Користувацький вхід

Інтегрований урок ( природознавство, українська мова, трудове навчання ). 2 клас Тема. Дикі та свійські тварини. Охорона тварин. Тварини Червоної книги

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Інтегрований урок( природознавство, українська мова, трудове навчання ).

Тема. Дикі та свійські тварини. Охорона тварин. Тварини Червоної книги України. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою « Іменник, прикметник, дієслово ».
Складання опису « Мій пухнастий друг ».
Орігамі « Котик "
Мета. Ознайомити учнів з різноманітним тваринним світом. Формувати поняття « дикі » і « свійські » тварини. Вчити охороняти тваринний світ. Познайомити із тваринами занесеними до Червоної книги України. Вчити складати тексти-описи. Узагальнити знання і вміння учнів за темою « Частини мови – іменник, прикметник, дієслово ». Розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість. Вчити способом згинання паперу робити
« Котика ». Виховувати любов до природи, до тваринного світу, до домашніх тварин.

Обладнання. Екран, проектор, дитячі журнали, ребуси, додатковий матеріал ( дикі і свійські тварини ), малюнки, фотосесія
« Мій пухнастий друг », презентація « Кіт - домашня тваринка », тести, прислів’я, фразеологізми, кросворди.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учні. Встало вранці ясне сонце
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися.
За промінчики взялися.
Вчитель. Тепло в долоні ? Передайте тепло своїх долонь один одному.

Вчитель. Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок,
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Щоб нам швидше до неї потрапить,
Потрібно екзамен кмітливості скласти.
Тож сядьте рівненько, стежте уважно,
Щоб здогадатись було вам неважко.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

- Що ви очікуєте від уроку ?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель. У далекому морі, сказали мені, рибка живе на самісінькому дні. Часом та рибка з води випливає, загадки загадує, пісні співає. Треба до моря дістатися й мені.
Їхала поїздом, пливла на човні, летіла літаком поруч із пілотом. Пішки йшла, не жаліла підошв. Зрештою, рибку ту дивну знайшла. Я привіталась, сказала рибині.
- Кланялись діти тобі з України.
Чула, що загадок знаєш багато.
Може б, ти дітками моїм загадала ?
Рибка подумала й каже мені:
- Дітки слухняні чи ні ?
- Дуже слухняні, - кажу.
- Добре, - говорить, - таким розкажу.

І вона мені накидала повну торбинку загадок.

Гра « Чарівна торбинка ».

1. Влітку носить сіру шубку,
Взимку білого кожуха.
Має з тріщинкою губи,
Косі очі й довгі вуха. ( Заєць )

2. Руденька, спритненька,
З дерева на дерево стрибає,
Горішки збирає. ( Білочка )

3. Гавкає, кусає, а в дім не пускає. ( Собака )

4. Голодна – мукає, сита – жує.
Всім дітям молоко дає. ( Корова )

5. Влітку здоровань гуляє, малину збирає,
А взимку спочиває. ( Ведмідь )

6. По полю та лісу гасає,
Овечок хапає та всіх лякає. ( Вовк )

7. В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
І зовуть її … ( Лисиця )

8. Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Потім вмиє личко. ( Котик )

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра « Знайди зайве слово ».

Дикі Свійські
ведмідь свиня
заєць корова
кіт коза
їжак вовк
лисиця кінь

2. Гра « Мікрофон »

- Що ви знаєте про свійських тварин ?
- Де вони живуть ?
- Хто їм будує житло ?
- Яку користь вони приносять людям ?
- Де живуть дикі тварини ?
- Де їхні домівки ?
- Чи приносять вони користь ?
- Чи потрібно їх охороняти ?
- Як їм допомагають люди взимку ?

3. Кросворд

По горизонталі :
1. Буркотливий, вайлуватий, ходить лісом дід кошлатий ( Ведмідь ).
2. Вона весь час гукає « Му-му-му, - молока кому ! » ( Корова ).

По вертикалі:
1. Сірий, зубастий, по полю блукає, ягнят шукає ( Вовк ).
2. « Ме і ме » - літр молока дає ( Коза ).

В Е Д М І Д Ь
О
В К
К О Р О В А
З
А

4. Ребуси

В
вк

( вовк )
ць
Є

( заєць )

Вчитель. Давайте зараз зробимо висновок. Про кого ми весь час говоримо ?

Діти. Про диких і свійських тварин.

Вчитель. Як і свійських так і диких тварин потрібно оберігати. Для багатьох тварин створені заповідники. На території яких не можна стріляти і приносити вред тваринам і рослинам. Багато назв тварин занесено до Червоної книги України.

5. « Червона книга »

У нашій країні « Червону книгу » вперше було видано в 1980 році. Тварини, занесені до « Червоної книги », охороняються законом, їх не можна знищувати. Щороку книга поповнюється новими видами тварин.
- Як ви думаєте, чому книгу, в яку записують рідкісних і зникаючих тварин, назвали
« Червоною »? Про що свідчить червоний колір, наприклад, у світлофорі ?
( « Червона книга названа так тому, що червоний колір – це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи – тваринами і рослинами. Ця книга звертається до людей зі словами : « Зупиніться! Подумайте, що робите і до чого це призведе! » Як не сумно, а в « Червоній книзі » є і « чорні » сторінки. )
Що означає чорний колір ?
( Чорний колір – колір трауру. На « чорних » сторінках записані назви тварин, які зовсім зникли на Землі. Це: тарпан, або дикий кінь, і тур, або дикий бик. )
На « червоних » сторінках « Червоної книги » України налічується майже 200 видів тварин, які є рідкісними або перебувають під загрозою знищення.
Відрадно, що у « Червоної книзі » є й « зелені » сторінки. На цих сторінках записані назви тварин, кількість яких збільшилася завдяки турботі людей: зубр, кіт лісовий, тхір степовий, хохуля звичайна, пугач, дрохва, журавель сірий, сокіл-балобан, орлан-білохвіст, орел степовий, лелека чорний.
- Що таке заповідник ? З якою метою він створюється ?
Заповідник – це територія, на якій забороняється господарська діяльність людей. Усе, що є в межах заповідника: грунти, земні надра, водні простори, рослинний і тваринний
світ – охороняється законом. Створюють заповідники для того, щоб зберегти для нащадків незаймані куточки природи.

6. Підсумкові тести

Вчитель. Без чого не може жити тварина?

Їжа Світло Повітря

Тварина

Вода Тепло Житло

V. Фізкультхвилинка

На підвіконня сіла кішка,
Вмивається бо чепурна,
За кішкою постежим трішки,
І зробим так, як робить це вона.
Раз, два, три – нумо повтори.
Раз, два, три – нумо повтори.

VІ. Повідомлення теми і мети уроку розвитку мовлення.

Вчитель. У нас сьогодні надзвичайний урок. І присвятити я хочу його дивній тваринці, яка завітала до нас в гості.
Відгадайте якій:
Хто з хвостом
І з вушками,
В кого лапки з подушками ?
Як ступа – ніхто не чує,
Тихо крадучись полює,
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від … ( Кішки )

Вчитель. Ми до цього уроку готувалися. І провели конкурс малюнків « Мій котик ».

Вчитель. Це свійська тварина, люди приручили його давним-давно за добро, ласку, красу і звичайно ж, заради мисливських здібностей. Люди вважають кота своїм другом. Тож впускають його першим до новозбудованої хати, як оберіг.

1. Робота над повторенням частин мови

Вчитель. - Чи є, діти у вас удома котик ?
- Чи схожий він на нашого ?
Ми провели конкурс малюнків « Мій пухнастий друг » і фотосесію.
- Давайте ще раз назвемо хто це у нас ? ( Кіт )
- Як ще можна назвати його ?
( Киця, кицька, кішка, котусь )
- Які серед цих слів ласкаві, пестливі, ніжні ?
( Киця, котусь )
- Як називається частина мови, що називає предмет ?
( Іменник )
- Які клички ви даєте своїм пухнастим друзям ?
( Рижик, Пушок, Васько, Ласун )
- З якої букви пишуться клички тварин ?
- На які питання відповідає іменник ?
( Хто?, Що? )
- Кіт – на питання Хто ?
Тому що це істота.

Вчитель. – А тепер давайте скажимо який він ? Будемо називати ознаки ( сірий, білий, великий, малий … )
- Як називається частина мови, яка вказує на ознаки ? ( Прикметник )
- А що робить котик ? ( Муркоче, мяукає, грається, спить … )
- Слова, що вказують на дію предметів називаються … ( Дієслова )

Вчитель. – А зараз у нас гра « Назвіть слова із буквою « К ».
- Я вам буду допомагати, показувати указкою. Тільки їх потрібно називати лагідно.
( Голівка, вушка, носик, очки, ротик, вусики, спинка, лапки, животик, хвостик, шерстка, зубки, язичок ).

3. А зараз гра « Хто назве більше прикметників » ( Мікрофон )

Голівка – невеличка, кругла, маленька, гарненька…
Вушка – коротенькі, чуткі, маленькі, гостренькі…
Очки – кругленькі, зелененькі, хитрі…
Носик – маленький, приплюснутий, мокренький…
Зубки – гострі, білі…
Язичок – червоний, великий, жорсткий…
Вуса – довгі, тонкі… ( Кіт ними відчуває запах. Їх не можна обрізати )
Спинка – гладенька, гнучка, висока…
Шерстка- сіренька, коротка, довга, чорна…
Лапки- м’якенькі, довгенькі…
Хвостик – довгий, пухнастий…

4. Складання усного твору « Мій пухнастий друг »

5. Інсценізація казок

Вчитель. Кіт дивовижна і дуже популярна тварина. Він є персонажем у багатьох казках.
Ось відгадайте одну із них.

а) Пальчиковий театр « Котик і півник »
б) « Пан Коцький »
в) « Кіт, дрізд та півник-співець »

Вчитель. У скоромовках

Кіт котив коток по току
Коток попав на лапу коту.

Вчитель. У лічилках

Один, два, три, чотири
Кицю грамоті навчили:
Не читати, не писати,
А за мишками ганяти.

Вчитель. У фразеологізмах

Фразеологізми – це словосполучення, які використовуються в перносному значенні.

1. Ходить, мов кицька.
2. Ганяє, як кота.
3. Очі сірі, як у кота.
4. Живуть, як кіт із собакою.
5. Влетіло, як коту за сметану.
6. Ласий, як кіт на ковбасу.
7. Наробив, як кіт наплакав.
8. Не миряться, як два коти над салом.
9. Возиться, як кіт з оселедцем.
10. Дряпучий, як кіт.

Вчитель. У прислів’ях та приказках

- Бачить кіт сало, та сили мало.
- Буде котюзі по заслузі.
- Гладкий кіт мишей не ловить.
- Знає кіт, чиє сало з’їв.
- З чорної кішки білої не зробиш.
- Кіт з хати – миші на столі.
- Кіт спить, а мишей бачить.
- Кішці смішки, а мишці слізки.
- Кота в мішку не купують.
- Не все коту масниця.
- Чим більше кицьку гладиш, тим вище вона горб піднімає.

Вчитель. У піснях. Особливо у колискових

- Кицю, киценько, тікай,
на дорозі не лягай,
наша Оля піде
через кицю упаде.

Вчитель. А зараз давайте заглянемо у хатинку, де є маленька дитинка. І послухаємо яку там співають пісеньку.

( Інсценізація. Дівчина з коляскою співає пісеньку. )

Котику сіренький,
Котику біленький,
Котику волохатий,
Не ходи по хаті,
Не буди дитяти.
Дитя буде спати,
Котик воркотати.
Ой, на кота воркота,
На дитину дрімота.
А-а, а-а!

Вчитель. Співає вам матусенька колискову про кота. Її слова навіюють сон, діють заспокійливо. Адже слова в колисковій такі ж ніжні й милозвучні, як і сама тварина. А ще є багато віршів про котів. Послухайте вірш « Є у хаті дивний звір ».

Є у хаті дивний звір,
Дуже мудрий він, повір.
Це – лизун і воркотунчик,
Мій пухнастий котик Мурчик.
Тата Мурчик поважає,
А мене він розважає.
Має мисочку свою.
Молочко йому наллю,
Він спочатку нявкає –
За сніданок дякує.
А наїсться, вигне спину,
Скік – до мами на коліна.
Загорнеться у клубочок
І тихесенько муркоче.
Любить Мурчик спокій, мир.
Дуже мудрий в хаті звір.

Вчитель. А ось послухайте яка неприємна історія трапилася із нашим котиком.
Діалог.

Плакала киця на кухні,
У неї аж очі попухли.
- Чому ж це ти, киценько, плачеш ?
Чи їсти, чи питоньки хочеш ?
- Ні їсти, ні пити не хочу,
А з горя великого плачу.
Сам кухар сметану злизав,
На мене, кицюню, сказав.

Вчитель. То що люблять їсти кішка ? Сметану, молочко, м’ясо, ковбасу. А також мишок яких спритно ловлять.

Кішка пухнаста сіла серед хати,
Хвостиком мотала, мишку дожидала.
Кішка мишку – хапки !
У шовкові лапки.

Вчитель. А ще люблять коти рибку.

Кіт – рибалка
Кіт – рибалка у човні
Мріє на світанні:
- Ох якби зловить мені
Карася в сметані.

Вчитель. А що не любить кицька ?

Киця любить, як по спинці
Гладжу киценьку свою,
Як дарую їй гостинця –
Кашу, молоко даю.
Киця сердиться на мене,
Як смикну її за хвіст:
Очі зробляться зелені,
І не п’є тоді, й не їсть.

Вчитель. Коти люблять бути чистими. Тож вони часто вмиваються. І мордочку, і животик, і спинку, і хвіст вилизують своїм язичком.

Кіт збирався до роботи,
Та завадили турботи:
Треба висушить хвоста,
Накрутити вусики,
І зчесати з живота
Позапічний трусок.
Цілий день такі турботи,
Що й не встигниш до роботи.

Вчитель. Діти, ми вже переконалися з вами в тому, що коти є друзями людей, оскільки оберігають їхній спокій, та й не лише його. А кого коти вважають своїми ворогами ?
Так, собак. Адже про це і прислів’я є : « Живуть, як кішка з собакою ». А як ви думаєте, чому вони так живуть ? Так, тому що кіт хитріший за собаку, а собака не може йому цього пробачити.

Кіт з Рябком були друзями.
Котик нишком у собаки
Брав щоранку м’ясо, сало,
А Рябко зітхав у тузі:
- Хай бере, на те ми друзі,
Діти, ви скажіть мені,
Кіт був друг Рябкові ? Чи ні ?

Вчитель. Подумайте і скажіть чи можна без дозволу щось у когось брати? -Так друзі не роблять.

Вчитель. Діти, а кого найбільше люблять коти ? Так, людей. І не встигне господар присісти, як ця лагідна тварина вже поруч із своєю лагідною пісенькою. Сидить, муркоче, оберігаючи спокій. Тож і неважко здогадатись, чому котів часто називають людськими іменами.
А скільки повір’їв є про котів

- Якщо пити з тієї ж посудини, що й кіт – буде нежить.
- Якщо нежить – понюхати ледь присмаленого котячого хвоста, нежить зникне.
- Якщо покласти кота на болюче місце – біль зникне.

Вчитель. Коти ще і прогнозують погоду – синоптики.

- Якщо коти дряпають лапами килим або дерево, чи вікно, особливо після сну – на опади.
- Якщо ховається під килим – на холод.
- Якщо треться об щось – тепло буде.
- Якщо дрімливий, багато спить – на опади.

Вчитель. Діти коти довго не живуть, приблизно 10-12 років. Тож, оберігайте цих тваринок, як і інших. І не ображайте їх.

Висновок

Сьогодні у нас був незвичайний урок. Чи сподобався він вам ? З яким настроєм ви ідете з уроку ? А навіщо нам усе це знати ? Чи здійснилися ваші очікування ?

Вчитель. А ще котиків можна зробити своїми руками. Що ви зараз і зробите. ( Орігамі )
Подаруйте їх нашим гостям. На згадку про нашу зустріч.

Гарно працювали,
Як тут не радіти.
Вчасно все зробили,
Дякую вам, діти !

Автор: 

Компанієць Тетяна Віталіївна
вчитель початкових класів
ЗОШ №2 м. Ватутіного

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі