Користувацький вхід

Розробка уроку уроку «Вулканізм і вулкани»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

План – конспект

відкритого уроку: “Вулканізм і вулкани”

Підготувала і провела вчитель географії СШ № 329 “ЛОГОС” Дарницького району м. Києва
вчитель вищої категоріі, старший вчитель
Колотило Надія Ксенофонтівна

Київ 2017

Тема уроку: Вулканізм і вулкани

Епіграф уроку: “Навчання без міркування некорисне” (Конфуцій)

Мета: поглиблення і систематизація знань про внутрішні процеси Землі; формування знань про вулкани, їхню будову, дію та райони поширення, післявулканічні явища;
- розвиток пізнавальної активності, кругозору, творчої уяви, логічного мислення, вміння робити висновки;
- виховання інтересу до пізнання навколишнього світу, любові до природи, піклуватися про профілактику стомлюваності на уроці.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, робочі зошити, мультимедійний комплекс, предмети для демонстрації досліду “Вулкан”, саморобний макет вулкану, роздатковий матеріал, картка для оцінювання знань учнів.

Тип уроку: вивчення нової теми.

Основні терміни й поняття: вулкан, лава, кратер, конус, жерло, гейзер, післявулканічні явища, магма, вогнище магми, продукти вулканічних вивержень.

Форма організації навчальної діяльності: проблемно – пошукова робота із елементами рольової гри, бесіда-аналіз з використанням слайдів презентації, індивідуальна робота з картками, використання міжпредметних зв’язків.

Структура уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
3. Мотивація навчальної пізнавальної діяльності учнів
4. Вивчення нового матеріалу
5. Закріплення знань і вмінь учнів
6. Підсумок уроку
7. Домашнє завдання

Хід уроку
1. Організаційний момент
Сьогодні в нас надзвичайно цікавий урок. Отже, перевіримо чи достатній багаж знань ми маємо до сьогоднішнього уроку. На урок запрошений експерт-географ, що на картці оцінювання буде фіксувати ваші знання і активність на уроці.

2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
- індивідуальна робота по картках (прийом «Знайди помилку учня», прийом «Підкресли сумнівні твердження книжкового героя Мюнхаузена»);
- фронтальне опитування (прийом «Світлофор») – учні кольоровими картками сигналізують на правильні твердження (експерт – географ коментує відповіді)
- питання на мультимедійному екрані (слайд №1):
1) Земна кора – верхня тверда оболонка літосфери (так)
2) Літосфера є суцільною оболонкою (ні)
3) В Україні трапляються землетруси в Карпатах і Криму (так)
4) Прилад, що фіксує коливання земної земної кори називають сейсмограф (так)
5) Платформи – це відносно стійкі ділянки земної кори, що мають двохярусну будову (так)
6) Області складчастості – рухомі ділянки земної кори (так)
7) Причиною цунамі є підводні землетруси (так)
8) У рельєфі платформи відповідають горам (ні)
9) Літосфера постійно перебуває у русі (так)
10) У літосфері відбуваються тільки горизонтальні рухи (ні)

3. Вивчення нового матеріалу
План уроку на дошці:
1.Вулкани, їх характеристика;
2. Процес вулканізму;
3. Географічне положення вулканів;
4. Післявулканічні явища. Гейзери.
Звернення до епіграфу уроку – “Навчання без міркування некорисне”
Проведемо проблемно-пошукову роботу по нашій темі.
Слово вчителя
Земля наша матінка, як скульптор, постійно творить, невтомно працює. В руках я тримаю яблуко. Уявимо, що це наша земля, так і хочеться заглянути під шкірочку яблука, під Земну кору і подивитися, що відбувається у надрах Землі.
«Демонстрація досліду ВУЛКАН»
Виверження вулкану – найфантастичніше явище природи. Давайте послухаємо легенду про Вулкани.
Учень
У стародавніх римлян дуже шанованим був Бог Вогню, якого називали Вулканом. Цей Бог вважали вони, жив під Землею, а коли дуже сердився, гнів його виявлявся у формі сильних потрясінь земної поверхні, з розколин якої летіли вогонь та дим. Тому вогняні гори, які час від часу вивергаються вогнем, пилом, газами, камінням здавна почали називати вулканами. Назва ця збереглася дотепер. Слово «вулкан» походить від латинського «вулканус», що означає «вогонь, полум'я »
Слово вчителя
Що це за вогнедишні гори, що згодом стали називати вулканом? (аналіз слайду № 2 «Внутрішня будова вулкану)
Завдання. Знайдіть у підручнику стор. 62 визначення термінів – жерло, кратер, конус, магма, лава.

Слово вчителя
Цікаво, як відбувається виверження вулкану? Послухаємо, що нам розкажуть вулканологи про процес вулканізму.
Виступ вулканолога (слайд №3 «Виверження вулкану»)
Ми дослідили причини вулканізму. У верхній частині Земної кори є шар атмосфери. Її речовина перебуває у в'язкому стані й має високу температуру. Саме тут утворюється магма. перебуваючи під тиском, магма шукає виходу на поверхню. Таким виходом стає тріщина в земній кулі. Сукупність явищ, пов'язаних з підняттям магми з надр Землі та виливанням її на поверхню, називають вулканізмом (учні записують у зошит визначення).

Слово вчителя
Багато написано про вулкани і у творах митців (слайд №4 «Останній день Помпеї»). Картина художника Карла Брюлова демонструє виверження вулкану Везувій у 79 р.н.е. Тоді було знищено 3 міста стародавнього Риму. Везувій не пожалів нікого - ні старого, ні малого. За віршем О.С. Пушкіна прослідкуйте будь-ласка, що є продуктами вулканічних вивержень? (каміння, дим, полум'я, вогонь).
Вулкани поширені і на дні океанів і на суходолі. Зробимо аналіз географічної карти в атласі стор. 21 і проведемо проблемно-пошукову роботу.
Проблемно-пошукова робота
1. Як вулкани позначаються на географічній карті?
2. У якому регіоні зосереджено більшість діючих вулканів? (більшість діючих вулканів зосереджено вздовж Тихого океану. Ці райони дістали назву Тихоокеанський сейсмічний пояс. На землі налічується понад 1343 діючих вулканів, понад 4000 всього).
3. Чому більшість вулканів зосереджено вздовж Тихого океану? (Вулкани, як і землетруси виникають на межі літосферних плит унаслідок руху земної кори).
4. Де вулканів більше на суходолі, чи на дні океанів? Чому? (на суходолі вулкани виникають в зоні розломів, а на дні океанів де тонка океанічна кора прожигається магмою).
5. Як ви думаєте по яких ознаках можна визначити, що перед вами вулкан, а не гора? (Вулкан має конус і кратер) Демонстрація макету «Вулкан»;
Вулкани відрізняються, аналіз слайду № 5 «Види вулканів», слайду № 6 «Типи вулканів».
Подорож по карті (слайд № 7: «Географічне поширення вулканів»)
На карті світу показати:
- Ключевську Сопку (Камчатка) (найвищий діючий вулкан Євразії);
- Кракатау (Індонезія, о. Суматра);
- Етна (о.Сицілія, найвищий вулкан Європи);
- Везувій (сумно відомий вулкан, Італія. Везувій виявляє активність і нині);
- Гекла;
- Кіліманджаро;
Фізкультхвилинка – за допомогою фізичних вправ учні демонструють поцес виверження вулкану.

Слово вчителя
Поряд із продуктами вулканічних вивержень відбуваються післявулканічні явища.
Послухаємо казку (розповідь учня):
У матінки Землі було багато донечок і синочків, але я розповім про двох із них-Магму і Підземну річку. Підземну річку всі любили, бо давала водички напитися. Магму не любили, бо жорстока була і якщо виривалася на поверхню, то спалювала цілі ліси і міста. І надумала Магма загубити підземну річку.Стала підбиратися до неї ближче і ближче. Гаряче стало річці і закричала вона, благаючи маму Землю про допомогу. Розступилася Земля утворивши тріщину, через яку і вирвалася наша підземна річечка на поверхню. Мала вона вже інше ім’я – Гейзер.

Слово вчителя
Демонстрація слайду №8 «Гейзер» (працює гейзер за принципом чайника). У підземних пустотах вода нагрівається до 1000 с, закипає і під тиском з шумом викидається у гору, як виривається пара з носика чайника. Це надзвичайно рідкісне явище спостерігається тільки у вулканічних регіонах. (На Камчатці є ціла долина гейзерів. Чому?).
Отже, про що ми дізналися сьогодні на уроці?

Закріплення знань (прийом «Знайди пару» слайд №9, прийом «Заповни кросворд» слайд №10)

Домашнє завдання – 1) Параграф 12, стор. 61-64 (підручник); 2) на контурну карту нанести назви вулканів, що зустрічаються у параграфі; 3) Творче завдання (скласти сторінку цікавого «Най-…»)

Слово вчителя
На Землю діють різні сили, внутрішні та зовнішні, а ми маємо з вами приєднатися до тих сил, що допомагають природі.
Звернення вчителя
Хочу звернутися до вас, діти:
Юні друзі, учні мої
Землю треба величать,
Кожну річечку маленьку, (1-й учень)
Кожну пташечку сизеньку, (2-й учень)
Кожну гілочку зелену, (3-й учень)
Кожну хмарку дощовиту, (4-й учень)
Кожну грудочку родючу, (5-й учень)
Як святиню зберігать (всі разом)
(Учні із рук в руки передають яблуко, образно планету Земля, під час звернення іде презентація слайду № 11 «Земля прекрасна» )
Діти, чи сподобався вам урок? Якщо хоч частинка цього уроку залишилась у вашій душі, я думаю ми недарма працювали.
Виставлення оцінок
Експерт-географ передає картку оцінювання вчителю. Вчитель коментує активність учнів на уроці.

Список використаної літератури

1. Апродов В.А. Вулкани. - М.: Думка, 1982.
2. Мархінін Є.К. Вулканізму. - М.: Недра, 1985.
3. Тазієв Г. Вулкани. - Пер. з фран. - М.: Думка, 1963.
4. Макдональд Г.А. Вулкани. - Пер. з англ. - М.: Світ, 1975.
5. Фіона Уотт. Енциклопедія навколишнього світу "Землетруси і вулкани". - М.: "РОСМЕН" 1998.
6. Дженін Тайлер. У школі і вдома. "Всесвітня географія". - М.: "Росмен" 1999 р.
7. Бойко В.М., Міхелі С.В. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
8. Скуратович О.Я. Коваленко Р.Р. Круглик Л.І. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
9. Булава Л.М. Мащенко О.М. Ільченко В.Р. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Довкілля-К 2006.
10. Атлас. Загальна географія. ДНВП “Картографія 2011”.
11. Вовк В.Ф. Загальна географія. Картографічний тренінг. Ранок-2011.

Автор: 

Колотило Надія Ксенофонтівна
вчитель географії
спеціалізованої загальноосвітньої школи №329 «Логос» імені Георгія Гонгадзе

Джерело: 

Список використаної літератури

1. Апродов В.А. Вулкани. - М.: Думка, 1982.
2. Мархінін Є.К. Вулканізму. - М.: Недра, 1985.
3. Тазієв Г. Вулкани. - Пер. з фран. - М.: Думка, 1963.
4. Макдональд Г.А. Вулкани. - Пер. з англ. - М.: Світ, 1975.
5. Фіона Уотт. Енциклопедія навколишнього світу "Землетруси і вулкани". - М.: "РОСМЕН" 1998.
6. Дженін Тайлер. У школі і вдома. "Всесвітня географія". - М.: "Росмен" 1999 р.
7. Бойко В.М., Міхелі С.В. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
8. Скуратович О.Я. Коваленко Р.Р. Круглик Л.І. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
9. Булава Л.М. Мащенко О.М. Ільченко В.Р. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Довкілля-К 2006.
10. Атлас. Загальна географія. ДНВП “Картографія 2011”.
11. Вовк В.Ф. Загальна географія. Картографічний тренінг. Ранок-2011.

Список використаної літератури

1. Апродов В.А. Вулкани. - М.: Думка, 1982.
2. Мархінін Є.К. Вулканізму. - М.: Недра, 1985.
3. Тазієв Г. Вулкани. - Пер. з фран. - М.: Думка, 1963.
4. Макдональд Г.А. Вулкани. - Пер. з англ. - М.: Світ, 1975.
5. Фіона Уотт. Енциклопедія навколишнього світу "Землетруси і вулкани". - М.: "РОСМЕН" 1998.
6. Дженін Тайлер. У школі і вдома. "Всесвітня географія". - М.: "Росмен" 1999 р.
7. Бойко В.М., Міхелі С.В. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
8. Скуратович О.Я. Коваленко Р.Р. Круглик Л.І. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
9. Булава Л.М. Мащенко О.М. Ільченко В.Р. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Довкілля-К 2006.
10. Атлас. Загальна географія. ДНВП “Картографія 2011”.
11. Вовк В.Ф. Загальна географія. Картографічний тренінг. Ранок-2011.

Список використаної літератури

1. Апродов В.А. Вулкани. - М.: Думка, 1982.
2. Мархінін Є.К. Вулканізму. - М.: Недра, 1985.
3. Тазієв Г. Вулкани. - Пер. з фран. - М.: Думка, 1963.
4. Макдональд Г.А. Вулкани. - Пер. з англ. - М.: Світ, 1975.
5. Фіона Уотт. Енциклопедія навколишнього світу "Землетруси і вулкани". - М.: "РОСМЕН" 1998.
6. Дженін Тайлер. У школі і вдома. "Всесвітня географія". - М.: "Росмен" 1999 р.
7. Бойко В.М., Міхелі С.В. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
8. Скуратович О.Я. Коваленко Р.Р. Круглик Л.І. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
9. Булава Л.М. Мащенко О.М. Ільченко В.Р. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Довкілля-К 2006.
10. Атлас. Загальна географія. ДНВП “Картографія 2011”.
11. Вовк В.Ф. Загальна географія. Картографічний тренінг. Ранок-2011.

Апродов В.А. Вулкани. - М.: Думка, 1982.
2. Мархінін Є.К. Вулканізму. - М.: Недра, 1985.
3. Тазієв Г. Вулкани. - Пер. з фран. - М.: Думка, 1963.
4. Макдональд Г.А. Вулкани. - Пер. з англ. - М.: Світ, 1975.
5. Фіона Уотт. Енциклопедія навколишнього світу "Землетруси і вулкани". - М.: "РОСМЕН" 1998.
6. Дженін Тайлер. У школі і вдома. "Всесвітня географія". - М.: "Росмен" 1999 р.
7. Бойко В.М., Міхелі С.В. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
8. Скуратович О.Я. Коваленко Р.Р. Круглик Л.І. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Педагогічна преса 2006.
9. Булава Л.М. Мащенко О.М. Ільченко В.Р. Загальна географія: Підручник для 6 класу. Довкілля-К 2006.
10. Атлас. Загальна географія. ДНВП “Картографія 2011”.
11. Вовк В.Ф. Загальна географія. Картографічний тренінг. Ранок-2011.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі