Користувацький вхід

« Шануймо наші традиції !»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

« Шануймо наші традиції !»
Програмовий зміст:
Закріпити знання дітей про вінок - народний символ України, про символічне значення кольорів стрічок. Удосконалювати вміння чітко і виразно розповідати вірші, співати пісні, зв’язно, логічно, граматично правильно виражати свої думки, грати в українські народні ігри.
Розвивати мовлення, пам'ять, мислення. Вправляти в умінні діяти творчо і злагоджено під час театралізованої діяльності.
Виховувати почуття любові до рідної землі, рідної мови, до свого народу та його традицій, почуття гордості за свою Батьківщину.
Матеріал: віночок, стрічки, відерце, мішок, посібник «Сонечко» зі стрічок,
лялька – «Старик-роковик», птахи з паперу на паличках, хліб-сіль, рушник, брязкальця, фонограми пісень,

Хід заняття:
Вихователь:
- Певно, знає з вас усяк, хто бував у полі,
Що червоний гарний мак там росте на волі.
Й на городах, на грядках, і в малих садочках
Червоніє квітка та, гарна на віночки.
К. Перелісна
- Подивіться, який гарний в мене вінок!
Це дівочий святкова прикраса на голову. Його вдягали на всі свята. Їх плели з живих або штучних квітів і прикрашали кольоровими стрічками. То давайте і ми прикрасимо наш віночок.
Вихователь:
- Першою по центру завжди прив’язують світло-коричневу стрічку.
Дитина:
- Символ землі-матінки.
Вихователь:
Зліва й справа від неї – дві жовті.
Дитина:
- Символ сонця.
Вихователь:
- За ними ідуть з різних сторін зелено світла і зелено темна.
Дитина:
- Символ живої природи, краси і юності.
Вихователь:
- Потім синя і блакитна
Дитина:
- Небо і вода.
Вихователь:
- Жовтогаряча стрічка.
Дитина:
- Хліб.
Вихователь:
- З другого боку фіолетова
Дитина:
- Розум.
Вихователь:
- Нарешті, - малинова
Дитина:
- Символ щирості
Вихователь:
- Рожева стрічка.
Дитина:
- Багатство і достаток.
Вихователь:
- По краях вінка в’язали білі стрічки
Дитина:
- Символ чистоти.
Вихователь:
- А що нагадують нам стрічки?
Діти ( веселку, промінці)
Вихователь:
- Ви знаєте чотири пори року. А чи можуть наші стрічки на віночку відобразити кожну пару року?
- Весна. Якими кольорами зустрічає нас?
Діти (зелені і рожеві кольори)
Вихователь:
- Ще в давнину з весни починався новий рік тому, що вся природа пробуджується , оживає.
Діти:

Сонечку , сонечку,
Уставай!
Яру весну - дівоньку
Розбуджай!
Хай встає, косичиться
У кіски,
Розливає росоньку
На квітки!

Вихователь:
- Пограймо, в гру « Хто швидше заплете віночок»
(Діти стають у дві колонки і плетуть віночок під мелодію).
- А до віночка потрібні стрічки…
Вправа на кординацію рухів «Заплетемо сонечку косички»
(звучить мелодія)
Вихователь:
- Ми з вами знаємо цікаву весняну народну гру «Настечка».
- Виберемо Настечку за допомогою лічилки:
Йшла зозуля біля саду,
Наступила на розсаду.
І сказала: « Ку-ку-мак,
Вибирай один кулак».
- Отже, починаємо гру « Настечка».
Вербовая дощечка, дощечка,
Ходить по ній Настечка, Настечка.
- Де ж ти, Настю, бувала, бувала,
Як діброва палала, палала ?
- Відром воду носила, носила,
Та й діброву гасила, гасила.
Ой займу я овечки, овечки.
На здогоню дівочки, дівочки.
Ви дівочки, сестрички, сестрички,
Займіть мої овечки, овечки.
- Наступна пора року літо. Які кольори переважають?
(Діти називають кольори: жовтий, червоний, зелений )
- Влітку всім дітям подобається відпочивати, а особливо у бабусь.
Діти промовляють закличку:
Вийди , вийди сонечко
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко.
Вихователь:
- Понграймо, в народну гру « Ладки- ладусі» (діти стають в коло)

Ладки- ладусі
Де були? В бабусі.
А що їли? Кашку
А що пили? Бражку.
А з чим кашка? Із медом і солодким молочком.
А де брали медок?
Діставали у бджілок
У саду зеленому
Під рясними кленами
Під ялинами під малинами
Де ягоди розсипані.
А що на закуску?
Хліб та капуста
Полетіли, полетіли.
На голівоньку сіли

- Відгадайте загадку. Про яку пору року йдеться?
Загадка
По діброві манівцями
Ходить тітка з олівцями
І фарбує в жовтий колір
Клени, липи і тополі. (Осінь)
А які вона приносить кольори? (червоний, жовтий, коричневий)
Вірно. Пограймо в народну гру «Квочка» (діти стають у дві колонки, одна дитина - квочка)
- Ходила квочка
Коло кілочка.
- Водила, водила
Курченят
- Оце вам дітки
Калини квітки
Мені одна
Та золота!
(«Квочка» кличе діточок, хто прибіжить останній, той стає «квочкою»).
Вихователь:
- Після осені приходить зима, а які ж приносить нам кольори?
(Діти: білі, сині.)
- Всі разом промовляють закличку:
Дідку, дідку,
Полізь на драбинку
Та вийми запорошинку.
- Пограймо в народну гру « Іде, іде, іде дід»
(діти стають в дві колони – між ними «Дід» з мішком)
Діти:

Іде, іде дід, дід,
Несе, несе міх, міх.
От такий дідище,
От такий страшище.
Дід:
Як розкрию міх ,міх.
Поморожу всіх , всіх.
Діти:
А ми не боїмося!
(«Дід» наздоганяє, кого торкнув мішком - той стає на його місце)

Вихователь:
- А ще діти давно любили гратися іграшками, які робили своїми руками. Слухали розповіді, казки.
І до нас завітав на гостини «Старик – роковик»
( Діти сідають на галявині біля театральної ширми)
(Вихователь бере лялькового «Старого –роковика» і розповідає:
- Вийшов Старий – роковик. Став він махати рукавом і випускати птахів. Кожен птах мав своє ім’я. Махнув Старий – роковик рукавом і вилетіло три птахи.
Повіяло холодом, морозом.
(Діти за ширмою показують трьох птахів)

Грудень
Сніг лягає всюди
Білим полотном.
Морозенко – Грудень
Бродить над Дніпром.
В.Мордань
Січень
Січень – ткач полотна білі
Тче, щоб землю одягти.
Стелить з пуху заметілі,
Щоб посіви зберегти.
Одягає шати срібні
Кожній липі і дубку,
Пританцьовуючи дрібно
Од морозу на льодку.
Т.Коломієць.

Лютий
Виє вітер в димарі
Як настане лютий,
Сніг навколо і вгорі,
Що й не позирнути.
С. Маршак.

Вихователь:
- Махнув Старий- роковик удруге – вилетіла друга трійка.
Сніг почав танути, на полях закрасувалися квіти.
(Діти показують трьох птахів)

Березень
В березні ясні дні
Тане крига на вікні
Зайчик бігає по парті
І по карті на стіні
С. Маршак
Квітень
Зацвіли усі діброви,
І долини, і луги,
І річки синіють знову
І не входять в береги
М. Стельмах
Травень
В зелені трави
Одяглись луги,
В садах розквітли
Яблуні та вишні,
Це травень завітав у
Рідний край.
М. Познанська.

Вихователь:
- Махнув Старий – роковик втретє – вилетіла третя трійка.
Спека така стала, аж дихати важко.
(Діти показують птахів)

Червень
У червні дні такі ясні
В саду щебечуть птиці.
А на кульбабу лиш дихнути -
Відразу розлетиться.
С . Маршак.
Липень
Літує липень,
Липень молодий.
Солодкий день.
Кругленький, як горіх.
Квітує липа.
На її меди
Злетіли бджоли з
Вуликів усіх.
Г. Костів – Гуска.
Серпень
А русявочубий
Рум’яний Серпень
Яблук приніс медових ,
Аж губи терпли.
Л. Пшенична.

Вихователь:
- Махнув Старий – роковик четвертий раз і вилетіло ще троє птахів. Подув холодний вітер, лягли тумани, пішов дощ.
(Діти показують птахів)

Вересень.
Багрянцем вересень вночі
Верхи позначив кленів
І в’язку золотих ключів
Сховав собі в кишеню.
Г. Костів – Гуска.
Жовтень
В саду жовтневий падолист
І сонця посмішка остання .
Звіряє осінь власний хист.
До золотого малювання.
В.Крищенко
Листопад.
А славний місяць листопад
Все листя обтрусив підряд,
Замів стежини чисто .
Прикрасив кожне місто.
Л. Коломієць.

Вихователь:
Птахи були ці незвичайні, вони приносили радість і добро в оселі.
Отже, Старик-роковик збирається в подорож в інші дитячі садки, щоб розповісти свої казки і оповідання.
Діти! Подаруймо йому наші стрічки на згадку про нас і улюблену пісеньку «Україночка»
Вихователь:
Щоб жити, не цураючись свого родоводу, треба знати традиції, звичаї, народу: за давньою традицією, український народ завжди зустрічає дорогих гостей з хлібом і сіллю на українському вишитому рушникові.
Дитина бере рушник з хлібом і сіллю, розповідає вірш:

Якщо хочемо зустріти
Гостя щиро і привітно,
Щоб він шану спостеріг
І добром віддячить міг
Гостя ми того стрічаємо,
Круглим, пишним короваєм.
З рушником беремо таріль,
Коровай кладемо і сіль,
Шанобливо хліб підносимо
І, вклонившись, щиро просимо:
Любий гостю наш, приймай
Дружби символ - коровай!

Вихователь: Старик –роковик передав слова - послання від нашої любої неньки України для дітей і дорослих. Послухайте ці щирі материнські слова і відчуйте їх всім своїм серцем і душею…
(звучить запис «Слова-послання»)
Підсумок заняття. Прощання.

Автор: 

Комар Н. В.
вихователь ЗДО № 5 " Золота рибка "
м. Первомайськ

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі