Користувацький вхід

Поняття про закінчення. Роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок української мови у 3 класі
на тему:

Поняття про закінчення.
Роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова (на прикладах з різних частин мови).
Закінчення як засіб зв’язку слів у реченні.
Визначення закінчення способом змінювання слів за питаннями.

Тема. Поняття про закінчення. Роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова (на прикладах з різних частин мови). Закінчення як засіб зв’язку слів у реченні. Визначення закінчення способом змінювання слів за питаннями.
Мета:формувати поняття про «закінчення», як змінної частини слова, яка утворює словоформи і служить для зв’язку слів у реченні; вчити визначати закінчення, утворювати форми слів різних частин мови, розвивати мовлення, творче мислення; виховувати шанобливе ставлення до праці хліборобів та результатів їхньої праці.
Обладнання: ребуси, таблички «Знати», «Вміти», план уроку, картки для опитування, алгоритм визначення закінчення, картки для індивідуальної та диференційованої самостійної роботи, картки для самооцінювання, малюнки гостя уроку Колоска та Зернятка.
Хід уроку
І. Організація класу. Позитивна настанова
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
ІІ. Визначення теми і завдань уроку. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
1. Проблемна ситуація
- Сьогодні на урок до нас завітав гість – Колосок. Він приніс вам листа від маленького Зернятка.

Шановний учні!
Вітаю вас з новий уроком української мова.
Бажаю вам наполегливость, міцні знань, успішного
виконання завдань мого старшого брата Колоска.
Зернятко

- Чому лист викликав у вас здивування? Що не вдалося маленькому зернятку? Що треба зробити, щоб слова у реченнях стали зв’язними? Давайте йому допоможемо. (Виправлення маркером).
- Зернятко ще не досить гарно знає українську мову. Тож давайте допоможемо йому. А для цього необхідно опрацювати тему, назву якої ви зможете прочитати, якщо розгадаєте ребуси, які приготував Колосок.
1 варіант (будова слова)
,
3 2 1 4 = В
2 варіант (закінчення)
, ‘ ,,
4 = і
- Отже, сьогодні ми починаємо вивчати розділ «Будова слова». Ви дізнаєтесь, як утворюються слова, з яких частин вони складаються. Саме це допоможе вам глибше зрозуміти значення слів, їх зв'язок з іншими словами, правильно будувати речення.
- Користуючись табличками, давайте спрогнозуємо завдання та вміння, які маєте засвоїти на кінець уроку. Скориставшись фразою «Цей урок навчить мене...», висловіть мету уроку. (Вчитель вносить доповнення.)

Знати: Вміти:
- закінчення - змінювати слова
- його роль у мові - зіставляти слова
- форма слова - визначати закінчення
- нульове закінчення - аналізувати
- складати речення
- Щоб робота наша була чіткою, пропоную план уроку (малюнковий):
1. Вибіркове списування
2. Робота в парі
3. Попрацюймо разом
4. Фізкультхвилинка
5. Хвилинка каліграфії
5. Самостійна диференційна робота
6. Творча робота в групах
Девіз уроку:
,, Посієш зернинку, отримаєш колос. Посієш знання, отримаєш … “
- А за виконання завдань Колосок подарує вам колоски. Чим якісніше і активніше ми попрацюємо, тим більше ми заробимо колосків, щоб спекти з них улюблені хлібні вироби.
Ознайомлення з картками самооцінювання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником. Робота в парах
а) вибіркове списування. Спостереження за змінами форми того самого слова. Вправа 152
- Випишіть слово праця, разом з тими словами, з якими воно зв’язане в реченні. Позначте змінну частину слова за зразком.
Перевірка виконання.
- Яку частину виділяли у виписаних словах? (Змінну частину.)
- Де стоїть змінна частина і як позначається? ( В кінці слова, позначається рамочкою.)
- Як ви гадаєте, це різні слова чи форми того самого слова?
Занесення результату праці до картки самооцінювання.
б) Висновок.
- Яку частину слова називають закінченням? (Вислухати всі пропозиції учнів без критики. Вчитель записує на маркерній дошці пропозиції дітей.)
в) робота над правилом с. 68.
- Давайте перевіримо на скільки ми правильно змогли дати визначення поняттю «закінчення».
Самостійне читання правила кожним учнем. Внесення змін до запису на дошці.
Розповідь правила учнями в парі. Якщо учень недостатньо запам’ятав правило, на партах є картка-опора з питаннями для опитування. Завдання для учнів, що займаються на високому рівні – скласти алгоритм визначення закінчення.

Занесення результатів до картки самооцінювання.
2. Презентація алгоритму визначення закінчення учнями:
1) Прочитайте слово.
2) Змініть його за питаннями ( форми слова).
3) Виділіть закінчення.
3. Користуючись алгоритмом, виконайте самостійно завдання на картках.
Спиши речення, розкриваючи дужки. Які ще слова, потрібні для зв’язку слів у реченні, довелося вставити? Визнач закінчення у змінених словах.
Сонце сходить (горою). Вантажівки поспішають (поле). Там працює комбайн. Він зерно завантажує (кузов). Радіють люди (врожай). Буде (стіл) свіжий хліб.
4. Колективна робота над завданням Колоска.
а) Складання речень.
- Чи можна вважати ці рядки слів реченням? Із поданих слів побудуйте речення.
Всі, часи, у, шану, велика, складали, люди, хліб.
Традиції, багато, хліб, з, пов’язано, у, життя, нашому, народ.
( У всі часи велику шану люди складали хлібу.
Багато традицій пов’язано з хлібом у житті нашого народу.)
б) Коментоване письмо - запис речень. Виділення закінчень у змінених
словах.
в) Формулювання висновку про роль закінчення учнями.
- Які слова вам довелося змінити? Для чого? Що при цьому змінювалось?
До яких частин мови належать змінені слова?
- При зміні закінчення утворювалось нове слово чи форма того самого слова?
- Які слова, крім закінчень, допомогли зв’язати слова в речення? (З, у.)
Такі слова називаються прийменники. Які прийменники ви пам’ятаєте?
- Спробуйте закінчити вислів «Закінчення і прийменники служать для …».
5. Робота над правилом с. 69.
- Звірте свої думки з правилом на с. 69.
Самостійне читання правила кожним учнем.
Розповідь правила учнями в парі, індивідуально вчителю учнями, що відчувають проблеми.
ІV. Фізкультхвилинка
А ми зерно сіяли, сіяли
У земельку чорную, свіжую.
І з’явилися першії листочки.
І з них повні, гарні колосочки.
До сонечка повернулись.
І сонечку усміхнулись.
Вітер колосочки хитає,
До зерняток промовляє.
Ви – і повні, й жовтороті,
Буде урожай хороший.

V.Засвоєння знань, формування вмінь та навичок
1. Хвилинка каліграфії
Він і чорний, він і білий,
І завжди він загорілий.
Як до столу ми йдемо,
То без нього не їмо. (Хліб)
хл іб
У хлібі здоров’я і сила.
- Поясніть зміст прислів’я. Доберіть синоніми до слова хліб. (Паляниця, буханець, каравай, калач.)
- Пригадайте прислів’я про хліб.
 На чорній землі білий хліб родить.
 Хочеш їсти калачі - не сиди на печі.
 Не страшна біда, коли є хліб та вода.
Запис одного прислів’я під диктовку.
2. Виявлення утруднення
- Визначте закінчення у формах слова хліб.
- В якому слові важче визначити закінчення? (У слові хліб.)
У тих випадках, коли в одних формах того самого слова є закінчення, а в інших – немає, кажуть, що слово має нульове закінчення. Воно позначається порожньою рамкою. Запис на дошці -
Хліб ,комбайн ,бублик .
3. Гра «Мікрофон»
- Визначте закінчення у словах: нива, пшеницю, запашний, полі, трактор, гарячі, свіжий, батон.
4. Самостійна робота над диференційованими завданнями
1 рівень
Утворіть прислів’я, запишіть їх. У виділених словах визначте закінчення.
Хліб – народне добро, не сиди на печі.
Хочеш їсти калачі, паляниці добрі має.
На чорній землі бережи його.
Хто завжди про поле дбає, білий хліб родить
Підкресліть спонукальні речення.

2 рівень
Вправа 156.
Простеж, яке слово повторюється в тексті і визнач закінчення усно.
Випиши з тексту спонукальне речення. Склади інші спонукальні речення зі словом хліб і запиши їх. Перебудуй останнє речення за зразком першого і запиши його.

3 рівень
Складіть речення різних видів, використавши слова:
Без хліба, про хліб, з хлібом, у хлібі, до хліба.
Виділіть закінчення у запропонованих словах. Підкресліть спонукальні речення.
Перевірка виконання, оцінювання.

4. Розвиток зв’язного мовлення. Робота в групах (по 4 учні)
Вправа 157
а) Складання розповіді.
- Розгляньте малюнки у вправі 157. Складіть коротку розповідь про те, як приходить на стіл хліб. Працюючи в групі, кожен учасник складає декілька речень за одним з обраних малюнків. Наступний продовжує почату розповідь. Колективно доберіть заголовок.
б) Складання ланцюжка
Із поданих слів складіть ланцюжок, який показує шлях від зернини до хлібини: Борошно, зернина, колосся, росток, рослина, хлібина, тісто, зерно.
(Зернина, росток, рослина, колосся, зерно, борошно, тісто, хлібина.
в) Захист результату роботи груп.
г) Взаємоаналіз почутих розповідей.
д) Перевірка утвореного ланцюжка слів.
VІ. Контроль, корекція та оцінювання знань
1. «Метод «Прес»
1 учень — «Я вважаю, що...»
2 учень — «...тому, що...»
3 учень — «...змінюється...»
4 учень — «Таким чином...»
Отже, міркування має бути таким:
- Я вважаю, що в слові обряд закінчення нульове, тому що форми цього слова - обрядом, на обряді. Змінюється частина слова після «де». А в слові після «де» відсутня буква. Таким чином, в слові обряд нульове закінчення.
Слова для аналізу – духмяна, паляниця, бублик.
2. Перевірка виконання плану уроку та досягнення запланованих знань та вмінь (опора на таблички «Знати», «Вміти»).
3. Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за картками самооцінювання. Визначення отриманої кількості балів кожним учнем.
- Отже, разом ми отримали …колосочків. Кожний колосочок важить приблизно 6 грамів. А от скільки борошна можна отримати з цієї кількості колосків ми дізнаємося на уроці математики.
4. Оцінювання вчителем діяльності груп, пар, позитивних дій слабких учнів.
VІ. Домашнє завдання
1 рівень. Вправа 155
2 рівень. Вправа 6 с. 25 ( «Творчі завдання з української мови» Н.О. Будна)
3 рівень. Вправа 157 (письмово)
VІІ. Рефлексія уроку.
- На якому етапі уроку було найцікавіше працювати?
- Оберіть вислів, який найточніше передає ваше враження від уроку
( Початки речень завжди висять над дошкою):
- Я дізнався... - Я навчився... - Я зрозумів, що можу...
- Мені сподобалося... - Мене здивувало … - Для мене стало новим...
- У мене вийшло... - Я отримав... - Мені захотілося...
- Мене надихнуло... - Я ще відчуваю труднощі у …

- А мене дуже порадувала на уроці активність…, самостійність…, уважність….

Автор: 

Гузенко Алла Сергіївна, вчитель початкових класів, Охтирська загальноосвітня школа I-III ступенів №5
ім. Р.К.Рапія
Охтирської міської ради
Сумської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі