Користувацький вхід

Правознавчий виховний захід

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

9 кл.
Правова самосвідомість – основа громадянського і духовного виховання

Немає людини, яка б не любила свободу; але справедлива людина вимагає її для всіх, а несправедлива — лише для себе.
Л. Берне
Закони створені для того, щоб сильний не був всемогутнім.
Латинське прислів’я
Гідність держави зрештою залежить від гідності особистостей, які її створюють.
Дж. Міль
Те, чого сьогодні навчається в класі одне покоління, стане нормою життя наступного.
А. Лінкольн

Виховний захід
Брейн-ринг

Мета: Ознайомити дітей із правами, що гарантуються за¬коном, сприяти формуванню правового світогляду, системи теоретичних поглядів на права дитини, формувати активну громадянську позицію дітей щодо ре¬алізації себе та своїх прав у житті, правову свідомість. Розвивати логічне мислення, інтерес до правових знань, навички самореалізації і самовиховання. Вихову¬вати пошану до законів України, вчити користуватися своїми правами. Формувати навички поведінки у правовому полі
Обладнання: мультимедійна дошка,Конституція України ,Загальна декларація прав людини, Конвенція ООН про права дитини,фішки-бали,Декларація прав дитини, роздатковий матеріал:практичні правознавчі задачі.
Хід заняття
Брейн-ринг –гра, в основі якої лежить змагання, де стартом є складне цікаве запитання, а фінішем – правильна відповідь. Необхідно зуміти швидко зреагувати, адже час прийняття рішення обмежений.
Успішне проведення брейн-рингу вимагає підготовчої організаційної роботи, а саме:
 наявності спеціально обладнаного приміщення (класу), кількості ігрових столів, яка повинна відповідати кількості учасників;
 встановлення на кожному столі сигнального пристрою, або дзвінка, щоб ставити до відома ведучого про готовність команди відповідати;
 призначення ведучого, який є одночасно організатором і арбітром гри.
 Вразі помилки команди право для відповіді надається іншій команді
Готуючись до брейн-рингу, учням дають завдання:
1. Створити команди.
2. Дати їм назви.
3. Обрати капітанів.
4. Обрати девіз команди.

І.Організаційна частина
Слово вчителів-ведучих (мета і мотивація) Привітання учасників і гостей заходу.
ІІ. Основна частина
( На захід запрошено журі. Клас поділено на 2 команди . Команди попередньо підготували назву та девіз,обрали капітана отримують Конституцію України , Загальну декларацію прав людини, Конвенцію ООН про права дитини, ,Декларацію прав дитини)
Візитка команди (назва та девіз)
Оцінюють гості – кожен віддає 1 фішку команді ,яка , на їх думку,має кращу візитку В кінці гри віддають 2фішкукращому гравцю. Всі фішки підраховуються в кінці гри.
І раунд Інтелектуальна бліц-розминка
Питання для брейн-рингу:

1.На цій мові розмовляли Юлій Цезар і Цицерон, Юліан Клавдій і Корнелій. У V столітті вона почала вмирати. На ній записані "Пакти і конституції законів та вольностей Війська Запорізького". Сьогодні цією мовою широко користується медицина. (Латинь).

2.Те, що лежить у чорному ящику – народилося на американському континенті, визначає основи державного устрою, є інструментом демократії, має вищу юридичну силу. Що лежить у чорному ящику? (Конституція).

3. Навмисні дії,що грубо порушують громадський порядок і виражають неповагу до суспільства ( Хуліганство)

4.Дочка Урана і Геї, друга дружина Зевса. За однією з версій,  мати Прометея. Богиня передбачення. Передавала людям повеління Зевса. Зображувалась з пов’язкою на очах (символ неупередженості), терезами в одній руці і мечем в другій. Хто вона? (Феміда).

5.У наш час це слово є крилатим словом і юридичним терміном: так називають, наприклад, право постійного члена Ради Безпеки ООН заборонити прийняття рішення, з яким він не згоден. Цим правом користується і Президент України. Яке це слово? (Вето).

6.У Шрі-Ланці він називається асамблеєю, в Ісландії – альтингом, Норвегії – стортингом, в Ірані – меджлісом, в Польщі - сеймом А як він називається в Україні? (Парламентом або Верховна Рада).

7.У кожного народу є прислів’я, котрі говорять про те, що добре, а що погано в житті. Пам’ятайте: "На злодію і шапка горить", а "У брехуна сльози ..." (…дешеві).

8.Чим право відрізняється від обов”язку ? (Право-можу, обов”язок – треба).

9.Ще один латинський афоризм означає "Знання закону не в тому, щоб знати його слова, а в тому..." В чому ж полягає знання закону, на думку давніх латинян? (А в тому, щоб розуміти їх зміст).

10.Чи є громадянином України дитина, яка народилася на території України від осіб без громадянства, котрі постійно проживають в Україні? (Так).

11.Певні правила соціальної поведінки людини, які склалися в суспільстві (Мораль).

12. Хто надає дитині найперше право у житті ? (Мама)

13.Особа, наділена державою юридичними правами та обов’язками. (Громадянин).

14.Правило поведінки, що склалося людством протягом тривалого часу. (Звичай).

15.Здатність особи мати права і обов’язки. (Правоздатність).

16.Винна протиправна дія. (Правопорушення).

17.Основний документ, який засвідчує приналежність особи до держави. (Паспорт).

18.Автор першої в історії українського народу справді демократичної конституції. (Пилип Орлик).

19.Повна дієздатність громадян настає... (…з 18-річного віку).

20.Суспільно небезпечна дія або бездіяльність, за які передбачено кримінальне покарання. (Злочин).

21.Кримінальна відповідальність неповнолітніх за особливо тяжкі і небезпечні злочини настає... (…з 14 років).

22.Найпоширеніший вид адміністративного стягнення. (Штраф).

23.З якого віку настає правоздатність громадян. (З дня народження).

24.Президент України обирається... (…всенародним голосуванням).

25.Народним депутатом України може бути особа віком... (…не молодша 21 року).

26.Перше невід’ємне право кожної дитини. (Право на життя).

27.Коли підписано Акт проголошення незалежності України? (24 серпня 1991 р.).

28.Конституційний принцип, за яким особа, яка підозрюється у скоєнні злочину, вважається невинною до того часу, поки її вину не буде доведено. (Презумпція невинності).

29.Особисте розпорядження фізичної особи на випадок смерті. (Заповіт)

30.Коли було проголошено Конвенцію про права дитини Асамблеєю ООН? (20 листопада 1989 р.)

ІІ раунд Казка брехня, та в ній натяк..

За уривками з казок, посилаючись на статті Конвенції, Загальної декларації, та конститу¬ційні права людини, команди повинні пояснити, які права порушують герої казок.
(Перегляд відео сюжетів)
1.Астрід Ліндгрен, «Малюк та Карлсон, що живе на даху»
- Право на захист дитини від усіх форм фізичного і психологічно¬го насильства.

2.Російська народна казка «Царівна-жаба»
- Кожна людина має право на життя, на свободу i на особисту недоторканнiсть. Нiхто не може зазнавати безпiдставного втручання у його особисте i сiмейне життя, безпiдставного посягання на недоторканнiсть його житла, тайну його кореспонденцiї або на його честь i репутацiю.

3.О.С.Пушкін «Казка про царя Салтана»
- Нiхто не може зазнавати безпiдставного втручання у його особисте i сiмейне життя, безпiдставного посягання на недоторканнiсть його житла, тайну його кореспонденцiї або на його честь i репутацiю.
- Кожна дитина має право на захист від втручання в осо¬бисте і сімейне життя.

4.Шарль Перро «Попелюшка» Які права Попелюшки порушувалися в казці? Хто їх порушував?
Увага, правильна відповідь.
Мати та її дочки:
— право на пошану її гідності;
— право на свободу та особисту недоторканість;
— право на невтручання в особисте життя;
— право на свободу думки і слова;
— право володіти, користуватися своєю власністю;
— право на вільний вибір праці й отримання за неї зарплати;
— право на рівні можливості;
— право на відпочинок.
Батько (Мачуха, якщо удочерили Попелюшку):
— право на батьківську турботу й утримання.

5.Казка „Золотий ключик” ? Яким правом не скористався Буратіно?
(Правом на освіту)

6.Казка „Вовк і семеро козенят” ? Яке право порушив вовк у казці „Вовк і семеро козенят” ? (Право на життя)

Оскільки музичної паузи у нас немає,а перепочити треба,то проведемо наступний раунд
III раунд Веселі та кмітливі

1.Що мав на увазі Бернард Шоу, коли говорив: «У кишені мого приятеля бікфордів шнур, на одному кінці якого — вогонь, на іншому — дурень»? (Цигарка)
2.В якій казці було чотири замахи на життя головного героя і одне вбивство ?
(Колобок)
3. Коли стародавній грек бачив, що жінка йде на базар, він проводжав її словами: «Мовчи, жінко!» Чому треба було мовчати? (У роті були гроші.)
4. Що належить лише тобі, а вживається найчастіше іншими? (Ім’я)

5.Під час кампанії боротьби проти паління канадські прихильники здорового способу життя спорудили перед будівлею парламенту в Оттаві… (Могилу невідомого курця.)
6.Одного разу батько сказав своїм синам: «Осідлайте своїх коней, та їдьте з одного міста в інше. Чий кінь прийде до фінішу останнім, той одержить нагороду». Сини сіли на коней і ледве плетуться. Назустріч мудрець, запитує в чому справа, чому вони так повільно їдуть. Ті розповідають. Він їм сказав усього два слова, й не пройшло хвилини, як вони вже скакали до фінішу щосили. Що він їм сказав? (Поміняйтесь кіньми)
7. Старовинний англійський вираз «Для тебе коноплі вже посіяні» не передбачав гарного настрою у того, кому це казали. Чому? (Із конопель виготовляли мотузку для шибениці.)
IV раунд Правознавчава математика

Необхідно правильно записати цифрові відповіді кожного запитання. Їх сума - це число,яке дуже тісно пов’язане з людиною,яка зробила неоціненний внесок у розвиток нашої літератури і всієї нації вцілому. Правильна відповідь:назвати не тільки правильну суму чисел ,а і прізвище цієї людини .

1.Мінімальний вік участі громадян у виборах (18)

2.Вік отримання громадянином паспорта (16)

3.Число областей в Україні (24)

4.Вік кримінальної відповідальності за особливо тяжкі злочини (14)

5.Мінімальний вік кандидата в Президенти України (35)

6.Строк повноважень депутатів Верховної Ради (5)

7.Дата прийняття Конституції України (28)

8.Яким був пенсійний вік для чоловіків до недавнього часу (60)

Всього 200. 200р з дня народження Т.Г.Шевченка.

І нарешті останній раунд
V раунд Ситуація – Консультація
Необхідно проаналізувати ситуацію з правової точки зору.

1.Жінка в магазині втратила свідомість і упавши розбила вітрину. Адміністрація магазину вимагає від жінки відшкодування збитків.
( Консультація: вини немає – правопорушення не скоєне.Стан неосудності,казус)
2. Громадянин К., їхав на власній машині з роботи додому. Його зупинила група людей і попросила відвезти до лікарні пораненого хлопця. Він відмовився, бо дуже поспішав. Друзі пораненого відібрали в нього машину і повезли хлопця до лікарні. Громадянин К., звернувся в міліцію про викрадення автомобіля.
( Консультація: була крайня необхідність, можливе відшкодування вартості бензину)
Громадянин Д., дав у борг своєму товаришеві 2000 гривень, який пообіцяв повернути гроші через місяць. Проте у визначений час товариш не з’явився. Після нагадування про борг він відмовився повернути гроші.
( Консультація: треба звернутися до суду. Проте, якщо не була оформлена відповідна розписка і немає свідків угоди, повернути борг майже неможливо)
3.У сім’ї Гнатенків , громадян України, які тимчасово проживали в Норвегії, народилася дитина. Як вирішуватиметься питання про громадянство дитини?Чи буде вона громадянкою України?
(Консультація: Згідно Закону України «Про громадянство України» дитина стане громадянином України, бо батьки громадяни України)
4. На олімпіаді по правознавству Олег написав, що дитиною є особа до 16 років, а працевлаштуватися можна з 14 років. Чи правильне це твердження?

(Консультація: Згідно Конвенції прав дитини ст. 1 дитиною є особа до 18 років,
а працевлаштуватися на роботу з 14 років можуть учні у вільний від навчання час за згодою одного з батьків,необхідна довідка про стан здоров’я)

Підсумок
Підрахування фішок – балів. Визначення переможця брейн-рингу,кращого гравця.
Узагальнення матеріалу - перегляд презентації «Конвенція ООН про права дитини»

Конвенція ООН про права дитини
Прийнята Генеральною асамблеєю ООН 20 листопада 1989 р. Набула чинності в Україні 27 вересня 1991р.
Стаття 1. Дитиною є кожна людська істота до досягнення 18-річного віку.
Стаття 2. Повага та забезпечення за кожною дитиною всіх прав, без будь-якої дискримінації.
Стаття 3. Забезпечення дитині захисту й піклування, потрібних для її добробуту.
Стаття 4. Держави-сторони вживають усіх належних заходів щодо здійснення прав дитини.
Стаття 5. Держави-сторони поважають відповідальність, права та обов'язки батьків, що за законом відповідають за дитину.
Стаття 6. Кожна дитина має невід'ємне право на життя.
Стаття 7. Кожна дитина має право на ім'я і набуття громадянства.
Стаття 8. Кожна дитина має право на збереження індивідуальності.
Стаття 9. Кожна дитина має право не розлучатися з батьками.
Стаття 10. Дитина, батьки якої проживають у різних державах, має право підтримувати стосунки і контакти з обома батьками.
Стаття 11. Держави-сторони вживають заходів щодо боротьби з незаконним переміщенням і неповерненням дітей із-за кордону.
Стаття 12. Кожна дитина має право вільно висловлювати свої по¬гляди.
Стаття 13. Кожна дитина має право вільно висловлювати свої дум¬ки, одержувати й передавати інформацію на свій вибір.
Стаття 14. Кожна дитина має право на свободу думки, совісті та релігії.
Стаття 15. Кожна дитина має право на свободу асоціацій і свободу мирних зборів.
Стаття 16. Кожна дитина має право на захист від втручання в осо¬бисте і сімейне життя.
Стаття 17. Кожна дитина має право на доступ до інформації.
Стаття 18. Спільна та однакова відповідальність обох батьків за виховання і розвиток дитини.
Стаття 19. Право на захист дитини від усіх форм фізичного і психологічно¬го насильства.
Стаття 20. Дитина, яка тимчасово чи постійно позбавлена сімей¬ного оточення, має право на особливий захист і допомогу, що надаєть¬ся державою.
Стаття 21. Держави-сторони дозволяють існування системи уси¬новлення.
Стаття 22. Забезпечення дитині права одержати статус біженця.
Стаття 23. Право неповноцінної дитини в розумовому або фізич¬ному аспекті на особливе піклування.
Стаття 24. Кожна дитина має право на користування найбільш до¬сконалими послугами системи охорони здоров'я.
Стаття 25. Кожна дитина має право на піклування.
Стаття 26. Кожна дитина має право користуватися благами соці¬ального забезпечення.
Стаття 27. Кожна дитина має право на рівень життя, потрібний для фізичного, розумового, морального та соціального розвитку дитини.
Стаття 28. Кожна дитина має право на освіту.
Стаття 29. Освіта дитини має бути спрямована на розвиток особи, талантів, розумових і фізичних здібностей дитини в найповнішому обсязі; на підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві.
Стаття ЗО. Кожна дитина має право користуватися своєю куль¬турою, сповідувати свою релігію, виконувати обряди, користуватися рідною мовою.
Стаття 31. Кожна дитина має право на відпочинок і дозвілля.
Стаття 32. Кожна дитина має право на захист від економічної екс¬плуатації та від виконання будь-якої роботи.
Стаття 33. Кожна дитина має право на захист від незаконного зло¬вживання наркотичними засобами та психотропними речовинами.
Стаття 34. Кожна дитина має право на захист від усіх форм сексу¬альної експлуатації.
Стаття 35. Держави-сторони вживають заходів щодо запобігання викраденню дітей, торгівлі дітьми чи їх контрабанди.
Стаття 36. Кожна дитина має право на захист від усіх форм екс¬плуатації, що шкодять добробуту дитини.
Стаття 37. Жодна дитина не повинна зазнавати катувань та інших жорстоких, нелюдських видів поводження чи покарання.
Стаття 38. Захист дитини у разі збройного конфлікту.
Стаття 39. Заходи для сприяння фізичному та психологічному від¬новленню дитини, яка є жертвою будь-яких видів нехтування, експлу¬атації, зловживань, катувань.
Стаття 40. Особлива турбота дитині, що перебуває у конфлікті з законом.

Загальна декларацiя прав людини
Прийнята 10 грудня 1948 року у Парижі, на 183 пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН
Стаття 1 Всi люди народжуються вiльними i рiвними у своїй гiдностi та правах. Вони надiленi розумом i совiстю i повиннi дiяти у вiдношеннi один до одного в дусi братерства.
Стаття 2 Кожна людина повинна мати всi права i всi свободи, проголошенi цiєю Декларацiєю, незалежно вiд раси, кольору шкiри, статi, мови, релiгiї, полiтичних або iнших переконань, нацiонального чи соцiального походження, майнового, станового або iншого становища.

Стаття 3 Кожна людина має право на життя, на свободу i на особисту недоторканнiсть.

Стаття 4 Нiхто не повинен бути в рабствi або у пiдневiльному станi; рабство i работоргiвля забороняються в усiх їх видах.

Стаття 5 Нiхто не повинен зазнавати тортур, або жорстокого, нелюдського, або такого, що принижує його гiднiсть, поводження i покарання.

Стаття 6 Кожна людина, де б вона не перебувала, має право на визнання її правосуб'єктностi.

Стаття 7 Всi люди рiвнi перед законом i мають право, без будь-якої рiзницi, на рiвний їх захист законом.

Стаття 8 Кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними нацiональними судами в разi порушення її основних прав, наданих їй конституцiєю або законом.

Стаття 9 Нiхто не може зазнавати безпiдставного арешту, затримання або вигнання.

Стаття 10 Кожна людина, для визначення її прав i обов'язкiв i для встановлення обгрунтованостi пред'явленого їй кримiнального обвинувачення, має право, на основi повної рiвностi, на те, щоб її справа була розглянута прилюдно i з додержанням усiх вимог справедливостi незалежним i безстороннiм судом.

Стаття 11 Кожна людина, обвинувачена у вчиненнi злочину, має право вважатися невинною доти, поки її виннiсть не буде встановлена в законному порядку шляхом прилюдного судового розгляду, при якому їй забезпечують усi можливостi для захисту.

Стаття 12 Нiхто не може зазнавати безпiдставного втручання у його особисте i сiмейне життя, безпiдставного посягання на недоторканнiсть його житла, тайну його кореспонденцiї або на його честь i репутацiю.

Стаття 13 Кожна людина має право вiльно пересуватися i обирати собi мiсце проживання у межах кожної держави.

Стаття 14 Кожна людина має право шукати притулку вiд переслiдувань в iнших країнах i користуватися цим притулком.

Стаття 15 Кожна людина має право на громадянство.
Нiхто не може бути безпiдставно позбавлений громадянства або права змiнити своє громадянство.

Стаття 161. Чоловiки i жiнки, якi досягли повнолiття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, нацiональностi або релiгiї одружуватися i засновувати сiм'ю.

Стаття 17Кожна людина має право володiти майном як одноособово, так i разом з iншими.
Нiхто не може бути безпiдставно позбавлений свого майна.

Стаття 18Кожна людина має право на свободу думки, совiстi i релiгiї; це право включає свободу змiнювати свою релiгiю або переконання i свободу сповiдувати свою релiгiю

Стаття 19 Кожна людина має право на свободу переконань i на вiльне їх виявлення; це право включає свободу безперешкодно дотримуватися своїх переконань та свободу шукати, одержувати i поширювати iнформацiю та iдеї будь-якими засобами i незалежно вiд державних кордонiв.

Стаття 20 Кожна людина має право на свободу мирних зборiв i асоцiацiй.

Стаття 21 1. Кожна людина має право брати участь в управлiннi своєю країною безпосередньо або через вiльно обраних представникiв.
2. Кожна людина має право рiвного доступу до державної служби в своїй країнi.
3. Воля народу повинна бути основою влади.

Стаття 22Кожна людина, як член суспiльства, має право на соцiальне забезпечення i на здiйснення необхiдних для пiдтримання її гiдностi i для вiльного розвитку її особи прав у економiчнiй, соцiальнiй i культурнiй галузях

Стаття 23
1. Кожна людина має право на працю, на вiльний вибiр роботи, на справедливi i сприятливi умови працi та на захист вiд безробiття.
2. Кожна людина, без будь-якої дискримiнацiї, має право на рiвну оплату за рiвну працю.
3. Кожний працюючий має право на справедливу i задовiльну винагороду, яка забезпечує гiдне людини iснування, її самої та її сiм'ї,

Стаття 24 Кожна людина має право на вiдпочинок i дозвiлля, включаючи право на розумне обмеження робочого дня та на оплачувану перiодичну вiдпустку.

Стаття 25 1. Кожна людина має право на такий життєвий рiвень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхiдне соцiальне обслуговування, який є необхiдним для пiдтримання здоров'я i добробуту її самої та її сiм'ї, i право на забезпечення в разi безробiття, хвороби, iнвалiдностi, вдiвства, старостi чи iншого випадку втрати засобiв до iснування через незалежнi вiд неї обставини.
2. Материнство i дитинство дають право на особливе пiклування i допомогу. Всi дiти, народженi у шлюбi або поза шлюбом, повиннi користуватися однаковим соцiальним захистом.

Стаття 26 Кожна людина має право на освiту. Освiта повинна бути безплатною, хоча б початкова i загальна. Початкова освiта повинна бути обов'язковою.
Батьки мають право прiоритету у виборi виду освiти для своїх малолiтнiх дiтей.

Стаття 27 Кожна людина має право вiльно брати участь у культурному життi суспiльства, втiшатися мистецтвом, брати участь у науковому прогресi i користуватися його благами.
Кожна людина має право на захист її моральних i матерiальних iнтересiв, що є результатом наукових, лiтературних або художнiх праць, автором яких вона є.

Стаття 28 Кожна людина має право на соцiальний i мiжнародний порядок, при якому права i свободи, викладенi в цiй Декларацiї, можуть бути повнiстю здiйсненi.

Стаття 29 Кожна людина має обов'язки перед суспiльством, у якому тiльки й можливий вiльний i повний розвиток її особи.

Стаття 30 Нiщо у цiй Декларацiї не може бути витлумачено як надання будь-якiй державi, групi осiб або окремим особам права займатися будь-якою дiяльнiстю або вчиняти дiї, спрямованi на знищення прав i свобод, викладених у цiй Декларацiї.

Автор: 

Недря Віктор Васильович учитель Мар'янської ЗШ №2

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі