Користувацький вхід

Конспект заняття з пізнавального розвитку старшої групи на тему "Пробудження природи"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Конспект заняття.
Тема: «Пробудження природи»

Види діяльності: ігрова, продуктивна, пізнавальна, комунікативна.

Мета: Закріпити уявлення дітей про послідовності весняних змін у природі.

Завдання:
Виховні:
- Виховувати у дітей бажання милуватися красою природи.
- Викликати естетичне переживання від весняного пробудження природи, настання тепла.
- Виховувати інтерес до образотворчого мистецтва.

Розвиваючі:
- Розвивати мовленнєву активність дітей, розширювати словник.
- Закріпити уявлення про зимуючих і перелітних птахів, їх особливості та різноманіття.
- Викликати інтерес до пізнання природи.

Освітні:
- Уточнити і систематизувати знання дітей про характерні ознаки весни (збільшується день, тане сніг, сильніше гріє сонце, набухають бруньки).
- Вчити розуміти зв'язок між явищами неживої природи та життям рослин, тварин.
- Вчити дітей виконувати аплікацію із сипких матеріалів (манка, кокос), розфарбовувати способом примакивания кисті.

Матеріал та обладнання: малюнки із зображенням перелітних та зимуючих птахів; аркуші паперу з зображенням проліска; кокосові стружки: блакитного, зеленого кольору; манна крупа, забарвлена в коричневий колір; кисті; клей; підставки для пензликів; серветки; обручі; камінчики блакитного кольору; шкатулка.

Попередня робота: бесіди та спостереження за пробудженням природи на прогулянці; розглядання ілюстрацій із зображенням природи навесні, комах, первоцвітів, перелітних птахів; заучування віршів про весну, прислів'їв, весняних прийме.

Хід заняття

- Тема нашого сьогоднішнього заняття «Пробудження природи». Сьогодні ми з вами відправимося в гості до природи. Я пропоную вам подружитися з нею, розкрити її таємниці. Я дуже рада що у вас прекрасний настрій, і ви готові піднятися вгору ще на одну сходинку знань.
Хлопці, як ви думаєте, що таке природа?
Все що нас оточує: тварини, рослини, птахи, люди.
Діти, прислухайтеся. Ви нічого не чуєте? Хто це так тихо пройшов за вікном?
Хто прийшов так тихо - тихо?
Ну, звичайно, не слониха,
І, звичайно, бегемот
Тихо так пройти не міг.
І ніхто з вас не чув,
Як листок з нирок вийшов,
Й почути не могли ви,
Як зелені черевики,
Тихо вийшли з землі.
І пролісок тихо вийшов.
І всюди тиша.
Це означає, що це значить:
Тихіше всіх прийшла весна.

Ось і до нас прийшла весна. Назвіть мені, будь ласка, весняні місяці?
Діти. Березень, квітень, травень.
Вихователь. Березень - місяць названий на честь бога війни Марса; Квітень - називають «обдарованою» місяцем або «снегогодом»; а місяць травень названий на честь богині Маий, якій приносили подарунки, щоб восени вона дала багатий урожай. В. А зараз пограємо в гру на уважність. Я називаю місяці часів року, а ви робите руху, відповідні кожному пори року. Якщо літній місяць, то ви машете руками собі в обличчя (жарко). Якщо осінній, то-присідаєте (збираємо картопля). Якщо зимовий, то - стрибаємо, гріємося. Якщо весняний, то піднімаємо руки вгору і тягнемося, ростемо.
Вихователь. А як довідатися, що прийшла весна?
Діти. За ознаками.
Вихователь . Давайте пограємо в гру «Назвіть ознаки весни». Назвіть мені, будь ласка, найперший ознака весни.
Діти. Сонце світить яскраво.
Вихователь. До нас зазирнуло сонце, але чомусь воно нудне, і промінчики не яскраві, зовсім не гріють.Зараз ми будемо називати по одному ознакою весни. І у нас будуть з'являтися промінчики.
Діти. - сніг і лід тане;
- з'являються перші проталини;
- на деревах набухають бруньки;
- прилітають з теплих країв птахи;
- з дахів будинків капають бурульки;
- з'являються первоцвіти;
- дні стають довшими, а ночі коротшими;
- біжать струмки.
Вихователь. Ви назвали всі ознаки весни, і у сонця з'явилися промінчики. Молодці. Подивіться як яскраво світить сонце. Воно посміхається. Послухайте, а ось і перші струмочки задзюрчало. (слухаємо 30 сек.)А як ви думаєте, про що нам шепоче струмочок?
Діти. Він радіє блакитному небу, сонцю.
Вихователь. Кажучи про шум потічка, я згадала одну прислів'я: «Вода з гір потекла - весну принесла». А ви які прислів'я, можете згадати і розповісти.
Діти. Квітень з водою, травень з травою.
Навесні сонечко як мама, і світить, і гріє.
Березень зиму кінчає, весну починає.
Весна красна квітами, а осінь-пирогами.
Вихователь. Весна - дивовижне і красиве час року. Весну любили і люблять поети, і оспівували природу весни у своїх віршах. А ви знаєте вірші про весну? Прочитайте, будь ласка. (читають троє дітей).
Діти. Тане сніг, бурульки плачуть
Біжать струмочки брязкаючи,
Вітер - теплий - це значить,
Що вже прийшла весна.
Природа прокинулася, вся радістю дихає,
Стають дні все довшою і довшою,
І сонце гуляє все вище і вище,
І віє теплом від ожилих полів.
Сніг тепер уже не той - потемнів він у поле.
На озерах тріснув лід, ніби розкололи.
Хмари біжать швидше, небо стало вище.
Зачирикал воробей, веселіше на даху.
Вихователь. Діти, а хто весну на крилах приносить, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:
Сниться вночі павуку
Чудо - юдо на суку,
Довгий дзьоб і два крила
Прилетить - кепські справи...
А кого павук боїться?
Вгадали? Це...(птах).
Дійсно, це птахи. Послухайте, як дзвінко чути голоси птахів. (слухаємо 30 сек.).Згадайте, чому восени багато птахів відлітають у теплі краї?
Діти. Холодно, нічим харчуватися, зникають комахи.
Вихователь. Як називають птахів, які відлітають зимувати на південь?
Діти. Перелітні.
Вихователь. А яких перелітних птахів ви знаєте?
Діти. Шпаки, граки, ластівки, лелека, солов'ї, дикі качки, журавлі, лебеді, чапля, зозуля.
Вихователь. А птахів, які залишаються з нами зиму зимувати, як називають?
Діти. Зимуючі
Вихователь. Назвіть мені зимуючих птахів, яких ви знаєте?
Діти. Ворона, горобець, синичка, голуб, сорока, снігур, шишкар, дятел.
Вихователь. Молодці, хлопці. А яку користь приносять птахи?
Діти. Знищують комах, шкідливих черв'яків, гусениць, вони захищають посіви від шкідників.
Вихователь. Давайте згадаємо, що птахи роблять навесні?
Діти. Будують гнізда, виводять пташенят.
Вихователь. А з чого будують гнізда птахи?
Діти. З гілок, засохлої трави.
Вихователь. А як людина допомагає птахам навесні?
Діти. Роблять шпаківні.
Вихователь. Молодці, хлопці. Давайте з вами пограємо. Розділимося на дві команди. Подивіться, у нас по всій групі лежать малюнки із зображенням птахів. Ви повинні дізнатися цих птахів, які вони, перелітні чи зимуючі. Потім, поки звучить музика, ви літаєте по всій групі, а потім повинні залетіти у свої гнізда «обручі», перелітні в зелені, а червоні зимуючі в.
Молодці, діти, впоралися із завданням.
А які зміни відбуваються в житті диких тварин з настанням весни?
Діти. Тварини змінюють теплу шубу на рідкісну, коротку; змінюють колір шкіри.
Вихователь. Цей процес у тварин називається - линька. Повторіть. А які це тварини?
Діти. Заєць, білка.
Вихователь. А чому змінюється їх забарвлення?
Діти. Щоб не бути поміченими для ворогів.
Вихователь. А що відбувається в житті ведмедя, з приходом весни?
Діти. Пробуджується від сплячки.
Вихователь. Яке важливе подія відбувається у тварин навесні?
Діти. Народження дитинчат.
Вихователь. А зараз пограємо в гру «Знайди помилку», вам потрібно визначити, правильно чи тварини знайшли своїх дитинчат.. Давайте спробуємо розкрити головний секрет чарівниці весни. Адже зміни відбуваються не тільки в житті птахів, тварин, але і в житті рослин.
. Подивіться, діти, на результати досвіду з гілками тополі. Згадайте, що ми з вами зробили два тижні тому?
Діти. Одні гілки поставили у воду в теплій групі, а інші поклали в холодильник.
Вихователь. Що ж сталося хлопці? У чому ж полягає головний секрет пожвавлення в житті рослин?
Діти. Тепло.
Вихователь. Правильно, це тепло.А що за чудесний запах? Вдихніть його. Весь повітря просочене чудовим ароматом весни. З її приходом прокидається вся природа. Кругом лежить сніг, а з першої проталини, прямо з - під снігу з'явився чудовий квіточка (показуємо слайд). Як він називається?
Діти. Пролісок.
Вихователь. Подивіться, які це делікатні, снігові квіти білосніжно - блакитного кольору. Вони немов прокидаються після зимового сну, струшуючи з себе снігові пухнасті ліжники.А зараз нам «ім.;я дитини» прочитає вірш «Пролісок».
У тіні беріз, біля річки дзвінкою,
Під бадьорий тихий голосок,
Він розпустився потихеньку.
Він виріс тоненький і ніжний,
Своєю красою, чаруя всіх.
Його звуть лісовий пролісок,
Пізнав він щастя і успіх.
Йому берези шепочуть казки,
Грає вітер пустотливий.
А він стоїть, ласкою зігрітий,
Народжений сонцем і весною.
С.Ю. Лизунова.
Вихователь. Скажіть, хлопці, чому розпустився підсніжник?
Діти. Тому що пригріло сонечко, настала весна.
Вихователь. Сьогодні, ми теж з вами, хлопці, розбудимо проліски (пояснюю техніку послідовності аплікації).
На аркуші паперу зображений контур проліска. Діти «клеять» кокосовою стружкою, блакитного кольору - бутон; зеленого кольору, пофарбованої манною крупою - листя і стеблину квітки; коричневого кольору манної крупи - землю.
Вихователь. Під час роботи нам буде допомагати музика П.І. Чайковського «Підсніжник».

Робота дітей,індивідуальна допомога вихователя.

Покажіть свої проліски один одному, які чудові квіти у вас вийшли. Давайте викладемо галявину на килимі з цих красивих пролісків. Візьмемось за руки, зробимо коло навколо галявини, заспіваємо пісню «Веснянка».
Підсумкова бесіда

Давайте ж згадаємо, весна яка?
Діти. Пустотлива, тепла, радісна, дружна, дзвінка, весела, таємнича, сонячна, похмура, тиха, боязка, похмура, казкова, світла, чарівна, галаслива, кришталева, загадкова, світло-зелена, світло-блакитна, прозора, промениста.
Вихователь. І так, діти, чим ми сьогодні займалися на занятті? (відповіді дітей)
Закінчити сьогоднішнє заняття мені хочеться словами великого письменника, знавця і любителя природи М.Пришвіна:
«Все прекрасне на землі - від сонця, і все хороше від людини».

Автор: 

Бабак Тетяна Володимирівна,вихователь Богданівської філії опорного закладу Васильківського НВК №1 ім.М.М.Коцюбинського Васильківського району Дніпропетровської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі