Користувацький вхід

Електроенергетика

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Тема:Електроенергетика
Мета:розглянути галузеву структуру електроенергетики;основні типи електростанцій і принципи розміщення;навчитися складати схему зв’язків електроенергетики з іншими галузями,будувати секторну діаграму;розвивати навички роботи з тематичними картами атласу,аналізувати статистичні дані;виховувати пізнавальний інтерес до вивчення предмету.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
Обладнання:підручник,атлас,зошит для практичних робіт,карта «Господарство України»,статистичні дані розвитку електроенергетики.
Хід уроку
1)Організаційний момент.
2)Актуалізація опорних знань учнів.
1.Перевірка вивченого матеріалу.
а) Дати характеристику:вугільної,нафтової,торф’яної промисловості
б)Екологічні проблеми паливної промисловості.
2.Прийом «Інтелектуальна розминка»
а)Як історично змінюється роль енергетичних природних ресурсів в господарстві нашої країни?
б)Назвіть природні ресурси,які можуть бути джерелами енергії;
в)Дайте оцінку забезпечення України паливними корисними копалинами.
3)Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Прийом «Практичність теорії»
Електроенергетика-базова галузь промисловості,яка входить до складу паливно-енергетичного комплексу. Вона впливає на розвиток усіх галузей господарства та на умови життя населення,робота кожної ланки господарства практично без неї неможлива.
4)Вивчення нового матеріалу.
1.Значення галузі.
Електроенергетика-галузь промисловості,яка виробляє і постачає різним галузям господарства електроенергію,що є рушійною силою сучасно виробництва,як раніше була парова машина,і основа сучасного побуту людини.
Електроенергія здебільшого виробляється за рахунок не відновлювальних мінеральних ресурсів:вугілля,нафти,природного газу. Відновлювальним джерелом енергії користується гідроенергетика;до невичерпних джерел належить енергія Сонця та вітру.
2.Історичні відомості про розвиток галузі в Україні.
Вперше електроенергія з’явилася у другій половині 18 століття. Практичне значення і широкий розвиток електротехніка отримала у другій половині 19 століття. У 1802 р. В.Петров відкрив електричну дугу. А у 1833 р. професор Е. Ленц блискуче узагальнив досліди Фарадея по електромагнітній індукції,довів принцип оберненості електричних та магнітних явищ,що зіграло велику роль в розробці теорії електромашин.
У 1838 р. вчений Б.Якобич створив перший у світі електричний двигун,який мав практичне значення. Двигун споживав електроенергію від гальванічних елементів.
Російський вчений А.Лодигін в 1873 році винайшов електричну лампу і провів перші досліди з освітлення цими лампами вулиць Петербурга.
Перший випадок використання електроенергії на території України пов’язують з 1878 р.,коли інженер О.П.Бородін обладнав токарний цех київських залізничних майстерень чотирма електричними ліхтарями,в 1890р.,запрацювала перша електростанція,що освітлювала Хрещатик.
3.Структура галузі.
Електроенергетика включає виробництво різних видів електроенергії (електростанції),її транспортування,теплові мережі,котельні та інші об’єкти. Залежно від джерела енергій розрізняють теплові(працюють на твердому,рідкому й газоподібному паливі),атомні(використовують збагачений уран або інші радіоактивні елементи),гідравлічні(використовують енергію водяного потоку),сонячні,вітрові електростанції.
Складання в зошиті схеми структури електроенергетики
Електроенергетика

АЕС ТЕС ГЕС

ТЕЦ ДРЕС ГАЕС

4.Особливості виробництва електроенергії
(Доповідь 1 учня)
а)Теплові електростанції
Теплові електростанції для виробництва електричної енергії використовують кам’яне,буре вугілля,газ,мазут. Енергію,приховану в органічному паливі,неможливо відразу одержати у вигляді електроенергії. Паливо спочатку спалюють,утворене тепло нагріває воду,перетворюючи її на водяну пару. Пара обертає турбіну,а та, в свою чергу,електричний генератор,який виробляє електричний струм.
Різновидом теплових електростанцій є ТЕЦ та ДРЕС. Вони не тільки виробляють електричну енергію,а й нагрівають воду для опалення будинків. Негативним у теплових електростанціях є те,що вони забруднюють повітря димом,в якому знаходиться оксид сірки. Він реагує з водяною парою і утворюється слабкий розчин сульфатної кислоти. Тому в районах,де багато ТЕС,часто випадають кислотні дощі або сніг. Але попри все розвиток ТЕС є перспективним для України,тому що у нас у державі достатньо для них палива.
б) Атомні електростанції
(доповідь 2 учня)
Працюють за рахунок енергії, яка утворюється внаслідок розщеплення ядер урану.
Перша у світі АЕС була збудована в Росії в 1954 році в місті Обнінську.
Джерело теплової енергії АЕС – це ядерний реактор. У ньому відбувається керована ядерна реакція у ядерному пальному. Основне ядерне пальне – це уран або плутоній. Простір у реакторі,де знаходиться ядерне паливо,називається активною зоною. В ній відбувається поділ атомних ядер урану на нейтрони і виділяється теплова енергія. Швидкість реакції регулюють стрижні,виготовлені з бору або кадмію. Стрижні поглинають дуже багато нейтронів. Коли стрижні глибоко входять у реактор,реакція уповільнюється, а якщо піднімаються з реактора,то реакція пришвидшується.
Тепло з ядерного реактора виводять за допомогою теплоносія. Ним може бути вода або металевий натрій. Ця замкнута система має назву перший контур. В теплообміннику тепло першого контуру нагріває воду другого контуру. Вона нагрівається і перетворюється на водяну пару. Пара обертає турбіну,а вона,у свою чергу,передає механічний рух на генератор,який виробляє електричний струм.
в)Гідроелектростанції
(Доповідь 3 учня)
Призначення електростанції-це перетворення енергії потоку падаючої води в електричну енергію. Важливою гідротехнічною спорудою є плотина. Вона затримує воду у водосховищі і створює необхідний напір та перепад води. Вода по трубам із силою падає на турбіну. Механічна енергія з турбіни передається на генератор,який переробляє її в механічну енергію. Поряд розташовуються трансформатори і розподільча станція,від якої виходять лінії електропередач. Ними електроенергія передається споживачам.
Різновидом ГЕС є ГАЕС (гідро акумулятивна станція). Вона виробляє електричну енергію та перекачує воду у водосховище,щоб вона падала на турбіну з більшою силою.
Потенційні можливості гідроресурсів України ще повністю не використані,бо в Україні немає вигідних умов для будівництва ГЕС. Раціонально будувати ГЕС на гірських річках з високими,стрімкими,кам’яними берегами.
Більшість ГЕС в Україні збудовано на річці Дніпро. Це річка рівнинна,тому за плотинами утворилися великі водосховища. Під водою опинилися сотні тисяч гектарів родючих земель чорноземів,десятки сіл,дороги,сади,ліси.
Вартість виробленої електричної енергії набагато менша,ніж вартість сільськогосподарської продукції,яку можна було б вирощувати кожен рік на затоплених землях. Тому ГЕС великих перспектив в Україні не мають.
Учитель:дякуємо,за ваші змістовні доповіді. Але в нас виникло питання. Нас хвилюють наслідки експлуатації АЕС.
(Над цим питанням працювали експертні групи)
1група.Позитивні наслідки експлуатації АЕС
АЕС використовують величезну енергоємність ядерного палива,що зумовлюється невеликими обсягами споживання палива. Дають можливість побудувати електростанції поблизу споживача і у такий спосіб заощаджувати на транспортуванні енергоносіїв. Не спалює атмосферний кисень,майже не забруднює атмосферу й ґрунт.
Виробляють дешеву електроенергію(якщо не враховувати вартість демонтажу АЕС). Це особливо важливо,оскільки гідроресурси багато в чому вичерпані,запаси нафти й природного газу обмежені,а собівартість видобутку вугілля є дуже високою.
2група.Негативні наслідки експлуатації АЕС
Катастрофа не Чорнобильській АЕС призвела до радіоактивного забруднення 11 областей на території України,Білорусії та Росії з населенням 17 млн. осіб,величезних витрат,пов’язаних з усуненням наслідків аварії,підвищення низки захворювань серед працівників і місцевих жителів.
Чинниками забруднення навколишнього середовища може стати радіація від охолоджувальної води й активованих пилових часток,джерелом теплового забруднення є вплив на воду в системі охолодження.
АЕС можуть стати об’єктом нападу терористів,що призведе до катастрофи.
Великі витрати з утилізації радіоактивних відходів.
Обмежений термін дії АЕС,після якого електростанція має закритися або зазнати середньої реконструкції.
5.Основні центри і принципи розміщення електростанцій
Найбільші теплові(ТЕС):
Донбас:Старобешівська,Курахівська,Слов’янська.
Придніпров’я:Придніпровська,Криворізька.
Харківська обл.:Зміївська.
Київська обл.:Трипільська.
Вінницька обл.:Ладижинська.
Івано-Франківська обл.:Бурштинська.
Найбільші атомні(АЕС):
Рівненська(м.Кузнєцовськ,Рівненська обл.)
Південно-Українська(м.Південно-Українськ,Миколаївська обл.)
Запорізька(Енергодар,Запорізька обл.)
Хмельницька(м.Нетішин,Хмельницька обл.)
Найбільші гідроелектростанції(ГЕС)побудовані на Дніпрі:
Дніпрогрес,Кременчуцька,Каховська,Дніпродзержинська,Канівська,Київська.
Теплові станції розміщені в районах вугільних басейнів і магістральних нафто і газових трубопроводів.
Атомні,як правило,будують в районах з дефіцитом паливних ресурсів.
Найкращі умови для будівництва гідроелектростанцій мають гірські річки,або річки з високими берегами. Таких умов на рівнинних річках України немає,тому будують великі водосховища.
З вищесказаного можна зробити наступні висновки:
Кожна з сучасних електростанцій має свої недоліки:ГЕС- змінами водного балансу та випливаючими з цього негативними впливами на екосистеми,ТЕС- викидами в атмосферу шкідливих речовин,тепловим забрудненням рік,АЕС- загрозою радіоактивного забруднення. Тільки альтернативні джерела вироблення електроенергії можуть гарантувати певну екологічну безпеку. До таких безпечних видів електростанцій можна віднести припливні електростанції (ПЕС),вітрові та сонячні електростанції,електростанції на біологічному паливі,термальні станції тощо. Пошук триває,але щоб досягти екологічного та економічного успіху в цьому питанні,потрібні міжнародні підходи,підтримка зі сторони держави та розуміння актуальності вирішення даної проблеми. Тільки у такий спосіб можна гарантувати вирішення даної проблеми у найкоротші терміни,інакше – все залишатиметься тільки далекою перспективою.
5)Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Мікрофон»
1)Які типи електростанцій збудовані в Україні?
2)Чому найбільші ТЕС розташовані на Донбасі?
3)Поясніть принципи розміщення електростанцій різних типів.
Прийом «Міні-практикум»
Виконання практичної роботи №7.Побудова секторної діаграми виробництва електроенергії різними типами електростанцій.
6)Підсумок урок
7)Домашнє завдання
Опрацювати параграф підручника.
Розв’язати проблемне питання. В Україні надзвичайно гостро постає проблема енергозбереження. Як можна зменшити споживання електроенергії в домашніх умовах.

Автор: 

Плахотник Тетяна Володимирівна, учитель Географії в СШ№38 м.Дніпродзержинськ

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі