Користувацький вхід

"Подорож океанами світу"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Тема: « Подорож океанами світу»
Мета: ознайомити учнів з особливостями кожного океану, показати розміщення океанів на карті і глобусі; продовжити навчати читати карти і працювати з нею; висвітлити значення океанів для життя на Землі та використання їх багатств людиною; сприти розвиткові пам’яті , спостережливості, вміння працювати з картою; виховувати бережливе ставлення до природних багатств.
План уроку:
І Організаційни момент
- Любі діти, сьогодні ми з вами запрошені на прес – конференцію. У ні буде приймати участь багато фахівців, серед них і спеціаліст в галузі фенології – фенолог. Яки і розпочне прес – конференцію.

ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Фенологічні спостереження
- Який сьогодні день?
- Яке число і місяць?
- Яка тривалість дня і ночі?
- Яким стало небо? Чи змінився його колір?
- Який дме вітер?
- Чи випадали опади протягом тижня?
- Які зміни відбулися в житті рослин? Чому?
- Що змінилося у поведінці птахів? Тварин?
2. Бліц – опитування
- Що називається географічною картою? ( Географічна карта – це зменшене зображення на якій – не будь площині окремих частин земної поверхні або всієї земної кулі.)
- яким кольором на глобусі чи карті зображують сушу? ( зеленим , коричневим, жовтим)
- що таке материк? Скільки материків є на Землі? Назвіть їх.
- Покажіть , де зображена Північна і Південна Америка, Євразія, Африка, Австралія, Антарктида.
- З яких частин складається материк Євразія?
- Що ж спільного і відмінного між материками? ( Спільне: материки – це окремі великі ділянки суші, що омиваються водою; різняться материки розмірами, конфігурацією, формами земної поверхні та їх співвідношенням, природою.)
- Який колір переважає на карті півкуль? Що ним зображають?
- Які океани вам відомі?
ІІІ. Мотивація. Повідомлення теми уроку
- Щоб більше дізнатися про Світовий океан, ми проведемо зараз прес – конференцію на тему: « Океани Землі». Спробуємо подивитися на проблеми Світового океану по – дорослому. Учні нашого класу побувають в ролі дослідників океану, науковців, істориків, міністрів, синоптиків.
 Історик – людина, яка замається наукою про загальни розвиток того чи іншого народу, країни, або всього суспільства.
 Синоптик – Людина, яка займається наукою про погоду та її передбачення.
 Океанолог – фахівець з науки, що вивчає різні процеси та явища, які відбуваються в Світовому океані.
 Експерт – людина, яка досліджує якесь питання, щоб дати йому правильну оцінку.
 Міністр – вища урядова особа, яка очолює міністерство
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
- Отже, починаємо нашу прес – конференцію. У нас є журналіст, який буде працювати з нашими науковцями.
Кореспондент
- Я ______________________________ представляю журнал «Всесвіт». Розкажіть, будь ласка, які є версії походження океану.
Історик
В одному з припущень про походження океанів та морів йдеться про те, що спочатку наша планета була розжареною вогняною кулею. Минуло багато років, і поверхня кулі охолола й затверділа. Так утворилася земна кора.
Але всередині куля залишилася розжареною. Там весь час утворювалися гази і пара. Вони виходили на поверхню крізь щілини, які вздовж і впоперек розчахували Землю. Минув якийсь час, і над планетою зібралося так багато пари, що вона, ніби ковдрою, вкутала Землю густими хмарами. Рясні дощі тоді йшли з дня у день, з року в рік не одне тисячоліття, аж поки на поверхні захвилювалися моря й океани.
Історик
Ми дізналися про іншу версію. Вчені стверджують, що воду Земля одержала з космос. І зараз до нас звідти надходить вода. Правда, небагато.
« Але не забувайте, - кажуть учені, - космічна вода утворилася одночасно з нашою планетою – п’ять – сім мільярдів років тому. Тоді вона й почала надходити на Землю. Але не півтора тонни на рік, як тепер, а значно більше. Колись, мабуть, на планеті був справжній потоп: з води виглядали тільки вершини гір. Згодом вода увійшла в земні надра, а на поверхні лишилися моря та океани».
Історик
Нам здається найцікавішим припущенням, про яке дізналася наша група. Колись земна куля була вдвічі меншою, ніж зараз. Не було тоді ані морів, ані океанів. Був на той час лише один суцільний континент. Щоб дістатися до Америки з Європи, Азії чи Африки, не треба було пливти на кораблі, ці материки були поряд, з’єднувалися так, як зараз Європа з Азію. І от майже 300млн. років тому цей величезний континент тріснув у кількох місцях і частини суходолу – теперішні материки – почали віддалятися одна від одної. Тріщини поступово заповнила вода. Так утворилися океани і моря.
Кореспондент
- Скажіть, що люди знали про океанічні глибини в минулому?
Історик
Майже нічого. Бо товщина вод надійно ховала дно Світового океану від людського ока. Глибини та будова дна залишалися нерозгаданими для людей впродовж віків. Стародавні греки дійшли вискноку, що виміряти глибину океану так само не можливо, як і висоту неба. Океан і небо були бездонні і недосяжні. Спроби дістатися дна морів і океанів продовжили голландські моряки. Вони намагалися вимірювати глибину з борту корабля лотом – спеціальним приладом, що являв собою гирю, прив’язану до троса, поділеного на метри.
Кореспондент

- Коли почали вивчати Світовий океан?
Історик
- Пройшли віки, перш ніж люди дослідили дно Світового океану. Але навіть у наш час учені більше знають про поверхню місяця, ніж про поверхню Світового океану.
Першу в світі наукову експедицію з вивчення океанів здійснили в
1872 -876 роках Велика Британія, яка вважалася на той час володаркою морів. Ця експедиція – подорож дала таку кількість нової інформації, що її опрацьовували майже 100 вчених протягом 20 років. Наукові результати були викладені у 50 – ти томах, до яких увійшли 2279 карт, малюнків і схем. Щоб здобути дані про глибину і рельєф океанічного дна, про айсберги, шторми, урагани, вченим треба було ризикувати своїм життям, потрапляючи у небезпечні пригоди.
Вчитель . Я дуже вдячна нашим історикам і прошу їх зайняти свої місця у залі
- У нас сьогодні присутні відомі океанологи. Вони займаються досить молодою та цікавою наукою – океанологією, яка вивчає різні процеси і явища, що відбуваються в Світовому океані.
Кореспондент
- На які океани поділяється Світовий океан?
Океанолог

- Океан – найбільша частина Світового океану, обмежена материками. На землі умовно виділяють чотири океани : Тихий, Атлантични, Індійський, Північно- Льодовити. ( показ на карті)
Кореспондент
- Що цікавого можете розповісти про кожен з океанів?
Океанолог
Найбільший – Тихий океан. Він займає майже таку територію, як усі океани разом узяті. Цей океан омиває берегів Європи, але саме європейці дали йому таку назву. Його вперше відкрив мандрівник – португалець Фернан Магеллан у 1520 році та назвав його так тому, що коли його кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим. Він омиває береги більш як 50 країн світу. Через нього пролягають найважливіші транспортні шляхи, що сполучають країни Азії, Австралії та Америки. Переважна частина океану – рівнина з підводними западинами. На дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану - Маріанська , глибина якої сягає 11 022 м. Тваринний світ Тихого океану налічує близько 100 тисяч видів. Лише водоростей тут кілька тисяч видів. Тут росте найдовша у світі водорость, довжина якої становить близько 60 метрів. У водах океану відомо понад 2000 видів риб. Це тунець, скумбрія, акули, тріска, кета, камбала, палтус тощо (показати на малюнках). Налічується більш як 6000 видів молюсків; мідії, устриці, кальмари, восьминоги (показати на малюнках) . Він посідає перше місце у світі за виловом риби (45%) та інших морепродуктів кальмарів, креветок, крабів (показати). На дні Тихого океану виявлено багато родовищ нафти і газу. Катастрофи на морях призвели до значного його забруднення, зокрема нафтопродуктами, які утворюють на його поверхні нафтову плівку. Сонце не проникає на глибину, тому зменшується вилов риби.
Океанолог
Атлантичний океан – найтепліший і найсолоніший серед океанів. Назва його пов’язана з грецьким міфом про гіганта Атланта. Він другий за розміром, дає 35% світового вилову риби. В океані водяться скумбрія, тріска сардина, меч-риба багато китів (показати малюнки).
У ньому розташоване море без берегів – Саргасове (показати на карті). Одне з найбрудніших його морів – Балтійське. Як і в Тихому океані, виявлено родовища нафти та газу, пробурено сотні свердловин, прокладено на дні нафто - й газопроводи. Води його теж забруднені.
Атлантичний океан довгий час був природною науковою лабораторією, де дослідники з різних країн і частин світу зробили багато відкриттів.
Океанолог
Індійський океан за розмірами посідає третє місце. Він найтепліший. Найбагатший органічний світ – на півночі Індійського океану, де відомі численні види риб: сардинела, тунець, скумбрія, летючі риби, багато акул, скатів (показати малюнки). У прибережних водах багато коралів, зустрічаються морські зірки, черепахи, кити, дельфіни.
У водах цього океану можна виловити риб, які вважались вимерлими десятки мільйонів років тому.
Цей океан відомий запасами нафти і газу. У Червоному морі виявлено поклади залізних і мідних руд. Найбільший постачальник нафти – район Перської затоки(показати на карті, діти знаходять іі в атласах). У зв’язку з інтенсивним видобутком нафти і газу на півночі його води забруднюються нафтопродуктами. Це створює серйозну загрозу для узбережних районів. А своєю назвою зобов’язаний Індії, береги якої він омиває.
Океанолог
Найменший з океанів планети – Північний Льодовитий. Ще наприкінці минулого століття про нього майже нічого не знали. Його довго називали морем. Він називається Льодовитим, тому що більша його частина завжди вкрита кригою. Океан розташований на крайній півночі Землі, тому і названо Північним. Береги його значно порізані, тут є численні моря і затоки (показати на карті).
В океан впадають багатоводні ріки. Це найхолодніший океан. Через суворі кліматичні умови життя в океані бідне. В ньому налічується тільки 150 видів риб. Тут водяться мойва, палтус, сиг, нельма. Риба – головна пожива для морських ссавців – тюленів, моржів, білух. Полює на тюленів і рибу білий ведмідь. На скелястих берегах птахи (чайки, гаги, топірці, баклани) утворюють масові гніздування – «пташиний базар». Тут трапляється найбільша медуза – ціанея, яка в діаметрі сягає 2 метри, а щупальця її витягуються до 20 метрів. Найхолодніше море на Землі – Східно-Сибірське.
Вчитель. Дуже вдячна відомим океанологам за цікаву інформацію
Кореспондент.
- Синоптику, розкажіть як Світовий океан впливає на погоду?
Синоптик.
Україна розташована далеко від океану. Але він все одно впливає на її клімат. Кожен із нас щодня цікавиться погодою. За все це відповідає Світовий океан. Вода, яка випадає на землю у вигляді дощу та снігу, випаровується з його поверхні. Світовий океан ніби паровий котел, що нагрівається сонцем, накопичує і тепло, і вологу на Землі. Цю вологу вітри розносять по всій планеті у вигляді хмар. Отже, виходить, що саме Світовий океан створює погоду. Якби на Землі не було Світового океану, то в Україні був би такий же клімат, як в Арктиці. Не росли б дерева, не цвіли сади, літо було б таке холодне, як зима.
Кореспондент.
- Міністре водного господарства, а що дає людям Світовий океан?
Міністр водного господарства.
Крім того, що Світовий океан створює погоду, він ще нас і годує. Океани дають нам продукти харчування: рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають йод , бром, солі калію, одержують добрива. Вода – основа всіх живих організмів. Понад 2 млн. суден під прапорами різних держав борознять моря і океани у пошуках риби. Щороку її добувають близько 52 млн. тонн. Океани і моря дають чимало кисню, яким ми дихаємо. З дна морів і океанів добувають нафту, газ, олово, залізні й мідні руди (в Індійському океані). Океан давно став зручним водним шляхом, який пов’язує між собою материки та країни. Цим водним шляхом сотні тисяч суден перевозять пасажирів та різноманітні вантажі з материка на материк.
Кореспондент
- Чим люди наносять шкоду Світовому океану? Міністр з питань охорони надайте нам цю інформацію
Міністр з питань охорони навколишнього середовища.
Світовий океан дуже багатий скарбами. Проте його багатства людство використовує, на жаль не по-господарському. Так, у ньому зменшилась кількість морського окуня, камбали та іншої риби.
Тваринний і рослинний світ океану дуже потерпає від забруднення. Щороку численні підприємства зливають в океан води, які містять тисячі тонн свинцю, ртуті, радіоактивних відходів, дуже шкідливих не тільки для риби, а й для ти. Хто її споживає. Та найбільше забруднюється океан нафтою.
Міністр з питань охорони навколишнього середовища.
Крім аварій танкерів, щорічно в Світовий океан потрапляє до 10 млн. тонн нафти: з нафтопереробних заводів, під час видобування нафти з морського дна. Нафта вкриває поверхню Світового океану тонкою плівкою. Особливо забруднений Атлантичний океан і його частина – Середземне море. Небезпечна ситуація склалася і в Чорному морі, яке у разі подальшого забруднення може стати мертвим.
Відомий вчений-мандрівник Тур Хейєрдал зазначав: « Ми перетворюємо океан із всесвітньої фільтрувальної системи у всесвітню стічну яму. А загибель океану – це смерть всієї нашої планети».
У зв’язку з цим перед людством стоїть важливе завдання: не допускати забруднення морських та океанічних просторів і зберігати їх рибні багатства від хижацького винищення.
Кореспондент.
- Отже, Світовий океан просить допомоги. Що ж треба робити людям, щоб зберегти багатство Світового океану?
Вчитель. Шановні учасники конференції, можливо у вас є відповіді на запитання кореспондента. А потім ми послухаємо наших експертів.
Експерт.
- По-перше, треба економно використовувати воду.
- По-друге, не засмічувати морські та океанічні простори, вивозити сміття на
сміттєсховища. Забруднена вода не придатна для використання.
Експерт.
- Уникати обробки полів отрутохімікатами
- Зберігати рибні багатства від хижацького винищення.
- Забороняти вилив стічних вод із заводів, фабрик, тваринницьких ферм, щоб не забруднювати воду. Забруднена вода – шкідлива для всього живого.
Експерт.
- Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду.
- Попереджувати стік нафтопродуктів з танкерів, що потерпіли аварію.
Кореспондент.
Шановні експерти, міністри, історики, океанологи я вам дуже вдачна за проведення нашої прес – конференції. Сподіваюся нашим учасникам сподобалося і кожний щось цікаве взяв для себе. Давайте разом збережемо наш Світовий океан.
V.закріплення вивченого матеріалу
1. Тестові завдання.
1. на скільки океанів поділяється Світовий океан?
А) на 3 Б) на 4 В) не поділяється.
2. Який з океанів найбільший
А) Атлантичний
Б) Тихий
В) Індійський
3. Який з океанів найтепліший
А) Тихий
Б) Атлантичний
В) Індійський
4. Який океан розміщений лише в Східній півкулі?
А) Північно – Льодовитий
Б) Тихий
В) Індійський
5. Який материк омивається чотирма океанами?
А) Євразія
Б) Північна Америка
В) Австралія
6) Який Океан найбагатший рослинним і тваринним світом?
А) Тихий
Б) Індійський
В) Атлантичний
7)Яке значення мають океани на Землі?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Практична робота ( робота в парах)
Виготовлення власних карт півкуль ( де позначають океани і материки)

VI. Підсумок уроку.
- Про що йшлося на сьогоднішні прес – конференції?
- Що нового дізналися? Що вам сподобалося?
- Що вам найбільше запам’яталося?
- Чи сподобалася вам форма проведення уроку?
- На якому етапі вам було найцікавіше?
- Я дякую всім за підготовку і участь у роботі.
VII.Домашнє завдання
Опрацювати статтю підручника про « Океани Землі»

Автор: 

Авраменко Валентина Василівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі