Користувацький вхід

Останні публікації

Генетичні вади. Медико - генетична допомога

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

ВАТУТІНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 5 ВАТУТІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК
біології і хімії
«Генетичні вади. Медико- генетична допомога»

Підготували:
Вчитель біології: Оксанич Олена Іванівна
Вчитель хімії: Жовновата Наталія Яківна

11 клас
Тема: Генетичні вади. Медико-генетична допомога.
Мета навчальна: узагальнити і поглибити знання учнів про спадкові хвороби, повторити і систематизувати знання про будову, фізичні властивості спиртів і їх вплив на організм людини.
Розвиваюча: озброїти учнів технікою розв'язання задач з медико-генетичного консультування, розвивати вміння порівнювати властивості речовин.
Виховна: виховувати інтерес до предметів природничого циклу, пропагувати здоровий спосіб життя.
Обладнання: саморобні малюнки, фотографії генетичних вад, репродукції картин, схеми родоводів, лабораторний посуд, пробірки, штатив, СНОН, курячий білок.
Тип уроку: Узагальнення вивченого матеріалу.
ХІД УРОКУ:
1.Етап орієнтації.
Мотивація навчальної діяльності.
Щодня, зустрічаючи молодих людей, старшокласників, студентів, я бачу в їх обличчях радість, безтурботність, від них лине велика кількість позитивної енергії.
Хочеться, щоб через кілька десятиріч ніщо не затьмарювало ваших усмішок. Щоб в доросле життя ви прийшли з багажем знань про те, як зберегти своє здоров'я і здоров'я своїх майбутніх дітей.
І сьгоднішній урок біології незвичний, він поєднаний з близькою наукою-хімією. Ми закінчили вивчати тему «Закономірності мінливості», а з хімії ви вивчили «Спирти». І для підведення підсумку вивчених тем сьогодні спробуємо розібратися в багатьох проблемах, які зустрічають люди в своєму житті
2.Етап покладання мети
Пропоную провести урок у вигляді рольової гри Медико-генетична консультація, де можна буде запропонувати питання, які вас цікавлять.
Проблемне питання
Завдання уроку: Визначити які тератогени викликають генетичні хвороби людини. Чи можливо запобігти народженню дитини з вадами розвитку.
3.Етап проектування:
Хто підготував повідомлення?
Які запитання ви підготували?
Які питання потребують найбільшої уваги?
4. Етап організації виконання плану діяльності:
Вчитель біології: Вади-це порушення внутрішньоутробного розвитку, відхилення від нормальної будови організму. Найлегші порушення називають аномаліями, а найтяжчі, що супроводжуються формуванням певного зовнішнього вигляду,- повторністю.
На кожну тисячу дітей припадає 10 народжених з вадами розвитку. Серед зародків, які померли в утробі матері під час вагітності, пологів, і новонароджених до 7 днів життя у 18% випадків реєструють вади розвитку.
Вроджені вади розвитку зумовлені або порушеннями генетичного апарату клітини (мутаціями), або порушеннями реалізації генетичної інформації під час ембріонального розвитку зародка під впливом шкідливих чинників середовища, або поєднанням негативних факторів і негативного впливу зовнішнього середовища.
Вроджені вади розвитку призводять до різних наслідків. При одних народження і подальший розвиток дитини можливий, але з різними аномаліями, а за наявності інших - відхилення від норми настільки тяжкі, що зародок гине і вагітність переривається тобто закінчується самовільним народження і подальший розвиток дитини можливий, але з різними аномаліями, а за наявності інших - відхилення від норми настільки тяжкі, що зародок гине і вагітність переривається тобто закінчується самовільним викиднем (близько 20%).
Усі ми мріємо про те, щоб наші діти були здоровими, здібними і щасливими. І ніхто не бажає залишити у спадок хвороби, які ведуть до каліцтва, до неповноцінного життя. Як уникнути в майбутньому багатьох родинних хвороб і пов'язаних з ними проблем? Усім відомо, що травми, інфекційні та інші хвороби супроводжують людину протягом її еволюції. А що відомо про спадкові хвороби? Можливо, вони з'явилися лише, як негативний наслідок науково-технічного прогресу?
Палеонтологічні дослідження свідчать що ці хвороби існували завжди. Вивчення скелетів з розкопок свідчать про наявність у багатьох випадках вроджених змін кісток. Відомий історичний факт мав місце у 1914 році під час реставрації собору в Англії. У склепі було знайдено рештки І герцога Джона Тальбота, які пролежали 500 років, роботами керував нащадок герцога.. Сумніву, що це був саме Тальбот, і бути не могло, оскільки у скелета були зрослі фаланги пальців на тій самі руці, що і в його нащадка. Це сталося внаслідок наявності домінантного гена, прояв якого в медицині називають симфалангією. Отакою є сила спадковості.
Чим більше людина пізнає себе, тим більше виникає питань. Не випадково в генетиків побутує приказка: «Рух від помилкового знання до дійсного незнання-вже великий прогрес».
Зробимо й ми кілька кроків на цьому шляху.

Повідомлення учнів: Серед усіх захворювань людства перше місце посідають спадкові хвороби і хвороби за спадковою схильністю. Якщо, у 50-ті роки було відомо лише близько кількох сот спадкових хвороб, то останнім часом їх налічується приблизно 5 тисяч, до того ж їх кількість зростає з кожним роком.
Сьогодні відомо, що будь-яке захворювання певною мірою залежить від спадкових особливостей організму, які також зумовлюють ступінь тяжкості хвороби та її прогнозування.
В екологічно несприятливих регіонах України шкідливі умови спричиняють появу нових мутацій. Установлено корелятивний зв'язок між окремими видами промислового виробництва й частотою природжених аномалій розвитку. Генетичний тягар людства загрозливо високий. Кожна людина планети Земля - носій 10-15 потенційно порушених генів.
Вчитель біології: Кажуть, що доля хворої людини залежить від лікарів. Щодо спадкових хвороб можна сказати, що в руках лікарів ще й доля всієї родини. Науці не відомі лікування спадкових хвороб, але не можна бездіяльно спостерігати за цим явищем. Як, користуючись сучасними надбаннями науки, зменшити ризик захворювання? Що порадити молодим сім'ям, які планують мати здорових дітей? У світі вже понад 50 років функціонують медико-генетичні консультації, завданням яких є попередження вад розвитку потомства. Кому ж у першу чергу треба до них звертатися?
Звернення:
Я хочу народити здорову дитину, але мій чоловік зловживає алкоголем, я зовсім не п'ю. Чи може вплинути на народження нашої дитини алкоголізм чоловіка?
Вчитель хімії: Ми закінчили вивчати тему спирти. І сьогодні зупинимося і пригадаємо який вплив на організм спиртів, а також їх будову і властивості.
Багато уваги ми приділяємо проблемі вживання алкоголю, оскільки споживання спиртних напоїв у світі характеризується величезними цифрами. Від цього потерпає все суспільство а насамперед молодь, зокрема й майбутні матері.
Сьогодні учні підготували цікаву інформацію про історію виникнення алкоголю.
Повідомлення учня: Історія алкоголю.
Викрадачем розуму називають алкоголь з давніх часів Історія виготовлення хмільних напоїв іде з глибини тисячоліть. Про властивості спиртних напоїв призводити до сп'яніння люди дізналися не менше ніж за 8000 р. до н.е.-з появою керамічного посуду, що дав можливість виготовлення алкогольних напоїв з меду, плодових соків та дикого винограду, а також із найрізноманітніших рослин - пальмового соку, ячменю, рису, проса тощо.
Можливо, виробництво виникло ще до початку культурного хліборобства. Так, відомий мандрівник М.Міклухо-Маклай спостерігав папуасів Нової Гвінеї, які ще не вміли видобувати вогонь, але вже знали прийоми приготування хмільних напоїв.
У Греції виноград почали вирощувати за 4000 р. до н.е. Греки вважали вино даром богів. Покровителем виноробства в древніх греків бог Діоніс чи Вакх.
Тому свята, присвячені цьому богу, супроводжувалися п'янством і називалися «вакханаліями». Але слід згадати, що греки вживали вино, розведене водою. Однак уже тоді було відомо про згубну дію алкоголю на організм людини. Великий грецький мислитель Аристотель алкогольне сп'яніння називав «добровільним божевіллям», маючи на увазі хворобливі зміни в психіці людини, що спостерігаються після вживання спиртного. Відомий ще один випадок. Коли Діогену на трапезі подали велику чашу з вином, він прийняв її, але вилив вино на підлогу. Йому стали дорікати, що він збавив вино. Тоді мудрець відповів: «Якби вино не згинуло від мене, то я згинув би від нього». Історії відомий ще один факт: коли Діоген побачив недоумкувату дитину, то сказав: «Твій батько дав тобі життя, коли був п'яним». На думку великого медика Гіппократа, причиною виникнення недоумкуватості, епілепсії та інших захворювань у дітей є те, що в час їхнього зачаття батьки були п'яними. І це справді підтверджується: у 70-80% батьків, діти яких хворіють на епілепсію, виявлено алкоголізм.
Чистий спирт почали одержувати в VI-VII ст.. араби. Вони назвали його
«алькоголь», що означає «одурманюючий». Першу пляшку горілки виготовив араб Рагез у 860 році. Перегонка вина для отримання спирту різко посилила п'янство. Не виключено, що саме це стало приводом для заборони вживання спиртних напоїв основоположником ісламу (мусульманської релігії) Мухам-медом (Магомет, близько 570-632). Ця заборона ввійшла згодом і до зводу мусульманських законів - Корану (VII ст.). Відтоді протягом 12 століть у мусульманських країнах алкоголь не вживали, а відступників від цього закону (п'яниць ) жорстоко карали.
У середньовіччя в Західній Європі також навчалися одержувати міцні спиртні напої шляхом перегонки вина та інших цукрових рідин, що бродять. Згідно з легендою, вперше цю операцію здійснив італійський монах алхімік Валентіус. Він спробував отримати продукт і прийшов у стан вільного алкогольного сп'яніння. Алхімік заявив, що він відкрив чудодійний еліксир, що робить старця молодим, стомленого бадьорим, а тужливого веселим.
Відтоді міцні алкогольні напої швидко поширилися по країнах світу, передусім за рахунок постійного промислового виробництва алкоголю з дешевої сировини (картоплі, відходів цукрового виробництва і т.ін). Алкоголь наскільки швидко ввійшов у побут, що практично жоден митець, письменник чи поет не обходив цю тему. Такі картини п'янства бачимо на полотнах старих голландських, італійських, іспанських та німецьких митців. Злу силу релігійний реформатор тих часів Мартін Лютер писав: «Кожна країна повинна мати свого диявола, наш німецький диявол - добра бочка вина».
У світі мікроскопічних організмів, напевне, найбільше поширені дріжджові грибки. Якщо залишити на деякий час у темному місті виноградний, фруктовий чи ягідний сік, то він забродить. Це відбувається тому, що грибки, які є в соці, починають посилено розмножуватися.
Вчитель хімії: А тепер давайте пригадаємо будову і хімічні властивості спиртів, а також їх застосування.
Повідомлення учнів: Основу будь-якого алкогольного напою становить етиловий спирт, чи етанол, чи винний спирт - безбарвна, летка, легкозаймиста речовина, яка змішується з водою в будь-яких співвідношеннях. Різні спиртні напої містять різну кількість чистого спирту: пиво - 2-6%, сухе вино-7-12%, горілка - 40%, лікери і ром - 30-40%, коньяк - 40-57%.
У молекулі етилового спирту атоми сполучені між собою ковалентними -зв'язками. Рухливість атома водню гідроксильної групи спирту пояснюється взаємним впливом атомів. Зв'язок О-Н- полярний, атом кисню як найбільш електронегативний відтягує на себе електронну густину від атома водню і набуває частково негативного заряду, а атом водню - частково позитивного. У результаті цього атом водню стає рухливішим, він ніби менше зв'язаний з молекулою атому легко витискується атомом натрію. Вуглеводневий радикал, як відомо відштовхує від себе електронну густину, що призводить до посилення частково негативного заряду на атомі кисню.
н он:
Метиловий спирт застосовують як розчинник . Він є нервово-судинною отрутою. За запахом, кольором і смаком метиловий спирт майже не відрізняється від етилового. Навіть невелика кількість цього спирту вражає зоровий нерв і систему оболонок ока (зокрема, сітківку ). Досить ужити 10 грамів метанолу, як повністю незворотньо втрачає зір, а вживання 50 грамів призводить до смерті людини. Ще небезпечніший дихлоретан (хлористий етилен), 10-15 грамів якого викликають незворотні зміни в печінці та нирках.
Етиловий спирт використовується для виготовлення одеколонів, духів ,лаків ,для консервування анатомічних препаратів Його застосовують для добування багатьох органічних речовин : діетилового етеру, барвників, харчової оцтової кислоти, бездимного пороху тощо. Етиловий спирт у суміші з бензином може використовується як паливо для двигунів внутрішнього згоряння. Дуже часто денатурують, тобто до спирту додають інші речовини чи барвники, щоб зробити його непридатним для вживання.
Але шкідливі домішки містяться і в спиртному, що є в продажу. Патофізіологічний вплив їх на організм зумовлений не лише міцністю (відсоток спирту), а й численними значно шкідливими домішками. Крім метилового спирту, у сурогатних спиртогорілчаних напоях є сірчистий ангідрид, що застосовується для обробки вин. Він руйнує вітаміни групи В в організмі. У звичайних винах містяться домішки різних кислот — винної, оцтової, сірчистої, що також негативно впливають на внутрішні органи, перш за все на печінку й підшлункову залозу.
Вчитель хімії: А тепер для узагальнення знань давайте побудуємо діаграму Вена:

Демонстрація досліду: Вплив спирту на білки. Питання: Які властивості білків ви спостерігали ? Яка дія спиртів на органічні речовини?
Вчитель біології: А тепер повернемося до нашого звернення, яке надійшло до медико-генетичної консультації і отримаємо відповідь на запитання.
Відповідь консультанта; Алкоголь є дуже сильними тератогеном. Колись на Русі був звичай: на весіллі нареченому і нареченій не дозволяли пити спиртного, а лише квас. І до весілля юнаку, не кажучи вже про дівчину, не можна було вживати спиртне. Це робилося з єдиною метою: щоб діти цього подружжя народилися здоровими. Бо ще здавна було помічено: у тих, хто зловживає алкоголем, часто народжуються неповноцінні, розумове відсталі діти.
Алкоголь уражує хромосоми статевих клітин батьків, і вже тільки це визначає народження неповноцінної дитини. Він легко потрапляє з крові матері до клітин плода, змінюючи процеси реалізації спадкової інформації (біосинтез білка). Алкоголь також уражує і клітини плода, порушує обмін речовин і діяльність нервової ендокринної та інших систем організму матері та зародка.
У жінок, які зловживають алкоголем, часто порушуються процес овуляції -дозрівання і вихід яйцеклітини. Отже, така жінка або може не народити взагалі, або її вагітність майже завжди ускладнена, часто бувають викидні, передчасні пологи. Діти в результаті з'являються на світ з комплексом специфічних вад (алкогольний синдром): низька маса тіла, вади черепа й обличчя, розвитку кінцівок і внутрішніх органів, мікроцефалія, мікрофтальмія, низький лоб, сплющення потилиці, маленький сідлоподібний ніс, вуха розташовані низько, великий рот, вовча паща, неправильне закладення зубів, надмірний волосяний покрив, особливо на лобі, вади розвитку статевих органів тощо.
V. Етап контрольно-оцінювальний.
1 .Давайте визначимо, чи вирішили ми завдання, яке поставили перед собою. (Учні підводять підсумок уроку).
2.Оцінювання учнів за роботу на уроці, з мотивацією балів.
3.Проведення загально навчальної рефлексії.
АНКЕТА
1.П.І.Б. учня.
2.На уроці хімії і біології
- дізнався, - зрозумів, - навчився
3.Мій найбільший успіх - це
4. Мої найбільші труднощі - це
5.Це у мене не виходило, а тепер виходить -
6. У цьому я змінився...
7.Мої побажання на наступний урок.
н н

Автор: 

ВАТУТІНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 5
Вчитель біології: Оксанич Олена Іванівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі