Користувацький вхід

Останні публікації

Виховна година «Життя – це мить, зумій його прожити...»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

1

Матеріал до виховної години в 10 класі.

Виховна година на тему:
«Життя – це мить, зумій його прожити...»

Мета. Ознайомити учнів зі шкідливим впливом на організм людини тютюну; навчити підлітків аналізувати й пізнавати себе; популяризувати здоровий спосіб життя; застерігати дітей від шкідливих звичок; виховувати почуття милосердя, доброти, співчуття.
Обладнання. Рекламні плакати (вислови відомих людей, народна мудрість про шкідливі звички).
«Посієш вчинок – пожнеш звичку,
Посієш звичку - пожнеш характер,
Посієш характер – пожнеш долю».
«Поведінка – дзеркало, у якому кожний показує своє обличчя» (Й. В. Гете)
«Ніяка зовнішня краса не може бути повною, якщо її не освітлює краса внутрішня».
(В. Гюго)
«Думай гарно, і думки твої визріють гарними вчинками».
(Л. М. Толстой)
Життя короткочасне, як зорепад.
Дуже часто ідеш невпопад,
Ритм земний не зумівши відчути,
Важко й самотньо нам бути!
Та заклик цей хай буде із тобою:
Живи в гармонії з Природою із собою.
(М. Зайцева)

Вступне слово вчителя
.
Конституцією України визначено, що найвищою соціальною цінністю державі є людина, її життя та здоров'я. Збереження здоров’я громадян України є винятково актуальною проблемою, особливо в умовах сьогодення. Підтвердженням цього є те, що більше десяти державних проблем, спрямованих на пропаганду здорового способу життя дітей та молоді. В національній доктрині розвитку освіти пріоритетним напрямком є пропаганда здорового способу життя, стимулювання у молоді прагнення до здорового способу життя.
Хто така здорова людина?
Здорова людина – це така, яка життєрадісно і охоче виконує обов’язки, які накладає на неї життя та повністю реалізовує свої розумові і фізичні можливості. За даними досліджень охорони здоров’я наше здоров’я залежить від таких чинників:
- Спадковість – 20%,
- Навколишнє середовище – 20%
- Рівень охорони здоров’я – 10%
- Способу життя – 50%
Спосіб життя – це той чинник, який майже цілком залежить від нас самих. Глибоко помиляється той, хто вважає, що про здоров’я повинні турбуватися тільки люди середнього та старшого віку. Ще в дитячому та юнацькому віці закладається основа саме здорового способу життя.
Перед вами постає безліч запитань, що хвилюють вашу думку, примушують сумніватися, навіть страждати. Адже серед вас немає жодного, хто був би повністю задоволений собою, хто не бажав би краще розвинути свої розумові й фізичні здібності ,а головне – зміцнити здоров’я. Раз у раз перед вами постає потреба удосконалити себе.
Кожен повинен знати себе, свої цінності та цілі життя. Якщо не знати себе й не розуміти зовнішнього впливу на особистість, то прийняті нами рішення можуть бути не зовсім правильними.
Рішення палити чи ні, пити чи ні, краще приймати після того, коли з’явиться розуміння того, хто ми є і ким би хотіли стати в майбутньому, що потрібно зробити для того, щоб чогось досягти в житті. А щоб зробити правильний вибір, слід багато знати про предмет вибору.
15 листопада - це Міжнародний день відмови від тютюнопаління
Сьогодні ми постараємося відкрити вам очі на речі, про які ви ще мало знаєте: що таке куріння? І який їх вплив на організм людини, на її подальше життя, на долю?
Ведучий 1. Ми сьогодні, та й не тільки в цей день, закликаємо всіх сказати: «Ні -- курінню»
Ведучий 2. «Ні» -- тютюновому диму! Ми -- за чисті легені! Ми -- за чисте повітря! Ми -- за чисту від тютюну планету!
Ведучий 3. Ні для кого не секрет, що паління тютюну -- одна з найбільш поширених поганих звичок, які негативно впливають на здоров’я тих, хто палить і оточуючих їх довкола людей. Більше того: від хвороб, пов’язаних із курінням, щороку помирає більше людей, ніж від СНІДу, алкоголю, наркотиків, автокатастроф, умисних вбивств і пожеж разом взятих.
Виступи учнів.
Довідка статистики. Мільйони людей на планеті курять цигарки, що спричиняє багато захворювань, призводить до передчасної смерті. Дедалі частіше жертвами тютюнового агресора стають молоді люди, учнівська молодь, а також жінки. Майбутні матері, які палять, не лише занапащають своє здоров’я, але й народжують неповноцінне потомство, тому що тютюнова отрута вражає його генетичний апарат, затримує фізичний і психічний розвиток.
- Легені людини, яка палить 20 цигарок за день протягом року, містять літр осаду смоли.
- Одна цигарка скорочує життя на 8 хвилин.
- 90% людей, які курять, признаються в тому, що хотіли б кинути цю згубну звичку.
- Учені Чиказького та Пітсбурзького університетів зробили висновок, що у вагітних, які курять по 10 цигарок за день, народжується 80% нездорових дітей.
Довідка медицини. Тютюн – причина 95% випадків захворювання на рак легенів. Ті, що багато палять, хворіють на рак легенів у 15-30 разів частіше, ніж некурці. Курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію і в 10 разів частіше – на виразку шлунка, а також на бронхіт. У дитини, яка дихає тютюновим димом, порушується обмін речовин і, насамперед, засвоєння цукру, необхідно для живлення тканин організму. Це проявляється у роздратованості, відставанні у фізичному розвитку.
Серцево-судинні захворювання: ризик померти від цих хвороб удвічі вищий у курців, аніж у тих, хто не палить.
Хвороби системи травлення, виразка шлунка, рак підшлункової залози, нирок
Під дією нікотину виникає порушення кровообігу судин нижніх кінцівок, що може спричинити ампутацію ніг.
У дівчат, які починають, палити в підлітковому віці, ризик розвитку раку молочної залози стає на 70% вищим, аніж у їхніх ровесників, які не палять.
Ведучий 2. Що відбувається в організмі людини, коли вона палить?
Ведучий 1. Щойно людина закурює цигарку, нікотин через легені потрапляє в кров і вже через 8 секунд починає впливати на головний мозок. Нікотин спочатку збуджує, а потім гальмує процеси в нервовій системі, діє як міцний, швидкодіючий наркотик, викликаючи сильну залежність від паління.
Ведучий 3. Нікотин посилює серцебиття, звужує кровоносні судини і підвищує артеріальний тиск. Добова кількість серцевих скорочень у курця на 15000-20000 більша, ніж у людини, яка не палить. До того ж серце курця перекачує за день на 1500 літрів крові більше, ніж не курця. Таким чином, серце перевтомлюється. Це спричиняє хвороби серця і навіть смерть.
Ведучий 2. Людина гине від 2-3 крапель нікотину – це доза, яка потрапляє в організм після випалення 20-25 цигарок. Курець не гине тільки тому, що викурює поступово, а не за один прийом.
Ведучий 1. Разом із нікотином в легені потрапляє смола – темна клейка речовина, що осідає на стінках легенів. Не буде перебільшенням сказати, що курець «їсть смолу ложками». Якщо людина викурює пачку цигарок у день, за рік вона з’їдає 700 грам смоли (майже 1 літр).
Довідка біолога. Тютюн – це однорічна рослина пасльонових, висушене листя якої подрібнюють і використовують для куріння. До складу листя тютюну входить нікотин, вуглеводи, органічні кислоти, смоли та ефірні олії. Основна особливість тютюну – вміст нікотину ,однієї з найсильніших рослинних отрут. Недарма сказано: «Краплина нікотину вбиває коня» дуже чутливі до нікотину птаха, риби, земноводні. Якщо затятому курцеві поставити медичну п’явку, то вона дуже швидко відпадає й гине в судомах, бо всмоктує кров із вмістом нікотину.
Довідка хіміка. До складу тютюнового диму входить близько 30 отруйних речовин : аміак, синильна кислота, чадний газ. Близько 8% тютюнового диму становить окис вуглецю. Таким чином, під час паління втрачається здатність організму постачати тканинам киснем. Настає кисневе голодування, сповільнюється ріст, людина почувається кволою, у неї виникає головний біль, запаморочення.
Під час згоряння 1кг тютюну утворюється 70г дьогтю. Крізь легені за рік проходить близько 300г такого дьогтю, який буквально заліплює кисневі пухирці (альвеоли) легень, що призводить до утворення злоякісних пухлин. Викуривши 1 пачку цигарок, людина одержує дозу радіації, що в 7 разів перевищує допустиму норму, визнану міжнародною угодою із захисту від радіації.
Ведучий 1. Прикро, що паління – це не власне бажання хлопця чи дівчини, а солідарність з прийнятими в середовищі традиціями.
Ведучий 2. Тоді юнаки і дівчата не задумуються, чим може обернутися у майбутньому шкідлива звичка. А вона несе з собою безліч розладів у здоров’ї.
Читці.
1. Любить Вітя закурити
Так, від нічого робити,
Ще й трима цигарку згорда –
Отака тепер є мода.
2. Лікар Вітю оглядав
І таке йому сказав:
«Нікотин легені з’їв,
Що ж ти, хлопче наробив?»
3. З розуму дурного він почав палити,
А тепер не знає, що йому робити.
4. В кімнаті накуреній будеш сидіти,
Не буде у тебе тоді апетиту,
І біль в голові будеш ти відчувати,
А в розвитку фізичному будеш відставати.

5. Млявим ти будеш і нездоровим,
Бо дуже шкідливим є дим тютюновий.
6.Думають діти, якщо закурили –
Значить, дорослі вже чи особливі.
Насправді це, друзі, скажу вам, не так.
Курець – лиш здоров’я губити мастак!
7. Десь на задвірках знайома картинка –
Душаться хлопці: цигарка-малинка.
А поруч дівчата цигарочки смокчуть,
Бо хочуть вони сподобатись хлопцям.
8. Любі дівчатка, вам скажемо прямо:
Забудьте, покиньте звички погані.
Подумайте краще, що буде із вами –
Ви ж бо майбутні дружини і мами!
9. Почати нелегко, покинуть – ще гірше!
Хай рішення ваше буде наймудріше.
Паління шкідливе, курець - це не жарти,
Тож краще палити не починайте!
(Я. Зелінко)
Ведучий 1. Тож нам хочеться побажати і вам, і собі: будьмо самими собою, не беріть за мету копіювати кого-небудь, навіть якщо це Брітні Спірс, «Тату» чи «Руки вгору».
Ведучий 1.. Оточуючих ми завжди привабимо, якщо матимемо свою думку, сформоване вміння приймати рішення у складних чи спокусливих ситуаціях, а головне – оберемо життєвий вибір на користь здоров’я.

Перегляд касети про куріння та обговорення побаченого.
Анкетування..
Тест «Чи завзятий Ви курець?»
Скільки сигарет Ви викурюєте за день
0 балів – до 15;
1 бал – 15-25;
2 бала – більш 25
Який вміст нікотину в цигарках, які Ви курите?
0 балів – до 0,8 мг;
1 бал – 0,8-1,5 мг;
2 бала – більш 1,5 мг
Чи ковтаєте Ви дим, коли курите?
0 балів – ніколи;
1 бал – іноді;
2 бала – завжди
Коли Ви більше палите: зранку чи в другій половині дня?
1 бал – зранку
2 бала – у другій половині дня
Коли Ви викурюєте першу цигарку?
2 бала – ранком, уставши з постелі;
1 бал – після сніданку;
0 балів – пізніше
Чи курите Ви в ліжку, коли хворієте?
1 бал – так;
0 балів – ні
Яка цигарка є більш приємною?
1 бал – перша;
0 балів – наступна
Чи важко для Вас не палити в громадських місцях?
1 бал – так;
0 балів – ні.
Підсумуйте отримані бали.
0-3 бала. Ваш організм ще не встиг звикнути з курінням. Вам буде легко кинути цю шкідливу звичку.
4-6 балів. Ви вже звикли до сигарети. Потрібно негайно кидати курити.
7-9 балів. Ваш організм уже залежить від нікотину. Якщо будете продовжувати багато курити, становище швидко погіршиться.
10 балів і більш. Можна вважати, що Ви прикуті до сигарети. Щоб кинути курити, Вам знадобиться багато терпіння й сили волі, але зробити це необхідно.
(Учень виходить з сигаретою, декламує вірш В. Маяковського «Я счастлив»)
Я дышу сегодня, как слон,
Паходка у меня легка.
И ночь пролетела, как дивный сон,
Без кашля и без плевка…
Я стал сообразительным, весельчаком,
Да я же – душа общества.
Я посвежел, заблестели глаза,
Энергия так и кипит.
Граждане, вас интересует рецепт?
Открыть? Или… не открыть?
…Сообщаю: отныне –
Я навсегда бросил курить!
Ведучий 1. Для нас стало звичним, що після ночі надходить день. Він -- новий, свіжий, щойнонароджений. І наше загальне завдання -- не забруднити його прикрими вчинками, а прикрасити чимось добрим, корисним не лише для себе, а й для всіх.
Ведучий 2. Щодня змінюється панорама життя. Змінюється коло інтересів і прагнень. І будь-яка дрібниця сьогодення не повинна замінити усвідомлення того, що є багатством кожної людини. Я маю на увазі моральні якості, знання, інтелект, різноманітність захоплень.
Ведучий 3. Так, життя кожної людини – це стежина, встелена різнобарвними пелюстками, стежина зі світлими і темними тонами.
Спортсмен. Я вважаю, що спорт – одне з найцікавіших захоплень, він є засобом вияву фізичної досконалості, мужності краси. Особливо мене цікавить фрістайл…. Але для цього потрібне не тільки захоплення, а й велика праця над собою.
(Демонструє свої вміння з фрейстайлу).
Філолог. Я захоплююсь літературою, зокрема поезією. Люблю читати вірші Ліни Костенко, Василя Симоненка. Вірші несуть велике смислове навантаження. Вони спонукають до роздумів, особливо про зміст життя. Наприклад, ось цей.
Ти знаєш, що ти людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої одні.
Більше тебе не буде
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди –
Добрі, ласкаві і злі.
Сьогодні для тебе –
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба,
Гляди ж, не проспи.
Бо ти на землі – людина,
І хочеш того, чи ні –
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя -- єдина,
Очі твої одні.
Співачка. З дитинства мене вабить музика, спів. Хоч музика виникла ще в сиву давнину, але вже тоді стала джерелом естетичної насолоди. Вона надихала людей на сміливі вчинки, наснажувала відчуття краси і благородства. Древні говорили: «Сміливіше прилучайтеся до мистецтва, і воно ще більше вабитиме вас». Сама також люблю співати.
(Пісня «Мой мир»)
Ведучий 1. Кожне життя здається нам дивовижною квіткою, яка вранці вмивається росою, зустрічаючи новий день, ніжно простягає руки-пелюстки до сонця, щоб захистило її від усього злого й недоброго, а ввечері тихо і сумовито складає свою голівку до матері-землі, сподіваючись наступного дня побачити цей світ ще кращим.

Ведучий 2. Головне в житті – мати якусь мету, до чогось прагнути. Бо людина, яка знайшла смисл свого життя, проживе його цікаво й залишить хороший слід.
На світі можна жить без еталонів.
По - різному дивитися на світ.
Широкими очима, з-під долоні,
Крізь пальці,
У квартирку,
З-за воріт.
Від цього світ не зменшиться нітрохи,
А все залежить від людських зіниць –
В широких відіб’ється вся епоха,
У звужених – збіговисько дрібниць.
Ведучий 3. Стежина життя… Це по ній кожен має пройти гідно. Але якою вона буде? Цього ніхто не знає… Але кожен може докласти максимум зусиль, щоб іти не терном, а рута-м’ятою.
«Молодь за здоров’я»
Здорова молодь -- нації надія,
Єднає всіх нас спільна й добра мрія.
В твоїх руках здоров’я і життя,
Тож бережи себе для майбуття.
Цвіте життя – земля наша радіє,
І сильна молодь зростає і міцніє,
Щоб звідусіль лунав веселий сміх,
Ми дбати про здоров’я просим всіх
Росисті ранки нам дарують мрію,
Плекаєм в серці радісну надію,
Що зможем світ змінити для добра,
Шкідливим звичкам – «Ні!» сказать пора.
Заключне слово вчителя. Здоров’я потрібне всім, щоб знайти своє місце в житті, щоб кохати і бути коханим, щоб радіти сміятися, насолоджуватись життям. Здобути знання, проявити свої здібності, мати життєву перспективу, вміти стати корисним суспільству, може тільки така особистість, яка фізично розвинена, фізіологічно гомеостатична, соціально адаптована, психічно врівноважена, живе в гармонії з природою, має чіткі, свідомі, позитивні мотивації усвідомлює свої родинні і народні цінності, має духовну основу.
Пам’ятки «Відмовся від куріння сьогодні».

ВІДМОВСЯ ВІД
КУРІННЯ СЬОГОДНІ!!!

Англійське прислів’я каже:

«Курець пускає ворога в свої уста, який викрадає його мозок».

Пам’ятайте про це!

ПОКИНУТИ КУРІННЯ, ЗМОЖЕ КОЖЕН
 Поставте перед собою чітку установку: «Хочу позбутися цього диявольського зілля!», «Хочу займатися спортом, навчитись танців!», «Хочу бути здоровим!».

 Перейдіть на овочево-фруктову дієту (м яса, міцної кави та чай не вживати).

 Випивайте по 2-2,5 літрів води, соків, молока щодня.

 Напишіть перелік речей, які б ви хотіли придбати для себе або комусь в подарунок, біля кожної речі поставте ціну в одиницях цигарок.

 Відвідайте стоматолога й почніть нове життя із блискучими білими зубами.

 Уникайте компанії курців, азартних ігор, стресових ситуацій

 Курс лікування – не більше як два тижні.

Покинути курити – дуже важлива справа,
а найкраща -- не починати курити!

Автор: 

Семенюк Ольга Іванівна
вчитель математики
Чернівецької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №11 Чернівецької міської ради

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі