Користувацький вхід

«Формування навичок збереження і зміцнення здоров’я дітей засобами козацької педагогіки”

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Педагогічні читання
«Створення інноваційного здоров’язберігаючого освітнього простору навчального закладу»

Виступ на тему:
«Формування навичок збереження і зміцнення
здоров’я дітей
засобами козацької педагогіки”

В народі кажуть "Або ви турбуєтесь про своє здоров’я, або воно потурбує вас." У сучасному суспільстві життя і здоров’я людини визначаються як найвищі людські цінності. Батьків і педагогів сьогодні надзвичайно хвилює питання допомогти дітям бути здоровими, сильними, витривалими. Адже, на жаль, несприятливі соціально-економічні умови сучасної України, важка екологічна ситуація, інформаційне перенасичення та інтенсифікація навчального процесу викликають тенденції до погіршення здоров’я дітей та учнівської молоді.
Сьогодні Україні необхідно покоління з високим рівнем освіченості, культури і здоров’я, здатне сприймати загальнолюдські цінності, творчо, продуктивно та довго діяти в будь-якій галузі соціальної практики.
Тільки духовно і фізично здорова людина може досягти у житті успіху. Тому головне завдання педагогів полягає в тому, щоб сформувати у юних громадян нашої держави свідоме ставлення до власного здоров’я.
За основу виховання здорового покоління українців ми взяли, перевірену часом і досвідом, відроджену та адаптовану до умов сьогодення українську народну козацьку педагогіку, яка базується на використанні історичної спадщини українського козацтва та позитивного досвіду, набутого різними дитячими і молодіжними організаціями, що діяли на теренах України багато років.
Упродовж багатовікової історії українського народу значна увага приділялася вихованню в підростаючого покоління любові до рідної землі, поваги до героїчних подвигів українців, готовності до захисту свого народу. Справжнім феноменом патріотизму в історії України стало запорізьке козацтво. Воно глибоко і різнопланово вплинуло на історичну долю українського народу, на формування національної самосвідомості. Багатовіковий визвольний козацький рух зумовив унікальне явище не лише східнослов’янської, а й світової культури – козацьку педагогіку.
Козацька педагогіка – це складова народної педагогіки, це наука про виховання мужності, патріотизму, доброти, всесвітнього братерства, взаємодопомоги, фізичної досконалості, віри у свої сили, можливості. Сутність козацької педагогіки полягає у системі знань про закономірності формування світоглядних позицій українця, збагачення підростаючих поколінь інформацією про здоровий спосіб життя, норми взаємостосунків, а також процес самовдосконалення, самоосвіти.
Наша козацька республіка фактично існує вже давно, має свою історію і свої традиції, про що свідчать світлини, зібрані на козацьких стендах минулих років. Серед них фрагменти різноманітних козацьких зборів і змагань: Васильківський НВК №3, Великоолександрівська СЗШ, Дібрівський ліс, м.Павлоград, Вовчанський ліс.
Та офіційним днем її народження ми вважаємо 14 жовтня 2012 року. Саме того дня на загальношкільній урочистій лінійці, представники Васильківського Окремого Козацького Коша генерал-отаман, депутат Верховної Ради Козацтва України Воротніченко Станіслав Трохимович та осавул Рєзніченко Валерій Миколайович вручили школярам козацькі посвідчення.
Відтоді щороку у День Українського козацтва та світлого свята Покрови наша козацька республіка приймає у свої ряди молоде поповнення.
На сьогодні козацькі посвідчення і почесне право носити козацьке звання є у всіх учнів 2-11-х класів. Зараз організація налічує 430 членів.
Структура організації є основою всього шкільного учнівського самоврядування, що побудоване на принципі індивідуального росту: наймолодші – рій козачата (діти від семи до десяти років, середня ланка – рій козацькі джури (від 11до 14 років) та старшокласники – рій молоді козаки (від 15 до 18 років).
Серед основних форм роботи – класна, позакласна, позашкільна. В класах проходять зустрічі з відомими людьми, представниками васильківського козацтва. В позакласній роботі переважають масові спортивні, та пізнавально-розважальні заходи. Прикладом позашкільної форми роботи є участь у військово-патріотичних іграх «Зірниця», «Сокіл»(«Джура»), «Старти надій».
Спектр діяльності козацької організації надзвичайно широкий. Це просвітницька, пропагандистська, пошуково-дослідницька, волонтерська робота.
В рамках Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина - Україна» була організована робота над проектом «Козацькому роду нема переводу» та «Побут і традиції козацтва».
Протягом навчального року відбувається ряд традиційних козацьких заходів. Це «Ігри патріотів», спортивні змагання «Козацькі звитяги», «Козакуймо, козаки!», конкурс козацької пісні «Гей, ви козаченьки!», родинні свята «Тато, мама, я – козацька сім’я», ігрові програми «Ми роду козацького діти», «У єдності наша сила», вікторини «Чи знаєш ти козацький край?», конкурси малюнків «Козаки – борці за волю», ведеться активна пошукова робота над проектами «Стежками козацької слави», «Дніпропетровщина – край козацьких січей» та «Козацькі пам’ятки рідного краю».
Під час проведення таких заходів у учнів формується ставлення до власного здоров’я як до найвищої соціальної цінності, загальна фізична працездатність, відсутність шкідливих поведінкових звичок, здатність до саморегуляції та самовиховання, навички співробітництва, відчуття дружби, колективізму, взаємопідтримки, взаємодопомоги, ефективного спілкування, відчуття прекрасного у природі, мистецтві, житті.
Але одним з пріоритетних напрямків діяльності «Юної Січі» є активна пропаганда здорового способу життя, формування у школярів навичок збереження і зміцнення здоров’я, виховання потреби і умінь самостійно займатися фізичною культурою і спортом, бажання постійно самовдосконалюватися.

Серед форм та методів процесу формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя пріоритетна роль належить здоровя’зберігаючим інтерактивним технологіям - активним методам виховання, що ґрунтуються на демократичному стилі взаємодії і спрямо¬вані на побудову психологічно комфортно¬го освітнього середовища. Вони покликані забезпечити учням високий рівень реального здоров'я, надати їм необхідний арсенал знань, умінь і навичок, які необхідні для ведення здорового способу життя, виховувати в них культуру здоров'я, форму-ванню здорової компетентної особистості.
У теплу пору року практикується загальношкільна ранкова гімнастика на шкільному подвір’ї для старших і молодших учнів окремо, спортивні ігри та змагання, щорічний традиційний тиждень Олімпійського спорту. А також шкільні та районні спортивні заходи в спортивному залі НВК у холодну пору.
Як справжні козаки, учні школи велику увагу приділяють фізичному загартуванню та спортивним змаганням. Шкільні, районні, зональні, обласні – команда “Васильківські козачата” випробувала свої сили на усіх рівнях, зажди займаючи гідне місце серед інших учасників. На районному рівні – завжди у числі перших.
Захищали честь району і на обласному турі військово-патріотичної гри “Зірниця” у м.Кривий Ріг.
Безперечно, велика заслуга у цьому наших вчителів фізичної культури та основ здоров’я. Дякувати долі, що поряд з нашим НВК розташована дитячо-юнацька спортивна школа і великий відсоток наших учнів являються активними відвідувачами різних спортивних секцій. Це дуже допомагає у нелегкій справі виховання здорового покоління. Являючись вихованцями кращих тренерів Васильківщини, наші учні досягають прекрасних результатів на обласних і навіть на Всеукраїнських змаганнях.
Велику роль в цих перемогах відіграє фізичне загартування, наполегливість, самовиховання і творчий підхід.
Значна увага приділяється вивченню історії славетного козацтва. І не лише за підручниками. Молодші козачата збирають матеріали для тематичної експозиції в шкільному музеї народознавства. Козацькі джури доклали зусиль для поповнення колекції картин, які зараз знаходяться у нашій шкільній художній галереї і ілюструють епоху козацтва.
Традиційними стали екскурсії, овіяними козацькою славою, місцями України. Минулої осені ми побували в Чигирині і Суботові – колисці української державності. Відвідали резиденцію та музей Богдана Хмельницького, бастіон гетьмана Петра Дорошенка. Екскурсійні групи щороку відвідують Національний заповідник - острів Хортиця, одне із семи чудес України. Знайомляться з історико-культурним комплексом під відкритим небом «Запорізька Січ» та феєричним дійством козаків-вершників, з експонатами музею історії запорозького козацтва, яке стало справжнім феноменом патріотизму в історії України.
Запорозьке козацтво - гордість української нації, найвищий її зліт у своєму віковічному розвитку. Це ядро козацької духовності, що впливає на формування національної самосвідомості підростаючих поколінь і є невичерпною скарбницею громадянського загартування.
Тож виховання молоді на засадах козацької педагогіки та відродження кращих традицій українського козацтва – вірний шлях до виховання здорового фізично, і багатого духовно молодого покоління, до становлення України як демократичної, правової, європейської держави.

Науково-теоретична база впровадження у виховну систему школи української народної козацької педагогіки підкріплена нормативно-правовими документами: Конституцією України, законом України "Про освіту", "Про фізичну культуру і спорт", Державною національною програмою "Освіта", Цільовою комплексною програмою "Фізичне виховання – здоров’я нації та Національною програмою "Діти України", Державним стандартом загальної середньої освіти, технологія інтерактивного навчання (Дж. Шерман, Г. Фріц, С. Ренегар, Дж. Фредерік, О. Пометун, Л. Пироженко), Концепцією національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Указом Президента України «Про відродження історико-культурних та господарських традицій українського козацтва», Указом Президента України «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 — 2020 роки», Програмою розвитку Українського козацтва в Дніпропетровській області на 2008-2017 роки, основними орієнтирами виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України, Концепцією української козацької педагогіки (Концепцію розробила творча група при Міністерстві освіти України у складі: науковців Ю.Д.Руденка, М.Г.Стельмаховича, Г.В.Біленької, О.Т.Губка, П.Р.Ігнатенка, В.Г.Кузя, М.І.Кравчука, Є.І.Сявавко, Д.Т.Федоренка, педагогів-практиків, методистів Л.К.Білецької, О.В.Вронської, В.М.Гамажана, В.І.Каюкова, О.В.Ковальчука, Д.М.Погребенник), районною та шкільною програмами «Юна Січ», власним статутом.

Автор: 

Заступник директора з виховної роботи, вчитель основ здоров’я Васильківського НВК№1 Кубська Н.В.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі