Користувацький вхід

Класна година під час дня ЦО у школі «Техногенний радіаційний фон»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

1

Класна година під час проведення дня ЦО у школі “Техногенний радіаційний фон”для учнів 7класу

Мета: введення понять “техногенна катастрофа”, “радіація”; розглянути засоби захисту людини при виникненні техногенних катастроф, радіаційного фону; виховання у учнів вміння говорити і чути інших, нагадати пам’ятні траурні дати, які стосуються техногенних катастроф на планеті.

Форма проведення класної години: інтелектуальна гра “Брейн - ринг” з елементами інтерактивних методик “Мікрофон”, “Орлятський круг”.

Хід проведення класної години.
1.Організаційний момент.
1. Учні заходять до класу кладуть свої речі і становлять у коло по периметру класу. Меблі у класі розташовані згідно додатку № 1.
Вчитель: Добрий день, діти! Добрий день, вельмишановні гості! Діти поверніться до гостей і привітайтесь з ними. (Діти повертаються обличчям до гостей, кивають головою і повертаються до вчителя).
2. Зараз нам слід об’єднати клас у 4 групи по 6 учнів в кожній. Сьогодні ми зробимо це таким чином . Я назву першого гравця команди, він вибере з класу другого, другий - третього, третій - четвертого і так далі, доки в команді буде шість гравців.
Перші гравці: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________ Допомагати мені сьогодні будуть(ці учні не належать ні одній групі і займають спеціальні місця в класі): _______________________________________________________________________
2.Повідомлення теми класної години.
Сьогодні в школі незвичайний день, сьогодні в школі день громадянської оборони. Сьогодні на класній годині нам слід з’ясувати декілька питань. (Запитання записані на зворотній частині дошки). Чому стало необхідним проведення таких днів? Навіщо все це знати дітям? Техногенна катастрофа близько чи далеко від нас? Радіаційний фон буває тільки після ядерного вибуху? Які засоби слід вжити людині, щоб зберегти своє життя і здоров’я? Ви самі дасте відповіді на ці запитання на прикінці класної години.

3.Інтелектуальна гра.
Завдання 1.(за методикою “Мікрофон”)На кожному столі знаходиться маркер – це імпровізований мікрофон. Одному члену групи слід взяти в руки мікрофон і назвати одне слово, яке ви пригадаєте, коли почули слово “техногенна катастрофа”.(Відповіді учнів записуємо на дошці).Кожна команда називає по два слова.
Приблизно названі слова:
1. Катастрофа – подія з лихом, трагічними наслідками.
2. Техногенна катастрофа – подія із значними трагічними наслідками для екології.
3. Радіація – випромінювання, яке надходить від якогось тіла. Наприклад, Сонячна радіація.
4. Лихо – біда, болісна подія.
5. Забруднення – робити брудним, розкидати сміття, розводити грязюку.
6. Радіаційний фон – це суспільна умова, обставина, в якій відбувається радіаційне випромінювання.
7. Захист – огородження від посягательств, від дій ворога, від небезпеки.
8.Евакуація – вивід людей, майно з небезпечної місцевості.

Завдання 2. (за методикою “Мікрофон”).Ви бачити на дошці слова, а що позначає кожне слово? Дати відповідь, але слова брати не свої, а чужої команди. Якщо ви вважаєте, що учень дав не вірну відповідь, чи недостатньо розкрив смисл поняття, то вам слід аплодувати. (Діти дають відповіді)

Завдання 3. Брейн - ринг. Кожна команда має свою назву: _______________________________________________________________________
Помічниця ________________ допомагає розставляти на столах назви: “Радіація”, “Евакуація”, “Захист”, “Катастрофа” і дві інші помічниці ____________________
_____________________ становлять із табло біля кожної команди. Нагадаю вам правила гри (правила написані на зворотній частині дошки класу):
1. В кожному раунді приймають участь дві команди.
2. Кожна пара граючих команд отримує по 5 питань.
3. Після двох раундів проводиться фінал.
4. На обговорення питання відводиться 1 хвилина.
5. Якщо команда знайшла відповідь раніше, то вона натискає на вимикач світильника.
6. Під час виступу однієї команди, в другій обговорення забороняється.
7. Якщо команда достроково відповіла невірно, то другій команді надається залишений від хвилини термін.
8. До фіналу проходить команда, яка набрала три бали.

Запитання до 1 раунду.

1. Як можна визначити радіоактивні речовини?
(За допомогою спеціальних приладів – дозиметрів можна визначити радіоактивне зараження, визначити межу зараження, виміряти рівень радіації, встановити степінь зараження тіла людини, одягу, води, дози обручення людини, яка побувала у забрудненій зоні.)

2. Які ще існують прилади для визначення радіоактивного зараження?
(Індикатори радіоактивності ДП – 63, працюють у діапазоні 0,1-1,5 р/ч і 1- 50 р/ч, мають під світку на шкалі; індикатор – сигналізатор ДП – 64, має звукову і світову сигналізації; Рентгенометр ДП – 2 Працює в діапазоні 0-200 р/ч, має функцію накопичення рівня радіації.)

3. Яка допустима доза обручення для людини за 1 рік?
(Ця доза не визиває розвиток променевої хвороби, не знижує працездатності людини. Офіційна допустима річна доза 50 Рентген.)

4. Як радіація може проникнути в наш дім, якщо поруч не відбулося ніяких катастроф на ядерному об’єкті?
(Радіація в наші домівки приходить разом із приладами, які містять радіоактивні речовини, це, наприклад, прилади із ізотопів фосфору; Такі ізотопи застосовують для виготовлення наручних годинників для літаків, вони мають стрілки, які світяться у темряві. Якщо людина довго носить такі часи, то в неї може розвинутися онкологічна хвороба – рак.)

5. Якщо людина хоче позбутися такого приладу, чи може вона його просто викинути на смітник?
(Ні, існують спеціальні місця для утилізації таких приладів “Радон”, якщо в нашому місті такої організації немає, то слід звертатися до санітарно-епідеміологічної служби)

6. Назвати джерела радону в будівлях.
(Природний газ, вода, зовнішнє повітря, будівельний грунт).

Запитання до 2 раунду.

1. Що таке радон?
(Радон – це небачений, немаючий смаку і запаху тяжкий радіоактивний газ, який виникає в природі. Радон виділяється природним шляхом з землі, тому найбільша його концентрація в підвальних приміщеннях і першому поверсі.)

2. Як змінити радіоактивний радоновий фон?
(Для цього треба проводити провітрювання кімнати)

3. Яку назву має побутовий дозиметр?
(побутовий дозиметр “Стрілець -1”)

4. Якщо ви придбали квартиру на першому поверсі і бажаєте перевірити рівень радіації, а побутового приладу у вас не має, то куди слід звернутися , щоб вирішити це питання?
(Слід звернутися до підрозділу МНС чи до місцевого штабу цивільної оборони)

5. Назвіть місце і час першої радіаційної катастрофи на Землі?
(6 і 9 серпня 1945 року, Японія, міста Хіросіма і Нагасакі, Вибухи атомної бомби)

6.Яка техногенна катастрофа відбулася 26 квітня 1986 року?
(Вибух на четвертому ядерному реакторі Чорнобильської АЕС)

Запитання до фінального раунду

1. Що вважається особливо небезпечним для життя і здоров’я людини при радіаційній аварії?
(Небезпечним вважається іонізуюче α, β, γ - випромінювання)

2. Які особливості радіоактивного діяння?
(Радіоактивні речовини не мають кольору, запаху, смаку і можуть бути визначені тільки за допомогою спеціальних приладів; поражають живі істоти не тільки в зоні дії радіації, а і на відстані; від радіації можливо захиститися тільки в спеціальних сховищах)

3. Через 48 годин після ядерного вибуху рівень радіації знижається в 100 разів, а скільки мине часу, щоб рівень радіації зменшився в 1000 разів?
(два тижня)

4. Що вважається головним засобом оповіщення при аварії на АЕС і що треба робити?
(Люди почують звуковий сигнал “Увага, всім!” Треба включити радіо чи телебачення місцевого каналу. Надіти ватно-марлеву пов’язку. За розпорядженням диктора визначити, що сталося. Відключити газ, воду, електрику. Взяти теплі речі, документи і чекати, поки вас будуть евакуювати. Якщо у вашому домі є підвал, то негайно спустіться в нього. Виходячи з квартири на двері повісить табличку “У квартирі № __ жильців немає!”, слід прийняти ліки, які містять йод.)

5. Якщо відсутні ліки, які містять йод, то що робити?
(Самостійно зробити розчин йоду: на 1 стакан води 3-5 крапель 5% йоду, приймати 3 рази на день, дітям до 2 років 1-2 краплі)

6.Як себе поводити, якщо під час аварії ви були в полі, лісі, на березі ріки?
(З підручних речей зробити пов’язку, не можна сідати на землю, палити, ходити між кущєрів, ходити по густій траві, купатися у водоймі, збирати гриби і ягоди. )

4.Підсумки класної години.
(Всі учні становляться у коло по периметру класу)
Діти, сьогодні ми з вами провели чудову класну годину, яка показала мені, що ви вже навчилися добре готуватися до тематичної бесіди, ви набули знання, користуючись додатковою літературою, ви користувалися “Інтернетом”, ви спілкувалися із батьками, вчителями. Класна година у формі інтелектуальної гри пройшла вдало, але у кожній грі є переможці і тому сьогодні від імені батьківського комітету класу я вручаю солодкий приз нашим переможцям. А зараз кожен з вас дасть відповідь на запитання, яке написане на дошці, а може хтось просто підведе підсумок сам.
(Діти по черзі висловлюють своє враження до цієї проблеми).
Класна година закінчена, подякуємо нашим гостям, до побачення.

Автор: 

Желіба Наталія Володимирівна, учитель математики загальноосвітньої школи № 20 міста Маріуполя

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі