Користувацький вхід

Урок природознавства у 1 класі "Якими бувають тварини? Дикі і свійські тварини"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. Якими бувають тварини? Дикі і свійські тварини.
Мета: актуалізувати знання дітей про тварин; формувати в учнів поняття «тварини – частина живої природи»; «різноманітність тварин»; «дикі і свійські тварини», уміння розпізнавати тварин найближчого оточення; ознайомити учнів із походженням свійських тварин від диких родичів; розвивати мовлення, мислення, пам’ять, увагу; виховувати почуття захоплення красою тварин, бережне та дбайливе ставлення до тварин.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Ми вивчаємо природу, всю її красу і вроду.
Її користь для людини, її цінність для життя.
Кожен наш такий урок у пізнання новий крок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Закінчи речення»
Триває пора року… (зима).
Зимові місяці – це … (грудень, січень, лютий).
Зараз місяць …( грудень).
Ця назва означає…
У давнину грудень називали …(вітровим, мостовик, студень).

- Яке прислів’я про грудень знаєте?
- Я вас познайомлю ще з одним народним прислів’ям «Грудень рік кінчає, зиму починає».
- Як ви його розумієте?
2. Хвилинка синоптика.
Продовжмо урок природи
із повідомлення погоди.
3. Бесіда.
- Якою мандрівкою ми мандруємо?
- Чим усе живе відрізняється від неживого?
- Що відносимо до живої природи?
- Яку частину живої природи ми вивчали упродовж останніх уроків? (Рослини)
4. Зимова гра.
- Діти, ми декілька уроків вивчали з вами таку частину живої природи як рослини. Пропоную вам підсумувати наші знання. Запрошую вас на зимову галявину, її замело снігом. Це сніжинки особливі. В них ховаються питання по темі «Рослини - частина живої природи».
- Хто хоче спробувати свої сили?

1. З яких частин складаються рослини?
2. Доведи, що береза – це дерево.
3. Дай назву групі дерев: ялина, сосна, модрина, ялівець.
4. З яких польових культур виготовляють хліб?
5. Чому рослини потрібні тваринам і людям?
5. Висновок учителя.
- Діти, ми з вами підсумували наші знання про рослини. Але до рослин ми будемо ще повертатися, будемо розширювати, поглиблювати свої знання
6. Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем разом присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали, сіли, встали, сіли.
Ось уже й розвеселили.
Ну-мо, дружно, ну-мо всі,
Потанцюймо по росі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і завдань уроку.
- Сьогодні ми продовжимо нашу мандрівку у світ живої природи. Яку саме частину ми почнемо вивчати, ви дізнаєтеся, коли дасте відповідь на хитре питання.
- Які живі організми стрибають, плавають, в небі літають, у землі причаїлися, снують під ногами. (Тварини)
- Так, це тварини.
- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про багатство тваринного світу, ви дізнаєтеся, на які групи поділяються тварини. Сподіваюся, певні знання про тварин у вас уже є ще з дитинства, з дитячого садка.
2. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Тож часу не гаємо, роботу починаємо.
Пропоную вам загадки,
чекаю правильні відгадки.

• Довгий ніс, лапаті вуха, ними він уважно слуха.
А товсті кремезні ноги прокладуть собі дорогу.
Богатир і чемпіон. Здогадались, хто це? СЛОН.

• З квітки в квіточку літає.
Сік з пилком на них збирає.
Знає кожна наперед,
Що цілющим буде мед. (БДЖОЛА)

• У червонім капелюшку
Черв’ячків собі на юшку
Добуває наш приятель –
Довгодзьобий лікар – (ДЯТЕЛ)
- Як одним словом назвати наші відгадки? (Тварини)
Висновок учителя:
У природі тварин дуже багато. Світ тварин на нашій Землі дуже різноманітний (тикнути у відгадки і таблицю). Це звірі, птахи, комахи, риби. Для одних тварин домівкою є ліс, для інших - луки, степи, тварини живуть у воді, у землі. Тут вони знаходять собі їжу, сховок від ворогів. Тварини – є частиною живої природи.
Доведіть, що тварини – це жива природа.
Пригадайте, що тваринам потрібно для життя.

ІV. Розвиток знань.
1. Робота з підручником.
- Сьогодні до нас на урок завітали Сойка Синьокрила, щоб розповісти про дивовижних тварин, яких вона бачила у далеких краях, інших частинах світу.
- Підніміть руку, хто впізнає тварин. Чудово.
- Як можна назвати кожну групу тварин?
2. Вікторина «Світ дивовижних тварин»
• По савані без дороги крають простір довгі ноги. Про політ цей птах не мріє, бо літати геть не вміє. (Страус – найбільший сучасний птах, на ногах лише 2 пальці – єдиний випадок серед птахів, яйця масою до 2 кг)
• Часто утримуються в клітках у квартирах і зоопарках, легко навчаються промовляти слова і короткі фрази, прагнуть щоденного спілкування, люблять, коли їх пестять, чухають, граються з ними. (Папуги)
• Хутро біле, наче сніг, у снігу його барліг. В крижаній воді полює, коло полюса панує. (Білий ведмідь – один з найбільших хижаків, живиться тюленями, рибою.)
• Довжелезну шию має, листя ласо об’їдає, хутро аж до блиску чисте, хоч усе всуціль плямисте! (Жирафа)
• Як саваною біжить уся Африка дрижить. У нього є і ніс і ріг, звати звіра – (Носоріг – живляться рослинною їжею, одна з найнебезпечніших тварин Африки.)
• Живе в Африці, має довгі ноги, на потилиці є пучок довгого пір’я у вигляді чуба. Назву свою отримав через ці чорні пера, які нагадували колишніх секретарів, що носили пера за вухом. Живиться зміями. (Птах-секретар).
Подякуємо Сойці оплесками за таку чудову інформацію про дивовижних птахів. І ви молодці, бо вже знали таких тварин, з легкістю їх упізнали.

3. Тварини нашого краю.
- Перенесемося на рідну землю. Подивіться у підручник. Упізнайте тварин рідного краю.
ЗМАГАННЯ між командами.
4. Хвилинка релаксації.
Заплющіть очі. Уявіть будь-яку тварину нашого краю. Візьміть її за лапку, привітайтеся. Погладьте по голові, візьміть пензлик, намалюйте.
5. Дикі та свійські тварини.
Робота з підручником.
- Роздивіться і розкажіть, які тварини зображені на фото. Що ви про них знаєте?
- Хто з них сам піклується про себе?
- Про кого дбає людина?
- У які групи можна об’єднати цих тварин? Поясніть.
Висновок учителя:
Дикі тварини – їх ніхто не доглядає і не розводить.
Найбільше їх у лісах, у луках, степах. Такі тварини самі собі здобувають їжу, самі захищають себе. Як можуть.
Свійські тварини – їх розводять, доглядають і вигодовують люди для своїх потреб.
Усі свійські тварини походять від диких.
ІV. Підсумок уроку.
1. Гра «Об’єднаймося у групи»
(спочатку вийдуть ті діти, на парті у яких ілюстрація диких тварин, потім ті – у яких ілюстрація свійських тварин).
2. Гра «Оплески – спіймай тварину рідного краю»
Страус, лисиця, вовк, дятел, бджола, слон, білий ведмідь, птах-секретар, лось, носоріг, жираф, папуга, білка, заєць.
3. Гра «Хто зайвий?» (ілюстрації за дошкою)
4. Слово вчителя.
- Наш урок добігає кінця. Пропоную підвести підсумок.
Цієї чудової днини
Ми вивчали частину живої природи – тварини.
Світ тварин – це справжнє свято. Їх у світі так багато.
Куди б не їхала людина. Скрізь зустрінуться тварини.
На землі і під водою, у землі та на горі.
В лісі, в полі, в ріднім домі. Є тварини дикі й свійські.
Вмій про кожну розказати, а всіх тварин оберігати.

Автор: 

Кобилецька Марина Олександрівна, учитель початкових класів Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 імені В.Стрельченка

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі