Користувацький вхід

Спокій. Вадим Скомаровський «Після грози» (урок літературного читання)

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Матеріал до уроку літературного читання в 3 класі
Спокій. Вадим Скомаровський «Після грози»

Тема. Спокій. Вадим Скомаровський «Після грози»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; спри¬яти розумінню учнями змісту твору; поглиблювати та розширювати образні уяв¬лення, що виникають під час читання поезії; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до поетичного слова.

Хід уроку
I. Організаційний момент
- Ми продовжуємо далі працювати над розділом «Світ поезії». Сьогодні я очікую від вас, що ви будете активними, дружніми, уважними, працьовитими, будете фантазувати, читати інтонаційно, із задоволенням будете виконувати завдання , які я вам запропоную.
А щоб наша праця була успішною, слід дотримуватися слідуючих правил:
1. Правило піднятої руки.
2. Дружня співпраця у парах.
3. Уважно слухати учителя і один одного.
4. Активно і творчо працювати.
5. Давати повну відповідь на запитання.
- А девізом нашого уроку будуть такі слова:
Наш девіз
Не просто слухати, а чути.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

II. Мовленнєва розминка
1. Гра «Спіймай на гачок».
- Яке слово відрізняється від інших одним звуком? Спіймайте його на «гачок»: плесні в долоні.
Пава-пава-кава-пава-кава-пава-пава.
Карта-парта-парта-карта-карта-варта.
Пити-пити-пити-бити-пити-пити-мити.
Каша-каша-Маша-каша-каса-каша-Маша.

2. Гра «Хто швидше розплутає порівняння?»
Дужий, як заєць.
Кучерявий, як слон.
Вірний, як лис.
Боязкий, як вовк.
Голодний, як ведмідь.
Колючий, як віл. Хитрий, як баран.
Здоровий, як миша.
Неповороткий, як пес.
Впертий, як їжак.
Маленький, як осел.

II. Перевірка домашнього завдання
Перевірка виразного читання вірша (с.107–108).
Розповідь «Мій улюблений куточок природи».

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Отже, діти, ми сьогодні продожимо знайомитися з творчістю українських письменників, відкриємо ще одну сторінку в світ природи. У цей світ природної краси нас поведе уже знайомий нам письменник Вадим Скомаровський. Пригадаємо також вірш письменника, який ми вже читали раніше «Козубок-колобок». А щоб наша праця була успішною потрібно нам дотримуватися девізу і правил. Успіхів вам.
1. Біографічна довідка
Народився Вадим Скомаровський 1 червня 1937 року. Його рідне село Балико-Щучинка, що заходиться на Київщині. Неповторна краса рідного села на гористому березі Дніпра, загадкові назви – Криничний яр, Воронів ліс, Боброве озеро, Чаїний острів – саме ці місця пробудили поетичну уяву Вадима Скомаровського, надихнули його на творчість. У своїх творах поет описує дивовижний світ природи, цікаво розповідає про життя дорослих і дітей.
- З яким поетом ми з вами продовжуємо ознайомлюватись?
- Що описує Вадим Скомаровський у своїх творах?

— Відгадайте загадку. Упізнайте братів, про яких ми з вами сьогодні говоритимемо.

Два брати рідні
Одного всі бачать, Але не чують,
Другого всякий чує, але не бачить. (Грім і блискавка)
— Коли можна побачити і почути цих братів? (Коли йде гроза)
— Саме поет Вадим Скомаровський допоможе нам перенестися в тепле літечко. Адже саме влітку бувають грози. Під час грози небо стає дуже мальовничим, а також ми дізнаємося, що відбувається після закінчення грози у вірші Вадима Скомаровського «Після грози».

Гроза, громовиця — атмосферне явище, пов'язане з електричними розрядами в купчасто-дощових хмарах. Супроводжується блискавкою та громом. Гроза відноситься до одних з найнебезпечніших для людини природних явищ
Слухання шуму грози.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
— Коли я вам буду зачитувати вірш, ваше завдання уявити картину, яка відбувається після грози.
1. Опрацювання вірша Вадима Скомаровського «Після грози» (с. 108)
ПІСЛЯ ГРОЗИ
Гроза ущухла. Мокре листя хлипа.
Сунична грядка мліє у теплі.
Парує стежка, пахне медом липа,
і бджоли тьмяно світяться в гіллі.
Звелась веселка над пшеничним полем,
явивши в барвах неповторний світ,
і мирний грім за синім видноколом
муркоче тихо, наче сонний кіт.
— Яка картина виникла у вашій уяві під час читання вірша?
— Якими звуками і запахами вона наповнена?

Тема: поетична розповідь про значення грози для природи.
Основна думка: замилування природою після життєдайного дощу.
Епітети: тьмяно світяться, неповторний світ, мирний грім, синім видноколом.
Уособлення: листя хлипа, грядка мліє, бджоли світяться в гіллі, звелась веселка, грім муркоче.
Метафора: «в барвах неповторний світ», «пахне медом липа».
Порівняння: «грім муркоче …, наче сонний кіт».
Рими: хлипа – липа, теплі – гіллі, полем – видноколом, світ – кіт.

Фізкультхвилинка
1) Словникова робота.
— Прочитайте стовпчики слів. Об’єднайте їх у синонімічні пари.
Ущухла затихла
хлипа видає плескіт
тьмяно неяскраво
видноколо обрій, горизонт

2) Виразне читання вірша учнями.
Учні слідом за вчителем читають вірш .
— Який основний тон виберете для читання вірша?
3) Робота в зошиті.С.36, завдання 1.
— Чи можна стверджувати, що вірш сповнений відчуттям спокою? Обґрунтуйте свою думку.
— За допомогою яких художніх засобів автору вдалося створити чарівний поетичний пейзаж?

— Відгадайте загадку.
• Коло бабусі сидить у кожусі,
Біля пічки гріється,
Без водички миється. (Кіт)
— Що у вірші автор порівняв з цією тваринкою?
4) Робота впарах за індивідуальними картками
1 пара
Слова «випали» із вірша. Відновіть вірш, прочитайте відновлені рядки.
Гроза ________ . Мокре листя ________ .
___________ грядка мліє у ____________.
Звелась _________ над _____________ полем,
явивши в __________ неповторний ________ .

2 пара
Прочитайте рядки, переставте їх так, щоб отримати вірш.
муркоче тихо, наче сонний кіт.
явивши в барвах неповторний світ,
Звелась веселка над пшеничним полем,
і мирний грім за синім видноколом

3 пара
Прочитайте вірш, добираючи відповідні слова.

Гроза ущухла. Мокре листя __________ .
Сунична грядка мліє у _________ .
Парує стежка , пахне медом ________ ,
і бджоли тьмяно світяться в _________ .

5) Гра «Відшукай дієслова». В зошиті на с. 36, завдання 2. Впишіть дієслова, які ми щойно відшукали.
Гроза... (ущухла);
листя... (хлипа);
грядка... (мліє);
стежка... (парує); лапа... (пахне);
бджоли... (світяться);
веселка... (звелась);
грім... (муркоче).
6) Гра «Добери риму».
Хлипа — ... (липа); у теплі — ... (в гіллі);
полем — ... (видноколом); світ — ... (кіт).
2. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію.
— Які рядки вірша проілюстрував художник?
— Які фарби для цього використав?
— Який настрій вони створюють?

VI. Підсумок уроку
- Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
- Хто автор цього вірша?
- Які відчуття він викликав?
- Головна думка вірша.
- Про, що розповідається у вірші.
VII. Домашнє завдання
С. 108, виразно читати вірш. Намалювати ілюстрацію до вірша.

Автор: 

Манишева Надія Миколаївна
вчитель початкових класів
Степанівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі