Користувацький вхід

Розділові знаки при відокремлених додатках і обставинах

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Методична розробка містить власне конспект заняття, до якого входять тестові завдання для вхідного контролю, таблицю з правилами «Розділові знаки при відокремленнях», вправи для закріплення, редагування, тексти з пропущеними розділовими знаками на матеріалі життя меценатів Симиренка й Терещенка, економіста А.Сміта.

Тема Розділові знаки при відокремлених додатках, обставинах
Мета: узагальнити й закріпити теоретичні відомості з теми, удосконалити навички правильно будувати речення з відокремленими членами та ставити розділові знаки в них
розвивати логічне й творче мислення, зв’язне мовлення
виховувати морально-етичні цінності
Обладнання: тексти вправ, таблиця «Відокремлені обставини і додатки»
Соціокультурна змістова лінія «Гроші»

Хід заняття
Гроші або панують над своїм володарем, або служать йому
Горацій
У цьому світі багатими нас робить не те, що ми отримуємо, а те, що ми віддаємо
Г.Бігер
І Організаційний момент
ІІ Повідомлення теми, мети
Робота з епіграфом. Прочитайте речення. Назвіть пунктограму у першому реченні.

ІІІ Актуалізація опорних знань. Тестування
Варіант 1
1. Утворіть граматично правильне словосполучення зі словом ЗГІДНО
А наказам Б наказів
В до наказів Г з наказами
2. Знайдіть неозначено-особове речення.
А Небо затягло сизими хмарками.
Б Тут уміють цінувати працю хлібороба.
В В моїй сльозі є сіль землі.
Г Яку ще хочем собі славу?
3. Знайдіть безособове речення.
А Небо затягло сизими хмарками.
Б Тут уміють цінувати працю хлібороба.
В В моїй сльозі є сіль землі.
Г Яку ще хочем собі славу?
4 Позначте речення з однорідними присудками
А Не тіло, а душа є людиною (Г. Сковорода).
Б А наше слово чисте, запашне .
В Сном блакитним заснули поля, і долини, і гори, й діброви (В. Сосюра).
Г Шлях освіти та науки нас навіки поєдна!
5. Позначте речення з узагальнюючим словом ПІСЛЯ однорідних членів речення
А Шевченкові були підвладні всі жанри літератури поезія проза драматургія
Б І пісні і приказки й прислів'я все те вражало надзвичайним багатством поезії жарту гумо¬ру практичного розуму (І. Нечуй-Левицький).
В Усе прекрасне народжується зі звичайної буденності життя людська врода неперебутнє слово невмируща мелодія геніальна картина .
Г У його слові було все злагода спокій усталеність надія (П. Загребельний).
6 Знайдіть речення з відокремленим означенням
А Вона вже не чула нічого, крім голосу власного серця (О. Гончар).
Б Дніпро тече повільно, величаво, розливаючись безліччю рукавів (О. Гончар
В Дозволь мені, мій вечоровий світе, упасти зерням в рідній борозні (В. Стус).
Г На світі жив хлопчина кучерявий - допитливий, непогамовний, жвавий
7. Позначте речення з дієприкметниковим зворотом, що не відокремлюється комами
А За вікном тьмяніє небо зорями вишите
Б Небо чудово блищало все засіяне зорями
В Над луками залитими квітневою повінню холонув оранжевий вечір .
Г Широке рівне плесо віддзеркалювало срібні кучері залитих сяєвом хмар.
8. У якому з наведених речень присудок є іменним скла¬деним ?
АДовго я не хотіла коритись весні;
Б Ваша відмова для багатьох була несподіванкою (О.Гончар);
В Не бійтесь заглядати у словник;
Г Запропонуйте їм провести збори у приміщенні сільради;
9.Помилково вжито слово в рядку
А відхилити пропозицію
Б давно знати друг друга
В передплатити дві газети
Г довгостроковий проект
10. Відокремленим означенням можна замінити підрядне речення в рядку
А Олесь, який плив поруч, допоміг мені вийти на берег.
Б Подвір’я затінює крислата яблуня, що росте під хатою.
В Огірок, що зжовк на сонці, був дуже несмачний.
Г Думки, які роїлися в хлопцевій голові, не давали заснути.
11 У якому рядку словосполучення іменникове ?
А хтось із них
Б шапка господаря
В возив сіно
12. З’ясуйте, яким членом речення є виділене слово: Писати вірші – жить непросто.
А підмет
Б присудок
В означення
Г додаток

Варіант 2
1. Граматично правильно утворено словосполучення
А розпочнеться в четвертій годині
Б зустрінемося за чверть дев’ята
В тренувалися до пів сьомої години
Г прибігти без десяти хвилин третя
2. Приєднайте до частини «Парламентарі неодмінно ухвалять це рішення…»
запропоновані варіанти та знайдіть просте з однорідними членами.
А …завчасно провівши тривалі консультації у фракціях.
Б …потім же все залежатиме від професійних дій уряду.
В …як у сесійній залі оголосять початок пленарного засідання.
Г …але доручать Кабінетові Міністрів розробити програму дій..
3.Визначте означено-особове речення
А Знадвору нічого не було чути.
Б У небі хмари хвилями пливуть.
В Безлюдний, похмурий край.
Г Найбільше люблю осінню
4. Неузгоджене означення є в реченні:
A. Свіжозорані ниви обсівалися великими вечірніми зорями.
Б. На небі хмари висіли ліниві, ліси, повиті тугою, дрімали.
B. У нього була думка поїхати до міста.
Г. З кущів підліска линуть перші трелі солов'я.
5. При узагальнювальних словах потрібно ставити спочатку тире, а потім - двокрапку в ре¬ченні (розділові знаки пропущено):
A. День вечір ніч ранок все біле все тьмяне (Леся Українка).
Б. Скрізь і на подвір'ї і в саду і на городі все тяглося до сонця і раділо йому.
B. І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю і дитинство й розлука й твоя материнська любов (А. Малишко).
Г. На ослонах на столі та припічку скрізь понаставлено немитого начиння горщиків мисок ложок (І. Нечуй-Левицький).
6. Узагальнено-особовим є речення:
A. На переправі коней не міняють.
Б. Потемніло, завітрило, закрутила курява.
B. Світе калиновий, жити нам ще, жить.
Г. Для добрих друзів відчиняю дім і маю серця щиру нагороду.
7. Речення із складеним дієслівним присудком міститься у рядку:
A. А сну вже не було до ранку (Р. Іванченко).
Б. Кого стріне - привітає (Л. Глібов).
B. Донькою Прометея названо Лесю Українку ще за життя (Р. Лубківський).
Г. Але от тепер мусила наступити якась зміна (Г. Хоткевич)
8. Укажіть на речення з відокрем¬леним означенням
А. Щасливиця, я маю трохи неба і дві сосни в туманному вікні.
Б. З-за саду виглядала хата, накри¬та шифером і тільки що побілена.
В. Отакий-то наш отаман, орел сизокрилий.
Г. То була студентка, родом із Полтави.
9.Знайдіть словосполучення з дієприслівником ?
А доручи черговому
Б повзучі рослини
В пишучи твори
Г крокуючий екскаватор
10. У якому з наведених речень немає однорідних членів ?
А. А мокрий степ гірко пах полином і тихо шумів од вітру;
Б. Над баштаном і куренем стояв молочний надщерблений мі¬сяць;
В. Блищали од сонця стерні і ковила понад шляхом;
Г. А посеред дворища вогнище горить і над ним казанок — вечеря вариться.
11 У якому рядку словосполучення прикметникове ?
А червоний від сорому
Б ручка дверей
В ми з вами
12. Усі слова належать до дієприкметників у рядку:
A. Відгаданий, приморожений, чарівний, налагоджений.
Б. Непересічний, вродливий, вчинений, клепаний.
B. Перелицьований, надламаний, скошений, намальований.
Г. Нагороджений, націлений, незрівнянний, невблаганний.

ІV Удосконалення вмінь і навичок
Випереджальне завдання. Прочитайте текст, знайдіть у ньому речення з дієприслівниковим зворотом та відокремленим додатком.
Адам Сміт народився 1723 р. неподалік від Единбурга в родині службовця митниці. Досить рано, у чотирнадцятирічному віці, Адам вступає до університету м. Глазго. Обравши гуманітарний напрям освіти, він, крім того, займається математикою та астрономією. Після закінчення університету А.Сміт отримує стипендію на навчання в Оксфорді. Пізніше він обійняв посаду професора з суспільних наук в університеті Глазго. Головний твір А.Сміта «Дослідження про природу і причини багатства народів» побачив світ у Лондоні 1776 р. він став результатом 20-річного вивчення індустріального розвитку Англії, в якій щойно відбулася промислова революція. Основна ідея теоретичних поглядів А.Сміта – економічна свобода, за якої вільна людина, керуючись особистими інтересами, без зовнішнього примусу може забезпечувати всім необхідним себе і суспільство.
Робота з таблицею «Вживання розділових знаків при відокремлених додатках і обставинах»
У сучасній українській мові дієприслівники утворюються від дієслів доконаного і недоконаного виду. Дієприслівники недоконаного виду утворюються від основи теперішнього часу за допомогою суфіксів -учи-, -ючи- (для дієслів І дієвідміни) і -ачи-, -ячи- (для дієслів II дієвідміни): вед(уть) + учи —ведучи; співа(ють) + ючи — співаючи; дриж(ать) + ачи —дрижачи; нос(ять) + ячи — носячи.
Дієприслівники доконаного виду утворюються від основи інфінітива за допомогою суфікса -ши- (якщо основа інфінітива закінчується на приголосний) і -вши- (якщо основа інфінітива закінчується на голосний): привез(ти) + ши — привізши; спита(ти) + вши — спитавши.
ВІДОКРЕМЛЕНІ ОБСТАВИНИ
Відокремлюються приклад
Обставини, виражені дієприслівниковим зворотом Закінчуючи підготовку до обговорення, зробіть необхідні записи
Обставини, виражені одиничним дієприслівником, якщо означають додаткову дію, умову, час, АЛЕ НЕ СПОСІБ ДІЇ Спілкуючись, люди передають інформацію один одному
Обставини, виражені іменниками з прийменниками ВСУПЕРЕЧ, НАПЕРЕКІР, ПОПРИ, НЕЗВАЖАЮЧИ НА, НА ВІДМІНУ, ВНАСЛІДОК Попри вашу компетентність, не нав’язуйте вашу думку співрозмовнику
Не відокремлюються
Деякі дієприслівникові звороти фразеологічного типу Працювати не покладаючи рук
Обставини, які мають значення СПОСОБУ ДІЇ і стоять при присудку або в абсолютному кінці речення Він стояв вагаючись
Якщо зворот починається підсилювальною часткою І (Й) Ви можете замовити товари і не приходячи до магазину
Якщо зворот є однорідним членом речення з невідокремленим іншим членом речення Він ішов швидко і не оглядаючись
Якщо дієприслівниковий зворот утворений дієприслівником і сполучним словом який і входить до складу підрядної означальної частини Народна творчість – це світ, поринувши в який стаєш духовно багатшим

ВІДОКРЕМЛЕНІ ДОДАТКИ
Виділяються комами приклад
Із значенням включення, заміщення, виключення, які починаються словами ЗОКРЕМА, ОСОБЛИВО, ЗА ВИНЯТКОМ, НА ВІДМІНУ ВІД, КРІМ, ОКРІМ, ОПРІЧ Крім того, увагу слухачів можна привернути розповіддю про нове.
Не виділяються додатки з прийменником ЗАМІСТЬ, коли цю синтаксичну групу можна замінити відповідною з прийменником ЗА Син пішов на роботу замість батька (=за батька)

Пошук-конструювання. Від поданих дієслів утворіть дієприслівники; обґрунтуйте, чому саме такі форми можна утворити.
Відповідати, робити, переробити, доробляти, постояти, відстоювати.

Пошук-редагування. Виправити граматичні помилки в реченнях. Два останні речення переробити, використавши дієприслівниковий зворот.
Самою відомою українською династією майстрів садівництва є Симиренко. Повернувшись із Парижа, Платоном Симиренко у селі Ташлик була збудована перша кустарна цук¬роварня. Василь Симиренко на протязі 40 років регулярно передавав частину при¬бутків на культурно-національні потреби.
Гроші – це особливий товар, який виконує роль загального еквівалента, виступає посередником в обміні товарів і виражає економічні відносини між людьми з приводу виробництва та обміну товарів.
Функцію утворення скарбу виконують ті гроші, які виходять з обігу, тимчасово переривають свій рух, нагромаджуються і перетворюються на скарб у своїй золотій або срібній «плоті».
Словникова робота. З історії слів
Слово "капітал" походить від латинського "caput" - голова, адже рахунок худоби вели по головах.
Мабуть, не випадково латинське слово pecunia, що означає «гроші», походить від pecus («свійські тварина»), а українське «товар» - від тюркського «тавар» («череда овець»). Більше того, давньослов'янське слово «скот» надалі трансформувалося в «скотарку», тобто скарбницю, чи казну, а «скотар» - у скарбника.
Саме слово «монета» походить від назви римського храму Юнони Монети (Провісниці, яка Попереджає), при якому виник перший в історії Рима державний монетний двір. За легендою, богиня Юнона попередила жителів Рима про землетрус (monere на латині значить «попереджати», «застерігати»).
Довгий час грошовою й ваговою одиницею Давньої Русі була гривня. У XII столітті гривня являла собою срібний злиток, а потім - срібний брусок вагою близько 200 грамів. У той час це був найбільший міновий грошовий знак у країні. Гривнею також називали срібні або золоті прикраси, які жінки надягали на шию. Пізніше це поняття стали використовувати для назви монети в десять копійок - гривеника.
Цікава перерва. Що означає фразеологізм «гроші не пахнуть»?
Словникова робота. Запам’ятайте значення слів

Еквівалент – рівноцінний предмет або кількість, що відповідає іншим предметам або кількостям, може замінювати або виражати їх.
Номінал - 1. Вартість, вказувана на грошових знаках, акціях та облігаціях – номінальна вартість. 2.Зазначена в прейскуранті або на товарі його ціна – номінальна ціна.
Прейскурант – офіційний довідник цін на товари й послуги.

Робота з текстом
Переписати текст. Вставити пропущені букви і розділові знаки.
I.Микола Терещенко — україн...с..кий з...млевлас¬...ник з/під Лохвиці, що на Полтавщ..ні відомий у світі цукровий магнат. Нащадок давнього коза..ького роду що брав початок від старшини Терешка котрий зміг ро..б..гатіти з шаблі та участі в походах Микола Іванович володів б...гатьма цукроварнями на сході України і торгував цукром не л..ше в Росії а й за кордоном. Каву з цукром Терещенка залюбки п..ли в англійських кав..ярнях у францу...ьких кафе та в ні-мецьких бістро.
У Києві підпр...ємець мав палац/контору — діловий палац як він сам його наз..вав. Тут він працював пр..ймав замовників партнерів укладав угоди. Звід¬си тяглися нитки управлін..я в далекі цукроварні сю¬ди стікалася інформац...я з усієї цукрової імперії. Цей свій будинок лохви..ький поміщик любив найбільше хоч крім нього мав у місті пр..красні палаци. В одно¬му з маєтків ро...міщувався родинний музей: Терещенко був завзятим кол..кц..онером.
Тож коли 1917 року Терещенко був обраний мініс¬тром фінансів ні/хто особливо не/зд..вувався: він мав зв..язки за кордоном знав кілька іноземних мов а головне мав в..ликий вплив на пром..словців Європи (За Ю.Дмитренком; 160 сл.).
II.Перші відомості про сім...ю Симиренків пов..я¬зані з ім..ям запорожця Степана який понад двадцять років к..закував на Запоро..ькій Січі. Його сина Федора зап..сали в кріпаки. Федір узявся буду¬вати млини а невдовзі ро..б..гатівши на торг..влі хлі¬бом та худобою він викупився з кріпа..тва. Пізніше Федір спорудив м..ханічний пісково-рафінадний та машино/будівний заводи. До речі найперший збудован..ий Симиренком м..талевий пароплав мав назву "Українець".
Обох своїх синів пром..словець Федір Симиренко послав навчатися до Парижа. Старший син Платон отримавши д..плом інж..нера заснував знам..ните на весь світ садівни..во.
Згадаймо: навкруги панувала кріпа..ина і закла¬ди Симиренків на її тлі були не тільки т..хнічним ди¬вом а й ос..р..дками культурного жит..я. При цукро/заводі було збудовано церкву лікарню школу для ро¬бітників а також гуртожитки для одинаків і будинки для сімейних.
Якось у гості до Симиренків завітав Тарас Шев¬ченко. Глибоко вражен..ий побач..н..им поет ро..чулив¬ся до сліз а вже наступного року коштом Платона Симиренка вийшов Шевченків "Кобзар".
Любов до України піклуван...я про її культуру стали невід..ємною частиною ж..ття родини Симиренків (З календ.; 158 сл.).

Цитата для роздумів з повісті Оноре де Бальзака «Гобсек»
«Нічого немає тривкого на цім світі, є тільки умовності, що змінюються залежно від клімату. Для того, хто змушений пристосуватися до всіх життєвих умовностей, переконання й мораль - пусті слова. Непохитне тільки одне-єдине почуття, яким наділила нас природа: Інстинкт самозбереження. У наших європейських суспільствах цей інстинкт називається особистим, інтересом. Якби ви прожили стільки, як я, то звали б, що з усіх земних благ є тільки одне, досить надійне, щоб людина прагнула його. Це є золото. В золоті втілено всі людські сили. Я подорожував, я бачив, що по всій землі є рівнини й гори; рівнини набридають, гори втомлюють; отже, в якій місцевості - то байдуже. Що ж до звичаїв , - то людина скрізь однакова: скрізь точиться боротьба між бідним і багатим, скрізь вона неминуча. То краще вже самому утискувати, ніж дозволяти, щоб тебе утискували інші. Скрізь мускулясті люди працюють, а хирляві мучаться. Та й утіхи скрізь однакові, і скрізь вони однаково вичерпують сили; гору бере над усіма тільки одне почуття - порожній гонор. Гонор - це завжди наше «я». А що може вдовольнити гонор? Золото! Щоб здійснити ваші примхи, потрібні час» матеріальні засоби або зусилля. І от золото містить у собі все це в зародку і все дає в дійсності.»

• Чи згодні Ви зі словами лихваря?
• Чи змінилося ставлення до золота у сучасному світі?
Підготовка до ЗНО. Перевірка письмового висловлювання на тему «Велика сила, братці, гроші – з грошима й дурні прехороші».
Зразок тексту викладача.
Я вважаю, що гроші не роблять людину більш привабливою автоматично, але вони дають можливість удосконалитися і зробити світ кращим.
По-перше, якщо є достатньо грошей, то людина не повинна скніти над ними, а витратити на поглиблення знань, культурний розвиток, подорожі.
Наприклад, Терентій Гаврилович Пузир у комедії «Хазяїн» І.Карпенка-Карого мав гроші, але не хотів їх витрачати на себе: ходив у старому халаті, через кожух його не пустили до банку. Він, крім свого господарства і вигоди, нічим не цікавився 9не знає, хто такий І.Котляревський), до громадських справ байдужий. Така людина не може бути привабливою.
По-друге, заможна людина має можливість покращувати також світ навколо, тому що добро повернеться сторицею.
Наприклад, так роблять меценати. Традиції доброчинності мають давнє коріння. Я знаю, що родина Симиренків зробила багато для України. Платон, власник цукроварні, збудував школу, лікарню для своїх робітників, власним коштом видав перший тираж «Кобзаря».
Отже, багата людина нічим не краща за інших, якщо її гроші не працюють для неї та для громади.

V Підсумки. Оцінювання.
Домашнє завдання. Повторити правила до теми «Вставні слова»

Список використаних джерел

1. Афоризмьі, притчи и мьісли великих. – Харьков, 2012
2. Економічна теорія. Політекономія. Підручник / За ред Базилевича В.Д. – Київ Знання- Прес, 2007
3. І.Ф.Радіонова Економіка 10 клас. Підручник. – Камянець-Подільський , 2010
4. http://javalibre.com.ua/java-book/book/2908422
5. http://ua-referat.com

Автор: 

Галаган Олена Василівна, викладач вищої категорії ДВНЗ "Дніпропетровський транспортно-економічний коледж"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі