Користувацький вхід

Усна народна творчість. Підсумок за темою.(3 КЛАС)  Вчити учнів знаходити в текстах слова-назви міст, сіл, вул

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: : Усна народна творчість. Підсумок за темою.
Мета:
 Збагатити знання учнів про малі жанри усної народної творчості;
 Розвивати творчі та мовленнєві здібності, образність мовлення, кмітливість; вміння змінювати зміст казки та складати загадки;
 Виховувати любов до усної народної творчості, справедливість, людяність, чуйність, доброту, взаєморозуміння і повагу.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Форма проведення: урок «Брейн-ринг».
Обладнання: емблеми, ілюстрації до казок, чорний ящик (предмети з казок), індивідуальний та демонстраційний матеріали.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
Доброго ранку! Доброго дня!
Зичимо щастя усім і добра.
Хай усміхається сонце щодня.
Доброго! Доброго дня!

Увага! Увага! Спішіть, поспішайте!
Учасники й гості – глядіть, не минайте!

На ринг ва прошу гуртом, поодинці,
На вас тут чекають чудові гостинці.

На рингу нашім веселім, багатім
Є чим милуватись і є що придбати.

Високі знання тут з предметів відомих,
Тут пісня і жарти усім в нагороду.

Тут відповідь вмільців ні з чим незрівнянна,
Усім нагороди, усім побажання.

Мерщій-бо на ринг усі поспішайте,
Милуйтесь, танцюйте і грайте на славу.

(Діти сідають за парти)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1.Вступне слово вчителя.
А) Усна народна творчість.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами зібралися, щоб підвести підсумок за темою «Усна народна творчість». Урок у нас буде незвичайний. Ми будемо проводити уроку у вигляді гри «Брейн-ринг».
Девіз уроку:
«Ми будемо всі перешкоди долати,
Сміливо до перемоги іти».

ІІІ. Правила гри.
1. За кожну правильну відповідь команда отримує 5 очок.
2. Обмірковування відповіді до 1 хв.
3. Першою відповідає та команда, в якій хоча би один гравець підніме руку.
4. За невірну відповідь мінус 1 бал.
5. Якщо одна команда дала неправильну відповідь, інша команда має слово.
6. Кращий гравець нагороджується медаллю.
7. Команда-переможець нагороджується символом мудрості – совою.

В склад журі обрано:
Жебчук М.Я. – класовод 2 класу
Жебчук Н.В. – класовод 4 класу
Романюк М.М.- класовод 1 класу.

У грі беруть участь 2 команди:
І команда «Всезнайки» - капітан Дмитро
ІІ команда «Соколи» - капітан Володимир.

Надамо їм слово.

І команда «Всезнайки».
Ми – «Всезнайки» - молодці,
Вас всіх поважаємо,
Перемогу в боротьбі
Здобути бажаємо.

ІІ команда «Соколи»
Ми – «Соколи», ми – герої,
Ніс не опускаємо.
З задоволенням усі
З вами позмагаємось.

А зараз увага! «Бій капітанів»
І «Всезнайки» - Дмитро.
1. Двічі народився, а раз помирає. (Птах)
2. Скільки шкір одразу ніс Кирило Кожум’яка, (12)
3. Кому з братів належать слова: «Як ізійду я, як ізійду я раненько-рано, то ізрадіють усі на світі» (Сонце).
4. Яку пісню співав Колобок? (Я по засіку метений, я на яйцях печений, я від баби утік, я від діда утік, і від тебе утечу).
5. ЯК звали двох мишенят з казки «Колосок»? (Круть і Верть).
ІІ. «Соколи» - Володимир.
1. Хто у році чотири рази переодягається? (Земля).
2. Скільки летіло табуночків у казці «Кривенька качечка»? (3)
3. Кому з братів належать слова: «Як ізійду я, як ізійду я звечора рано, то ізрадіє риба у морі, люди в дорозі, звірі у полі». (Місяць)
4. Як мама кликала Івасика-Телесика? (Івасику-Телесику, приплинь, приплинь до бережка)
5. Як звали козу, яка мала семеро козенят? (Коза-Дереза).

ІV. Перевірка знань, умінь і навичок учнів, здобутих на попередніх уроках.
Увага! Розпочинаємо гру.
1. Завдання для двох команд.
Гра «Що це?»
Це – цікава задача. Вона має форму питального або розповідного речення, у якому слова часто римуються. У задачі називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.
Це – загадка.

Увага! І раунд. «Загадки».
1. Гра «Відгадай».
1. Годинника не має, а час знає. (Півень).
2. Летів птах на 12 ногах, та одне яйце зніс. (Рік)
3. За літо наробився – всю зиму прогуляв. (Плуг)
4. Дві тополі донизу вершками ростуть. (Коси).
5. Сидить баба серед літа в сто сорочок одіта. (Капуста).
6. Лежить в погребі два ряди крашанок білих. (Зуби).
7. Двоє лисенят завжди поруч сидять (Брови).
8. Біла морква зимою росте. (Бурулька.)

1. Гра «Знайка».
Умови гри. Кожен учасник команди «Всезнайки» загадує загадку команді «Соколи» і навпаки.

І. «Всезнайки».
1. Ні вікон, ні дверей, повна хата людей»(Гарбуз).
2. Плету хлівець на четверо овець, а на п’яту окремо. (Рукавичка).
3. Чорне сукно лізе в вікно. (Ніч).
4. Я на сонці сонцем сяю, родичів багато маю.
Гарбузова господиня. Усі знають, хто я, (Диня).
5.Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає. (Сонце).
6. Хто двічі народився, в школі не вчився, а час знає. (Півень).
7.Надворі горою, а в хаті водою. (Сніг).
8.Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає.(Осінь).

ІІ. «Соколи».
1. Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква).
2. І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять, бо я добра. (Картопля).
3. Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (Квасоля).
4. Один пастух багато овець пасе. (Місяць і зорі.)
5. В одній діжці два тіста. (Яйце).
6. У нашої бабусі сидить дід у кожусі, проти печі гріється, без водиці миється. (Кіт.)
7. Сторожем не служить, а всіх рано будить. (Півень).
8. Що сходить без насіння. (Сонце).

3.Гра «Будь творцем».

1. Кожному учаснику було дано малюнок. До даного малюнку потрібно було скласти загадку. Надамо слово учасникам команд.

І. «Всезнайки».
1. Я кругленький і зернистий,
У народі звуть перістим. (Гарбуз)

2. Я маленький, зелененький,
Маю квіточку жовтеньку.
На городі всім я рад,
бурякові рідний брат. (Огірок).

3.Жовті пелюстки, чорні зернята.
мене люблять всі малята. (Соняшник).

4. Зубчики у мене ніжні,
Всі дрібненькі, дуже цінні.
Хто щодня мене вживає,
Цілий рік хвороб не знає. (Часник).

5.На баштані я лежу
ніби м’яч кругленький.
Дуже солоденький,
Ще й трішки рябенький. (Кавун)

6. Я гіркий, а силу маю,
хворим я допомагаю.
При застуді, любі діти,
Чай зі мною треба пити. (Лимон)

7. Я- червоний, я- кругленький,
Ще й до того я пишненький.
Недаремно так пишаюся –
Смачним соком наливаюся (Помідор).

8. Голосок дзвінкий я маю,
Ку-ку-рі-ку всім співаю. (Півень)

ІІ. Команда «Соколи»
1. Я співаю ку-ку,ку-ку
гарну пісеньку таку.
своїм іменем горджуся,
бо зозулею зовуся. (Зозуля)

2. Це ось я – трудівниця,
Мені на місці не сидиться.
Над ставком я літаю,
З квіточок нектар збираю. (Бджілка).

3. А це я – малий, біленький
Наче іграшка, гарненький,
Люблю весело стрибати
І травою ласувати. (Зайчик).

4. Я веселе, я грайливе,
Наче шовк у мене грива.
Полем часто я лечу,
Дуже радісно іржу. (Лошатко).

5. Я поважний, я вродливий,
Я пишатися звик.
Розпускаю пір’ячко,
І ходжу подвір’ячком. (Індик)

6. Пружні крила, гострий зір
Я літаю вище гір.
Мене світ весь поважає,
Гордим птахом називає. (Орел)

7. Чути в лісі: «Стук…стук»
Хто це? Що за дивний звук?
Біда жукам-короїдам,
Бо я взявся до обіду. (Дятел).

8. Я хитренька, рудувата
Люблю курей ласувати.
Вовкові я сестриця,
А зовуть мене _______ (Лисиця).

Музична пауза. Виконання української дитячої пісні «Ку-ку-рі-ку, півнику»

А зараз увага!
Загадка.
Літературною буваю,
І про тварин розповідаю.
Буваю також чарівною
Та соціально-побутовою. (Казка).

Увага! ІІ раунд.
Казки.

1. Конкурс «Чорний ящик».
Умови конкурсу.
У ящику знаходяться предмети, за допомогою яких можна відгадати назву казки.
У конкурсі беруть участь 10 учасників. 5 учасників команди «Всезнайки», 5 учасників команди «Соколи».
Кожен учасник виймає предмет і називає назву української народної казки.

- ріпка (казка «Ріпка»)
- пір’я (казка «Кривенька качечка)
- яйце (казка «Курочка ряба»)
- колосок (казка «Колосок»)
- рукавиця (казка «Рукавичка»)
- булава (казка «Кирило Кожум’яка», «Котигорошко»)
- колода (казка «Кобиляча голова»)
- корабель (казка «Летючий корабель»)
- колобок (казка «Колобок»)
- глечик (казка «Лисичка і журавель»)

А зараз увага! Назвати речі, які відносяться до чарівних казок. (Пір’я, булава, колода).
Які українські народні казки ми називаємо чарівними? (Казки, в яких герої мають на надзвичайну силу та за допомогою чарів відбуваються дивовижні перетворення.

2.Гра «Найкмітливіший». (Мозковий штурм)

1. Як було прізвище Кирила? (Кожум’яка).
2. З якої казки слова :»онде наша іва, онде наша діва»(«Кривенька качечка»).
3. Що сказала баба дідові за його дочку? («Поведи свою дочку, де хоч, там її і дінь, щоб вона в нас дурно хліба не їла»).
4. Хто був господарем хатинки у казці «Кобиляча голова»? (Кобиляча голова).
5. Як поводилась дідова дочка у лісовій хатинці? (шила, робила те, що її просила Кобиляча голова).
6. Якою була поведінка бабиної дочки? (Вона сиділа. Не виконувала прохань Кобилячої голови).
7. Назвати місцевість де жив Кирило Кожум’яка. (У Києві біля Дніпра).
8. Скільки пудів мала булава Кирила Кожум’яки? (10 пудів або 160 кг).
9. Яким лагідним словом називали дід з бабою Кривеньку качечку? (Галочко).
10. Чому дід з бабою залишились самотні? (Бо вони спалили гніздо Кривенької качечки).
11. Що в казках схвалюється, а що засуджується? (Добро схвалюється, а зло засуджується)

2. Гра «Встанови послідовність».
1. У грі беруть участь гравці обох команд.
2. Перед вами ілюстрації. До якої казки належать дані ілюстрації? («Кривенька качечка»).
3. По черзі з І та ІІ команди виходять учасники та розкладають ілюстрації за змістом казки.

4. Вправи на розуміння прочитаного.

1). Чому українську народну казку «Кривенька качечка» вважаємо чарівною? (Героїня казки володіла чарівною силою Вона перетворювалась з дівчини на качечку, а з качечки на дівчину.)
2). Який поганий вчинок вчинили дідусь і бабуся? (Вони спалили гніздечко).
3). Яку пораду ви дали б дідусеві і бабусі, щоб кінцівка звучала так: «Вони втрьох живуть, поживають і горя не знають».
4).Чого вчить дана казка? (Бути терплячими, добрими, справедливими, поважати інших).

3.Увага! Гра «Впізнай героя».
На дошці розміщені казкові герої. Вчителька зачитує характеристики героїв. Учні по черзі встановлюють відповідність характеристики та героя.

Дід працьовита, добра, мовчазна, послушна

Баба лінива, зла, брехлива, заздрісна, груба

Бабина дочка жадібна, зла, заздрісна, жорстока

Дідова дочка безвольний, безхарактерний, слабо душний

4. Вправи на розуміння прочитаного.
1. З якої казки дані герої? («Кобиляча голова»)
2. Хто з дійових осіб вам найбільше сподобався? (Дідова дочка).
3. Доберіть риси характеру до кожного героя.
4. Кого ви схвалюєте, а кого засуджуєте в даній казці?
5. З кого ви хотіли б взяти приклад? (з дідової дочки).
6. Яку пораду ви хотіли б дати бабиній дочці?

Увага!
4. Гра «Назви героя».
(Вчителька демонструє ілюстрацію до казки «Кирило Кожум’яка»)
1. Як звали даних героїв? (Кирило та Змій).
2. Хто був сильнішим: Змій чи Кирило?
3. Знайти в підручнику і зачитати, де описано силу Кирила Кожум’яки.
(с.66-67 від слів «Як затопить у хаті….до слів «от того чоловіка тільки мені і страшно»).

Увага! Увага!
Наш український народ не тільки кмітливий, а ще вміє гарно співати.
До вашої уваги «Ліричний відступ.»
(Діти виходять на клас).

Осінь на узліссі фарби розбавляла.
Пензликом легеньким листя малювала.
Вже руда ліщина, пожовтіли клени,
У красі осінній тільки дуб зелений.
Утішає ясен: не сумуй за літом.
Глянь: усі дерева в золото одіті.

Тихо осінь ходить гаєм,
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть.
І берізка над потоком
Стала наче молода.
Вітер, мовби ненароком
Їй косиці розпліта.

Листя з лип та беріз осипається,
За стебло верболіз зачіпається.
Стали трави, стежки золотистими,
А тоненькі гілки тай безлистими.

Падає, падає листя,
Листя в саду мерехтить.
Жовте, яскраво-вогнисте
Тихо за вітром летить.
У вирій птахи відлетіли
Гуси, граки, журавлі.

Сонце низько чи високо,
посила землі уклін,
з ним проходять пори року
і приносять безліч змін.

Осінь – багряна. Літо – барвисте.
Весна – це красуня в зеленім вбранні.
Зима – синьо-біла, морозно-сріблиста.
Та кожна із них до сподоби мені.

Вчитель. Осінь…вона
Тоді буває чарівна,
Коли стає золотокосою.

Разом. Отож, запрошуємо Осінь!

Осінь.
Добрий день, у добрий час!
Рада бачити я вас!
Не сама до вас прийшла –
Я синочків привела.

Вересень.
У серпанку павутини
Білі ниточки снуються.
Вже тумани по долині
У ранкову пору в’ються.
Вересневе небо синє,
І сади ще пахнуть літом,
В палісаднику жоржини
Розгорілись дивоцвітом.

Жовтень.
Листя жовте та червоне
Легко з дерева злітає,
Мов метелик на долоні
З тихим шелестом сідає.
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просинь.
Листопад.
Зникли біленькі хмаринки,
Небо не синьо-свинцеве –
Зрідка снують сніжинки
В це переддення грудневе.
Не радує хмарна днина,
Вітер висвистує в кроках,
Лише молода горобина
Світить у гронах червоних.

Брати-місяці (разом)
Ми не самі до вас прийшли,
А привели своїх друзів.

Овочі (разом)
Ми з гарбузової родини,
А виростаєм для людини!
За те нас люблять і шанують,
Що різні страви з нас готують.

(«Ходить гарбуз по городу» пісня, інсценізація пісні).

Учні. Ходить гарбуз по городу, питається свого роду.
Гарбуз. Ой, чи живі, чи здорові всі родичі гарбузові.
Учні. Обізвалась жовта диня, гарбузова господиня.
Диня. Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові.
Учні. Обізвались огірочки, гарбузові сини й дочки.
Огірки. Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові.
Учні .Обізвалась морковиця, гарбузовая сестриця.
Морква. Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові.
Учні. Обізвались буряки, гарбузові свояки.
Буряки. Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові.
Учні. Обізвалась бараболя, а за нею і квасоля.
Бараболя. Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові.
Учні. Обізвався старий біб.
Біб. Я піддержав увесь рід.
Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові.
Учні. Ой гарбузе ти перістий, із чим тебе будем їсти.
Гарбуз. Миска пшона, шматок сала – от до мене вся приправа.

Непомітно з’явилася осінь,
День коротшим стає щодоби.
Глянь: берізки уже златокосі
І в дубів багряніють чуби.

Вже у теплі краї відлетіли
Сонцелюби – дзвінкі журавлі.
Не страшні їм тепер заметілі
На далекій південній землі.

Пісня «Осінь золотава».
Осінь золотава вже від нас іде.
Розкидає злото й пурпур де-не-де.
Вітер невгамовний листя обрива,
З ним в повітрі вогкім досхочу кружля.

(Осінь виходить і дарує на пам'ять листочки).

Вчитель. Осінь пішла, але залишила нам на згадку листочки. Давайте впорядкуємо листочки так, щоб утворилися слова.
(прислів’я та приказки).

Увага! IV раунд. «Прислів’я та приказки»
1. Гра «Доповни прислів’я».
 Серпень пече, варить, шкварить, а вересень…(студить і на стіл подає).
 Осінь- це пора…(збирання врожаю).
 Що восени збереш – те взимку…(на столі знайдеш)
 Хочеш їсти калачі -….(не сиди на печі).
 Одне зерно-…(жменю дає).
 Не той хліб, що в полі, а той, ….(що в коморі).
 Пшениця доспіла - …(берися до діла).

2. Гра «Знайди пару».
(Початок прислів’я в команди «Всезнайки», а кінець у команди «Соколи».

«Всезнайки» «Соколи»
Щастя дорожче від багатства
Золота клітка солов’я не тішить
Як листя жовтіє то поле смутніє.
Всяка пташка свої пісні має.
Очі завидющі, а руки загребущі.
Літо дає коріння а осінь – насіння.

2. Гра «Прочитай прислів’я»

1. Зробив діло – гуляй сміло. («Кривенька качечка»).
2. Майстер на всі руки. («Кирило Кожум’яка»).
3. Гостре словечко коле сердечко. («Кобиляча голова»)

Увага! V раунд. мовСкороки
Які скоромовки ми вивчали? («Сів шпак», «Хлопець», «Сорока» )
1. Гра «Чітко та швидко».
Виходять по одному гравцеві із команди, вибирають скоромовку і промовляють.
2. Пояснити значення слів «сóрок-сорóк»

Підсумок уроку.
Увага! Фінал.
1.Нагорода кращої команди.
2. Нагорода кращого гравця.
3.Читання віршів.

Цей урок міцніше нас здружив
З цікавою і дивною наукою.

Щоб вогник знань у класі жив,
Він буде запорукою.

Урок уже закінчувать пора.
Подякуєм учасникам і всім присутнім.

Знайдем ще кращі номера
На зустрічах майбутніх.

Мов естафету вогник знань
З рук в руки передайте,
Побільше різних запитань
В підручниках шукайте.

Автор: 

НАТАЛІЯ ЦЕРКОВНЯК, ВЧИТЕЛЬ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ,ДОЛІШНЬОШЕПІТСЬКОГО
НВК

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі