Користувацький вхід

Ділова гра

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

НВК смт Любешів

Ділова гра для педагогів
«П’ятий клас: від адаптації до успіху»

Підготувала
практичний психолог
НВК смт Любешів
Деміх Т. Ф.

2015р.
Мета : вдосконалювати наукову, освітню й професійну підготовку педагогічних працівників щодо подолання ознак дезадаптованості, підвищувати рівень знань психофізіологічних особливостей п’ятикласників.
Хід заняття
Вступ.
Будь-які перехідні періоди життя і діяльності дітей мають свої специфічні проблеми, що потребують особливої уваги педагогів і шкільних психологів. Це стосується й переходу учнів із початкової ланки в основну.
Сьогодні ми зібралися, щоб вдосконалити знання про вікові та фізіологічні особливості п’ятикласників, причини труднощів, навчитись допомагати учням у складний адаптаційний період. У цьому нам допоможуть вправи нашого семінару, який проводитиметься у формі тренінгу. Мені хотілося б, щоб те, що ми обговоримо сьогодні на семінарі, було вам корисним і застосовувалося у повсякденній роботі.
Тема нашого заняття : «П’ятий клас: від адаптації до успіху»
Вправа «Знайомство» (ПІП, місце роботи, стаж кл. керівника)

Вправа «Очікування».

Ми зібралися, щоб допомогти вирішити проблеми, які виникають у період адаптації 5 – класників. Що ви чекаєте від нього? Що хочете почути? Запишіть, будь ласка, на яблуках-стікерах і прикріпіть на крону яблуні.
(Кожен учасник на стікерах-яблуках записує свої очікування від семінару і прикріплює на плакаті «Яблуня»).
Підсумок.

Слово ведучого. Для п'ятикласника найчастіше в школі все по-новому. Цікаво, але тривожно. Хочеться бути активним, розумним, але важко.
Ми працюємо і одночасно спостерігаємо за учнями п'ятих класів в період адаптації”. Які вони?
Захопленіх, розгублені, сяючі як мідні п'ятаки від гордості (“Ура! Я дорослий!”) і тремтячі від хвилювання (“А як я запам'ятаю стільки вчителів?), не готові до уроків…
А якими б хотіли ми їх бачити через місяць, другий?

Вправа «Портрет п’ятикласника»
Учасники в групах складають портрет п’ятикласника проблемного, а друга група «бажаного».
(на дошці прикріплені плакати із зображенням учнів. Групи презентують, записуються тези на плакат. )
Підсумок.

Прийняти дитину при переході з початкової школи в середню, зрозуміти, як їй складно, допомогти дитині і її батькам справитися з труднощами і переживаннями – ось основні завдання школи в цей період.
Що відчуває дитина (учень, п'ятикласник), опинившись в середній школі?
ВІН – як космонавт, що перелетів з однією, знайомої і обжитої планети, на іншу – теж трохи знайому, про яку він колись чув, але вже ніяк не чекав, що так скоро тут опиниться! І як добре, якщо побудована система – своєрідний скафандр, який не тільки оберігає, але і допомагає дитині, піклується про нього, упорядковує обертання метеоритів (батьків, педагогів, психологів) навколо планети “П'ятий клас”.
У чому ж полягає система роботи?
В першу чергу – це спостереження і робота безпосередньо з дітьми.
Спостереження, в процесі якого можна побачити не тільки як працює дитина (рівень працездатності), але і який її характер, як її сприймає колектив, і що з себе представляє сам колектив. І це робота не лише класного керівника, а і кожного вчителя. Адже урок для п'ятикласника, тим більше новий, з незнайомим педагогом – це теж екстремальна ситуація! А ще вікові та психофізіологічні зміни, які відбуваються з школярем в цей період.
За умови врахування вчителем цих вікових особливостей учня зростає ймовірність успішного протікання процесу адаптації до нових умов навчання.
То що ж відбувається насправді з дитиною і як їй допомогти. Коли ми розглянемо ці питання, то я,сподіваюсь, ваші яблука достигнуть і впадуть на землю в саду.

Міні-лекція «Вікові та психофізіологічні особливості п’ятикласників»

Мозковий штурм
«Фактори, що негативно впливають на адаптаційний процес»
(Учасники обговорюють чинники , що впливають на процес адаптації)
Підсумок
Причини шкільної дезадаптації:
• низький рівень розвитку загальних розумових здібностей;
• високий ступінь емоційної нестійкості;
• несформованість мотиваційної сфери;
• високий рівень домагань на тлі низьких можливостей;
• характерологічні особливості;
• незрілість психіки;
• особливості сімейного виховання;
• стиль керівництва педагогів.

Поради щодо проведення перших уроків, перших самостійних, контрольних робіт
- висувати вимоги до організації виконання домашнього завдання спокійним, лагідним тоном, з показуванням, з демонстрацією того , що хочете бачити;
- перші уроки - легкі, доступні, послідовні;
- якщо ваші очі будуть світитися на початку року, то в кінці навчального року будуть світитися радістю очі ваших п'ятикласників;
- головним питанням для вчителя повинно бути питання «Чи реалізувалися діти на уроці»;
- не забуваємо про фізкультхвилинки;
- з 6-7 уроків починати вводити термінологію;
- дайте можливість учням висловити думку до кінця;
- перші самостійні роботи виконуйте разом з учнями, покажіть, що і як ви будете вимагати під час їх проведення/

Міні-лекція «Характеристика труднощів п’ятикласників»
(Додаток )
Коли говоримо про адаптацію, то маємо на увазі труднощі не лише у навчанні, а й у поведінці, емоційній сфері.
Підсумок.
Гра «Казкові створіння»
Вчитель має не лише навчити дітей. А ще й згуртувати дитячий колектив, створити умови, щоб зберегти психічне здоров’я дитини.
Шановні вчителі!Сьогодні ми з вами помандруємо у світ дитинства, у світ казки.
Арт-терапія - це спеціалізована форма психотерапії, заснована на мистецтві, в першу чергу образотворчій і творчій діяльності.
Метою застосування арт-терапії в освіті є збереження або відновлення здоров'я учнів і їх адаптація до умов освітньої установи …».
Головна мета використання арт-терапії у роботі з учнями полягає у гармонізації розвитку особистості через розвиток вміння самовираження та самопізнання. Така робота допомагає згуртувати колектив, подолати негативні емомоції, відкрити нові сторони внутрішнього світу дитини.

Гра «Казкові створіння»
Колись давним – давно одну країну заселяли казкові створіння. Але налетів буревій і забрав їх. Тільки глибоко в печері залишилися яйця цих створінь. Зараз я дам вам по одному такому яйцю і ви створите своє казкове створіння (всі учасники розмальовують свої кульки, перетворюючи їх на казкових створінь і потім розказують, хто з'явився з їхнього яйця).
Створення казки
Всіх учасників об’єнуємо у 2 групи. Кожна підгрупа утворює своє маленьке коло й протягом 10 хв. створює казку з обов’язковою участю всіх казкових створінь, які є в підгрупі.
Далі представник від кожної групи зачитує складену казку:
Обговорення:
- Як швидко вам вдалося вигадати спільний сюжет казки?
- Які емоції у вас виникли під час складання казки?
- Чи задаволені ви створеною казкою?
Підсумок. Це один з видів роботи, який ви можете використовувати в роботі з дітьми. Обов’язковою умовою є позитивне завершення історії.
Вправа «Занедбаний сад» (метафорична ре¬лаксація)
Учасники сідають в зручні пози, звучить музика.
Шановні колеги! Дитячий колектив — це квітучий сад. Та, на жаль, у цьому садку трапляються занедбані куточки...
І коли Ви заходите перший раз у п’ятий клас ви ніби вирушаєте у довгу подорож до старо¬давнього таємничого, покинутого замку. Ви бачите високу кам'яну стіну, обвиту плю¬щем, у якій є невеликі дерев'яні дверцята. Відчиніть їх і зазирніть. Ви бачите чудову природу: шовкові трави, чудернацькі квіти, дивні дерева, які своїми м'якими голосами запрошують вас зайти, тихо нашіптуючи: «Заходь, заходь, заходь...», — і ви опиняє¬тесь у прекрасному, але занедбаному садку. Рослини так буяють, що не видно землі, і важко знайти стежку. Вам хочеться довести все тут до ладу, і ви починаєте полоти бур'ян, підрізати гілки, виносити суху траву, все, все зайве, обкопуєте, поливаєте, словом, на¬водите повний лад. За деякий час оглядаєте те, що зробили і порівнюєте з тією частиною саду, якої ще не торкалися. Ви задоволені результатом своєї праці, і таємничі голоси шепочуть: як гарно, як чисто, як дивовиж¬но добре. Ви ніби ті чарівники, які здатні пертворити чудовисько у красеня. Чуєте слова подяки, і радо від¬значаєте, що все і завжди потребує догляду, турботи і уваги. І навіть сама по собі чудова природа, щоб тішити око, потребує турбот¬ливих рук, терпіння і любові. Ви вдоволено оглядаєте ще і ще цю дивовижну красу і впевнені: ви в цьому світі потрібні, ви — джерело розуму, спокою та гармонії.
Вправа «Очікування».
Наше заняття наближається до завершення. Сподіваюсь, що ваші плоди дозріли і додадуть вам наснаги у вашій нелегкій і часто невдячній проте благородній справі, результатом якої буде наш учень – успішний, радісний, допитливий, добрий….
І головне. Пам’ятайте!!! Ви — джерело розуму, спокою та гармонії. Ви потрібні своїм учням.

Автор: 

Деміх Тамара Федорівна, практичний психолог, НВК смт Любешів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі