Користувацький вхід

Складнопідрядні означальні речення і дієприкметникові звороти; складнопідрядні обставинні речення і дієприслівникові звороти

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема уроку: Складнопідрядні означальні речення і дієприкметникові звороти; складнопідрядні обставинні речення і дієприслівникові звороти.

Мета уроку: поглибити знання учнів про складнопідрядне речення з підрядними означальними і обставинними; удосконалювати вміння розрізняти види складнопідрядних речень, визначати їх стилістичну роль;
розвивати мислення, увагу, пам ять;
виховувати повагу до Каменяра.

Тип уроку: урок формування умінь і навичок.

Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Робота біля дошки
Записати речення, визначити вид складнопідрядного речення.
Хто знає, який я чуття скарб багатий В ті вбогії вірші вкладаю? Від сорому, який нащадків пізніх палитиме, заснути я не можу. Не кидай власної мети, щоб за чужою десь іти.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності з використанням бесіди і технології “Знайдіть когось, хто б...”

1. Спостереження над мовним матеріалом
Уважно прочитайте речення, записані на дошці (Теми уроку учні ще не бачать).
Опале ще з минулої осені листя лежало в саду грубою неприбраною верствою...
Тебе видаючи, любити мушу.
- Подумайте, чи потрібні тут якісь розділові знаки. Чому?
-Перетворіть ці речення в складнопідрядне.

2. Бесіда
-Як назвемо ці речення?
-Що в них спільне, а що відмінне?
-Коли використовуються складнопідрядні речення з підрядними означальними,
а коли – речення з дієприкметниковим зворотом? Чому?
- Знайдіть когось, хто б назвав тему сьогоднішнього уроку.

ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних результатів
- Як ви вже здогадались, тема сьогоднішнього уроку – складнопідрядні речення з підрядними означальними і дієприкметникові звороти, складнопідрядні речення з підрядними обставинними і дієприслівниковими зворотами.
А яка ж лексична тема уроку? Можливо, здогадаєтесь, коли поглянете на епіграф уроку.
Розвійтеся з вітром, листочки зів’ялі,
Розвійтесь, як тихе зітхання:
Незгоєні рани, невтишні жалі,
Завмирає в серці кохання.
І. Франко
ІУ. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. Робота з підручником
Розгляд теоретичного матеріалу (ВПР. 167, ст. 70.)

У. Формування вмінь і навичок
1. Вибірковий диктант
Вибрати і записати складнопідрядні речення з підрядними означальними. Підкреслити слово, до якого відноситься підрядне речення).
У 1896 році Іван Франко видає поетичну збірку “Зів’яле листя”, яка об’єднала поезії переважно з сумними, журливими мотивами. Збірка “Зів’яле листя”, яку в підзаголовку митець назвав ліричноюдрамою, має “три жмутки”. У ній розкривається глибока душевна трагедія ліричного героя, викликана важкими обставинами громадського та особистого життя, зокрема неподіленим коханням. Звідси й назва збірки “Зів’яле листя”.
- Де стоять підрядні речення по відношенню до головного?

2. Творча робота
Професор, доктор філософії Застирець Йосиф у 1915р. надіслав листа до Нобелівського комітету.
Речення з дієприслівниковими зворотами перетворити на СПР з підр. обстав.
«Я дозволяю собі звернути увагу високоповажної Академії, що найбільший український і одночасно слов янський поет і вчений живе у Львовоі, в нужді, високо тримаючи прапор боротьби за свободу і прогресс протягом половини сторіччя. Свою юність він провів у дуже важких умовах, задовольняючись двома хлібами на тиждень.»

2. Установити відповідність
До простих речень дібрати підрядні означальні.
Якби я знав чари,... що спиняють хмари.
Се не та сирота,... що без мами блука.
Тільки я стою та зорі,... що високо там горять.

3. Творче завдання
Скласти складнопідрядне речення з підрядним означальним (І в.) СПР з підр. обставинним (ІІв.) про І.Франка .

4. Самостійна робота

1.Уважно прочитайте текст. Випишіть складнопідрядні речення з підрядними означальними. Побудуйте схему виділеного речення .
Що це за судно? А от подивіться на цих нещасних гребців зі змученими, злісними обличчями, з болячками й уразками на голих плечах і спині, які сидять на лаві по п’ять-шість чоловік…
Щиро працюють замозоляні руки невольників під батогом доглядача, який прогулюється по вузькому помостові, що видається трохи й поділяє лівий бік лави від правого й у той же час сполучає задню частину судна з передньою. Швидко біжить галера. От уже синіють і гори південного кримського берега. Ще трохи - й за моря виринає славнозвісне місто Кафа з похмурними мурами своєї фортеці. *Треба завернути до гавані. Галера починає держатися берега, й у намет, де спочиває господар галери, ідуть повідомити, що берег близько…( О.Єфименко).
2. Запишіть речення. Поставте розділові знаки. Побудуйте схему виділеного речення.
1. *На Дніпрі за порогами в першій половині ХVІ століття українське козацтво створило славнозвісну Запорозьку Січ яка прославилася не лише своєю військовою силою і майстерністю своїми перемогами а й демократичним устроєм та освітою. 2. У 1648 році Іван Виговський потрапив до татарського полону з якого його викупив Богдан Хмельницький і призначив генеральним писарем військової канцелярії. 3. Козаків які на зиму повертались до замків стали називати городовими.

V. Підбиття підсумків (рефлексія)
Проблемне питання
-Складнопідрядне речення більш пасує яким стилям і чому?
- Щоб правильно поставити розділові знаки у складнопідрядному реченні, чого не можна забувати?

VІ. Домашнє завдання
1. ВПР. 167(усно), 168.
2. За матеріалами уроку написати міні-твір “На Франкових стежках”, вживаючи складнопідрядні речення з підрядними означальними й обставинними.

Автор: 

Тарабанова Я.В., учитель украінськоі мови і літератури ЗОШ № 7Новокаховськоі міськоі ради

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі