Користувацький вхід

Інтегрований урок з української мови, природознавства, читання та трудового навчання

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

ТЕМА: узагальнення і систематизація знань і вмінь учнів із розділу « Прикметник»
МЕТА:вчити дітей добирати прикметники для повної характеристики предметів; закріплювати вміння визначати відмінки та роди прикметників у реченнях; вдосконалювати навички грамотного каліграфічного письма;
Розвивати мовлення, спостережливість, вміння висловлювати свої думки і почуття;вчити учнів працювати в парах і групах; розвивати естетичні смаки; закріплювати навички виразного читання віршованих творів;
виховувати бажання милуватися природою, творити добро.
Обладнання:модель ялинки з планом уроку; плакат із зображенням планети Земля, атлас з природознавства для 4 класу, карта сонячної системи; тематичний словник школяра; картки з тестовими завданнями; робочі зошити, підручник з української мови 4 клас; витинанки: сніжинки; малюнки зимового пейзажу:ножиці, кольоровий папір; клей; репродукція картини М. Глущенка « Зимовий день».
Тип уроку : інтегрований
Форма проведення: урок – подорож.
Хід уроку
І. Організація класу.
Вчитель: Діти, сьогодні у нас не простий урок. Сьогодні ми вирушимо у подорож до країни Добра. А ви знаєте, що для того щоб вирушати в подорож потрібно мати план чи карту і знати правильний маршрут. То ж давайте знайдемо на карті країну Добра і відправимося в подорож.
1 –й учень : Ось перед нами карта кругосвітньої подорожі Магелана. На своїх кораблях Магелан здійснив кругосвітню подорож , але ніде на його шляху не зустрічалася країна Добра.
Вчитель: А можливо це не країна , а планета? І її потрібно шукати на карті зоряного неба?
2- й учень: У центрі сонячної системи знаходиться найбільша планета – Сонце. Навколо Сонця обертається 9 планет. Найближча до сонця це планета – Меркурій, потім – Венера, третя планета від Сонця наша Земля. Далі йдуть Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун і сама дальня планета - Плутон. Його не видно навіть у телескоп. А планету Добра ще не відкрили. Напевне Доброта все ж таки знаходиться десь на Землі.
Вчитель: Діти, я пропоную відправитися в кругосвітню подорож і відшукати країну Доброти.
Очікування: А під час подорожі ми систематизуємо наші знання про прикметник як частину мови, закріпимо навички виразного читання і навчимося творити добро.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Анонс нашої мандрівки ( план уроку записаний на макеті ялинки)
Під час нашої подорожі ми зупинимося в портах Краси, Натхнення, Таємниць, Щедрості, Радості.
І. Порт « Краси»
1. Хвилинка каліграфії.
2.Тестування з теми « Прикметник»
3. Лінгвістичний аукціон.
ІІ. Порт « Натхнення»
1. Поетична хвилинка.
2. Словесне малювання.
3. Хвилинка мовної грамоти.
4. Дискусія.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
IV.Порт « Таємниць»
1.Шарада.
V. Порт « Щедрості»
1.Самодиктант.
VI. Порт « Радості».
1.Метод « Сенкан».
2. Клуб « Умілі ручки».
VII. Підсумок уроку.
1.Рефлексія.
2. « Мікрофон»
3.Оцінювання роботи учнів на уроці.
4 Д/З
ІІ. Робота над завданнями уроку.
Вчитель: Що ж план подорожі у нас є. Отже , в дорогу!
• Порт « Краси».
Вчитель: Нашу подорож ми починаємо з порту « Краси». Ми відправляємося на пошуки країни Добра. Яка літера потрібна щоб записати слово доброта?
Учень: це літера «де» на письмі вона позначає звук /д/, або /д’/, цей звук приголосний, дзвінкий.
1. Каліграфічна хвилинка.
Запишіть: Д Д Д д д д д до бо ро от та доброта.
Прислів’я: Доброта ніколи не старіє, доброта від холоду зігріє.
У слові доброта підкресліть голосні звуки (взаємоперевірка).
2. Тестова перевірка знань учнів з теми « Прикметник» ( завдання на картках).
3. Лінгвістичний аукціон. ( 30 секунд).
Записати якомога більше прикметників до слова мама.
Мама – люба, ніжна, добра, мила, ласкава, єдина, дорога, щедра, красива, лагідна.
До якого роду належать всі ці прикметники? ( до жіночого).
Молодці! Ви швидко справилися із завданнями. То ж вирушаємо далі.
• Порт « Натхнення».
Вчитель: Ось ми в порту « Натхнення». Цікаво , які завдання на нас тут чекають?
Дивіться діти, які гарні малюнки приготували для нас працівники порту. Яку пору року тут зображено? Так. Це зима.
Отже, прийшла зима, це добре чи погано?
До слова зима доберіть найбільш вдалі прикметники.
Зима – холодна, люта, сніжна, морозна, весела, біла, довга, злюча.
А прочитавши вірш В. Бичка « Зима», ми дізнаємося, якою ще може бути зима
1. Виразне читання вірша В. Бичко « Зима»
Дорога біла стелиться
І краю їй …( нема)
Сніжок мете. Метелиця,
Прийшла до нас… ( зима).
Льодком тоненьким скована,
Спинилася ріка.
Повита тихим сном …(вона),
Весняних днів чека.
І ліс дріма. Безлистою
Верхівкою поник.
Над ним пісні …( виспівує.)
Лиш вітер – сніговик.
Вчитель: То якою ще може бути зима?
Діти: тиха, дрімотлива, спокійна, безлиста.
Завдання: списати вірш, вставити пропущені букви, підкреслити прикметники.
Зачитати підкреслені прикметники.
2. Хвилинка мовної грамоти.
3. Виписати з вірша словосполучення прикметника з іменником. Визначити рід, число, відмінок. Довести.
4. Дискусія. Інтерв’ю з приводу « Зима – найкраща пора року» ( робота в групах)
І група - команда, яка стверджує.
ІІ група – команда , яка заперечує.
І група.
Зима – найкраща пора року. Сніг вкриває землю білою скатертиною. Мороз малює дивні візерунки. Зима багата на свята, ігри, подарунки. Діти мають канікули, Можна розважатися досхочу. Кататися на санчатах, лижах, ковзанах. Грати в сніжки, ліпити снігову бабу.
ІІ група.
Зима – не найкраща пора року. Взимку гарно, але холодно, слизько, морозно. Люди часто хворіють на застуду, грип. Бувають випадки обмороження. Зимові канікули – це небезпечна пора для дітей. Бо граючись на снігу вони часто травмуються, провалюються під лід, стають жертвами дорожно – транспортних пригод.
І група.
Зима – найкраща пора року. Взимку немає роботи в полі і на городі, отже є більше часу на відпочинок. Можна довше подивитися телевізор, або пгратися з комп’ютером.
ІІ група.
Зима – не найкраща пора року. Якщо довго дивитися телевізор чи сидіти біля комп’ютера, то можна нашкодити своєму здоров’ю, зіпсувавши зір. Узимку немає роботи в полі, але потрібно відкидати сніг, прибирати лід, готувати паливо, щоб опалювати житло.
Вчитель. Молодці!. Ви вмієте переконувати. Одні з вас дуже гарно переконували, інші - заперечували. Але я думаю, що сперечатися не варто. Кожна пора року по своєму гарна. Чимось приваблює, а чимось не подобається. Ви це довели. А якщо знати і дотримуватися правил безпеки , то в будь який час можна знайти для себе щось корисне і приємне. Ви це довели.
А зараз трішки відпочинемо і вирушимо далі.
• Фізкультхвилинка.
У країні казочок
Жив смішний Сніговичок.
Разом з ним усі малята,
Вранці вийшли на зарядку.
Похитали головою,
Раз притупнули ногою.
Руки вгору підняли
Трішки ними потрясли.
Морозець щипав за щічки,
Змерзли в них і ручки й ніжки.
Вмить присіли й піднялись,
До роботи знов взялись.
Вчитель: Ну ось ми й відпочили і вирушаємо далі на пошуки країни Доброти.
• Порт « Таємниць».
1. Шарада.
Вчитель: Фея Таємниця приготувала нам цікаву шараду:
Префікс - як у слові найдужчий.
Корінь – як у слові добрий.
Суфікс – як у слові миліша.
Закінчення – як у слові краса.
Най добр іш а
Найдобріша – хто це може бути? ( мама).
А які таємниці ви приготували для феї. Чи може ми пошукаємо їх в порту « Щедрості»?
• Порт « Щедрості»
1. Самодиктант. ( диференційоване завдання по групах за вправою 9)
Відшукати у щедрівці слова - побажання добра і доброти.
І група: виписати прикметники і визначити відмінок у якому вони стоять.
ІІ група: виписати прикметники зв’язані з іменниками.
ІІІ група: списати щедрівку, підкреслити прикметники.
Вчитель: Молодці! Ви вправно відшукали слова доброти і щедрості. Тож може мандрувати далі.
• Порт « Радості».
1. Складання « Сенкану» ( робота в групах)
Завдання для груп – кубування.
І група – лижі.
ІІ група – ковзани.
ІІІ група – санки.
Питання для груп.
1) Як це виглядає?
2) На що це схоже, а чим відрізняється?( порівняй з ковзанами, роликами).
3) Про що це змушує думати ?( асоціації).
4) Із чого це зроблено? ( проаналізуй)
5) Як би ти це використав?( застосування)
6) Добре це чи погано? ( Чому?)
Виступ І групи. Тема « Лижі»
1) Довгі, вузькі, дерев’яні, спортивні, гладенькі, нові.
2) Лижі довгі, дерев’яні, на них катаються по снігу.
Ковзани короткі, металеві, на них катаються по льоду.
3) Асоціації: зима, сніг, заметіль, змагання, гірка, діти, трамплін.
4) Лижі бувають дерев’яні, пластикові.
5) На лижах можна кататися, ходити по глибокому снігу, змагатися.
6) Це зміцнює, загартовує здоров’я, але якщо не дотримуватися правил безпеки , то може призвести до травм.
Виступ ІІ групи . Тема « Ковзани»
1) Короткі, металеві, гладенькі, блискучі.
2) Ковзани металеві, а ролики пластмасові. На ковзанах катаються взимку – на льоду, а на роликах – влітку по асфальту.
3) Асоціації: зима, лід, річка, мороз, холод, ковзанка, змагання.
4) Ковзани виготовлені з металу.
5) На ковзанах катаються на льоду.
6) Катання на ковзанах загартовує, але можуть бути травми. Треба бути обережним.
Виступ ІІІ групи. Тема « Санки».
1) Різного розміру, металеві, дерев’яні, пластикові, мають два полозки.
2) Санки можуть бути металевими з пластиковим чи дерев’яним верхом, а ковзани лише металеві. На них з’їзджають зі снігової гірки і катають один одного.
3) Асоціації: зима, мороз, діти, прогулянка, гірка, сніг, веселощі.
4) Виготовлені з металу, пластика або дерева.
5) На санках катаються .
6) Це зміцнює здоров’я, загартовує, але можливі травми, треба бути обережними.
Вчитель: Як гарно ви описали і продемонстрували зимові види транспорту і розваг. Я думаю, що ви будете обережні під час зимових ігор і розваг і будете дотримуватися правил техніки безпеки. Дуже добре разом погратися в сніжки, покататися на санчатах. І мабуть дуже добре разом попрацювати. Ви це сьогодні довели вже не раз. То ж давайте ще попрацюємо разом.
2.Виготовлення колективної аплікації витинанок. Виготовлення листівки « Листівочка – щедрівочка»
Хвилинка – цікавинка.
Витинанка – один з видів декоративного мистецтва, який полягає у вирізуванні (витинанні) з паперу ножицями різних візерунків, силуетів. Витинанки бувають різної форми: у вигляді смужки, круглі, квадратні, овальні.
1) Демонстрація різних витинанок вирізаних з білого паперу.
2) Правила безпечної поведінки з ножицями.
- Не клади ножиці на краю парти;
- Не тримай ножиці близько очей;
- Подавай ножиці кільцями вперед.
3) Практична діяльність учнів ( вирізування витинанок різної форми).
4) Створення колективної аплікації.
- Доберіть назву до створеної аплікації ( діти добирають назву аплікації).
Ось яка гарна листівочка – щедрівочка у нас вийшла. Подаруємо її діткам з нашого дитячого садочка « Журавлик». Привітаємо їх з Новорічними та Різдв’яними святами і навчимо виготовляти витинанки. Ось таким маленьким жестом ми також творимо добро.
• Підсумок уроку ( рефлексія).
Вчитель: Ось і закінчилася наша подорож, ми ставили перед собою дві мети:
1. Відшукати країну Доброти.
2. Систематизувати знання про прикметник.
Складання асоціативного куща « Прикметник»

Частина мови відповідає на питання зв’язаний з іменником
Який? Яка? Яке? Які?

Вказує на ознаку ПРИКМЕТНИК має рід і число
предмета

змінюється за відмінками

Висновок: Прикметник стоїть у тому роді, числі й відмінку, що й іменник, з яким він зв’язаний. І змінюється так само як і іменник.
А як же бути з країною Доброти?
Діти: Ми зрозуміли, що доброта живе серед нас і в кожному з нас. Треба бути добрими, творити добро. Добро на нашій планеті Земля.
3. Гра « Мікрофон»
Продовжіть речення: « Цей урок навчив мене….»
- Працювати в групах.
- Працювати самостійно.
- Допомагати друзям.
- Відстоювати свою думку.
- Бути спостережливим.
- Бути добрим.
- Виготовляти витинанки.
- Творити добро для інших.
• Оцінювання роботи учнів на уроках.
• Д/З ( диференційоване)
І група в.10 ( з інструктажем)
ІІ група в.10 ( самостійно) скласти сенкан на тему « Зима»
Вчитель: Наш урок ми закінчимо «снігопадом доброти». ( учні отримують сніжинки із написами побажань добра, радості, щастя, здоров’я.

Автор: 

Безносик Тамара Тарасівна
Вчительвищоїкатегорії
Початкові класи

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі