Користувацький вхід

Урок

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Методичний кабінет
Криворізької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів № 10

Електромонтажний інструмент та прийоми роботи з ним
(6 клас)

Підготував учитель
трудового навчання
Пилипенко О.О.

м. Кривий Ріг – 2015р.
Тема: Електромонтажний інструмент та прийоми роботи з ним. Практична робота «Прийоми роботи з електромонтажним інструментом. Підготовка проводів до електромонтажних робіт»
Мета: Сприяти формуванню поняття про види і призначення електромонтажних інструментів;
- сприяти формуванню практичних знань, умінь, навичок правильної роботи з електромонтажним інструментом;
- сприяти розвитку пізнавальної активності та самостійності учнів;
- сприяти вихованню відповідальності, поваги до професії електрика.
Обладнання, матеріали, інструменти: зразки електромонтажного інструмента, електропровід, ізоляційна стрічка.
Хід заняття:
І.Організація класу.
ІІ. Вступний етап:
1. Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань, та знань, які лежать в основі вміння.
Перевірка теоретичних знань учнів:
- Чим відрізняється провідник від ізолятора?
- Де застосовують ізольовані й неізольовані проводи?
- По якій частині ізольованого проводу протікає електричний струм?
- Навіщо зачищають до блиску струмопровідну жилу?
2. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети та завдань заняття.
З минулого уроку ви дізналися про те, за допомогою чого електроенергію передають від джерела до споживачів. А якими інструментами виконуються електромонтажні роботи, і як безпечно ними користуватися – саме про це ми дізнаємося сьогодні.
ІІІ. Основна частина:
Вивчення нового матеріалу.
1. Електромонтажний інструмент: види та призначення.

№ з/п Назва та призначення електромонтажних інструментів Ілюстрація
1 Кусачки бічні – інструмент, яким перерізають (відкушують) провід і знімають ізоляцію

2 Плоскогубці – інструмент, яким згинають, скручують і обтискують місця з’єднання проводів

3 Круглогубці - використовують для загинання дроту, виготовлення кілець

4 Пасатижі – це комбіновані плоскогубці, якими можна відкушувати, згинати, скручувати провід, обтискувати з’єднані жили проводів

5 Викруткою відгвинчують і загвинчують гвинти та шурупи. Вони бувають різні за формою та розміром робочої частини (плоскі та хрестоподібні)

6 Монтажний ніж застосовують для зачищення проводів і для знімання ізоляції

Монтаж електричних схем (електромонтаж) — це з'єднання джерела електричного струму зі споживачами за допомогою дротів і різноманітної арматури. Для електромонтажних робіт необхідно певним чином підготувати проводи.
Під час виконання електромонтажних робіт часто з'єднують (зрощують) проводи, виконують різні відгалуження.
При зрощуванні кінців проводів, насамперед, необхідно зняти гострим електромонтажним ножем або щипцями ізоляційну оболонку. Поверхню струмопровідних жил зачищають електромонтажним ножем до «блиску», потім з'єднувальні проводи накладають один на одного і щільно, виток за витком, скручують
Пам'ятай! З'єднання має бути якісним!
За відсутності щільного контакту проводів у момент проходження електричного струму відбувається їх перегрівання і можливе виникнення пожежі

Технологія зрощування двох проводів:
а - підготовка кінців струмопровідних жил до зрощування;
б - скручування струмопровідних жил; в - ізолювання місць зрощування проводів

Після скручування проводів оголені струмопровідні частини проводів обов'язково ізолюють за допомогою ізоляційної стрічки. Ізоляція захищає від можливого ураження людини електричним струмом.
Під час виконання електромонтажних робіт особливе значення має якість (щільність) контактів у місцях з'єднання проводів один з одним, а також з клемами електротехнічних пристроїв. Процес підготовки кінця проводу для його з'єднання з електротехнічними пристроями називають окінцюванням. Вид окінцьованого проводу залежить від способу його кріплення до приладу. Розрізняють наступні види окінцьованих проводів: тичком, вилкою, кільцем і мітлою.
Окінцювання проводів:
а - тичком, б- вилкою, в- кільцем, г- мітлою

Виготовлення кільця одножильного проводу виконують за допомогою круглогубців. Якщо провід багатожильний, то перед виготовленням кільця з проводу знімають ізоляцію, зачищають жили «до блиску», ретельно скру¬чують усі жили між собою. Після цього виготовляють кільце таким самим способом, як і одножильного.
Місця окінцювання шнурів ізолюють ізоляційною стрічкою.
Якщо виконано з'єднання двожильного проводу, ізолюють обидва проводи.
При виконанні відгалуження проводів необхідно зачистити ізоляцію основного проводу на 1,5...2,0 см. Після цього до нього під'єднують кінець відгалуженого проводу із знятою з його кінця ізоляцією. Місця відгалуження ізолюють ізоляційною стрічкою. Подібним способом виконують відгалуження двожильних проводів.
При цьому їх з'єднання виконують на деякій відстані один від одного з метою уникнення короткого замикання.
Окінцювання проводу кільцем:
а - зняття ізоляційної оболонки; б - виготовлення кільця; в - ізолювання проводу

Зрощування проводів - з'єднання кінців проводу.
Відгалужений провід - провід, який відходить у бік від основного проводу.
Контакт проводів - з'єднання двох електричних проводів, яке забезпечує проходження по них електричного струму.
Виток - закручена частина проводу.
Перегрівання - надмірне, дуже сильне нагрівання. Оголений провід - провід, з якого знята ізоляція. Ураження електричним струмом - порушення нормального стану організму при дії на нього електричного струму
ІІІ. Виконання практичної роботи за технологіч-ними картами.
1. Інструктаж з техніки безпеки.
2. Виконання роботи.
Технологічна карта А. Окінцювання проводів
Інструменти та матеріали: підкладна дошка, три багатожильні проводи, електромонтажний ніж, круглогубці, плоскогубці.
Послідовність виконання роботи:
1. Підготуй два одножильні та три багатожильні проводи для окінцювання.
2. Зніми за допомогою електромонтажного ножа або кліщів ізоляцію 1,5...2,0 см.
3. Зачисть до блиску струмопровідні частини.
4. Виконай окінцювання одножильних проводів тичком та кільцем. При необхідності заізолюй місця окінцювання.
5. Виконай окінцювання багатожильних проводів (шнурів).
6. Зачисть до блиску струмопровідні металеві нитки.
7. Для виконання окінцювання тичком та кільцем скрути струмопровідні металеві нитки в одну жилу.
8. Ущільни скручені жили плоскогубцями.
9. Виготуй кільце і тичок.
10. Заізолюй окінцьовані проводи.
11. Для окінцювання вилкою, розділи пучок струмопровідних ниток на дві рівні частини.
12. Скрути та ущільни за допомогою плоскогубців кожен пучок.
13. Виконай окінцювання вилкою.
14. Заізолюй окінцьований провід.
15. Перевір якість виконаних робіт.

Технологічна карта Б. Зрощування проводів
Послідовність виконання роботи:
1. Підготуй куски одножильного та два куски багатожильного проводу.
2. Зніми ізоляційну оболонку з усіх проводів.
3. Зачисть їх до блиску.
4. Виконай зрощування одножильних проводів.
5. Заізолюй місця зрощування.
6. Скрути кінці проводів багатожильного проводу в одну жилу.
7. Ущільни місця скручування плоскогубцями.
8. Виконай зрощування двох багатожильних проводів.
9. Ущільни місця зрощування плоскогубцями.
10. Заізолюй місця зрощування.
11. Перевір якість виконаних робіт.
Технологічна карта В. Відгалуження проводів
Послідовність виконання роботи:
1. Підготуй по два куски одножильного та багатожильного проводів.
2. Зніми ізоляційну оболонку з проводів .
3. Зачисть струмопровідні частини до блиску.
4. Виконай відгалуження одножильного проводу від основного.
5. Ущільни місце з'єднання плоскогубцями.
6. Заізолюй місця з'єднання.
7. Перевір якість виконаних робіт.
8. Підготуй багатожильні проводи для виконання відгалуження.
9. Зніми ізоляційну оболонку з основного проводу та проводу відгалуження.
10. Виконай скручування та відгалуження.
11. Ущільни місце з'єднання плоскогубцями.
12. Заізолюй місце з'єднання проводів.
13. Перевір якість виконаних робіт.
IV. Поточний інструктаж
Під час самостійної роботи учнів учитель здійснює обхід робочих місць з метою:
- надання індивідуальної допомоги тим, хто її потребує;
- спостереження за дотриманням технічних умов виконання робіт, за вмінням користуватися інструкційно-технологічною документацією;
- спостереження за дотриманням правил безпеки праці;
- спостереження за дотриманням вимог культури праці;
- перевірка якості виконання робіт.
V. Підведення підсумків самостійної роботи учнів
Аналіз та оцінювання роботи кожного учня
VI. Домашнє завдання.

Методичний кабінет
Криворізької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів № 10

Побутові електроприлади
(6 клас)

Підготував учитель
трудового навчання
Пилипенко О.О.

м. Кривий Ріг – 2015р.

Побутові електроприлади

Мета уроку: Засвоєння знань про побутову освітлювальну мережу, побутові електроприлади, їх види і призначення, правила безпечної праці. Розвивати інтерес до електротехнічних робіт, логічне мислення. Виховувати основи культури праці.
Об’єкт навчальної праці: схема освітлювальної мережі.
Обладнання: електромонтажні інструменти (кусачки бокові, плоскогубці, круглогубці, викрутка); патрон, лампа, вимикач, вилка, проводи, деталі для закріплення арматури.
Тип уроку: Комбінований.
Орієнтовний план проведення уроку
І.Організаційна частина ( 2 хв.)
ІІ. Актуалізація життєвого досвіду учнів ( 3 хв.)
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності ( 2 хв.)
IV. Повідомлення теми, мети. завдань уроку ( 2 хв.)
V. Вивчення нового матеріалу ( 11 хв.)
VI. Практична робота ( 20 хв. )
VII. Підсумок уроку ( 5 хв. )
Хід уроку
І.Організаційна частина.
– Перевірка присутніх;
– Призначення чергових.
ІІ. Актуалізація життєвого досвіду учнів (методом бесіди з’ясовують питання):
1.Яке значення, на вашу думку, має електрична енергія в житті людини?
2.Що освітлює наше житло?
3. Якими електричними приладами ви користуєтесь дома?
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності
На цьому і на наступних уроках ми будемо вчитись оволодівати основами електротехнічних робіт, що дасть змогу не лише здійснювати ремонт побутової електротехніки в домашніх умовах, але й в майбутньому виготовляти об’єкти праці з електричними пристроями.
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
V. Вивчення нового матеріалу.
План вивчення.
1) освітлювальна мережа приміщення;
2) побутові електроприлади;
3) автоматичний захист.
1) Побутова освітлювальна мережа призначена для освіт¬лення житлових приміщень і забезпечення електроенергією побутових електроприладів. До цієї мережі входить електро¬проводка з електроарматурою для вмикання побутових електроприладів.
Електроенергію в квартири підводять через квартирний щиток. На ньому встановлено вимикачі живильних ліній, лічильник електричної енергії, запобіжники. Квартирні щитки встановлюють на стіні біля вхідних дверей або в спе¬ціальній ніші на сходовій клітці.
У квартирах обладнана розгалужена мережа. Вона скла¬дається з живильних ліній, які розподіляють енергію між стаціонарними і переносними споживачами. Живильні лінії можуть забезпечувати електроенергією окремі частини квар¬тири (кімнату, кухню, коридор та ін.).
Стаціонарні освітлювальні прилади (люстри, бра тощо), кухонні вентилятори, електродзвоники приєднують до мережі за допомогою колодок.
Інші споживачі електроенергії (праски, кип'ятильники, електробритви, пилососи, телевізори) вмикають до освітлю¬вальної мережі через штепсельні розетки, які встановлюють у зручних для цього місцях.
Електрична проводка у квартирах може бути схованою і відкритою. У житлових приміщеннях переважно застосовують сховану проводку. Проводи прокладають безпосередньо по стіні до того, як наноситься штукатурка, або в зроблені у штукатурці борозни, які потім замазують, або ж під сухою штукатуркою. Для схованої електропроводки застосовують проводи марок ППВ, АППВ, для відкритої — ППВ, АППВ, ПР, ПРД, ПРГ.
Проводи прокладають паралельно стелям, карнизам, двер¬ним і віконним прорізам та архітектурним лініям. Електричні проводи, що проходять крізь стіни і перегородки, захищають спеціальними втулками. Розгалужують проводку в спеціаль¬них коробках.
Проводи з'єднують, а місця з'єднань захищають ізоля¬ційною стрічкою або спеціальними ковпачками.
Вимикачі розміщують біля входу, причому так, щоб їх не закривали двері. Вими¬качі для санітарних вузлів і ванн установлюють поза цими приміщеннями.
Штепсельні розетки розміщують переважно на висоті 0,8 м від підлоги. Якщо їх установлюють на висоті 0,3 м і менше, застосовують розетки із захисними пристроями, що закривають гнізда розеток.
Квартирні щитки встановлюють так, щоб циферблат лі¬чильника був на висоті 1,4...1,7 м від підлоги.
2) Важко знайти сферу нашого побуту, де б не застосовува¬лися електроприлади. Вони потрібні для підготовки (картоп¬лечистки, тістомісилки, хлібо- та овочерізки, міксери), збері¬гання (холодильники, морозильні камери) та переробки (соко¬вижималки, соковарки, тертушки) продуктів. Для прибиран¬ня приміщення використовують пилосос і натирач підлоги; комфорт у квартирі створюють вентилятори, зволожувачі повітря, кондиціонери та ін. Полегшують працю пральні машини, мікрохвильові печі, посудомийні машини тощо. Дуже широко засто¬совуються нагрівальні електроприлади.
Наша про¬мисловість випускає понад 200 типів побутових нагрівальних електроприладів. За призначенням їх поділяють на п'ять груп:
для приготування їжі (плити, жаровні, каструлі, ско¬вороди);
для додаткового опалення житлових приміщень (радіатори, рефлектори, конвектори, каміни);
для нагрівання рідини (чайники, самовари, кип'ятильники);
для особистої гігієни та прасування (праски, прилади м'якого тепла, фени),
нагрівальні електроінструменти (паяльники, випалю¬вачі, глянсувачі, вулканізатори).

На корпусі електроприладу є технічний паспорт — мета¬лева пластинка, на якій зазначено робочу напругу, потуж¬ність, номер стандарту, дату випуску і завод-виготовлювач. До кожного побутового електроприладу додається інструкція-паспорт, де зазначаються технічні характеристики, особ¬ливості експлуатації, будови та принципу роботи, правила безпечної експлуатації.
3) До апаратури захисту належать різні запобіжники, реле та ін. Призначення запобіжників в електричному колі полягає в тому, що в разі перевантаження в них перегоряє вставна дротина з легкоплавкого сплаву, розривається коло і тим самим вимикається електричний струм. За конструк¬цією запобіжники бувають пробкові, трубчасті, пластин¬часті та ін.
Пробкові плавкі запобіжники підбирають залежно від величини навантаження в електричному колі. У квартирній електромережі найчастіше використовують запобіжники, плавка вставка яких розрахована на струм 4, 6 або 10 ампе¬рів.
.
Запобіжники

VI. Практична робота
Монтаж принципової схеми електромережі.

6.1. Вступний інструктаж
- звернути увагу учнів на те, що під час перевірки схеми дослідним шляхом вмикати електричне коло можна лише з дозволу учителя;
- нагадати про правила техніки безпеки.
6.2. Поточний інструктаж
- слідкувати за дотриманням правил техніки безпеки під час складання схеми електричної мережі.
6.3 Заключний інструктаж
- аналіз виконаної роботи.
VII. Підсумок уроку
7.1 Рефлексія:
Учитель просить кожного учня повідомити:
1.Яке призначення побутової освітлювальної мережі?
2.Які дані електроприладів зазначаються у технічному паспорті?
3.Які ви знаєте прилади автоматичного захисту?
7.2 Заключна частина:
– виставлення оцінок за роботу на уроці;
домашнє завдання: вивчити теоретичний матеріал.

Автор: 

Пилипенко Олексій Олегович, вчитель трудового навчання, школа

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі