Користувацький вхід

Сила впливу на людей пісень, створених у давнину

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Тема. Сила впливу на людей пісень, створених у давнину
Мета. Організувати музичну діяльність учнів протягом усього уроку. Осягнути музичний світ відображення життєво¬го змісту та почуттів у пісенній творчості Г. Ско¬вороди. Підкреслити важливу позитивну роль літератури і музики у розвитку особистості та народу. Формувати вміння виявляти найголовніше у мистецькому творі. Збагатити емоційно-естетичний досвід учнів через осягнення художньо-образної суті музичного мистецтва, через пісенну творчість Г.Сковороди. Виховувати ін¬терес до творчості Г. Сковороди, емоційну чутли¬вість до музики, а також кращі моральні якості особистості.
Музичний матеріал: Г. Сковорода «Всякому городу нрав і права», «Ой ти, птичко жолтобоко» (зі збірки «Сад божественних пісень»); С. Чарнецький «Ой у лузі червона калина».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: Програма з музичного мистецтва для 5-8 класів 12-річної школи (авт. Б.Фільц та ін.), вид. «Перун», 2005 р., фонохрестоматія 6 клас для вчителя , підручник для загальноосвітніх навчальних закладів “Музичне мистецтво 6 кл.” (авт. О.В. Волошина ). Таблиця „Емоційно-образні визначення музики” . Роздруковані робочі зошити для учнів. Портрет Г. Сковороди, Г.Сковорода «Сад божественних пісень» (фрагменти книги); відео-презентація Г. Сковорода.
Засоби ТСО – магнітофон, фортепіано, ноутбук
Методи: «Мозкова атака», «Асоціації», бесіди, зорово-наочні, демонстрації, метод роздумів про музику, методичний прийом «Так», «ні», практичні, творчі, методи формування музично-естетичної свідомості.
План уроку
І. Організаційний момент.
1. Вхід до класу під музику
2. Музичне вітання.
ІІ. Актуалізація музичного досвіду учнів.
3. Розмірковуємо разом
4. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
5. Методичний прийом «Так» + «ні» -
6. Вокально-хорова робота. Виконання пісні «Ой у лузі червона калина».
ІІІ. Мотивація музично-навчальної діяльності учнів
7. Набуття нових знань . Демонстрація відео
8. Конкурс знавців творчості Г. Сковороди.
9. Музика в житті Г. Сковороди.
10. Відпочинок
11. Продовжуємо пізнавати нове.
Слухання пісні «Всякому городу нрав і права»
11. Інтерпретація пісні учнями
12. Творче завдання. Гра «Композитор»
13. Завершення уроку
14. Систематизація вивченого.
15. Дискусії «Моя думка» ( з використанням технології «Мікрофон»).
16. Рефлексія
Хід уроку
І. Організаційний етап уроку.
1. Вхід учнів до класу під музичний супровід «Ой у лузі червона калина» С. Чарнецького
2. Музичне вітання.
ІІ. Актуалізація музичного досвіду учнів.
3. Розмірковуємо разом
- Яка музика зустріла сьогодні вас?
- На якому уроці ви вже раніше познайомились з цією піснею?
- Яке виконання вам сподобалось більше і чому?(Зазвучала по-новому, могутньо, маршово)
- А чи допомогла музика змінити ваш настрій?
- Завдяки чому? (почуттям, емоціям)
Вчитель.
Так, правильно. Кожен музичний твір виражає певну думку, передає почуття його митця. Музика – велике мистецтво. Ми вже переконалися у цьому на багатьох уроках. Розуміти музику – це вміти глибоко та сильно відчувати, а через почуття вміти розрізняти глибокий життєвий сенс музичних образів. Саме цим ми і займаємося на уроках музичного мистецтва у першому тематичному періоді, який має назву «Музика як мова почуттів».
Отже, про які почуття розповість нам музика сьогодні?
4. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Тема уроку. Сила впливу на людей пісень, створених у давнину.
«Ой у лузі червона калина» - одна з найвідоміших пісень і в наш час. Її можна почути на концертах, громадських зборах, урочистих святах і просто в побуті. Життя і людська воля зробили пісню народною, багатоваріантною, надали різних відтінків і настроїв.
Слова пісні належать Степану Миколайовичу Чарнецькому – українському поетові й театральному діячеві, режисерові Руського народного театру у Львові. Уперше прозвучала пісня у виставі це відбулося у 1913 році. Невипадково цю пісню вважають другим гімном вільної України.

5. Методичний прийом «Так» + «ні» -
Дайте відповіді так чи ні на наступні запитання. ТАК + НІ -
1. Пісня «Ой у лузі червона калина» жартівлива ?
2. Перше виконання пісні відбулося у 1913 році?
3. Ця пісня за характером рішуча, могутня, маршова?
4. Тест пісні створив Іван Франко?
6. Вокально-хорова робота. Виконання пісні «Ой у лузі червона калина».
Виконайте пісню, намагаючись передати почуття та настрої. Приділити увагу динамічному розвитку.
ІІІ. Мотивація музично-навчальної діяльності учнів.
Більшість творів, а саме пісень, не зважаючи на час їх створення, тривалий час продовжують впливати на людей.
Багато українських митців присвячували свою творчість нашій Батьківщині, долі українського народу. Про одну видатну постать в історії України 18ст. ми дізнаємося зараз. Зрозуміти, про кого саме йдеться, вам допоможе асоціативний ряд на дошці (метод «Асоціації»):
Філософія; музика; Харків; байки; мандрівник; педагогіка.
- Чи здогадалися ви, хто це? (Український філософ, поет, педагог, музикант Григорій Савич Сковорода)

7. Демонстрація відео
8. Конкурс знавців творчості Г. Сковороди.
1.У якому віці Г.Сковорода відправився до Києва на навчання? (12)
2. Який улюблений музичний інструмент взяв з собою? (Сопілку)
3. У якому вищому навчальному закладі навчався Г.Сковорода? (У Києво-Могилянській академії)
4.З якою метою відправили Г.Сковороду до Петербурга? (Співати в придворній капелі)
5.Як називається поетична збірка Г.Сковороди? («Сад божественних пісень»).
6.Які слова викарбувана на надмогильній плиті? («Світ ловив мене, та не спіймав»).
9. Музика в житті Г. Сковороди.
Цікава сторінка життя Григорія Сковороди пов'язана з музи¬кою. Музичну освіту він здобув у Києво-Могилянській академії, співав у санкт-петербурзькій придворній співочій капелі, грав на різних музичних інструментах.
На яких саме? Погляньте на дошку та виконай наступне завдання.
9. 1. Перенеси літери в такому порядку, щоб можна було прочитати назви музичних інструментів.
Зразок:
д у Б а н р А

Б а н д у р а

р а Л і

к а С о л п і

р и п к а С к

т а Ф л е й

Ц и м л и б а

10. Слухання пісні «Всякому городу нрав і права»
Існують музичні твори, написані Григорієм Савичем: пісні, кантати, псалми... Найбільшу популярність здобули пісні та тек¬сти віршів із рукописної поетичної збірки «Сад божественних пі-сень» (1753—1785).
Г. С. Сковорода збагатив пісенний жанр філософською, громадянською, сатиричною тематикою. Він висміював панські при¬мхи, недоладні закони й безглузді порядки, жадібність, дурість, лінощі...
Зміст пісні сатиричний. У ній викриваються «норови і права» існуючого тоді ладу, висміюється жадібність, пристрасть до нажи¬ви та інші вади людини й суспільства.
Пісні філософа-музиканта збереглися здебільшого у пам'яті народу. Лише кілька пісенних творів були видані, зокрема «Ой ти, птичко жолтобоко» та «Всякому городу нрав і права»
Пісня «Всякому городу нрав і права» — один із найпопулярніших музичних творів Г. С. Сковороди. Її перші варіанти з'явилися в пісенних збірках 30-х років XIX ст.
11. Інтерпретація пісні учнями
11.1. Уважно спостерігайте за відображенням в музиці у різних емоційних станів.
11.2. Розпізнай вид, жанр музичного твору та охарактеризуй мелодію, темп, динаміку.

Характеристика «Всякому городу нрав і права»

Вид музики

Музичний жанр

Мелодія

Темп

Динаміка

11.3. Які почуття розкривають художній задум автора?
_____________________________________________
11.4. Що висміює автор у своїй пісні?
______________________________________________

Пісня «Всякому городу нрав і права» була співзвучна думкам і настроям народу. Вона так припала до серця мешканцям різних куточків України, що стала справді народною.
Недаремно цей твір надовго увійшов до репертуару українських кобзарів і лірників XVIII—XIX ст.
Чи близькі та зрозумілі вам пісні, створені майже два століття тому?
12. Гра «Композитор».
Послухайте текст пісні Г. Сковороди.
Учитель зачитує текст.
Ой ти, птичко жолтобоко,
Не клади гнізда високо
Клади ж його низько в ямці,
Ховай діток у зеленій травці.
Як ви думаєте, якою має бути мелодія на цей текст?
Учні демонструють, варіанти своїх мелодій (словесний або музичний варіант).
Послухайте пісню Г. Сковороди та порівняйте її зі своїми ва¬ріантами.
Слухання пісні «Ой ти, птичко жолтобоко».
Інтерпретація учнями прослуханої пісні.
Які особливості пісні?
До якого жанру належить ця пісня?
Чи близькі пісні Г. Сковороди до народних пісень?
У творі Г. Сковороди поєдналися риси української народної пісні та дуже популярного на ту пору жанру романсу. Завдяки про¬стоті, безпосередності, зворушливості й мелодійності, пісня «Ой ти, птичко жолтобоко» була одним із найулюбленіших творів на¬роду України.
Одним із найбільш емоційних і виразних творів Г. С. Сковороди є пісня-романс «Ой ти,птичко жолтобоко», уперше опублікована в 1799 році.
ІV. Підсумок уроку та організація дискусії «Моя думка» ( з використанням технології «Мікрофон»).
Питання для дискусії.
Чому в наш час необхідно вивчати пісенну, поетичну творчість Г. Сковороди?
Як слід розуміти вислів Г. Сковороди: «Бажаєш бути щасли¬вим? Для цього не треба їздити за моря, колінкувати перед силь¬ними світу сього, щастя завжди і всюди з тобою, його тільки треба пізнати»?
Підсумок уроку.
Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.
13. Домашнє завдання.
Слухати музику за власним вибором, підготуватися до розпо¬віді про її характер та втілені в ній почуття на наступному уроці.
14. Вихід учнів із класу під звучання «Ой у лузі червона калина» С. Чарнецького

Автор: 

Машошина Світлана Володимирівна, вчитель музики Дніпродзержинського академічного ліцею № 15

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі