Користувацький вхід

Останні публікації

2018-05-22 04:23

Виховний захід "Гостини у ляльковій вітальні"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

1

Виховний захід
Тема:Гостини у ляльковій вітальні.
Мета:Поширити знання гуртківців про ляльки –мотанки,
Навчити виготовляти нову ляльку –мотанку ,
Розвивати увагу, мислення, моторику кінцівок рук, окомір,знання про сімейні традиції.
Виховувати охайність, посидючість у роботі, любов до українських традицій.
Обладнання та матеріали: ляльки –мотанки. Оформлення для світлиці,рушники,. лави, матеріали для виготовлення ляльки –хороводниця, свічка, українські костюми для дітей і керівника гуртка.

Хід заходу:
Керівник гуртка у національному костюмі зустрічає гуртківців у українській світлиці.
Проходьте дорогі дівчата. Сьогодні я вас запросила на гостини у лялькову вітальню. Спасибі , що завітали .( Запалює свічку пропонує дітям присісти на лаві. )Історія ляльки на протязі 5століть змінювалася лише тим.з якого матеріалу її було зроблено .Починаючи з золи ,палиці, трави ,.кукурудзиння, глини,тканини, ганчір’я,фарфору, вати, паперу ,металу,деревени закінчуючи новітніми технологічними сплавами пластмасу,пластику. Сьогодні ми завітали до старовинної ляльки наших предків-ляльки мотанки .Чому вона називалася так ? Бо вона була зроблена з ганчіркової скрутки та всі деталі її було примотано нитками. У основі її були :палички, кукурудзяний качан або скрутка з тканини.
Колись у осінні та зимові вечори збиралися ваші прабабусі, родички та їх донечки ,онучки у світлиці запалювали свічки - пряли, вишивали, шили одяг. Та були і вечори - коли вони збиралися , щоб для своїх діточок виготовити ляльки –мотанки для гри , в подарунок для нареченим, для оберегів своєї родини, бо вірили в священний оберіг роду. Вважалось, що лялька- мотанка ,як берегіня роду приносила у сім’ю злагоду , любов ,оберігала від лиха та дарувала здоров’я.
Ось ці ляльки є берегинями родини . А чи хто з вас знає що - небудь про ляльки, які ось тут знаходяться?
(Діти по одному розповідають про ляльок) – (Ось ця лялька - немовля-вона готувалася для малечі –новонородженої – її клали у люльку поки не народилася дитина , а потім , коли народилася дитина давали гратися . І ще є дитячі забавки - лялька янголятко –оберіг дитини , куватка -яку вішали у горі над люлькою - дитина оберігалася и захитувалася цією лялею, ляльки для малечі ще – метелики , півник , пташка – вони маленькі та зручні у грі. Лялька бажанниця – цій ляльці дівчинка розповідала сокровенні свої мрії та бажання..)
Керівник гуртка- Матусі виготовляючи своїм дітям ляльки співали колискові давайте заспіваємо колискову ? ( діти співають колискову - «Ходить сон біля вікон»)
Керівник гуртка - Підростали діти , змінювалися і ляльки . Виготовляли ляльки до обрядових свят(діти показують ляльки обрядові-це хлопчик з зіркою, міхоноша, янгол-дівчинка , дівчинка щедрівочка) – у грі і наяву вчилися народним традиціям на новорічні та різдвяні свята : діти щедрували, колядували – діти колядують, щедрують . ( Щедрий вечір, добрий вечір,доббрим людям на здоров’я)
Коляд, коляд, колядниця,
Добра з медом паляниця,
А без меду не така,
Дайте, тітко, пирога.
Як не дасте пирога,
Візьму бика за рога,
Поведу на торжок,
Куплю собі пиріжок.

Щедрик, ведрик
Щедрик, ведрик,
Дайте вареник,
Грудочку кашки,
Кільце ковбаски,
Решетце овса
І колядка вся!

Добрим людям на здоров'я.
А пан, як господар.
Господиня, як калина.
А діточки, як квіточки.
Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я( пісня «Щедрик ,щедрик, щедрівочка ,прилетіла ластівочка…-виконують гуртківці).
Та пройшла зима і настала весна- (звучить фрагмент пісні про весну у виконанні Н.Матвієнко). Матусі з дівчатами робили ляльки веснянки – а де ж вони у нас? Гарна лялечка веснянка з яскравим волосячком та красивим платтячком. Настало літо. Батьки цілий день у полі працюють , а діти були поряд. З чого тільки вони не робили ляльок у той час і з паличок, і з листя , трави,рогози, маминої хустки. Настають жнива. На жнива у хаті з’явилася нова лялька - вона зветься круп’яничка - чому така назва?( бо основа цієї ляльки – торбинка з крупою , або пшеницею. Інна - лялька круп’яничка –у неї основа мішечок з зерном першого врожаю.Цей мішечок вдягнений у одяг український жіночий костюм .Круп’яничка оберіг достатку у родині,який тримають поряд з іконами.Дівчинка розповідає
казку про круп’яничку - У одного князя у ДревнійРусі була донька яку звали Круп’яничка . Росла дівчинка та виросла красивою., працьовитою. Дуже пишався князь своею донечкою . Але напали на князівство татари і забрали в полон доньку князя Круп’яничку в подарунок хану. Примушували дівчину вийти заміж за хана, але Круп’яничка відмовила хану та щоб зломити її гордість відправив її хан працювати у поле. З ранку до ночи працювала дівчина у полі, та якось проходила біля поля на якому працювала Круп’яничка убога богомолка. Пожаліла вона Круп’яничку та перетворила її на гречане зерно, та сховала. Коли дійшла до своєї хати, закопала щоб татарський хан не зміг знайти її. Відколи прошло небагато часу, з зернятка виріс добрий гречішний кустик, який дав багатий врожай. Так у Древній Руси и з’явилась Круп’яничка (Гречиха)
Підростали дівчата та ставали нареченими – ( Ліза -Ось тут ляльки наречені, які робили матусі .Оберіг для нареченої для захисту дівочої краси, здоров’я? ляльки у українських національних костюмах та віночках Керівник гуртка -А ще які ляльки виготовляли дівчата і матусі?( Альона-дівчинка доля - маленька лялька з довгою косою. Чим довше коса , тим довше і щасливіше доля дівчини . З давнини вважалося, що жінка бере свою силу від землі. Лялечка черпає силу, спираючись на косу - символ жіночності і жіночого начала. Далі, від землі коса вигинається вгору і вперед - назустріч щастю.)
Керівник гуртка -Прийшов час виходити заміж дівчатам і на щасливу долю мама дарувала нареченим -( Анжеліка - ляльки –нерозлучники -дві ляльки на одній палиці-«на одній руці»-символ щасливої родини . Коли молода сім’я прожила рік яку ж ляльку дарували – так –Подвійну ляльку «Мирове дерево» - щоб жили у мирі та злагоді, ще и прив’язували на шийку обох лялечку немовля , щоб були дітки у сім’ї.)
Керівник гуртка - На роковини молодій господині дарували ляльку –помічницю, а зветься вона ? - ( Діаночка - лялька -десятиручка - -щоб молода господиня поспівала все робити – шити,прясти, варити , пекти , та за дітьми і господарством . )
Керівник гуртка - Так була собі жінка мала сім’ю та діточок . Вже час і дітям підростати та вилітати з рідного гніздечка. –( Тая - Мати –бабця дарує своєї онучці –ляльку мудрості – ляльку - мати –птиця . Символ цасливої матері –яка народила і виростила своїх діточок та вони біля матері , як біля птахи – живуть у любові . Але приходить час відлітати з гнізда і жити у своєму щасті.)
Каріна- А це лялька подорожниця .Її робила жінка для чоловіка у дорогу . Секрет цієї лялі у вузлику який тримає ляля у руках – у клаптику загорнуте зерно –щоб чоловік був завжди ситим., ще червона ниточка ,щоб чоловік завжди вертався додому.А ця лялька-мотанка двойна – мама яка тримає свою дитину за рученята –зветься ведучака , бо матуся веде свою дитину по життю з великою любов’ю.
Керівник гуртка - Так народилася ще одна лялька баба –дівка - Лялька перевертиш: ( Ліза - Дівка-баба, являє собою двоякий символ - дівку до заміжжя і заміжню жінку, яка народила продовжувачку роду дівку. Ляльку-матусю з дитинкою- щоб молода жінка була гарною мамою.)
Пісня про маму - .(Танок під мелодію пісні -виконують Діана і Альона)
Керівник гуртка -Велика історія ляльки на цім не закінчується , у кожному регіоні нашої країни вона доповнюється - так з’явилася Лялька панянка –бариня, лялька – бабуня., лялька – вербниця. Лялька – купава та багато інщих , які ми будемо ще вивчати.
Керівник гуртка - у цій вітальні є ще лялька якої ви не знаєте це лялька хороводниця . З цією лялькою діти водили хороводи у свята на весні - пропоную вам зробити сьогодні . В давні часи все мало сенс. Дуже часто навіть ігрова лялька робилася не тільки для забави, але і для того, щоб допомогла придбати потрібний у роботі навик. Хороводница - це ігрова лялька, розвиває дрібну моторику рук, увагу, творчу уяву..
Ми будемо робити свою ляльку за принципом Дзвоника, тільки у Хороводницы не три, а дві спіднички і вона на паличці .
Такі ляльки мама робила доньці, коли та підростала. Для чого було потрібно робити її на палиці ? Коли прокручується паличка, на якій кріпиться лялечка, здається, що вона кружляє в танку! Дівчинка крутила лялечок і одночасно розвивала руки. Точно такими ж рухами, коли дівчина сяде за прядку, вона буде однією рукою крутить веретено, а інший скручувати пряжу. І так беремо гладеньку дерев’яну паличку. Щоб лялька не зіскакував з гострого кінця, намотуємо шпагат з клеєм . Основа голови: намотуємо тугу ватну кульку, знизу кріпимо нитками. Вирізаємо два кола діаметром 19 см і 20,5 см.
Накладаємо один на одного. Закріплюємо на заготівлю, формуючи голову.
Беремо світлий клапоть розміром 8х19 см .Примотуємо світлий клапоть до голови . Формуємо ручки .Закріплюємо ручки. Зайву світлу тканину обрізаємо. Тасьма для повойника і хустку . І ось вона - Хороводница!
А зараз візьмемося за рученята і з нашими хороводницями и послухаемо пісню по родину , та з ляльками потанцюйте у хороводі. Гуртківці водять хоровод з ляльками.)
Ви побували у ляльковій вітальні , навчилися робити нову ляльку хороводницю. Це ще одна краплина історії наших пращурів. Грайтеся у ляльки , любіть свою родину , пам’ятайте своїх пращурів та традиції нашого народу.
Україна - моя країна , рідна сторона. Що ми одні – зерно без колоса ,прутик без віничка , а коли ми будемо разом, ми будемо щасливі.
(Фон - пісня – роде наш красний ).
Моя земля – це Україна!
Це стежка по якій ступаю я…
Моя земля – це Україна!
Це вишиванка, що веде в життя
Це – перша колискова пісня…
Це рідний дім і вишня край села…
Це світ краси, історії й талантів,
Це і бабуся, і маленьке дитинча,
Що в сповиточку чує рідну мову
І нею перші промовлятиме слова…
Це ті ж слова, що в давнину глибоку,
Ще прабабусею наспівані колись
Про ніжний шепіт почуттів коханих,
Що наче квіти від нектару налились..
Іванна Осос

Автор: 

Баранова Галина Олександрівна, керівник гуртка,КПНЗ Центр дитячої творчості "Надія".М.Першотравенськ Дніпропетровської обл.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі