Користувацький вхід

Тренінг "Толерантність і нетерпимість"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Павлоградська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6

Виховна година з елементами тренінгу
«Толерантність та нетерпимість»

Класний керівник 10 класу
Голуб Софія Миколаївна

2016 р.
Мета: розкрити поняття «толерантність», використовуючи історичні факти, афоризми видатних людей, показати певні рівні толерантної поведінки людини; розвивати вміння аналізувати, приймати рішення, вибирати правильну позицію; виховувати спостережливість, уважність до інших людей, здатність бачити і розуміти відмінність іншої людини від себе, вчити встановлювати стосунки на доброзичливій основі; виховувати чуйність, взаємоповагу, людяність, терпимість і небайдужість; виховувати почуття взаємодопомоги та дружнього приняття іншої людини; сприяти формуванню ціннісних установок на толерантне спілкування та навичок толерантної поведінки, звичок.
Обладнання: картки, квітка - ромашка, кольорові олівці, відкидна дошка або ватман, маркери, тест.
Форма проведення: заняття з елементами тренінгу.
Епіграф до заходу: «Усі люди мають недоліки – хто більші, хто менші. Ось чому і дружба, і допомога, і спілкування були б неможливими, якби не існувало між нами взаємної терпимості»
Г.Гвіччардіні – італійський історик, філософ-гуманіст
Хід заняття
І. Організація класу.
Знайомство
- Мене звали ..., зараз я ..., а через деякий час зватимуть мене ….
Скринька очікувань
Правила заняття
ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
Тема сьогоднішнього нашого тренінгу − «Толерантність та нетерпимість». Що означає поняття «толерантність»? Чи завжди ми в житті толерантні до інших людей? Які якості має толерантна людина і як їх виховати в собі? На ці та багато інших запитань нам доведеться сьогодні відповісти.
ІІІ. Основна частина заняття.
Дозвольте вам зачитати дуже цікаву притчу про народження саме цього гуманного поняття, як «Толерантність»

Притча:
„Спочатку у світі все було тихо і спокійно. Земля, здавалося, була засипана кольоровим камінням. Але, придивившись, можна було побачити, що це було не каміння, а маленькі люди, які зовсім не рухалися. Одного разу над Землею подув вітер. Він зігрів людей і вдихнув в них життя і любов. Вони стали рухатися... розглядати один одного... розмовляти один з одним... піклуватися один про одного.
Коли вони стали знайомитися зі світом навколо себе, то знайшли на Землі кольорові стрічки. Люди зраділи і почали їх збирати. Одні взяли червоні стрічки, інші – голубі, інші – зелені, а дехто – жовті. Люди радісно пов’язали один одному ці стрічки і сміялися, дивлячись на яскраві кольори.
Несподівано подув інший вітер. На цей раз він примусив їх затремтіти від холоду. Вони подивилися один на одного і усвідомили, що мають різний вигляд, і... перестали довіряти один одному.
Червоні зібралися разом і побігли в один бік.
Голубі зібралися разом і побігли в інший бік.
Зелені зібралися разом і побігли в третій бік.
Жовті зібралися разом і побігли в четвертий бік.
Всі вони забули про те, що були і піклувалися один про одного. Інші кольори здавалися їм незвичними і небезпечними. Люди побудували стіни, щоб відгородитися одним від інших. Але скоро вони з’ясували, що:
– у червоних є вода, але немає їжі;
– у голубих є їжа, але немає води;
– у зелених є дрова для вогнища, але немає житла;
– у жовтих є житло, але їм нічим зігрітися.
Несподівано з’явився незнайомець і став у самому центрі цієї землі. Від здивовано подивився на людей і на стіни, які їх розділяли, і сказав: „Виходьте! Чого ви боїтеся? Давайте поговоримо один з одним“.
Люди подивилися на нього і почали виходити із своїх кутків у центр. Незнайомець сказав: „А тепер скажіть один одному, чим ви можете поділися і що вам потрібно отримати“.
Голубі сказали: „Ми можемо поділися їжею, але нам потрібна вода“.
Червоні сказали: „Ми можемо поділися водою, але нам потрібна їжа“.
Зелені сказали: „Ми можемо поділитися дровами, але нам потрібне житло“.
Жовті сказали: „Ми можемо поділитися житлом, але нам нічим нагрітися“.
Тоді незнайомець сказав: „Чому б вам не зібрати все те, що у вас є, і не поділитися ним? Тоді б вам не бракувало води, їжі, тепла і житла.“
Люди розговорилися, і любов повернулася. Вони згадали, що колись були друзями, знищили стіни і привітали один одного як старі друзі. Коли люди зрозуміли, що їх розділяють кольори, їм захотілося знищити їх. Але люди знали, що їм буде не вистачати багатств яскравих фарб. Тоді вони змішали всі кольори і сплели красиву райдугу. Вони назвали себе людьми всіх кольорів райдуги. Райдужна стрічка стала їх символом миру.“
Діти виходять із закладками (Умови для реалізації принципу толерантності)

Вчитель. Послухайте вірш В Симоненка. (Вірш розповідає дитина)

Ти знаєш, що ти людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя − єдина,
Мука твоя − єдина,
Очі твої − одні.
Більше тебе не буде,
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди −
Добрі, ласкаві й злі.
Сьогодні усе для тебе −
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба −
Гляди ж не проспи!
Бо ти на землі − людина,
І, хочеш того чи ні,
Усмішка твоя − єдина,
Мука твоя − єдина,
Очі твої − одні.

- Скажіть, про кого цей вірш? (Відповіді дітей можуть бути різними,але вчитель повинен підвести до того, що цей вірш про кожного з нас.)
- Люди народжуються в різних країнах, спілкуються різними мовами і вірять в різні речі. Але у багатьох нас є спільні риси.
• Інтерактивна вправа «Чим ми схожі?»
Учасники сідають по колу. Вчитель обирає серед учнів одного за якоюсь реальною чи уявною схожою зі своєю рисою та запрошує його в центр кола. Обраний звертається до будь-кого з учасників у такий же спосіб. Але за іншою ознакою. Так продовжується доти, доки усі учасники не опиняться у колі.
Обговорення:
- Всі учасники вправи по черзі опинилися в центрі кола. Які емоції ви відчували, коли зверталися саме до вас?
- Чи хвилювалися ви, коли кожного наступного разу вас не обирали?
- Чи важко було тому хто стояв у центрі кола знайти схожу рису в іншому?
- А оскільки всі ж таки різні, то часто буває, що хто-небудь починає дразнити іншого.

Старовинна легенда про толерантність
Зустрілися раз білий і чорношкірий. Стали розмовляти:
— Який ти потворний, негре. Неначе увесь сажею вимазаний, — сказав білий.
Чорний зневажливо зіщулився і сказав:
— Який ти потворний, білий! Неначе тебе всього обернули папером.
Сперечалися вони, сперечалися, ніяк не могли прийти до згоди і вирішили піти до мудреця. Вислухав їх мудрець і сказав білому:
— Подивися, який красивий твій чорний брат. Він чорний, як південна ніч, і в ній, подібно до зірок, сяють очі його... Потім мудрець звернувся до чорношкірого:
— А ти, друже, подивися, який красивий твій білий брат. Він красивий, як виблискуючий білий сніг, що лежить на вершинах наших гір, а волосся його — кольори сонця...
Негр і білий присоромилися своєї суперечки і помирилися.
А мудрець думав про майбутнє. І видалася йому така картина... Крутяться у веселому хороводі, танцюючи і виспівуючи пісні, білі, чорні, жовті люди. З любов'ю дивляться вони одне на одного. І перекриває звуки музики і пісень чийсь молодий голос: «Як добре, що всі ми різні. А то жити було б так нудно!»

Вчитель. Усі люди різняться між собою. Одні мають білий колір шкіри, інші – чорний або жовтий. Одні люди високі, інші – невисокі. Одні стрункі, інші – повні. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших. Хоча в історії були випадки, коли люди лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе. Згадаємо такі випадки в історії людства. Чому виникають сварки, бійки, війни?
Війни виникають, мабуть, тому, що виникав розлад між людьми, не було між ними злагоди, кожен хотів слави або заздрив іншому, хотів довести, що він кращий, або прагнув помсти. Історичні факти війн такі: стародавній світ – Троянська війна – після викрадення Єлени ахейці розпочали війну з троянцями, щоб повернути дружину своєму царю.
Середньовіччя – війни виникали на релігійній підставі. Хрестові походи підняли Європу на війну проти іновірців-мусульман, за визволення гроба Господнього в Єрусалимі і продовжувались майже 200 років. Ці походи забрали життя сотень тисяч людей та принесли колосальні збитки.
Друга світова війна – Гітлер вважав арійську расу кращу за інші. Основний план Гітлера полягав у тому, щоб встановити панування над усім світом, перетворивши населення інших країн на рабів. Для віту це стало трагедією й призвело до смерті десятки мільйонів людей.
Сьогодні ми познайомимось з вами з новим словом « толерантність».

Вчитель. Поняття «толерантність» у різних мовах має різні відтінки. Я познайомлю вас лише з деякими.
- В англійській мові – це готовність і здатність без протесту сприймати особистість або подію.
- У французькій – повага свободи іншого, його способи думки, поведінки, політичних і релігійних поглядів.
- У китайській – уміння дозволяти, допускати, проявляти терпимість до інших.
- В арабській – прощення, поблажливість, схильність до інших.
- У перській – терпіння, витривалість, готовність до примирення.

Визначення «толерантності»
Термін «толерантність» походить з латинської і означає різновид взаємодії та взаємовідносин між окремими людьми на основі взаємоповаги.
Толерантність – терпіння до чужих думок, поведінки, повага до національних і культурних відмінностей, прагнення до взаєморозуміння між народами світу.
Толерантність – це визнання і повага до інших людей, вміння жити разом з іншими людьми.
Толерантність передбачає, що у мене є свої погляди, у когось іншого вони інші, і хоча я ці погляди не поділяю, але терпимо до них ставлюся.

Тези про толерантність.

Притча про аксакала
Помирає в одному поселенні старий акса¬кал. Прийшли до нього люди попрощатися, і говорять: «Скажи нам, мудрий старий, як вдалося тобі створити такий порядок у сім'ї, що усі сини та невістки, дочки й зяті жили разом в мирі і злагоді?» Не може вже говорити старий — подають йому папір, олівець, і він довго пише. Коли випав з рук вмираючого аркуш, дуже здивувалися всі — там 100 разів було написане одне слово — ТЕРПИМІСТЬ !»

Вправа «Квітка». У мене є квітка, на пелюстках якої я завчасно написала основні риси, які притаманні толерантній терпимій людині. Ваше завдання полягає в тому, щоб розмалювати пелюстки ромашки різними кольорами, які асоціюються у вас з певними рисами характеру.
Діти розмальовують ромашку. Далі обговорення:
Подивіться на ромашку свого сусіда, однокласників і дайте відповідь на запитання:
- Якими кольорами розмалювали пелюстки ви і ваші однокласники?
- Як, ви, думаєте чому це переважно світлі, яскраві кольори?
А тепер погляньте на мою квітку, чи відрізняються мої кольори від ваших?
- Наскільки ми з вами толерантні зараз і взнаємо пройшовши тест.
«Ми різні - в цьому наше багатство.
Ми разом - в цьому наша сила»

Тест «Чи толерантна я людина?»
(Вибери ту відповідь, яку ти вважаєш вірною)
1. Для того, щоб не було війни.
а) нічого не можливо зробити, тому що війни будуть завжди
б) треба зрозуміти, з якої причини вони відбуваються
2. В ліцеї розповідають про героїв, які проявили толерантність.
а) тобі це не цікаво
б) ти бажаєш більше дізнатись про них
3. Ти протистоїш насильству.
а) насильством
б) приєднуєшся до інших людей, щоб сказати «Ні»
4. Тебе зрадив товариш.
а) ти йому помстишся
б) ти будеш намагатися налагодити з ним відносини
5. Коли говорять про дітей, що постраждали від війни.
а) ти почув і забув
б) співчуваєш і хотів би чимось допомогти
6. Ти не згоден з кимсь.
а) ти не даси йому договорити
б) ти його дослухаєш
7. На уроці ти вже відповідав
а) ти хочеш відповідати ще
б) ти даси змогу відповідати іншим
8. Тобі пропонують листуватися з іноземцями
а) тобі це не цікаво, ти не хочеш ділитися з ними своїми мріями, своїми думками
б) тобі цікаво з ними листуватися, пізнавати про їх життя, їх мрії, ділитися своїми мріями
Якщо в тебе майже одні «б».
Ти проявляєш високу толерантність. Ти в майбутньому будеш громадянином мира, відповідальним, активним провідником миру у всьому світі. Розкажи друзям, як тобі це вдається.
Якщо в тебе від 3 до 7 «б».
Ти не дуже толерантний. Ти намагаєшся завжди нав’язати свої ідеї. Але ти допитливий, в тебе добра уява. Використовуй ці якості для боротьби з нетерпимістю.
Якщо в тебе менше ніж 3 «б».
Ти зовсім не толерантний. Якби ти був більшим оптимістом і тобі би подобалось вести дискусії, ти би став більш щасливим. Намагайся прикладати для цього більше зусиль.

Конкурс. «Компліменти».
Запрошуються представники від команд, протилежного полу і отримують завдання сказати один одному якомога більше компліментів.
Конкурс на найкращий рецепт (дієту) толерантності Наприклад «Рецепт толерантності»
Взяти велику чашу милосердя, покласти до неї жменьку гуманізму, пригоршню терпіння, жмуток чуйності, ложку довіри. Приправити все це умінням володіти собою і не осуджувати. Присипати умінням слухати, щедро полити доброзичливістю. Подавати, прикрасивши почуттям гумору. Вживати щоденно в необмеженій кількості.
Наш рецепт толерантності допоможе:
• Зберегти планету від негод,
• Розрубає мотлох павутини,
• Переріже нитку перешкод.
• Толерантне ставлення до всього
• Збереже, врятує і спасе,
• Допоможе вгледіть перемогу,
• Допоможе витримати все.
• Будь завжди нестримним вільнодумцем,
• Свої мрії пензлем намалюй.
• Освіти життя яскравим сонцем,
• Толерантний всесвіт побудуй!
• Смачного!!!
Вправа «Формули толерантного спілкування»
Виходять 6 учнів і складають 3 формули толерантного спілкування
- Стався до людей так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе.
- Якщо тобі погано, знайди того, кому ще гірше, і допоможи йому.
- Постав себе на місце того, кого ти засуджуєш.
- прагніть завжди бути толерантними.

Гра «Асоціативний ряд»
- Давайте спробуємо на кожну літеру слова толерантність назвати рису характеру, притаманну толерантній людині.
(На дошці записане у стовпчик слово толерантність, учні по черзі називають рису характеру і виходять записувати її)
Т – терплячий, товариський, тактовний.
О – обережний, об'єктивний, оригінальний, особливий.
Л – лояльний, лагідний, легкий у спілкуванні.
Е – енергійний, елегантний, ефективний.
Р – рівний, розсудливий, рівнозначний, рівноправний.
А – активний, акуратний, авторитетний.
Н – надійний, найдорожчий.
Т – терплячий.
Н – необхідний людям, ніжний, незалежний.
І – інтелігентний, ідеальний, ідейний.
С – співпереживаючий, співчуваючий, сприймаючий свободу думок і дій іншого, страждаючий.
Т – тактовний, товариський.
Ь.
Обговорення: Чи подобаються вам риси характеру, які ми записали біля кожної букви?
- Мені теж дуже - дуже вони подобаються і я бажаю, щоб ви про них не забували та шукали їх у собі.

ВПРАВА «Толерантний клас».
- Давайте разом спробуємо визначити, а якими якостями повинен володіти «Толерантний клас». Зараз ми зачитаємо вислови і виберемо ті якості, які властиві для толерантного класу:
• Уміння уважно слухати і чути
• Перебивання,
• Звинувачення, докір
• Прагнення розібратися
• Відсторонення
• Порада, пропозиція
• Похвала,згода
• Обзивання
• Підбадьорювання
• Ігнорування
• Невміння слухати
• Доброзичливість
• Втіха
• Читання нотацій
• Погрози
• Повага
• Засудження, критика
• Підтримка
• Наказ, вказівка
- Ну ось, ми і з'ясували, якими якостями повинен володіти Толерантний клас. А зараз я пропоную вам скласти класний договір. Я дам вам для зразка договір Прочитайте його, обміркуйте. Чи все тут враховано? Чи не потрібно що-небудь додати? Якщо - так, то що?

«Договір про толерантне відношення» учнів 10 класу

 Я маю право на щастя і добре ставлення в цьому класі. Це означає, що ніхто не буде з мене сміятися, що мене не будуть ігнорувати і ображати.

 Я маю право бути самим собою в класі. Це означає, що ніхто не буде до мене ставитися несправедливо через те, що я товстий або худий, швидкий або повільний, хлопчик чи дівчинка.

 Я маю право на безпеку в класі. Це означає, що мене ніхто не буде бити, штовхати або щипати.

 Я маю право слухати і бути почутим у цьому класі. Це означає, що ніхто тут не буде кричати, і моя думка і бажання будуть враховувати при плануванні спільних дій.

 Я маю право пізнавати себе в класі. Це означає, що я зможу вільно висловлювати свої почуття і думки, і мене не будуть переривати або карати.

 ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________ ________/____________________/
(дата) ________/____________________/
________/____________________/
________/____________________/
________/____________________/
________/____________________/
________/____________________/
________/____________________/
________/____________________/

IV. Підсумок заняття
- Що нового дізналися на сьогоднішньому занятті?
Сформулюйте, що таке толерантність?
Яке значення має така риса характеру в житті людини? Чому необхідно бути толерантним?
Чи допоможуть вам отримані сьогодні знання вийти з неординарних, критичних ситуацій?
- Для цього намагайтеся дотримуватись рекомендацій, побажань
«Мішечка порад»:
- будьте готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні;
- навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтесь змінити в них те, що нам не подобається;
- цінуйте в кожній людині особистість і поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з вашими;
- зберігайте „ своє обличчя ”, знайдіть себе і за будь-яких обставин залишайтеся самим собою.
Дуже важливо в колективі дотримуватись 4 правила толерантного спілкування:
 Бути завжди уважним;
 Бути терпимим в спорі і аргументувати свою думку;
 Бути гуманним і милосердним;
 Не ображати співбесідника.
Вчитель: Я хочу закінчити годину нашого спілкування словами німецького поета Гете: «Перед великим розумом я схиляю голову, перед великим серцем я стаю на коліна». А у подарунок для вас в мене є ось така закладка для книги, яка вам буде нагадувати про тему нашої сьогоднішньої розмови.

Автор: 

Голуб Софія Миколаївна, соціальний педагог, Павлоградської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі