят – ялина, ялиця, сосна. Закам’яніла смола давніх голонасінних іде на виготовлення дорогоцінних прикрас, як ізолятор.
Всього із хвойних добувають 20 тис. різних найменувань виробів (каніфоль, скипидар, білкові дріжджі, камфора).
В озелененні використовують різні види голонасінних для укріплення схилів, затримки снігу, послаблення вітрів, місцеве лікувальне значення (будівництво санаторіїв в лісах).
Питання:
Чому хвойні ліси називають легенями планети?
Чому у хвойних лісах будують санаторії?
Історична довідка
Історія застосування сосни сягає часів древніх шумерів. Перші рецепти, в яких застосовувалась висушена хвоя, сік та відвари сосни датуються 3000 р. до н. е. Витяжки із сосни використовували для лікування відкритих ран, смола, скипидар, дьоготь – для захворювань шкіри. Сосновим скипидаром лікували простудні захворювання. Народи півночі, моряки та мандрівники використовували сосну для профілактики лікування цинги. Приготований із свіжих бруньок «сосновий мед» – вживають при кашлі, як джерело вітаміну С і зміцнювальний засіб.
Ялівець використовують для виготовлення знеболюючих ліків, а кипарис вічнозелений в Україні вирощують як декоративну рослину в Криму, вона виділяє велику кількість речовин корисних для людей з хворобами легень. Туя західна культивується як декоративна рослина, в народній медицині використовують для лікування кровотеч та астми.
Сосна в житті українця
Вона оспівана в піснях, легендах, завжди була поруч з людиною, сосновий бір був коморою для селян. Коли наступали перші приморозки, все село сходилось щоб заготовити глицю. Дорослі та діти нагрібали цілі копиці опалої і достиглої хвої. Нею утеплювали хати, прикривали картоплю, топили печі. Із соснової деревини робили зруб. Із соснових дощок робили стелю, підлогу, дах. Деревина зберігає тепло і не псується. Все хатнє начиння було із сосни: вішалка, лави, пороги, скриня. У новій тесовій хаті народжували дітей, господарі наживали необхідні пожитки. Жодна сім’я не обходилась без скрині, народні майстри виготовляли скриню із соснових дощок, бо саме це дерево найкраще оберігає від молі, його не точив шашіль хати в старину)
Ще язичники віддавали сосні пальму першості. Сосна символізує «дерево життя».
V. Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь учнів.
• Назвати хвойні, які є в Україні?
• Як пристосувались хвойні до умов середовища?
• Де використовують деревину хвойних? Що роблять з насіння та хвої?
Яка прекрасна природа навколо! Безмежне поєднання форм кольорів хвойних зачаровує нас. Всі хвойні – це гігантська лабораторія планети, де створюються органічні речовини і кисень, без них неможливе життя.
VІ.Підсумок. Закінчити речення: Сьогодні на уроці я дізнався…
Мені було цікаво, тому що… На уроці мені сподобалося… Підведення підсумків уроку,виставлення оцінок за роботу на уроці.
VІI. Повідомлення домашнього завдання
Опрацювати параграф 40, творче завдання: знайти в літературі дані про висоту різних хвойних та скласти діаграму, в якій схематично намалювати дерева відповідної висоти в масштабі, а знизу підписати.

Автор: 

РодіковаІрина Юхимівна, вчитель вищої категорії загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 м. Гайворон

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі