Користувацький вхід

Інтегрований урок-гра "Останній герой"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Відділ освіти Апостолівської райдержадміністрації
Червонотоківська ЗШ І-ІІІ ступенів

Інтегрований урок-гра

Підготував:

учитель світової
літератури
Радченко Л.З.

С.Червоний Тік

2014р.
Інтегрований урок –гра
«Останній герой»

Є воля до життя – є людина
О. Довженко
Життя, як терниста нива!
Не пройдеш , ноги не вколовши.
Біда помучить і мудрості научить
Українське народне прислів’я

Тема: Людина в екстремальній ситуації ( За творами Дж. Лондона
та Д. Дефо).
Мета: Пов’язати знання з літератури із життєвою практикою, з
сучасністю; розвивати навички роботи з додатковою
літературою, робота в групах інтерактивними методами,
кмітливість , оптимістичний погляд на життя, впевненість
у своїх силах.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання: тлумачний словник, словник іншомовних слів,
карта Північної Америки (Аляски), виставка творів,
ілюстрації.
Хід уроку
1. Оголошення теми, мети
2. Мотивація учбової діяльності. Часто учні сприймають літературу просто як один із навчальних предметів, мало пов’язаних із повсякденним життям. Але відома така думка, що література – це підручник життя. Народна мудрість застерігає : «Краще вчитися на чужих помилках, ніж на своїх», «Не повторюй чужих помилок ».
Світова література дає нам багато життєвих прикладів поведінки людей у різних ситуаціях. І як ви, напевне, помітили, вижити людині в екстремальній ситуації допомагають практичний досвід, сила, витривалість та воля, а також товариська підтримка. Отже подивимося на літературу ще з цієї точки зору, залучивши свої знання з уроків основ здоров’я та географії.
3. Актуалізація опорних знань
- Зараз ми послухаємо виступи – повідомлення підготовлених учнів від творчих груп з результатами своїх міні- досліджень.
1. Мовознавці з’ясовують знання слів.
2. Літературознавці коротко описують екстремальні ситуації, в які потрапляли герої творів світової літератури.
3. Географи визначають природні умови, клімат Північної Америки та басейну Карибського моря.
4. Знавці «Основ здоров’я» нагадують екстремальні ситуації, в які потрапляють літературні герої.
Матеріали до роботи в групах:
екстремальна ситуація – важкі, дуже складні, з ризиком для життя і здоров’я людини обставини;
сила волі – свідоме прагнення до якої –небудь мети ( воля – одна з функцій людської психіки, яка полягає у владі над собою та керуванні своїми діями і вчинками);
мужність – вияв хоробрості, стійкості, рішучості;
сміливість – здатність переборювати труднощі, ризикувати заради благородної мети;
відвага - смілива поведінка людини в небезпечній ситуації Є; здатність до такої поведінки;
кмітливість – здатність людини легко схоплювати, добре розуміти суть явища; тямущість, здогадливість, спостережливість;
обережність, обачливість – якості людини, яка поводиться стримано, обдумано, передбачливо, не наражаючись на можливу небезпеку, неприємності.
- Робінзон Крузо, потрапивши на безлюдний острів внаслідок морської катастрофи, зайнявся натуральним сільським господарством, використавши рештки корабля для облаштування житла(роман Д.Дефо).
- Щасливо закінчилася пригода п’ятнадцятирічного капітана завдяки його знанням, кмітливості та сміливості (роман Ж. Верна).
- Вижили у своїх мандрах та пригодах Том Сойєр та Гекльбері Фінн, герої творів Марка Твена.
- Герой оповідання Дж. Лондона «Жага до життя» знав, що потрібно хоч що - небудь їсти, якщо навіть не хочеться; не рухатися, коли ведмідь міг на нього напасти – він не побіг ( бо й не втік би), а завмер на місці, злякав звіра тим, що стояв прямо і не злякався – і врятувався; знав, як краще зберігати сірники; не кинув відерця, бо це давало можливість кип’ятити воду, зігріватися й не загинути .
Учитель:
- Слово географам.
Аляска – півострів на північному заході Америки, протяжністю близько 700 км, завширшки від 10 до 170 км.. Поверхня гориста – тут проходить Алеутський хребет з діючими та погаслими вулканами. Переважає тундрово - лугова рослинність, у горах - хвойні ліси, зарості вільхи. Клімат холодний, континентальний. Основне заняття населення – рибальство та звіробійний промисел.
З 1959 року Аляска – один із штатів США з адміністративним центром у Джуро та населенням близько 400тис чоловік. Корінне населення - різні племена індіанців.
Клондайк – ріка в Північній Америці, на північному заході Канади, права притока Юкону. Бере свій початок у горах Маккензі. Довжина 1280 км. У басейні Клондайка в кінці 19 ст. були відкриті родовища золота. Почалася «золота лихоманка», і тисячі золотошукачів помчалися за щастям . Багато з них загинуло від морозу, цинги, через брак досвіду виживання в суворих північних краях.
Учень:
- Острів Робінзона розташовано у басейні Карибського моря біля материка Південної Америки в тропічних широтах. Клімат місцевості субекваторіальний, з вологим літом та засушливою зимою .Ми робимо припущення, що острів міг називатися Тобаго, який не був заселений людьми, а також острови Тріндая, Ронд на яких проживали дикуни.
Рослинність: дикий виноград, пальми, залізне дерево.
Тварини: дикі кози, великий різновид папуг.
Учитель:
- Слово знавцям «Основ здоров’я».
Учень:
- Джек Лондон «Жага до життя».
1. Безлюдна місцевість, пошкоджена нога і неможливість медичної
допомоги.
2. Відсутність їжі та можливості її роздобути.
3. Можливість нападів хижих звірів.
4. Суворий клімат, неможливість швидко пересуватися.
Учень:
-Даніель Дефо «Робінзон Крузо».
1. Безлюдний острів.
2. Самотність.
3. Боротьба за виживання.
Учитель:
Щоб відправитися за новими враженнями ми розділилися на дві команди учнів 6 і 7 класи. Якщо готові боротися за звання «Останній герой». Пропоную не гаяти часу! Ми залишаємо порт «Довідковий»
- Віддати швартові!
- Тримаємо курс на нові пригоди!
- Повний вперед!
Учитель:
Попереду порт «Згадай»
- Як Робінзону вдалося вижити під час шторму?
- Якою була перша реакція Робінзона на те, що він врятувався?
- Навіщо Робінзон обніс своє житло частоколом?
- Як Робінзон перевіз речі з корабля на острів?
- Що сталося з головним героєм з оповідання «Жага до життя» під час переходу річки?
- Чому Білл за оповіданням «Жага до життя» покинув свого товариша серед безкрайої пустелі?
Учитель: Наші лодки тримають курс на порт «Ігровий». Зараз ми
проведемо з вами конкурс екскурсоводів.
1 – команда – проведе екскурсію до стовпа з пам’ятною дошкою.
2 – команда – проведе екскурсію до великого дерева, з якого Робінзон
робив лодку.
(підводяться підсумки)
Учитель:
Проводимо конкурс далі, але вони будуть іншого змісту.
Конкурс кухарів
Незважаючи на свою самотність . Робінзон завжди готовий зустрічати
гостей. Чим він міг би почастувати їх? Конкурс полягає в уявній подачі страв, які могли б бути на столі островітянина.
Учитель:
І останній конкурс! На аркуші перелічіть усі професії, які опанував Робінзон на острові.

(Підсумки)

Учитель: Ми залишаємо порт «Ігровий» і кидаємо свій якір у бухті під назвою «Поміркуй» . Ми розуміємо , що все що відбувається з головними героями літературних творів є досвідом . І наші мандри відбуваються не тільки на сторінках книг, а і в сучасному житті. Тому пропоную Вам кілька життєвих ситуацій сучасності, тому що гра зветься «Останній герой» і ми повинні свої знання примінити до сьогодення і можливо знайти помилки в діях героїв і пояснити, як на вашу думку , слід було б вчинити:
1. Учні під час літніх канікул працювали на полі одного сільськогосподарського підприємства. Раптом почався дощ із громом і блискавкою. Діти весело побігли під велике дерево, що стояло біля дороги.
2.Восени діти допомагали батькам збирати залишки кукурудзи на полі після комбайна. Раптом почалось хрюкання, тупіт, тріск стебел.
- О, подивимося на диких вепрів, - радісно загукали дорослі та діти.
3. Вночі була буря. По дорозі до школи Петрик помітив обірваний електропровід. «Ти подивись, - подумав він, - тепер спокійно можна відрізати собі шматочок: у господарстві, як кажуть, знадобиться ! І не лаятиме ніхто! Або здам у пункт прийому кольорових металів».
4. – Глянь, Оленко, яка гарна собачка!
- Та це ж не собачка, а справжнісінька лисиця!
- Я її погладжу, дивись, зовсім не боїться людей. Може свійська?
5. Ой- ой-йой! Я поранив руку! – закричав Сергій.
- А ти поплюй, присип земелькою, і нічого не буде, до весілля заживе, -
порадив Ігор.
6. - Подивись, які гарні лілії он цвітуть на воді! Давай попливемо, назбираємо.
- Та я не дуже плаваю, до того ж там зарослі.
- Ну й боягуз же ти!
7. – О, гляньте, скільки патронів вимило весняною водою на берег! – сказав Олексій друзям .
- Давайте перевіримо, чи вони годяться, - запропонував Сашко.
8. Треба зробити для мами щось приємне, - подумала Іринка. – Мабуть, поставлю я варити суп на газову плиту, а сама тим часом сходжу до крамниці, куплю чогось смачненького на вечерю.
9. – Бабусю, бабусю, у нас щось ніби горить !- кричала онучка.
- Відкрий вікна і двері, дитинко, це праска чомусь загорілась! – сказала бабуся. – А вогонь ми зараз водичкою заллємо, і все.
10. Дзвінок у двері.
- Відчиніть , це контролер тепломережі.
Оленка:
- Зараз, зараз, я не можу так швидко відімкнути, а нікого з дорослих вдома немає.
11. Оля вирішила прибрати на кухні, навести порядок на полицях.
- Так, що це у нас у пляшках? Оцет, спирт чи засіб від тарганів? Спробую на смак, то вже напевно дізнаюсь! – подумала вона.
12. – А я вмію феєрверки робити, - сказав Павло другові.
- Покажеш? – запитав Андрій.
- Звичайно. Треба взяти сірки з сірників, пороху з патронів і ще дещо.
Знаєш, як класно спалахує! – відповів Павло.
(Підсумки)
Учитель: А ми тримаємо курс на острів «Теоретичний». Завдання таке: знайдіть вихід із ситуації .
1.Ваш товариш зламав руку або ногу . До лікарні далеко. Що ви зробите?
2. Максим порізав ногу. Тече яскраво – червона кров. Немає ні бинтів, ні ліків. Як йому допомогти?
3. Допливаючи до берега, Оля стомилася. Дівчинка хотіла встати, але потрапила в яму, наковталася води. Добре, що неподалік були хлопці і швидко її витягли. Вона лежить на піску непритомна. Що робити?
4. Під час походу закінчилася питна вода. « Нічого, - сказали хлопці, - ми поп’ємо з цього озерця».А ви що б зробили?
5. Ви заблукали в лісі, дороги не знаєте і не уявляєте, де ви.
6. Переходячи болітце, ви раптом потрапляєте по пояс в багнюку і відчуваєте, що вас засмоктує..
7. Якось взимку, катаючись на санчатах на річці, Миколка випадково потрапив у ополонку, яку пробили рибалки.
8. Пізньої осені в селі ви випадково впали в холодну воду, коли пасли бабусину корову. До житла далеко , на вулиці дуже холодно. Який вихід?
9. Ваша подруга вирішила позасмагати на сонці й лежала на пляжі, поки спина , плечі, та руки не стали червоними. Як допомогти дівчині?
10. Під час прогулянки по парку у ваше тіло впився кліщ. Як його видалити?
11. Коли ви йшли зі школи, біля вас зупинилася машина і якийсь незнайомий чоловік запропонував вас підвести, кажучи, що він добрий знайомий ваших батьків. Як бути?
12.Під час екскурсії ви відстали від класу у метро, бо був великий натовп, і не встигли сісти у вагон. Куди тепер їхати, ви не знаєте, бо недочули, розмовляючи з товаришем, маршрут екскурсії. Ваші дії?
Учитель: Наша подорож наближається до кінця команди показали міцні знання, але проведемо ще бліц - турнір. Журі уважно слухають ваші відповіді.
Бліц – турнір
1. Яка річ виявилася найнепотрібнішою , коли герой оповідання Дж. Лондона «Жага до життя» потрапивши у складну ситуацію( це ж було і з Робінзоном Крузо)? (Золото ,гроші).
2. Які географічні назви ви запам’ятали з досліджень ваших товаришів та з північних оповідань Дж. Лондона? (Аляска, Клондайк, Маккензі, Юкон та ін.)
3. Як можна виробити в собі силу волі? Хто може бути для вас взірцем у цьому( з героїв літератури чи в реальному житті)?
4. Які екстремальні ситуації можливі у школі?
5. Які навчальні предмети (крім ОБЖД) допомагають людині знаходити вихід із складних життєвих ситуацій(поясніть, чому)?
6. Яку роль у подоланні критичної ситуації відіграють такі риси, як товариськість, гуманність, порядність?
7. Чому б ви хотіли (чи не хотіли) потрапити в екстремальну ситуацію в житті?
Визначення команди «Останнього героя» та її нагородження.
Учитель: Є молитва: «Господи, дай мені сили знести те, що я не в змозі змінити. Господи, дай мені сили змінити те, що в моїх силах, а головне навчи перше відрізняти від другого».
Життя і доля багатьох літературних героїв дуже повчальні. Тому спробуємо зібрати усі поради, які були б корисними людині, що потрапила у важку ситуацію, і скласти Пам’ятку - пораду тим, хто опинився в складній ситуації.
1.Перш, ніж впадати у відчай, подумай, «що могло бути і гірше».
2. Навчись дивитися частіше на світлі, ніж на темні сторони свого
становища і пам’ятати більше про те, що в тебе є , ніж про те, чого ти
позбавлений
3.Протиставляй злу - добро.
4. Не панікуй, дослухайся голосу розуму, знайди співрозмовника в самому
собі.
5.Примирись з неминучим, старайся змінити те, що тобі підвладне.

Підбиття підсумків уроку
Дуже правильні, на ваш погляд, слова видатного українського письменника О. Довженка : «Є воля до життя – є людина».Але тільки читати хороші книги, вболівати за героїв та радіти їхнім перемогам – замало для підготовки до реального життя, до подолання можливих екстремальних ситуацій. Необхідно загартовуватися фізично, мати багато різноманітних практичних навичок, ґрунтовні знання з різних галузей науки, і не лише тих, які вивчають в школі. Треба виробляти в собі витривалість, обачність, силу волі, долаючи (хоча б по крапельці!) свої лінощі, неорганізованість.
Перемагають, досягають успіхів у житті звичайно ті, хто дуже любить це життя, намагається бачити його кращі сторони і зосереджуватися на них.
То ж бажаємо вам вирости сильними й здоровими і не зазнавати екстремальних ситуацій, а тільки читати про них у книжках.

Автор: 

Радченко Л.З.,вчитель світової літератури та російської мови,Червонотоківська ЗШ І-ІІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі