Користувацький вхід

Розробка уроку з українського читання «Роман Завадович «Маруся Богуславка»»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Мета:
Навчальна:
формувати предметні компетентності:
• удосконалювати навички правильного, свідомого читання;
• збагачувати активний і пасивний словниковий запас учнів;
• удосконалювати мовленнєві навички, сприяти розвитку вмінь визначати і аргументувати оцінне ставлення до прочитаного, аналізувати та робити висновки;
• формувати уміння працювати з різноманітною інформацією, застосовувати здобуті знання в нестандартних ситуаціях.
Розвивальна:
розвивати ключові компетентності:
• соціальну – сприяти розвитку соціально-комунікативних навичок учнів, інтелектуальних і творчих здібностей, сприяти вмінню спілкуватися в колективі, удосконалювати мовлення учнів, розвивати навички висловлювати власні думки чітко та послідовно;
• логічну – розвивати пізнавальну активність, творчу уяву дітей. Розвивати образне мислення, увагу;
• самоосвіти та саморозвитку – сприяти розвитку навичок самостійно працювати з різними джерелами інформації; розвивати пошукову діяльність школярів;
• здоров’язберігаючу – формування правильної постави під час роботи з підручником, збереження зору учнів.
Виховна:
• виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю, до свого народу; почуття національної гордості за наших славних волелюбних предків;
• виховувати шанобливе ставлення і прищеплювати повагу до історичного минулого;
• бажання якомога більше дізнатися про історичне минуле України.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: підручник (О.Н. Хорошковська Українська мова художнє слово читання).
Методи, прийоми і форми роботи:
методи: словесний, наглядний, практичний, робота з книгою;
прийоми: «мікрофон», незакінчене речення;
форми: індивідуальні, фронтальна, робота в парах, робота в групах.


ХІД УРОКУ


І. Етап організації. Мотивація навчальної діяльності.
1. Привітання.

Всі сідаймо тихо діти,
Домовляймось: не шуміти.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
- Чи любите ви творчість? Тож, сьогодні ви трішки творці. Ми будемо створювати найголовніше слово нашого уроку. А що ж саме, ви дізнаєтеся в кінці уроку. За правильно виконані завдання, ви матимете щаблики.
2. Гра «Анаграми»
- Щоб дізнатися, про що піде мова на уроці, я пропоную розшифрувати анаграми.
Україна – рідний край
- То про що піде мова?
3. Вступне слово вчителя.
Рідний край, Україна, Батьківщина. Які це прості і разом з тим прекрасні слова. Велика, священна і прекрасна любов до Батьківщина жила, живе і буде жити в усіх чесних і щирих серцях українців.
4. Метод «Гронування».
- Як ви розумієте вираз «Любити свою Батьківщину»?

Любити свою Батьківщину

- А кого ви знаєте захисників-земляків нашої країни сьогодення? слайд
- Так, як до вас я приїхала з Великих Копанів, то хотіла б сказати про нашого воїна-героя – Олексія Болдарева, який воював та загинув, захищаючи рідний край, рідну землю.
ІІ. Повідомлення теми уроку: «Роман Завадович. Маруся Богуславка»
- За всю історію нашої України, було дуже багато чоловіків, хлопців та дівчат- патріотів, які, люблячи свою країну, боронили її та віддавали життя за неї.
- Ось і сьогодні ми з вами трішки доторкнемося до минулого України і попрацюємо над легендою Р. Завадовича «Маруся Богуславка»
- А, можливо, ви знаєте, хто вона є така?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
2. Метод «Передбачення», гра «Клубочок».

- Як гадаєте, яка ж історія нам сьогодні відкриється?
Це період боротьби українського народу з турками ХV ст.
2. Словникова робота. (фронтально) на слайдах
Турки-яничари – військо у султанській Туреччині, яке відзначалося особливою жорстокістю.
Паша – високий титул в Османській імперії.
Бусурмани – іновірці, не християни, турецькі завойовники.
Попівна – донька церковнослужителя
Бранка – дівчина в полоні
Мечеть – церква мусульман
Богуслав – місто.
3. Презентація слайдів про Богуслав

2. Робота в парах – словникова робота
Завдання – з’єднати стрілочками українські слова з аналогічними російськими.
Пильнувати – следить
Вежа – башня
Понурий – хмурый
Плекати - лелеять
IV. Первинне ознайомлення з текстом.
1. Комбіноване читання легенди вчителем та дітьми.

- А тепер будемо читати і подивимось, на скільки вам вдалося спрогнозувати зміст цієї легенди.
2. Мовчазне читання. Гра «День - ніч» (читають із зупинками)
- Який подвиг здійснила Маруся?
V. Фізкультхвилинка. (мультимедія)
VІ. Повторне читання тексту.
1.Вибіркове читання. Гра «Дослідники».

- Знайдіть і прочитайте місце у тексті, де сказано, що носила Маруся у серці?
- Знайдіть рядки, які відповідають ілюстрації.
2. Проектна діяльність. Групова робота. (Створення мистецького фону до тексту)
І група. Завдання – скласти пазлами малюнок з легенди.
ІІ група. Завдання – підібрати та сплести віночок рис характеру, притаманних Марусі.
ІІІ група. Завдання - скласти пазлами карту України.

3. Прес - конференція з Марусею. (журналісти задають питання за текстом «Марусі»)
- Чи хотіли б ви зустрітися в житті з Марусею? Поговорити? Сьогодні є така можливість.
4. Метод «Займи позицію».
- Чи правильно вчинила Маруся Богуславка?
Встаньте у правий кут ті, хто вважає, що за будь-яких умов вона повинна була звільнити своїх співвітчизників – козаків-невільників.
Встаньте у лівий кут ті, хто вважає, що Маруся Богуславка поступила не чесно відносно паші, якого називала батьком, а він її любив як рідну доньку.
- Поясніть та аргументуйте свої думки.
VІІ. Закріплення матеріалу.
1. «П’ятий елемент». Прослуховування аудіозапису «Дума».
- Що спільного та відмінного між текстом підручника та «Думою»?
VІІІ. Д/з: диференційоване:читати легенду та придумати їй продовження.
Релаксація. – Давайте складемо найголовнішу думку нашого уроку. (робота в групах)
Викласти буквами вислів «Українці люблять рідний край»
- Україна багата природою, містами, талановитими людьми, а також традиціями. Здавна існує традиція – зустрічати та проводжати дорогих гостей короваєм. Тож, і я дякую вам за чудову працю та хочу пригостити цим короваєм, подорожуючи відеоекскурсією просторами рідної землі.

Автор: 

Бокова Світлана Станіславівна
вчитель початкових класів
Великокопанівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Олешківської районної адміністрації

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі