Користувацький вхід

Конфлікти в нашому житті

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Конфлікти в нашому житті
Мета: ознайомити учнів із поняттям «конфлікт», видами конфліктів, причинами , позитивними та негативними аспектами конфлікту, способами подолання конфлікту; формувати вміння безконфліктно поводитися, беручи до уваги інтереси й потреби інших; розвивати аналітичні здібності, рефлексію; виховувати ввічливість, доброзичливість
Обладнання: мультимедійна презентація, плакат «Хмара слів», роздатковий матеріал для роботи груп, емблеми.
«Найсильніший, хто володіє собою.»
Сенека
«В суперечці винен той, хто розумніший».
І.Гете
Хід заняття
Самопрезентація «Ініціали» (3 хв)
Ми з вами працюємо не перший рік разом, здавалося б, знаємо про кожного все, але в кожного, можливо, є невідкриті таланти, якості.
Кожному учасникові пропонується на пелюстках записати свої позитивні якості, що починаються з літер власних ініціалів. Наприклад, Андрусик Валентина Іванівна – активна, відповідальна, інніціативна. Усі представляються по колу.

Вправа «Долоньки»
Антуан де Сент Екзюпері стверджував: «Єдина справжня розкіш – це розкіш людського спілкування». Але насьогодні важливо вміти спілкуватися, знаючи певні правила. Для того щоб визначити, про що ми будемо сьогодні говорити, давайте поплескаємо в долоні, зіграємо в ладушки, але незвичайні, а з завданням.
 Уявіть, що дві долоні - це дві людини, які є друзями. Давайте привітаємося.
 А тепер вони старанно з'ясовують стосунки. Лясніть так, щоб ваш плескання ілюстрували легкі розбіжності між партнерами.
 Тепер нехай ваш плескання проілюструють більш гострі розбіжності. Тепер плескайте, показавши ворожі відносини.

- Хто може визначити, як називається подібне зіткнення людей? (Конфлікти).
- Що несуть з собою такого роду зіткнення? (Душевні страждання або фізичні каліцтва).

Вправа «Тиснява»
Пояснення: На підлозі крейдою намальований квадрат, в який з трудом ( 2-є сидять, інші стоячи) поміщаються учасники.
Інструкція: Уявіть, що обмежений простір – це переповнений автобус. Встаньте в цей простір. Ваше завдання - «відвоювати» собі якомога більше місця. Вправа припиняється по моїй команді, а зараз - почали! Приблизно через 30 секунд «тисняви» дається команда «СТОП». Оставайтесь все там, де стоїте.
Ви все в тому ж переповненому автобусі, з'являється вільне місце, ви прагнете його зайняти. Ваші дії ...
Почали !!!
Ця частина вправи закінчується так само, як і попередня – через 30 секунд після її початку.
Аналіз вправи:
- Чи комфортно вам було в цій тисняві?
- Як ви себе вели, чи легко було «відвойовувати» собі місце?
- Хто зайняв «вільне місце»?
- Як він цього домігся?
- Чому інші учасники залишилися стояти?
- Хто добровільно відмовився від боротьби, поступився місцем?
- Які варіанти розвитку цієї ситуації ви могли б назвати?
У нашому житті часто буває, що місць на всіх не вистачає. І коли ми хочемо зайняти вільне місце, то раптом розуміємо, що ми такі не одні, в цей момент і відбувається внутрішній сплеск емоцій, який змушує нас здійснювати ті чи інші дії. Дії, які можуть торкнутися інших людей. Тому в будь-якій ситуації потрібно зберегти свою гідність і поважати гідність інших.
Вправа «Хмара слів»
( Перед виконанням вправи необхідно обрати учня, який буде фіксувати результати, шляхом випадкового вибору).
- Які асоціації у вас виникають щодо поняття «конфлікт»? Учні висловлюються, починаючи фразою «Конфлікт – це …»
Результати фіксуються на хмаринці. (Конфлікт – це суперництво, незгода, зіткнення, протилежність інтересів, сутичка, ворожі стосунки, протилежні погляди, лайка, сльози, бійки, синці, кулаки, сварки, образи, вбивства, руйнування сім'ї, втрата роботи, в'язниця)
- Між ким виникають конфлікти?
Види конфліктів: внутрішньоособові, міжособові, міжгрупові.
Вправа «Дерево рішень» (Звуки грому і дощу)
Зараз сонячно, ясне небо. Але ось набігли хмари. Що зараз станеться? (Прийшла гроза: блискавка, грім і полив сильний дощ - мультимедійні ефекти). Так і в житті, сварячись один з одним, люди вражають своїми образами серце і душу свого співрозмовника.
Ми з вами провели анкетування «Чи конфліктна ти особистість?» Результати ви бачите на слайді. Синій колір – це учні тактовні й миролюбиві, які уникають суперечок і конфліктів, критичних ситуацій. Їх іноді називають пристосуванцями. Будьте сміливішими та (якщо обставини дозволяють) висловлюйся принципово.
Помаранчевий колір – це учні, яких вважають людьми конфліктними. Але це перебільшення. Вони конфліктують лише тоді, коли немає іншого виходу, коли всі інші способи вичерпано. Вони непохитно відстоюють свою думку, але не «виходячи за межі», не принижуючи інших. І намає жодного учня 3-го рівня, які в суперечці б змогли б «з’їсти людину живцем».
Але все ж таки суперечки в нашому колективі присутні , то ж давайте дослідимо сутність конфліктів. У вас пелюстки різних кольорів, об’єднайтесь у 4 групи.

1-ша група
Причини конфліктів:
 обмеженість ресурсів;
 взаємозалежність завдань;
 відмінності в цілях;
 відмінності в цінностях та уявах;
 відмінності в манерах поведінки;
 відмінності в рівнях освіти;
 погані комунікації.
2-га група

Позитивні сторони конфлікту:
-- дає можливість сформулювати й усвідомити проблему, визначити труднощі;
-- допомагає знайти нові шляхи вирішення проблеми;
-- розширює форми спілкування;
-- дає можливість налагоджувати стосунки;
-- сприяє особистісному та професійному зростанню;
-- розвиває вольову саморегуляцію;
-- згуртовує колектив;
-- розвиває пізнавальні риси: розуму, швидкість реакції, прийняття рішень.
3-тя група

Негативні сторони конфлікту:
-- погіршує стан здоров’я;
-- призводить до стресу, психотравми;
-- порушує міжособистісні стосунки;
-- формує негативну установку, негативний життєвий сценарій.
4- та група
«Правила безконфліктної поведінки»

1. Не використовувати слова або дії, які породжують конфлікт.
2. Вирішувати спірні питання одразу, не відкладаючи їх.
3. Менше ображайтеся.
4. Прагніть адекватно сприймати й усвідомлювати конфлікт.
5. Спілкуйтеся відкрито.
6. Намагайтеся зрозуміти позицію іншої людини зсередини.
7. Арґументуйте свої бажання для себе та іншого.
8. Будьте готові подолати своє самолюбство, визнати свої помилки, вибачитися.
Вправа «Медіація»
Спадщина
Перед смертю шейх заповів 19 верблюдів своїм трьом синам, залишивши першому синові половину верблюдів, другого - чверть, а третій - одну п'яту. Так як розрізати верблюдів на частини було б явно неекономно, сини вирішили запросити посередника, який прибув на своєму верблюді. Посередник зважив ситуацію і додав свого верблюда до спадщини. З отриманих таким чином двадцяти верблюдів, перший син шейха забрав половину (10 верблюдів), другий син - чверть (5 верблюдів), третій син - п'яту частину (4 верблюда). Таким чином, загальна сума отриманих верблюдів дорівнювала дев'ятнадцяти. Верблюд посередника залишився зайвим. Посередник виліз на нього і поїхав.
- Оцініть дії посередника. Якби ви були на місці посередника, погодилися б ви тимчасово пожертвувати своїм верблюдом?
Медіатор - нейтральний посередник, допомагає згладити гострі кути, краще розібратися в ситуації і швидше знайти вірне рішення, що влаштовує обидві сторони.
Демонстрація медіації
Мультфільм «Конфлікт»
Вправа «Театр»
Учні об’єднуються у групи (акули, сови, лисички, черепахи і ведмежата).
Розігрують одну і ту ж ситуацію відповідно до стратегії.
Ситуація: На перерві ти дав другові свій новенький телефон, який вчора подарували батьки на День народження. Мимо бігли однокласники і його, який легенько тримав у руці твій телефон. За мить усі збирали на підлозі частинки мобілки. Дехто заспокоював, мовляв, мій ще більше разів падав – і нічого. Друг виправдовувався, що не винен, адже це діти його штовхнули. Та все ж між вами виникла сварка.
Продемонструйте, розіграйте в ролях цю ситуацію відповідно до стратегії поведінки.
Стратегія поведінки Характеристика стратегії
Конкуренція, суперництво ( «акула») Прагнення домогтися задоволення своїх інтересів на шкоду іншому.

Співпраця ( «сова») Вибір альтернативи, що максимально відповідає інтересам обох сторін.

Компроміс ( «лисиця») Вибір, при якому кожна сторона щось виграє, але щось і втрачає.

Уникнення, ухилення ( «черепашка») Відхід від конфліктних ситуацій, відсутність як прагнення до кооперації, так і спроб досягнення власних цілей.

Пристосування ( «ведмежа») Принесення в жертву власних інтересів заради інтересів іншого.

Який спосіб врегулювання конфліктів ви б обрали, якщо б виникла:
- наукова суперечка;
- суперечка з батьками;
- суперечка з найкращим другом.
Способи врегулювання конфліктів
Стиль поведінки під час конфлікту Суть стратегії Умови ефективного використання Недоліки
Конкуренція (змагання) Прагнення домогтися свого із завданням шкоди іншому Результат дуже важливий. Володіння певною владою. Нагальна потреба термінового рішення При поразці -- незадоволеність. При перемозі --почуття провини. Непопулярність. Зіпсовані відносини
Уникнення Ухиляння від відповідальності за рішення Результат не дуже важливий. Відсутність влади. Збереження спокою. Бажання виграти час Перехід конфлікту у приховану форму
Пристосування Згладжування розбіжностей за рахунок власних інтересів Предмет розбіжності дуже важливий для іншого учасника конфлікту. Бажання зберегти мир. Правда на іншому боці. Відсутність влади Ви поступилися, рішення відкладається
Компроміс Пошук рішень за рахунок взаємних поступок Однакова влада. Взаємовиключні інтереси. Немає резерву часу. Інші стилі неефективні Отримання лише половини очікуваного. Причини конфлікту повністю не усунуті
Співпраця Пошук рішення, що задовольняє всіх учасників конфлікту Є час. Рішення важливе для обох сторін – учасників конфлікту. Чітке розуміння поглядів і переконань опонента. Бажання зберегти відносини Вимагає багато часу і сил. Негарантованість успіху

Обираючи конструктивний спосіб розв’язування конфлікту, варто застосовувати алгоритм прийняття зважених рішень.
Навичок конструктивного розв’язання конфлікту набути непросто. Розв’язати, а іноді й попередити конфлікт допоможуть упевнена поведінка, керування емоціями, уміння розуміти співрозмовника.
Коли ви заходили, то кожен з вас обрав картку певного кольору. Психологи доводять:
- Люди, які вибирають зелений колір, чітко і раціонально визначають свій життєвий шлях. Вони відрізняються здатністю до критичного аналізу і послідовною логікою, до будь-якої життєвої задачі підходять з усією серйозністю. Люблять допомагати іншим.
- Люди, які люблять жовтий, хочуть розкрити себе, досягти поставленої мети. Вони самовпевнені, радісні і веселі. Часто у таких людей спостерігається високий рівень креативності. Жовтий допомагає їм у важку хвилину, концентрує увагу.
- Пошук істини і тяга до досконалості – такі устремління людини, яка обирає небесно-блакитний
- Ті, хто віддає перевагу рожевому, хочуть жити повним життям, бажають нових вражень, вони працелюбні і не люблять відпочивати, хоча й можуть розхвилюватися через будь-яку дрібницю.
Я сподіваюсь, що кожен, маючи свої індивідуальні риси, використає їх для ефективного спілкування, адже найсильніший той, хто володіє собою.

Вправа «Клубок побажань»
Побажайте один одному на завершення усього найкращого, передаючи клубок ниток з рук в руки.
Тепер ми пов'язані з вами однією ниткою. Ми всі разом робимо одну справу, формуємо справжню людину. А раз у нас одна мета, то й працювати потрібно однією командою, не конфліктувати, а знаходити вихід з будь-якої ситуації. Прожити без конфліктів можна! У нас все вийде!
ДОДАТОК 1
Основні принципи МЕДІАЦІЇ:
 Добровільність
 Розподіл відповідальності
 Нейтральність, безпристрасність
 Конфіденційність

МЕДІАТОР
• Уважно слухає і не перебиває
• Дуже чітко висловлює свою думку
• Задає питання, що спияють розумінню ситуації
• Ставиться до кожного учасника ситуації з повагою
• Дотримується нейтралітетуі не приймає нічієї сторони
• Не надає ніяких порад і не висловлює свою точку зору
• Не шукає, хто правий, а хто винуватий
• Допомагає учасникам процедури примирення знайти справедливе вирішення проблеми, що спричинила конфлікт чи суперечку.

ДОДАТОК 2
Анкета «Чи конфліктна ти особистість?»
1. У класі виникла суперечка на підвищених тонах. Твоя реакція:
а) не беру участі;
б) лише коротко висловлююся на захист тієї думки, яку вважаю правильною;
в) активно втручаюся і «спрямовую вогонь на себе»
2. Чи виступаєш ти на виховних годинах із критичними зауваженнями?
а) не виступаю;
б) лише якщо маю для цього вагомі підстави;
в) критикую завжди та з будь-якого приводу
3. Чи часто ти сперечаєшся з друзями?
а) лише жартома і якщо ця людина невразлива;
б) лише з принципових питань;
в) суперечки – моя стихія
4. Ти стоїш у черзі. Твоя реакція, якщо хтось намагається тебе випередити:
а) обурююся в душі, але мовчу: собі дорожче;
б) роблю зауваження, адже повинен хоча б хтось навчити грубіяна гарним манерам;
в) проходжу вперед і починаю спостерігати за порядком
5. Удома на обід подали несолоний суп. Твоя реакція:
а) не буду здіймати бурю через дрібницю;
б) мовчки візьму сільничку;
в) не втримаюся від уїдливих зауважень і, можливо, демонстративно відмовлюся віж їжі
6. На вулиці або у транспорті тобі наступили на ногу. Твоя реакція:
а) обурено подивлюся на кривдника;
б) спокійно, без емоцій, зроблю зауваження;
в) викажу все, що думаю з цього приводу, не соромлячись різких висловлювань
7. Хтось із рідних придбав річ, яка тобі не подобається. Твоя реакція:
а) промовчу;
б) обмежуся коротким, але тактовним коментарем;
в) висловлю все, що я про це думаю
8. Тобі не пощастило, оскільки ти програв у лотерею кучу грошей. Твоє ставлення:
а) намагатимусь здаватися байдужим, але дам собі слово – ніколи більше не брати участь у цьому неподобстві;
б) не приховаю досади, але поставлюся до події з гумором, пообіцяти взяти реванш;
в) програш зіпсує мені настрій, подумаю, як помститися аферистам
22-32 бали. Ти тактовний й миролюбний, уникаєш суперечок і конфліктів, критичних ситуацій. Вислів «Платон мені друг, але істина дорожча!» не може бути твоїм девізом. Тебе іноді називають пристосуванцем. Наберися сміливості та (якщо обставини дозволяють) висловлюйся принципово.
12-20 балів. Тебе вважають людиною конфліктною. Але це перебільшення. Ти конфліктуєш лише тоді, коли немає іншого виходу, коли всі інші способи вичерпано. Ти здатен непохитно обстоювати свою думку, не думаючи, як це вплине на ставлення до тебе товаришів. Водночас ти не «виходиш за межі», не принижуєш інших. Така тактика поведінки викликає до тебе повагу.
До 10 балів. Суперечки й конфлікти -- це твоя стихія. Ти любиш критикувати інших, а якщо почуєш зауваження на свою адресу -- «ти можеш з’їсти людину живцем». Це критика заради критики. Не будь егоїстом. Дуже важко доводиться тим, хто поруч із тобою. Твоя нестриманість відштовхує людей. Чи не тому в тебе немає справжніх друзів? Спробуй приборкати свій характер.

Автор: 

Андрусик Валентина Іванівна, вчитель географії, Опорний навчальний заклад Апостолівська загальноосвітня школа № 1

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі