Користувацький вхід

Математичний турнір (до тижня математики)

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

МАТЕМАТИЧНИЙ ТУРНІР

Учитель. Сьогодні ми проводимо математичний турнір, в якому можна стати переможцем завдяки своїм знанням та щасливому випадку, логічному мисленню та концентрації уваги.

/Учитель запрошує бажаючих відповідати на запитання і після кожної відповіді дає кратко історичні довідки і пояснення/
Запитання проектуються на дошку у форматі гри «Як стати мільйонером» у особис -тому комп’ютерному додатку https://learningapps.org/
Багато хто з математиків прославив себе не лише в цій науці. Вони були філософами, геометрами, механіками, астрономами. Наприклад, Ісаака Ньютона, видатного англійського вченого, математики вважають математиком, фізики - фізиком, астрономи - астрономом. Джероламо Кардано займався медициною, в математиці його ім'я носить формула для розв'язання кубічних рівнянь, а в механіці — карданний вал. Багато хто з математиків дружив зі спортом.
Хто з учених давності був ще й переможцем кулачних боїв?
а) Евклід;
б) Фалес;
в) Піфагор;
г) Архімед.

Відповідь. Так, саме Піфагор брав участь у кулачному бою на 58 Олімпіаді в 548 році до н. е. і довго утримував титул чемпіона з цього виду спорту. Збереглися свідчення, що Фалес помер від сердцевого нападу під час поєдинку Піфагора на цій олімпіаді.
Частина круга, що розташована між двома радіусами, має назву...
а) сектор;
б) сегмент;
в) радіан;
г) діаметр.
Перший російський підручник з математики написав...
а) М.В.Лобачевський;
б) С. В. Ковалевська;
в) Jl. П. Магніцький;
г) А. В. Колмогоров.
Відповідь. Так, саме Леонтій Пилипович Магніцький у 1703 році написав дей підручник і назвав його «Арифметика». Михайло Ломоносов назвав цю книгу «вратами вченості» і майже всю її знав напам'ять.

Кого називають «батьком алгебри»?
а) Евкліда;
б) Вієта;
в) Декарта;
г) Гаусса.
Відповідь. Так, саме Франсуа Вієт, французький учений, закінчив юри¬дичний факультет, поступив на службу до короля і зацікавився астрономією. А для цього йому потрібні були знання з математики. Він почав вивчати математику лише для того, щоб написати великий астрономічний трактат. Та світ математики, як виявилось, ховав не менше загадок, ніж космос. їх вистачило на все життя. Трактат з астрономії так і не був написаний. Та математика завдяки Вієту зробила великий крок у своєму розвитку. Саме Вієт першим здогадався позначати буквами не лише невідомі, а й коефіцієнти при них. Це просунуло набагато вперед розвиток математичної науки, адже без цього неможливо було записати навіть неважку формулу для розв'язання квадратного рівняння. За це Вієта й назвали «батьком алгебри». Одна з теорем алгебри носить його ім'я. Чи зможете ви її сформулювати?
Аргументом називають...
а) музичний інструмент;
б) вісь ОХ;
в) незалежну змінну;
г) залежну змінну.
Відповідь. Так, аргумент - незалежна змінна. Поняття змінної величин це було введене Декартом у книзі «Геометрія» більш ніж 300 років тому.
Фігури звуться рівновеликими, якщо вони мають однакові...
а)сторони;
б) кути;
в) периметри;
г) площі.
Як відомо, геометрія побудована аксіоматично. А чи можна аксіома-тично побудувати й алгебру? Над цим питанням замислилися в кінці XIX ст. Хто з математиків побудував систему аксіом для дійсних чисел?
а) Пеано;
б) Абель;
в) Галуа;
г) Дедекінд.
Аксіоми Евклід ще називав...
а) леми;
б) постулати;
в) істини;
г) теореми.
Відповідь. Постулат. А найбільш відомий, звичайно, п'ятий постулат Евкліда.
Аналітичну геометрію незалежно від Декарта, відкрив...
а) Вієт;
б) Ферма;
в) Гаусс;
г) Піфагор.
Відповідь. Математик за покликанням, П'єр Ферма у вільний від роботи час вивчав математику та прийшов до того ж відкриття, що й Рене Де¬карт, — створив систему координат, яка все ж носить ім'я Декарта, та указав на зв'язок алгебри з геометрією.
Серед великих учених-математиків є і жінки. Кого з наступних жінок вважають першою жінкою-математиком?
а) Софі Жермен;
б) Софія Ковалевська;
в) Гортензія Лепот;
г) Гіпатія Олександрійська.
Відповідь. Гіпатія Олександрійська жила, близько 370-415 р. н. е., жінка-філософ, математик і астроном, дочка олександрійського математика Теона. Під керівництвом свого батька і викладачів школи Гіпатія здобула блискучу освіту. Вона була надзвичайно розумною, красномовною і вродливою. Гіпатія не прийняла нової на той час християнської віри, залишалась вірною релігії своїх предків-язичників, за це головний її ворог - олександрійський епіскоп Кирило - підмовив ченців організувати над нею розправу. Гіпатію вбили, а потім спалили на вогнищі.
Яку назву має прилад для вимірювання кутів на місцевості?
а) Транспортир;
б) градієнт;
в) астрологія;
г) астролябія.
Один з іспанських математиків, який зміг розв'язати рівняння четвер-того степеня, був за це спалений на вогнищі інквізиції. Це був...
а) Паоло Вальмес;
б) Ніколо Тарталья;
в) Джероламо Кардано;
г) Франсуа Вієт.
Відповідь. Паоло Вальмес. Людство після Омара Хайяма майже 400 років шукало алгебраїчний спосіб розв'язання цих рівнянь. Вважалося, що це не під силу розуму людини. Тих, хто намагався це зробити, спалювали на вогнищі. Та все ж такі рівняння навчилися розв'язувати завдяки італійським ученим Сципіону дель-Ферро, Ніколо Тарталья, Луїджі Феррарі, Джероламо Кардано.
Будь-якому числу піфагорійці відводили свою роль. А значно пізніше одному з чисел у самому центрі Будапешта (Угорщина) було встановлено пам'ятник. Якому числу встановлено пам'ятник?
а) 0;
б) 7;
в) 3;
г) 9.
Відповідь. Так, це пам'ятник нулю. Жодна з інших цифр не була удостоєна таких почестей. Цифра 0 дала змогу не вигадувати нових знаків для великих чисел. З'явилася позиційна система числення, якою зручніше користуватися. Нуль — зручне позначення початку шляху та початку часів. Нуль — межа між додатними та від'ємними числами. Ось за що йому виявлено таку честь.
Як відомо, геометрія, що вивчається у школі, носить назву евклідової геометрії. Та геометрія була створена зусиллями не лише Евкліда. Початки геометричних знань губляться у сивій давнині. Египетські папіруси та вавилонські глиняні дощечки з клинописом розповідають про те, що за 4-5 тис. років до н. е. люди знали багато з того, що зараз ми вивчаємо у школі.
У пам'ятках вавилонської архітектури ми зустрічаємо геометричні форми у вигляді куба, паралелепіпеда, призми, циліндра та конуса. їх найулюбленішою композицією була піраміда зі сходинками, у формі якої будувалися величезні обсерваторії. Зазвичай такі споруди складалися з семи терас, поставлених одна на одну, і були схожі на сходи величезної драбини, що веде до неба. Кожну терасу було пофарбовано в особливий колір, що символізував сім світил — Сонце, Місяць, Юпітер, Сатурн, Марс, Венеру та Меркурій. Вавилоняни не тільки знали про існування ба¬гатьох геометричних фігур, а й уміли обчислювати їхні площі та об'єми.
Евклід, який узагальнив 2 тис. років тому всі попередні знання з гео-метрії, зробив це у своїй книзі під назвою...
а) геометрика;
б) витоки;
в) основи;
г) начала.
Відповідь. Так, труд Евкліда мав назву «Начала» і складався з 13 книг. В останній, 13-й книзі були зібрані свідчення про многогранники. Кажуть, що Евклід зовсім не збирався писати книгу з геометрії, а лише захоплювався вивченням многоогранників. Щоб читач зміг зрозуміти, про що йдеться, він змушений був написав попередні 12 книг.
Формулу, що встановлює зв'язок між кількістю вершин, ребер та граней многогранників, винайшов...
а) Евклід;
б) Ейлер;
в) Архімед;
г) Гаусс.
Відповідь. Так, ця формула Ейлера стверджує, що В+Г-Р=2. Ейлер, хоч і закінчив життя сліпим, не «продивився» жодної галузі математики. Практично, в усіх розділах математики можна зустріти або формулу Ейле¬ра, або теорему Ейлера, або метод.
«Соснова шишка» — так у буквальному перекладі звучить слово...
а) конус;
б) піраміда;
в) циліндр;
г) призма.
П'єр Ферма, про якого вже йшлося сьогодні, був математиком за по-кликанням. А хто він був за професією?
а) Лікар;
б) юрист;
в) астроном;
г) літературознавець.
Відповідь. Саме тому, що юристам не дозволялося мати багато друзів і знайомих, щоб бути безпристрасними, Ферма вів самотній спосіб життя і вільний час присвячував вивченню мов та заняттям математикою. Читаючи математичні книжки, він робив примітки на полях. Одного разу на полях «Арифметики» Діофанта він написав, що знайшов доведення теореми, та поля книги замалі для того, щоб розмістити його. Ця теорема про те, що для п>2 рівняння хп + уп =zп не має розв'язків. Доведенням теоре¬ми займалися видатні математики. Тисячі шукачів доведення теореми засипають наукові установи світу своїми «доведеннями». Пауль Вольфскел заповів 100 000 марок тому, хто перший знайде її доведення, та якщо премію не буде присуджено до 13 вересня 2007 року, то жодних претензій на неї надалі не може бути. Загальне доведення теореми знайдено. Але воно настільки громіздке, що навряд чи змогло б уміститися на полях книжки. Та премію не було вручено, бо поки претендент виправляв усі неточності, на які було вказано, йому виповнилося 40 років. Аза умовами вручення премії це неприпустимо. Чи не помилився Ферма, коли писав, що він його знайшов, теж лишається таємницею.
Похідну Ньютон називав...
а) флюентою;
б) флюксією;
в) різницею;
г) границею.
Якого з термінів немає в математиці?
а)корінь
б) диференціал;
в) факторіал;
г) парсек.
Відповідь. Парсек — одиниця вимірювання відстані в астрономії.

Після турнірних запитань пропонується
1)перевірити уважність учнів і зіграти в комп'ютерну гру "Знайди пару"./до портретів відомих вчених - математиків, про яких йшла мова в ході турніру, добрати прізвища/
на сайті http.//learningapps.org/

2)Далі пропонується серія цікавих завдань на концентрацію уваги:
 інтелектуальний комп'ютерний тренажер. /індивідуальні змагання /
http://infourok.org/repus/
 змагання на виявлення рівня концентрації уваги / на дошку проецируються таблиці із відомої книги Конфоровича А.Г."Математика лабиринта"/
Підведення підсумків
Нагородження активних учасників і переможців турніру/солодкі призи та геометричні інструменти для уроків геометрії/!!!

Автор: 

Мілочкіна Лілія Володимирівна, викладач математики ДНЗ ВПУ «МОТОРОБУДІВНИК» м. Запоріжжя

Для отримання сертифікату - необхідно поставити галку:

pravavtor.jpg

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі