Користувацький вхід

Нумо,хлопці!

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


2

Дата:
Клас:
Тема: Нумо, хлопці!
Мета: сприяти патріотичному вихованню молоді, спонукання до осмислення себе як частинки великого українського народу, пробуджувати національну свідомість, розвивати розумові і фізичні здібності, кмітливість, спритність, творчість, виховувати патріотичне почуття до рідної землі, дружбу на взаємодопомогу, взаєморозуміння.
Обладнання: картки, мультфільм, національний одяг.
Тип уроку: виховна година
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми і мети.
ІІІ. Сприйняття метеріалу.
Слово вчителя.
Доблесні воїни, втікачі, українські лицарі та хоробрі захисники — як тільки не називали козаків їхні сучасники. Життя запорожців повне загадок і таємниць, проте одне відомо напевне: козаків поважали та мусили рахуватися з ними навіть найбільші імперії.
І сьогодні ми вирішили перевірити, наскільки добре ви знаєте наше козацьке минуле. Отже, запрошуємо наші козацькі курені:
/звучить музика, команди виходять на сцену/ хлопці виконують танок «Украйїнський гопачок»
Дорогі друзі, зараз в цьому залі зустрінуться дві команди, які знаходяться в доброму настрої, не звикли відступати назад, які з успіхом вийдуть з любої ситуації. Тим паче, що в цьому залі болільники подарують їм свій сміх, посмішки та аплодисменти. Сьогодні відбудеться незвичайне змагання. До цих змагань допускаються хлопці, які володіють повним бойовим спорядженням:
– влучним словом;– повагою;– волею;– терпінням;– витримкою;– гумором; вічливістю; – кмітливістю.
Побажаємо їм успіхів у змаганні. Хай переможе найсильніший!
Прошу вибрати назву команди та курінних отаманів, презентувати козаків.
І. «Історичний портрет»
На дошці розміщені елементи традиційного козацького одягу. Кожна з команд має доповнити образи козаків малюнками крейдою.
Впоралися? Ну, це була, так би мовити, розминка, а основні питання – попереду!
ІІ. «Тлумач»
Не секрет, що до козацтва приєднувалися чоловіки різних національностей – і Січ гомоніла різноманітними мовами і діалектами, але особливих складностей у порозумінні між запорожцями не було! Чи спроможні наші нащадки козаків швидко перекласти слова хоча би з російської на українську і навпаки?
(Командам роздаються аркуші з надрукованими словами російською, які потрібно перекласти на українську, і українськими словами, які, відповідно, слід перекласти на українську)
Російською Українською Російською Українською
Бутылка Ґанок
Пушка Рушниця
Усы Сорочка
Оружие Деруни
Ладонь Льох
Рюмка Панночка
Трубка Осавул
Гвоздь Борошно
Топор Чоботи
Ужин Бійка
ІІІ. «Давно се діялось колись…»
КОЖНА КОМАНДА ВІДПОВІДАТИМЕ ПО ЧЕРЗІ. ЯКЩО У КОМАНДИ НЕМАЄ ВІДПОВІДІ, АБО ВОНА НЕВІРНА, ТО У СУПЕРНИКІВ Є ШАНС ЗАРОБИТИ ДОДАТКОВИЙ БАЛ. ЗА ВИГУКИ ПОЗА ЧЕРГОЮ З КОМАНДИ БУДУТЬ ЗНІМАТИСЯ БАЛИ.
1. Як називається довгий козацький чуб? (оселедець)
2. Як називався чоловік, що керував козацьким куренем? (курінний отаман)
3. Як називався козацький човен? («чайка»)
4. Як вони козаки про небезпеку? (Підпалювали бочки зі смолою)
5. Як називається символ гетьманської влади? (булава)
6. Як називалось бойове укріплення козаків? (Запорозька Січ)
7. На якому дніпровому острові знаходилася перша з відомих козацьких січей? (Мала Хортиця)
8. Як називалися широкі козацькі штани? (шаровари)
9. Кому вхід на Січ був суворо заборонений? (жінкам)
10. Яких козаків називали «сиднями» та «гніздюками»? (сімейних)
11. Що означає слово "козак"? (Вільна людина)
12. Які злочини вважалися серед козаків найтяжчими і за них карали смертю? (зрада, порушення військової дисципліни, крадіжка січового майна)
13. Який зовнішній вигляд був у кожного козака? (Голили бороду, голову, мали вуса та чуб-оселедець, який накручували собі на вухо)
14. Національний символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято. (писанка)
15. Дерево, яке оспівано у народних піснях, у віршах. Воно освячується в церкві перед Пасхою, як засіб від злих сил. (верба)
16. Кущ оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди.
(калина)
17. поширене в Україні дерево, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат. (тополя)
18.Чим прикрашають голову українські дівчата.
(вінок)
ІV. Конкурс отаманів
Запрошуємо на сцену отаманів, кожен з них може узяти з собою одного помічника.
ПЕРЕД ВАМИ – СТОЛИ З ПРЕДМЕТАМИ ТА ІЛЮСТРАЦІЯМИ. ВАШЕ ЗАВДАННЯ – ПОКАЗАТИ ПРАВИЛЬНУ ІЛЮСТРАЦІЮ-ВІДПОВІДЬ АБО ПРОДЕМОНСТРУВАТИ, ЯК ПЕВНУ ДІЮ ВИКОНУВАЛИ КОЗАКИ.
Роздивіться все уважно… Готові? ПОЧИНАЄМО!
1. Як козаки голосували? /підкинути шапку/
2. Як козаки ховалися у плавнях від ворога? /під водою дихали через очеретинку/
3. Яку зброю козаки вважали чесною, справедливою? /шабля/
4. Цей предмет називали «душею козака», а ще – «носогрійкою». Для кожного запорожця це був своєрідний талісман, з яким не розлучалися за жодних умов! /люлька/
5. Ця річ була така ж важлива і цінна для козака, як і шабля – носили її у спеціальному чохлі на поясі, або ж … за халявою чобота /ложка/.
6. Без цієї речі уявити козака неможливо. Синього чи зеленого кольору у будні, червоного чи малинового – на свята. А на виготовлення цієї речі йшло не менше 10 метрів матеріалу! /шаровари/
V. «Козацькі страви»
Час плине швидко і, мабуть, інтелектуальні зусилля потребують поповнення запасів енергії. Саме цим ви зараз і займетеся – будете куховарити!!! Відомо, що запорожці завжди любили попоїсти! Іван Котляревський у своїй поемі «Енеїда» навів незчисленні козацькі смаколики!
Перегляд мультфільму «Як козаки кашу варили»
ВАШЕ ЗАВДАННЯ – ІЗ ЗАПРОПОНОВАНИХ ІНГРИДІЄНТІВ «ЗВАРИТИ» СТРАВУ (ПОКЛАСТИ У КАЗАН-КИШЕНЮ ПОТРІБНІ НАЗВИ), А ЗАЙВІ ПРОДУКТИ ВІДКИНУТИ!
(Кожній команді надається «казан» (велика аплікація на мольберті) і аркуші з назвами страв і продуктів, з яких їх готують.)

Лемішка: гречане борошно, окріп, сіль, цибуля,сало, зелень, пшеничне борошно, сир.
Тетеря: квас, житнє борошно,сіль, сметана, селера, горілка, часник,
сало, пшоно, цибуля.
VІ. «Народ скаже, як зав’яже»
Про козаків наш народ склав багато пісень, казок, легенд і приказок.
Ось вам список прислів’їв – до них треба підібрати бажано «рідне», або придумати кмітливе закінчення (командам видається «урізаний» текст):
– Де два козаки, там … (три гетьмани).
– Де козак, там… (і слава).
– До булави треба … (голови).
– Козаки, як діти: хоч багато – поїдять, хоч … (трохи – наїдяться).
– Не той козак, що за водою пливе, … (а той, що проти води).
– Степ та воля – … (козацька доля).
– Хліб та вода – … (то козацька їда).
– Хоч і спина гола, … (козаку аби воля).
– Кінь для козака, як … (крила для пташки).

VII. «Етикет»
Спарвжній козак має бути вихованим і уміти поводитися у будь-якій ситуації. Зараз побачимо як справляться із завданнями наші хлопці.
1) Ти прийшов у гості. Де ти повинен зняти капелюх та витерти взуття: за порогом чи у передпокої? (Взуття – за порогом, капелюх у передпокої)
2) Щоб вам із задоволенням допомогла людина, не слід забувати одне чарівне словосполучення. Яке? (Будь ласка)
3) Ти йдеш із товаришем вулицею. Він привітався із незнайомою тобі людиною, зупинився. Чи треба й тобі зупинитися? (Так)
4) Що треба зробити перед тим, як звернутися до незнайомої людини (привітатися)
5) У шкільному коридорі розмовляють учителі. Серед них ваш класний керівник. Із ким першим слід привітатися? (звернутися до всіх)
6) Чи можна замість «Добрий день» говорити «Привіт»? (Одноткам – так, старшим - ні)
VIII. «Сама логіка»

1. Яке колесо не крутиться під час правого розвороту?
2. Це нежива істота, але в неї є 5 пальців.
3. Яке слово в словнику написано неправильно?
4. Вантажівка їхала в село. По дорозі вона зустріла 4 легкові машини. Скільки машин їхало в село?
5. Якою рукою краще розмішувати чай?
6. Нагодуй мене і я буду жити, але дай води – і я помру. Хто я?
7. Хто ходить сидячи?
8. Народжуються – летять, живуть – лежать, вмирають – спливають.
9. Що намокає, поки сушить?
10. Що більше з неї береш, то більше стає … Що це?
11. Я завжди десь між небом і землею, завжди на відстані. Якщо спробувати до мене підкрастися – я буду віддалятися.
12. Йшов чоловік із дружиною, брат із сестрою і швагро із зятем. Скільки всіх?
13. Я живу тільки там, де є світло, але щойно воно посвітить прямо на мене – я вмираю.
14. Що може подорожувати по світу, залишаючись в одному і тому ж кутку?
15. У якого слона немає хобота?
16. Увечері мені дають завдання на ранок. Я завжди його виконую, але мене все одно сварять. Хто я?
17. Що завжди збільшується і ніколи не зменшується?
Відповіді
1. Запасне
2. Рукавичка
3. Неправильно
4. Одна
5. Найкраще ложечкою
6. Вогонь
7. Шахіст
8. Сніжинки
9. Рушник
10. Яма
11. Горизонт
12. Троє
13. Тінь
14. Поштова марка
15. У шахового
16. Будильник
17. Вік людин

ПІДСУМКИ. Виступ журі, нагородження команди-переможця та найактивніших гравців
На цьому наша конкурсна програма завершується. Ви довели, що є справжніми праправнуками козаків. Отож прийміть наші щирі вітання від дівчат.
1-ша учениця. Хай щастя приносять і будні, і свято,
А успіхів буде хай дуже багато!
2-га учениця. Завжди буде настрій, бадьорість і сила.
І доля довіку хай буде щаслива!
3-я учениця Хай вам сміється доля журавлина,
Поля розлогі колосом цвітуть,
4-а учениця Нехай червоні кетяги калини
Щасливу вашу осяють путь.
5-а учениця Любі наші друзі!
Виростайте в дружбі й мирі,
Чуйні серцем, чесні й щирі.
6-а учениця Щоб біди і горя ви ніколи не знали,
Гіркої звістки, щоб ви не чували,
7-а учениця Щастя і здоров’я завжди мали,
Нас любили, шанували і захищали.

Автор: 

Дерябкіна В.О. учитель укр.мови

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі