Користувацький вхід

Останні публікації

Методичне ноу-хау "Lapbook" або книга на колінах

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСНА РАДА
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ
ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

Методичне ноу-хау "Lapbook" або книга на колінах

Автор: Слісаренко Оксана Миколаївна
вихователь Деражнянського закладу
дошкільної освіти (ясла – садка)
№3 «Сонечко"
М. Деражня

2019
Автор: Слісаренко О.М. вихователь закладу дошкільної освіти (ясла – садка) №3 «Сонечко» м.Деражня Хмельницької області.

Рецензент: Методист РМК Тимофієва О.В.

Рекомендовано педагогічною радою
(Протокол №1 )
В запропонованому посібнику розкрито можливості та переваги використання інноваційної технології «лепбук» в роботі з дітьми дошкільного віку.
Висвітлено особливості його використання з дошкільниками під час навчальної діяльності, для розвитку творчості дитини.
Для вихователів-методистів, вихователів, батьків.

ВСТУП …………………………………………….……………………………….……..4
АКТУАЛЬНІСТЬ……………………………………………………………….5
РОЗДІЛ І. Ознайомлення з поняттям «лепбук

1.1.Історія виникнення……………………………………………………..…...6
1.2. Мета використання……………………...…………………………….……6
1.3. Завдання використання …………………………………...………….……6
1.4.Етапи створення лепбуку…………………………………………………...6
1.5. Різновиди лепбуків…….…………………………………………….……..6
1.6. Технологія виготовлення………………………………………………......7
РОЗДІЛ ІІ. Використання лепбука у роботі з дошкільниками

2.1.Використання лепбука у роботі з дошкільниками…………………….…..8
2.2.Лепбук та розвиток творчості дошкільника ……….………..………….…8

Додатки………………………….……………………………………………….
Додаток 1.Конспект інтегрованого заняття з елементами пошуково – дослідницької діяльності та використанням інноваційної технології –лепбук на тему: «Подорож краплинки» ( старший дошкільний вік)……........……..10
Додаток 2. Конспект інтегрованого нетрадиційного заняття з аплікації та використанням інноваційної технології –лепбуки «Виросла ріпка» (техніка торцювання) у старшій групі ……………………………………………..........28

Важливим аспектом нової освіти є формування у дитини «навчити вчитися самому». Перед педагогом стоїть завдання навчити дитину ставити перед собою мету і завдання, знаходити способи їх вирішення, а головне знаходити потрібну інформацію для вирішення поставленого питання серед величезної кількості джерел інформації.
Сучасній дитині необхідно не стільки багато знати, скільки послідовно і
доказово мислити, проявляти розумову активність. Зміст і методи навчання
дошкільнят спрямовані на розвиток уваги, пам'яті, творчої уяви, на вироблення вміння порівнювати, виділяти характерні властивості предметів, узагальнювати їх за певною ознакою, отримувати задоволення від знайденого рішення. Коли дитина сама діє з об'єктами, вона краще пізнає навколишній світ, тому пріоритет в роботі з дітьми слід віддавати практичним методам навчання.
У зв'язку з цим перед нами педагогами стоїть завдання пошуку нових
нестандартних форм взаємодії з вихованцями. На зміну традиційному приходить продуктивне навчання, яке спрямоване на розвиток творчих здібностей, формування у дошкільнят інтересу до творчої діяльності.
Одним з перспективних методів, які сприяють вирішенню даної проблеми, є
лепбук.

Lapbooking – процес виготовлення лепбуку як форми організації навчального матеріалу, явище нове, але вже набуло популярності та широко використовується у всьому світі: від Америки до Європи.
Термін «лепбук» ( з англійського «lapbook» – книга на колінах ) вперше використала у своїй домашній школі мати та письменниця з Вірджинії Теммі Дабі. Вона узагальнила досвід використання різноманітних міні-книг, автором створення яких була Діна Зайк ще у вісімдесятих роках минулого сторіччя. Саме Діна Зайк запропонувала використовувати так звані foldables – cкладені аркуші паперу, для легкого та ненав'язливого запам'ятовування інформації дітьми. Автор детально описала у своїй книзі різні способи їх створення. Використання таких складених різними способами аркушів паперу або, як ми їх зараз називаємо, «міні-книги», давало можливість дітям, працюючи над їх виготовленням, швидко та надовго запам'ятовувати потрібну інформацію. Ця техніка широко застосовувалась у домашніх школах усього світу. Таммі Даббі зі свого боку запропонувала вкласти ці міні-книжки в одну оригінально оформлену папку. Автор назвала цю саморобну книгу так, тому що вся робота відображається у «книзі», яка може розташуватись на колінах у дитини. Звичайно, американці не винайшли велосипед, адже подібні книжки або книжки-іграшки були завжди, але завдяки американським домашнім школам, лепбук виділився в окремий жанр. Лепбук при такому навчанні є фінальним етапом вивчення певної теми. Тобто дитина , вивчивши тему, оформлює отримані знання у вигляді лепбука, куди вміщує все, про що він дізнався. Отже, лепбук – це книга або папка будь-якої форми та з будь-якої теми, з вкладеними у неї оформленими в оригінальний спосіб різноманітними міні-книжками, віконечками, малюнками, іграми. Як і інші цікаві інновації, він був підхоплений матусями, вихователями, вчителями всього світу та досить вдало ними використовується під час навчання у звичайних та домашніх школах.

1.2. Мета використання.
Лепбуки допомагають швидко і ефективно засвоїти нову інформацію і закріпити вивчене в пізнавально- ігровий формі. Сприяють кращому розумінню і запамятовіванню матеріалу.Діти самостійно вчаться аналізувати, та робити висновки.Ці тематичні посібники мають яскраве оформлення, чітку структуру і в ідеалі розробляються спеціально під конкретну дитину з її рівнем знань.

1.3.Завдання використання лепбуку.
Побудова навчальної діяльності на основі взаємодії дорослих із дітьми, орієнтованої на інтереси і можливості кожної дитини.
Розвиток допитливості, пізнавальної мотивації та навчальної активності. Розвиток уяви, творчої ініціативи, у тому числі мовленнєвої.
Можливість вибору дітьми матеріалів, видів роботи, учасників спільної діяльності.

1.4. Етапи створення лепбуку:
1. Вибір теми.
2. Складання плану майбутнього лепбуку.
3. Малювання макету теки.
4. Створення лепбуку в натуральний розмір.
Для створення лепбуку використовуються прості матеріали, які є у кожному
домі або у кожній групі дитячого садка.
1. Цупкий папір, картон для основи.
2. Кольоровий папір.
3. Ножиці.
4. Клей.
5. Кольорові олівці, фарби, фломастери, маркери, ручки.
6. Скотч звичайний та двосторонній.
7. Картинки.
Але найголовнішим для створення лепбуку є фантазія!

1.5.Різновиди створення лепбуків.
В залежності від призначення  навчальні;  ігрові;  вітальні, святкові;  автобіографічні (папка-звіт про якусь важливу подію в житті дитини: подорож, похід в цирк, тощо)  В залежності від форми:  стандартна книжка з двома розворотами;  папка з 3-5 розворотами;  книжка-гармошка;  фігурна папка. Організація матеріалу:  стандартні кишеньки;  звичайні і фігурні конверти;  кишеньки-гармошки;  кишеньки-книжки;  віконця та дверцята;  обертові деталі;  деталі,які видвигаються;  картки;  теги;  стрілки;  пазли;  чисті аркуші для заміток і т. д.

1.6. Технологія виготовлення лепбуків.
Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності з дошкільниками. Це гра, творчість, пізнання і дослідження нового, повторення і закріплення вивченого, систематизація знань і просто цікава форма спільної діяльності дорослого і дитини.
По суті лепбук являє собою папку інтерактивна тематична тека або міні-книжку, в якій систематизовані знання з якоїсь теми. Теми можуть бути як широкі («Математика», «Погода», «Спорт»), так і вузькі («Коти», «Сніг», «Яблука»). У такій книжці багато кишеньок та конвертиків, що містять необхідний систематизований матеріал (у тому числі ілюстративний) для вивчення і закріплення знань по даній темі.
Оптимальний вік дитини для початку занять з тематичними папками – 5 років. Ідеальний варіант виготовлення тематичної папки – спільно з дитиною, тоді вона запам'ятовує інформацію в процесі створення лепбука. У ході роботи з тематичним матеріалом дитина проводить спостереження, виконує завдання, вивчає і закріплює ифнформацію. Згодом, маючи під рукою готову тематичну папку, дитина може освіжити свої знання з тієї чи іншої теми.  Лепбук – підсумковий результат спільної роботи з дітьми по тій чи іншій темі. Його виготовлення повинні передувати тематичні заняття та ігри, обговорення і розповіді складних питань, виконання завдань. В цьому випадку дитина буде готова до виготовлення тематичної папки разом з вами, і вона дійсно виконає свою роль як закріплюючого, систематизируючого дидактичного та ігрового посібника.

РОЗДІЛ ІІ.
ВИКОРИСТАННЯ ЛЕПБУКА У РОБОТІ
З ДОШКІЛЬНИКАМИ
У час активного використання інноваційних методик для нас як педагогів-
дошкільників використання лепбука відкриває нові цікаві горизонти у роботі знашими вихованцями. За допомогою створення такої тематичної папки діти
зможуть навчитись самостійно обирати цікавий їм матеріал, розуміти його, швидше та простіше запам’ятовувати, за необхідності відтворювати його. Крім того, лепбук дасть можливість кожній дитині проявити свою індивідуальність, креативність та творчість під час створення роботи.
Переваги використання лепбука для педагогів:
Сприяє організації матеріалу по темі, що вивчається в рамках
тематичного планування;
Сприяє оформленню результатів спільної проектної діяльності і може
бути формою представлення підсумків проекту або тематичного тижня;
Сприяє організації індивідуальної та самостійної роботи з дітьми.
Це прекрасний і чудовий спосіб подати всю наявну інформацію в
комп актній формі.
Лепбук–це спосіб закріпити знання дітей з певної теми, осмислити зміст всієї
папки, провести дослідницьку роботу, в процесі якої дитина бере участі в пошуку,аналізі та сортуванні інформації. Він допомагає дитині краще зрозуміти і запам'ятати матеріал. Це чудовий спосіб для закріплення пройденої теми. У будь-який зручний час дитина просто відкриває лепбук і повторює пройдене, розглядаючи зроблену своїми ж руками книжку. Дитина самостійно збирає і організовує інформацію, формуючи навички шкільного навчання. Також лепбук можна на час дати дитині додому або в будь-яку іншу групу дитячого садка.
Важливим є й те, що завдання можна обирати під силу кожній дитині (одним –намалювати сюжет, іншим-зібрати книжку-гармошку, а третім - завдання, що розвивають логічне мислення) і зробити колективну книжку.І основне – при створені лепбука діти здобувають знання самі, а не отримують їх у готовому вигляді.
В результаті роботи з лепбуком у дітей розвиваються універсальні вміння, такі як:
- вміння планувати майбутню діяльність;
- домовлятися з однолітками;
- розподіляти обов'язки;
- шукати потрібну інформацію, узагальнювати її, систематизувати;
- самостійно давати пояснення на виникаючі питання;
- приймати власні рішення, спираючись на свої знання і вміння;
- використовуючи усне мовлення, висловлювати свої думки і бажання.
Лепбук розвиває творчі здібності та комунікативні навички. І це просто цікаво, і не тільки для дошкільнят, а й для дорослих, тому що робота над лепбуком захоплює, захоплює і об'єднує! Особливо це актуально в наш час високих технологій, коли друковане слово не настільки популярне, і, коли, на жаль, наші діти більше віддають перевагу комп'ютеру, ніж походу у бібліотеку за звичайною книгою з картинками.
Познайомившись ближче з лепбуком, ми зрозуміли, що така форма організації матеріалу є для нас не зовсім такою новою та незнайомою. Напевне більшість з нас в дитинстві створювали такі альбомчики з таємними кишеньками, які прикрашали вирізками з газет, журналів, власними малюнками, віршами. Нагадує вона й шкільні стінгазети на певну тему з великою кількістю розділів та рубрик, заповнених цікавою інформацією.

Конспект інтегрованого заняття з елементами пошуково – дослідницької діяльності та використанням інноваційної технології –лепбук на тему: «Подорож краплинки» ( старший дошкільний вік)
Програмовий зміст: продовжити знайомити дітей з творами Василя Сухомлинського, формувати інтерес до явищ живої і неживої природи. Уточнювати і розширювати знання про стан води, її роль для оточуючого закріпити знання дітей про зиму, її основні ознаки. Розширити знання про природнє явище – сніг, його властивості та якості.
Спонукати дітей до розвитку пізнавальної активності за допомогою дослідів. Активізувати мовлення дітей, розширити словниковий запас.
Розвивати логічне мислення, творчість. Виховувати любов та бережне ставлення до природи. Викликати емоційне розвантаження під час психогімнастики. Розвивати дрібну моторику, мислення, пам’ять, творчу уяву. Виховувати позитивні емоції під час створення аплікації з манки.
Матеріал для дослідів мисочка зі снігом, стакани – з теплою і холодною водою, одноразовий посуд, дитяча лопатка, кольорова кулька, магнітна дошка, сніжинки, лепбук.
( витинанки з паперу), аркуші голубого кольору, клей, манка.
Хід заняття
Дітки, сідайте тихенько, слухайте гарненько.
Зараз ми пограємо та порозмовляємо.
В казку всі підемо, друзів там знайдемо.
( На дошці з’являється Хмаринка лепбук)
Жила була на світі одна пречудова мама. А звали її Хмаринка.

Вона жила високо-високо в небі. Ось там.
Хмаринка ця була дуже працьовита і любила все довкола поливати. Коли приходило літо, її з нетерпінням чекали в гості. І тоді Хмаринка пропливала над садами,
городами полями
А там, де вона з’являлася, йшов теплий дощик (показ краплинок з хмар) .
З краплинками дружив Зайчик, вони разом бігали, грались під літнім дощиком.

Одного разу Зайчик прокинувся і здивувався. Листя на деревах стало різнокольоровим, а його краплинка стала чомусь прохолодною.

• Агов, Краплинко, давай пограємось! І Друзі весело і безтурботно стрибали.
А сьогодні Зайчик прокинувся, став кликати свою Краплинку

З хмаринки пішов дощ зі снігом і в повітрі зустрілись Краплинка і Сніжинка.

Краплинка подивилась на Сніжинку і подумала: «Вона така красива, ніжна, різбляна, а я така сіра, незграбна». Раптом засвітило тепле сонечко і Краплинка засяяла в райдузі різними барвами.

І вона стала красивою.

Сніжинка привітно посміхнулась і сказала:
«Добрий день, сестричко!»Краплинка здивовано подивилась і не зрозуміла, чому Сніжинка назвала її сестричкою.
Краплинка побігла далі і бачить стоїть пишний, осінній , могутній дуб.

Замилувалась вона красою дуба. На дворі світило сонце. Був жаркий, спекотний день. Краплинка бачить, на ялинці сидить пташка і сумно співає.

- Чому пташка така сумна? (відповіді дітей).
- Як Краплинка може їй допомогти?
Напоїла Краплинка пташку, а та їй подякувала і весело заспівала. (Фонограма спів пташки)
І ось Краплинка помітила, що стала трішки меншою

- Чому вона поменшала? (відповіді дітей).
Проходячи через ліс, Краплинка вийшла на маленьку галявину, на якій росла Квітка. Вона вирішила підійти і познайомитись. Побачила, що Квіточці дуже погано: пелюстки опустились до землі.

- Чому Квіточка себе так почувала, як ви думаєте? (відповіді дітей).
Напоїла Краплинка Квіточку, умила, освіжила і запропонувала дружити. І з тих пір стали Краплинка і Квіточка кращими друзями на світі.
Побігла Краплинка далі і бачить: стоїть млин з опущеними крилами і не крутиться.

А люди чекають борошна і не можуть дочекатися.
- Діти, з яких причин не крутиться млин, як ви гадаєте? (відповіді дітей).
Млин, який стоїть на річці називається водяний і крутиться він завдяки силі води.
- Як ви гадаєте одна краплинка може поповнити воду у річці? (відповіді дітей).
Краплинка згадала про своїх друзів і вирішила покликати їх.

- А кого могла покликати Краплинка? (відповіді дітей).
От Краплинки і взялись за руки і утворили сильний потік, від якого млин закрутився. Зерно почалось молотитись і борошно посипалось у мішки. Краплинка подякувала своїм друзям і попрощалась з ними.
Останні дні літа були жаркими, Краплинка багато працювала і з кожним днем ставала все меншою і меншою.
Раптом Краплинка почала підніматись вгору. Настала осінь подув холодний вітер, листя почало опадати з дерев, пішов осінній холодний дощ. І знову К раплинка впала на землю.
Восени краплинка поверталася на землю у вигляді дощу, туману, мокрого снігу.
Настала пора року зима. З білої пухнастої харинки випала сніжинка та спустилася до Зайчика.
Ти хто?

• Я Сніжинка, сестричка Краплинки.

• Що це? Я нічого не розумію! Де моя краплинка?
Сидить, сумує Зайчик і зітхає. Хотів повеселитись
Давайте допоможемо Зайчикові – розкажемо йому про зиму.
• Чому прилетіла сніжинка? (бо прийшла зима)
• Яка зима? (холодна,біла,снігова)
• Що таке снігопад? ( це коли падає сніг з неба)
• Сніг який? (білий, м’який, пухкий, мокрий, холодний, іскристий)
• Вітер який? (холодний, крижаний)
• Небо яке? (сіре, похмуре)
• Що робить мороз? (щипає, морозить, коле)
• Що можна робити із снігу? (ліпити сніговика, грати в сніжки)
• Що любить їсти сніговик? (лід, сніг, морозиво)
• Але де ж мої подружки-краплинки? – питає Зайчик.
Для того щоб Зайчик все зрозумів давайте ми проведемо досліди

Відгадайте спочатку загадки
Вата з хмари летіла,
Сріблом – золотом мигтіла.
На холодне упала,
Цілу зиму лежала,
А на тепле упала –
Крапелькою стала.
( сніг)
Діти ми з вами будемо вченими, та працюватимемо у лабораторіях, де проводяться дослідження.

Вихователь: - Діти, а ви знаєте, хто такі вчені? ( Відповіді дітей).
Так, це люди, які щось досліджують, роблять відкриття у різних
галузях наук. Ось і ми сьогодні теж будемо вченими і будемо досліджувати сніг.
Так що прошу всіх до нашої лабораторії.
( Стіл застелено плівкою. На столі стоїть миска зі снігом, 2 стакани з теплою і холодною водою, дитяча лопатка, кольорова кулька)
Вихователь: - Отже, шановні вчені. У нас в мисочці сніг. Дослідимо його якості.
Скажіть, якого він кольору? ( Білий)
Який на дотик? ( Холодний)
Подуйте на сніг. Що з ним відбувається? ( Розлітається)
Отже, сніг легкий.
Дослід 1. Діти кидають сніг у склянки з гарячою та холодною водою, спостерігаючи, що з ним відбувається.
Зробити висновки: у теплій воді сніг швидко розтанув, а в холодній ще плаває на поверхні.
Отже, сніг легший за воду і від тепла розтає.
Дослід 2: Властивості снігу:
Підтанувший сніг зліпити у кульку і зробити те ж із сухим.
Висновок: мокрий сніг гарно ліпиться, а сухий розсипається.
Дослід 3: Сховати у мисочку зі снігом кольорову кульку і подивитися, чи її видно з-під снігу.
Висновок : сніг не прозорий.
Дослід 5: Покласти на долоньку трішечки снігу. Що відбудеться? ( Розтане,
перетворившись на краплі води ).
Висновок: сніг – це замерзла вода.
Дослід 6: Поглянути на сніг у тарілочці, що розтав. Чи чиста вода?
Висновок: сніг не такий чистий, як здається. У воді плавають частинки сміття, ворсинки. Тому ні в якому разі не можна брати сніг до рота, бо можна захворіти.
Вихователь: Молодці, шановні вчені.
А зараз підійдіть всі до мене. Занурте пальчик у мисочку зі снігом і уважно подивіться на нього. Ви помітили, що сніг – це малесенькі сніжинки, кожна із них неповторної краси. А ви знаєте, що у світі не має жодної сніжинки схожої одна на одну як дві краплі. Кожна має свій неповторний візерунок.
Ось погляньте, якими бувають сніжинки.(великі, маленькі, середнього розміру)

Загадка.
Відома всім вам рідина,
усі її вживають,
буває хмаркою вона,
сніжинкою буває,
бува як скло, бува тверда,
це звичайнісінька …(вода)

Дослід 1 : Вода тече, приймає різні форми, проливається крізь сито,
Зі стакана налити водичку в тарілочку, вона розіллється тобто вона рідина і немає форми.
Дослід 2 : Рідка вода – розчинник. Три прозорих стаканчики (сіль, цукор, кава)
Дослід 3 : Перехід води з рідкого стану в твердий ( утворення різнокольорових льодяників)
Дослід 4 : Вода – це газоподібний стан – водяна пара. (термоси , дзеркальця)
Дослід 5: : Очищення брудної води через фільтри. Ємкості з брудною водою, лійки,бинт з ватою, стаканчики прозорі.(переливання води)
• забруднену воду можна очистити за допомогою фільтрів
• Дітки, де знаходиться вода(в морі, океані, річках, озерах,криницях, під землею, в кранах)

• Що забруднює воду Що сталося з краплинкою коли прийшла зима?
Тепер я зрозумів! – каже зайчик, – Сніжинка – це моя подружка взимку.
Сніжиночки бриніли, до нас прилетіли. Кожен з ними грати рад. Зробимо ми снігопад.
Вода потрібна всім: і рослинам, і тваринам, і птахам, і комахам, і рибам, і нам, людям. І всім вода потрібна чиста, прозора. Тому ми повинні її берегти, не забруднювати самим і не дозволяти забруднювати іншим.
Картинки забруднення води

Фізкультхвилинка
Косооке зайченятко –
Довгі вушка, гарні лапки –
Повернулось вправо, вліво,
Головою покрутило.
Пострибало, потягнулось,
За морквинками нагнулось.
І почало їх збирать -
Один,два,три,чотири, п’ять.
Першу, другу – мамі й тату,
Дві морквинки – сестрі й брату.
На пеньочок тихо сіло,
П’яту моркву смачно з’їло .
Твір В. Сухомлинського «Де беруться краплинки»

Де беруться краплинки
Бігла Оленка по льоду. Падали сніжинки. Ніби плавали в повітрі.
Одна сіла на рукав. Дивиться Оленка на пухнасту сніжинку. Шестикутна зірочка така гарна, блискуча. Ніби казковий майстер її вирізьбив з срібної пластиночки. Наблизилась Оленка до сніжинки. Дивиться, милується нею.
І бачить диво: сніжинка стала краплиною води.
Краплина роси
Рано-вранці на квітці троянди прокинулася Краплина роси.
— Як я тут опинилася? — здивувалася краплинка.
— Увечері я була високо в небі — і захотілося їй знову в небо.
Пригріло Сонце. Випарувалась краплина, піднялась високо-високо у блакитне небо, до самого Сонечка. А там — тисячі інших краплинок.
Зібралися всі в чорну хмару й затулили Сонце.
— Чого це ви мене заховали від людей? — розгнівалося Сонечко. І послало на хмарину вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім. Злякалася чорна хмара й розсипалась. Пішов дощ. Упала Краплинка на Землю.
— Дякую тобі, Краплино, — промовила Земля.
— Я так скучила за тобою.
Дивна бурулька
Удень було тепло, а ввечері підмерзло. З даху стікали краплі і замерзали. Утворилася довга крижана бурулька. Вона звисала над вікном, мов кришталева паличка. Коли зійшло сонечко в бурульці заграла веселка.
Бурулька ніколи не бачила сонечка, адже народилася вночі. Вона бачила лише зірки.
А тепер сяяло яскраве, тепле сонечко. Від зачудування бурулька розхвилювалася й заплакала. Але ось що сумно: ніхто не знав, чого бурулька плаче. Всі думали, що вона тане. Ні, вона не танула, вона плакала. Гарячі сльози її крапали на мерзлу землю.

Гра «Підбери слова» (Діти на слух визначають однокореневі слова і позначають їх фішками).
Вода, водиця, водяний, водолаз, заводь, підводний, водичка, водопад, водограй. Сніг снігурка, сніговик, снігурі, сніжинка, сніжка, підсніжник, засніжений, сніжок.
Вода потрібна всім: і рослинам, і тваринам, і птахам, і комахам, і рибам, і нам, людям. І всім вода потрібна чиста, прозора. Тому ми повинні її берегти, не забруднювати самим і не дозволяти забруднювати іншим.
Пропоную вам лягти на килимочок, заплющити очі і уявити себе маленькими сніжиночками.
( Під спокійну музику проводиться психогімнастика ) :
Я – малесенька, біленька, пухнаста сніжинка. Я живу на хмаринці разом із сотнями інших сестричок. Нас тут дуже багато. Та ось з’явився брат- вітер. Він, пустуючи, гонив хмаринку по небу. Хмаринка зітхнула і ми, мов біленькі метелики, полетіли, весело кружляючи із вітром у танку.
Ми приземлялись на дахи будинків, на дерева, на річки, на дитячі майданчики, на землю, вкриваючи її пухкою ковдрою і зігріваючи її аж до весни.
( Діти поволі підводяться з килимка )
Вихователь: - Сподобалась вам казочка про сніжинки? А зараз ми з вами
виготовимо свою кришталеву сніжинку для зайчика
Виконується аплікація із білої морської солі. На голубий аркуш паперу прикладається трафарет сніжинки ( різних візерунків ) клеєм намастити контур і посипати морською сіллю. Решту струсити.
Виставка робіт.

Конспект інтегрованого нетрадиційного заняття з аплікації та використанням інноваційної технології –лепбуки «Виросла ріпка» (техніка торцювання) у старшій групі
Мета :
Формувати знання про новий вид об’ємної аплікації(торцева аплікація). Навчити скручувати смужки паперу в «згортки» форми парасольки, та щільно наклеювати на форму одну коло одної , створюючи потрібний образ (ріпку). Закріпити практичні навички користування ножицями , пензликом та клеєм. Удосконалювати прийоми роботи з папером (згинання навпіл,розрізання паперу на квадратики однакового розміру, приклеювання згортків паперу для створення образу ріпки ;сприяти розвитку уяви, уваги,художнього мислення, вдосконалювати конструктивні здібності,моторику дрібних м’язів пальців рук; виховувати акуратність у роботі, бажання створювати красиву, оригінальну аплікацію, самоствердження, самостійність, любов до ручної праці, уміння працювати колективно та індивідуально.
Закріпити і розширити знання дітей про добре знайому казку «Ріпка».Розширити словник дітей прслівями про ріпку, створити у дітей радісний, емоційний настрій.
формувати художньо-мовленнєві виконавчі здібності;
- розвивати інтерес і любов до казок; розвивати мовлення дітей у процесі бесіди, та ігор, уміння вживати в мовленні поширені речення; розвивати уяву, пам'ять, увагу;
Вчити дітей перевтілюватися у казкових персонажів, та емоційно виразно промовляти діалог.
Попередня робота: Читання української народної казки «Ріпка», бесіда з її змістом. Розгляд овочів, знайомство з ріпою, обстеження (форма, колір). Дидактичні ігри «Чарівний мішечок», «Розклади по порядку» (ілюстрації за казкою).
Матеріали для роботи:
Демонстраційний: Лепбук, овоч ріпка, поробка ріпки, казкові персонажі.
Роздатковий:контурний малюнок ріпки; гофрований папір жовтого і зеленого кольору для аплікації; клей,пензлики, , розетки для клею; клейонки, серветки . Ілюстрації до української народної казки «Ріпка».
Хід заняття.
1. Організаційний момент.
Добрий ранок, діти любі!
Чи усе гаразд в нас в групі?
Ви довкола озирніться,
Один одному всміхніться,
Щоб ніхто не сумував,
З усіма радів і грав!
- Рада всіх я вас вітати
І заняття розпочати
- Настрій – супер,
Діти – клас,
До роботи – все гаразд
Підніміть-но оченята
І погляньте навкруги:
До нас гості завітали!
Привітаємо ми їх.
А тепер подивіться усі на мене. Хочете пограти у цікаву гру?
«Додай слово»
Діти ходили, діти гуляли,
Дружно у парку казку... (шукали).
Може, під кущиком, чи під місточком,
Може, накрилась кленовим. (листочком),
Діти гасали, бешкетували.
Що ви? Це казку вони. (наздогнали).
Казко, постій, гей, відізвися!
Та не жартуй з нас, у групу (повернися)!
Казка із сонечком в небо злетіла,
Ні, нашу казку кізонька. (з’їла).
Та, слава Богу, казка знайшлася.
Будем старатись, щоб гарна. (вдалася)!
Заплющте дітки оченята: раз, два, три — казочко, до нас прийди!
Ой до нас завітала чарівна казочка з сюрпризом, а щоб дізнатись, що за казочка нам потрібно відгадати загадки.
На городі виростала
Сили набирала
Непомітно, дуже швидко
Великою стала
Став тут дід усіх гукати
Та красуню витягати
А цю казку діти
Ви встигли відгадати?
Вихователь:
- Звичайно, ви правильно відгадали. Ця казка називається «Ріпка».
Скажіть будь ласка, ріпка це овоч чи фрукт? Де вона росте?
До якої природи належить ріпка, до живої, чи не живої?
Що потрібно ріпці для того щоб вона виросла велика?
Гра «Посади овочі на городі».
Давайте згадаємо героїв казки. Хто перший прийшов по ріпку?
Кого покликав дід? А баба? А внучка? А Жучка? А кішка?
Діти Ріпа - одна з найбільш давніх культурних рослин.
Ріпу словяни вдавнину вважали своїм другим хлібом.
Крім того, вирощування ріпи на власному городі – давня традиція українського народу.
Цей слов'янський "казковий" коренеплід, що колись був найголовнішим на Україні овочем, зараз користується більшою любов'ю в усьому іншому світі, ніж у нас.
Крім традиційної для нас жовтої ріпи зустрічаються сорти з білою, зеленою, рожевою і фіолетовою шкіркою і білою або жовтою м'якоттю (чим жовтіша м'якоть, тим більше вітамінів)
З ріпи можна приготувати безліч страв, вона поєднується з мясом, рибою, овочами, її готують навіть з фруктами – яблуками.
Ріпу вживають у сирому, пареному, вареному, тушкованому вигляді.
Ріпа — джерело вітамінів. Вона багата на вітамін А,С,РР,В
Приказки про ріпу
Без турботи і ріпу не виростиш.
Ріпа - м'ясо, ріж та їж.
Хороша (дівка), як мита ріпка.
Горох та ріпа - хто не йде, всякий урве
Їж хоч ріпу замість жита, а чужого не бери.
- Молодці, ви багато чого дізналися про ріпу, а на згадку про нас виготовимо ріпку своїми руками.
Подивіться, яку ріпку зробила я. Давайте погладимо її пальчиками?
Як ви думаєте, вона зроблена з цілого шматка паперу?
Відповіді дітей.
А ви, хочете спробувати зробити таку ж ріпку?
Відповіді дітей.
А щоб ми впоралися із завданням, давайте приготуємо наші пальчики до роботи.
Пальчикова гімнастика «Ріпка».
Ріпку ми садили (пальцями ніби роєм лунку на дитячій долоньці)
Ріпку поливали (імітуємо, як ллється вода з лійки)
Виростала ріпка (випрямляє поступово пальчики)
Хороша і міцна
Тепер ми готові до роботи.
- Якого кольору стигла ріпка? (Ріпка жовтого кольору).
-Якого кольору листочки у ріпки? (зеленого кольору)
Молодці діти , а зараз рукавчики всі закачайте до роботи приступайте.
Нагадаємо правила користування ножицями та клеєм. Ріжемо від себе тримаючи ножиці прямо в правій руці, а папір в лівій, по лінії згину.
У вас на столиках лежать квадратики зеленого і жовтого кольору .Почнемо працювати з квадратиками зеленого кольору.
Згинаємо папір на столиках від себе з’єднуючи кутики і сторони . Лівою рукою притримуємо папір зверху, а вказівним пальчиком правої руки від середини в ліву і праву сторону робимо лінію згину. Весь папір, зеленого кольору ми складаємо в четверо.
Розгорніть папір та розріжте по лінії згину. Надалі потрібно розрізати усі квадратики, зеленого та жовтого кольору, та покласти на тарілочку.
Наступне завдання, яке нам потрібно виконати – це скручування рулончиків та наклеювання на заготовлений контурний малюнок ріпки.
Я хочу нагадати вам правила користування клеєм.
Правою рукою взяли пензлик в тому місці, де закінчується політиці, набрали клею на кінчик ворсу, зайвий клей знімаємо край розетки. Рівномірно наносимо клей на листочки ріпки фігуру від середини до країв, і приклеюємо рулончики зеленого паперу від краю листочків
- Приступаємо до роботи. Коли діти закінчують клеїти аплікацію листочків ріпки, вихователь запрошує виконати фізкультхвилинку
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА Вихователь. Щось малеча зажурилась
Мабуть, трішечки стомилась
Що робити? Що робити?
Треба трішки відпочити.
Діти: Нумо дружно всі yстанем,
У віконечко поглянем.
В небі хмароньки біленькі,
А ми діточки маленькі
Ось поставим руки в боки Пострибаємо навскоки
Вліво-вправо нахиліться
І навшпиньки підніміться
Руки вгору, руки вниз
Кругом себе повернись
Крок вперед зробіть швиденько
І сідаємо тихенько.
- Молодці, сідайте на свої стільчики, і продовжимо нашу роботу.
- Скажіть, якого кольору ріпка ? Так, жовтого.
Яку папір треба взяти, щоб зробити листочки? Покажіть.
Жовтий папір теж потрібно скласти та розрізати навпіл, скрутити рулончики ось так і наклеїти по всій поверхні ріпки (внизу у ріпки хвостик, а вгорі листочки).
- Ви дуже старалися. Подивіться, які гарні ріпки у вас вийшли.
Питання дітям:
- Яку казку ми сьогодні згадали?
- Якого кольору ріпка?
- Якого кольору листя?
Відповіді дітей.
Дітки, ми з вами попрацювали на славу, а зараз відпочинемо і завітаємо до театру, та перевтілимося у казкових героїв.
Пергляд казки «Ріпка»
Влаштуємо виставку наших робіт!

Автор: 

Слісаренко Оксана Миколаївна
вихователь
Деражнянського закладу дошкільної освіти (ясла-садка) №3 «Сонечко»

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі