Користувацький вхід

Весняний ліс

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Костянтинівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 4
Розробка уроку з української мови
3 клас ,тема:
«Закріплення і узагальнення
знань про прикметник.»

Учитель поч. класів
Бабич І . А .

2015-2016 навч.рік
Мета : Повторити , закріпити і узагальнити знання учнів про прикметник як частину мови ;
удосконалювати уміння розбирати слова за будовою , ставити до слів питання і визначати частину мови ; поглиблювати знання учнів про рослини та тварин лісу ;
розвивати орфографічні навички , мовлення , мислення , увагу , пам’ять
кмітливість;
підтримувати інтерес до вивчення рідної мови , показати її зв’язок з
іншими науками ( зокрема природознавством ) ;
виховувати екологічну культуру , дбайливе ставлення до природи , активність та взаємодопомогу під час роботи на уроці ; культуру письма.
Розвивати інформаційні , комунікативні , пізнавальні , соціальні компе-
тенції ; компетентне ставлення до свого здоров’я .

Обладнання : таблиця « Прикметник » ;
індивідуальні картки ;
ілюстрації : сорока , заєць , ведмідь , лисиця ,
їжак , береза , мурашник ;
лісові проліски ;
емблеми кожної групи :
1 гр . « Знавці природи »
2 гр. « Сонечки »
3 гр . « Зелені листочки »

ХІД УРОКУ :
І – Орг . момент .
- Діти , яка пора року наступила ?
- Який зараз місяць ?
Запишемо число і місяць у зошити .
ІІ – Оголошення теми та мети уроку . Мотивація .
Вчитель:
- Як ви думаєте , чому місяць квітень так назвали ?
Так , пригріло сонечко , з’являється травка , починає все розквітати .
І я вас запрошую у подорож до весняного лісу . У дорозі нам будуть допомагати ваші знання . Яку частину мови ми з вами закінчили вивчати ? Щоб не заблукати у лісі та щоб не трапилося з нами біди потрібно кожному з вас уважно і активно працювати на уроці , згадати всі правила про прикметник , писати у зошиті каліграфічно , охайно , припускати якомога менше помилок і допомагати один одному у роботі .
Ще пам ’ятайте , що ліс – домівка багатьох тварин , отже , потрібно поводитись чемно : не шуміти , щоб не турбувати мешканців лісу .
Сьогодні у нас на уроці буде працювати довідкове бюро захисників
природи . Вони читали багато додаткової літератури , енциклопедії .
ІІІ– Актуалізація знань .
1. Каліграфічна хвилинка .
- А яку квіточку ми знайшли у весняному лісі ( квітка першою розквітає навесні і має у своїй назві слово ліс ) ? Пролісок
а) звуковий аналіз слова : пролісок [ п р о л/ і с о к ] 8 б. 8 зв. 3 скл.
б) розбір слова за будовою

Довідкове бюро : Ця квітка завдяки своїй красі одна з перших відкриває весняний карнавал цвітіння . Люди збирають їх сотнями тисяч . За свою красу синьоока квіточка і поплатилася : рослина стала рідкісною , її занесено до Червоної книги України , як зникаючу . Отже , проліски потрібно охороняти , не рвати з коренем.
ІV – Закріплення вивченого матеріалу .
1. Мозкова атака .
Вчитель:
- Рухаємось далі по лісу . І ось нас чекає Сорока . Вона знає про всі новини у лісі .Сорока хоче послухати чи добрі ви учні , чи багато ви знаєте , а потім розтріпотіти про це мешканцям усього лісу . Давайте покажемо їй чому ви навчились.
- З якими словами у вас асоціюється слово Прикметник , що зразу приходить на думку?
( ознака предмету , питання – яка ? який ?яке ? які ?, другорядний член речення , зв’язаний у реченні з іменником , змінюється за числами , змінюється за родами в однині , у множині має закінчення – і- .)
- Давайте зробимо висновок , що таке прикметник .
2 . Висновок ( 1 учень ). Таблиця на дошці :

Прикметник

називає ознаку відповідає на у реченні зв’язаний
предмету питання : який? з іменником
яка ? яке ? які ?

другорядний член змінюється за числами
речення ( в однині змінюється за
родами )

у множині має
закінчення – і -.

( Молодці . Сорока вже полетіла розповідати по лісу як ви відповідали )
3 .Зупинка « Чарівна галявина »
Вчитель:
- Тепер ми зупиняємось на « Чарівній галявині » де живе Старичок – лісовичок .
Старичок _ лісовичок:(учень)
- Діти , я хочу перевірити , чи зможете ви відгадати рослини та тварин лісу за їх ознакою . Я буду називати прикметники , а ви називати назву рослини чи тварини.
А ) пухнаста , руда , хитра ;
Б )великий , бурий , косолапий ;
В ) струнка , білокора , ошатна ;
Г ) маленький , кругленький , колючий ;
Вчитель :
- Згадайте уроки природознавства . Якою основною ознакою відрізняються від інших тварин :
а ) птахи ;
б ) звірі.
Диференційована робота :
1 гр .Списати текст , доповнивши його прикметниками . Відгадати описану тваринку .
Ця ………… тваринка живе у лісі . У неї ……… вуха , ………… хвіст. Передні лапи ………. , а задні - ……….. . Шубка влітку ………… , а взимку - ………. . Морква та ……….. капуста – найулюбленіша їжа .
2 гр. Списати текст , доповнивши його потрібними прикметниками з поданих для довідки слів . Дати заголовок тексту.
Влітку вовк ходить ……….. . Прийде ………… і ………… зима. Звірі поховаються . Нічого буде їсти вовкові . Він зимою ходить …………. І …………. .
Слова для довідки : голодний , ситий , люта , злий , холодна .
3 гр. Впр . № 135 , списати , вставити пропущені закінчення прикметників .( учень у дошки )
(Перевірка роботи по 1 учню з кожної групи )

Довідкове бюро : На початку весни у зайців з’являються 3 – 4 маленьких зайченят . Перші дні малюки ховаються в ямі або під кущем , щоб їх не знайшли лисиця чи інший хижий звір. Мати зайчиха годує їх молоком , яке дуже поживне . Тому зайчиха може залишити своїх дітей на кілька днів . Якщо ви знайдете у лісі зайченя , не чіпайте його руками , щоб мати потім не покинула малечу .
Вчитель : А як називають зайченят , які народжуються восени ?
4 . Робота в парах .( Завдання від зайчика )

І – в.
1 ) Визнач прикметник чоловічого роду :
- дощова ;
- мудрий ;
- чуже .
2 ) Визнач зайве слово і поясни :
- старанний ;
- сміливі ;
- смужка .
3 ) Постав іменник з прикметником у потрібній формі . Визнач число прикметника . Запиши речення у зошит .
Під ( розлоге дерево ) ночував зайчик .
ІІ – в .
1 ) Визнач прикметник у множині :
- здібний ;
- привітна ;
- веселі .
2 ) Вкажи сполучення у якому допущено помилку . Поясни .
- весняний ранок ;
- зимові канікули ;
- осінній день.
3 ) Доповни речення прикметником , протилежним за значенням . Запиши речення в зошит . Визнач рід прикметників.
Сосна висока , а кущ - ……… .
Перевірка.
5 . Гра « Переставлянка»
Вчитель :
- Рухаємось далі .
Довідкове бюро : Часто у лісі під ялинкою можна побачити велику купу хвої , гілок , листя . Це – мурашник , домівка мурашок . Мурашник – складна споруда . Під купою рослинних решток розташовані підземні лабіринти з великою кількістю ходів і камер . Живляться мурашки комахами та їх лічинками . Де б не повзали , вони завжди знаходять свій мурашник по запаху . Цих комах називають санітарами лісу . Рудих мурашок треба охороняти .Вони корисні комахи та й дуже працьовиті . За сезон ( з квітня по жовтень ) мешканці лише одного мурашника знищують близько 5 мільйонів шкідливих комах .
Вчитель :
-А якою є основна ознака комах ?
- Мурашки переплутали букви у словах . Давайте спробуємо прочитати слова:
Про маму : Про сніг :
Радоб ( добра ) либій ( білий )
Жніна ( ніжна ) наспухтий ( пухнастий )
V – Підсумок уроку.
Вчитель :
- Ось і закінчилась наша подорож . Чи сподобалось вам ?
- Які знання і навички ми закріпили ?
- А як ви вважаєте чи добре ви працювали на уроці ?
VІ – Домашнє завдання .
І гр.Скласти письмову розповідь розповідь на тему « Весняний ліс «
ІІ гр. Скласти опис будь якої тваринки .
ІІІ гр . Виписати з орф . словника 5 прикметників . Визначити їх число і рід .

Автор: 

Бабич І.А., вчитель початкових класів , Костянтинівська ЗОШ І-ІІІ ст. №4

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі