Користувацький вхід

Розробки виховних заходів по здоровому способу життя

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Виховна година
з теми ”Життя дається тільки раз”
Мета: Запобігати нещасним випадкам,сприяти охороні життя і здоров’я дітей,застерігати від необачних,необдуманих вчинків.
I. Вступна бесіда.
- Пригадайте,діти,тему нашої попередньої виховної години. Чи запам’ятали ви,що значить шанувати батька свого і матір свою?
-А чи задумувалися ви над тим,яка найвища мета і найбільша мрія ваших батьків?
Загалом ви правильно визначили:найбільша мрія батьків-щастя і добробут їх дітей. Вони подарували вам цей світ із блакитним небом і ясним сонечком,хлібними полями і прекрасними містами,ріками і горами,пташиним співом і чудовими квітами,- світ, у якому вас чекає так багато цікавого, незвіданого. Життя прекрасне,незважаючи на труднощі. І коли воно обривається в юному віці-це велика трагедія,а для батьків ― рана,яка вже ніколи не загоїться. Такі випадки,на жаль,трапляються і найбільше їх ― через нерозважливість і неслухняність дітей. Ось послухайте одну історію,не вигадану,а взяту із життя.
ІІ. Слухання оповідання.
Павлик дуже любив свою маму. Коли її ніжні руки торкались цього неслухняного чубчика,йому було так хороше,забувались усі неприємності…Але останнім часом він став уникати маминої ласки:ще побачать хлопці,кепкуватимуть,мовляв,мамин мазунчик…Він менше став прислухатись до маминих порад,повчань-не маленький,сам знає.
Цього ранку хлопчик зібрався до школи швиденько,чим приємно здивував неньку:любив-бо поніжитись у тепленькому ліжечку. Сніданок їв похапцем,хоч до початку уроків часу було ще вдосталь.
-І чого так хапаєш,немов жене хтось за тобою?
-А в нас сьогодні контрольна з математики,от ми й домовилися раніше прийти та разом повторити весь матеріал.
Павлик низько нахилився над тарілкою,щоб мати не помітила,як він почервонів. Адже збрехав:не скаже ж він мамі,що вони з Костиком вирішили піти на річку перед уроками й спробувати лід(Костику саме подарували нові ковзани).
Коли Павлик прийшов на берег,Костика ще не було. Річку скував лід,притрушений тоненьким шаром снігу. І як би не той сніг, він би помітив,що там,посередині,де бистрина,лід темніший,бо тоненький,може,був би обережніший…
Почепивши сумку з книжками на гілку верби,Павлик ступив на кригу. Притупнув каблучком-лід витримав. Спробував проїхатись на підошвах,вичовганих ковзанами. Кра-са!Описавши невелике коло при березі й поглянув на стежку,звідки мав надійти Костик.
«От сонько,знову проспав,- майнула думка.-Ось проїдуся разок до он того берега і назад»….
Розігнався й помчався до середини річки. Раптом під ногами тріснуло,хлопчик інстинктивно розкинув руки й опинившись в крижаній купелі. Це сталося так несподівано,що Павлик не встиг злякатися. Спробував, опершись на руки,підтягнутися і виповзти з холодної води,яка аж обтікала тіло. Але лід під руками обламався,й він шубовснув у воду. Швидка течія підхопила тіло хлопчика й потягла під лід…
ІІІ. Бесіда за прослуханим .
- Як ви уявляєте собі подальші події?
- Чи жаль вам Павлика?А його маму?
- Хто винен у безглуздій смерті хлопчика?
- Чого йому не можна було забувати?
- Як ви гадаєте:чи сталося б нещастя,якби вранці Павлик не збрехав мамі?
- Чому він сказав неправду?
- Чи не було у вас ситуації,коли ви не брали до уваги повчань своїх батьків?
ІV.Підсумок.
Звичайно,ви вже не маленькі й багато чого можете вирішувати самі. Іноді вам навіть здається,що цього не помічають дорослі,що вас недооцінюють. Це вас ображає,і хочеться іноді зробити навпаки.
Справді,свою думку треба мати,і неприємно,коли до тебе ставляться як до малого. Правда?
Та ніколи не забувайте оцінити:а чи добре буде те,що ви задумали?До чого може привести той чи інший ваш вчинок?
До речі,правила безпеки життя існують не лише для дітей,але й для дорослих,і їх потрібно обов’язково дотримуватися. Пригадайте,де у яких ситуаціях недотримання їх загрожує вашому здоров’ю і життю.
1)Під час користування домашніми газо- і електронагрівальними приладами;
2)під час прогулянок,екскурсій,походів,на пасовиську,в полі,в лісі,біля водоймищ;
3)на дорогах,вулицях,де рухається автомобільний транспорт;
4)у разі зустрічі з невідомими предметами,які можуть бути вибухонебезпечними;
5)під час вживання фруктів і овочів.
Поговоримо про те,як поводиться у першій ситуації.
Уявіть,що Ви-господар дому. Вам треба розігріти їжу, нагодувати молодшого братика,прибрати в кімнаті,випрасовувати собі й братику одяг, погуляти з малим перед тим, як покласти його спати.
Розкажіть,що ви робитимете,якими приладами і як будете користуватися.
Підсумок. У народі кажуть: «На все воля Божа», «Без Бога ні до порога». Все це так,але не забуваймо: на те Бог дав нам розум і волю, щоб ми чинили правильно. Нагадаю вам ще одне прислів’я: «Береженого Бог береже».Тож будьте мудрими,обачними. Пам’ятайте, і дорослому не зашкодить послухати розумної поради,а тим паче вам,ще не дуже досвідченим. А мати, батько, дідусь чи бабуся, вчителі думають про ваше життя, хочуть,щоб воно було довгим і щасливим, застерігають від лихого. Завжди дійте так, щоб не зашкодити тому, що є у вас найціннішого, що дається лише один-єдиний раз,- своєму життю. Будьте завжди здоровими!

Усний журнал ''Про шкідливість алкоголю''

Мета: переконати школярів у шкідливості вживання в цьому віці будь – яких спиртних напоїв.
Хід роботи
Бесіда.
Методом «мозкового штурму» з’ясовується питання: «Чим відрізняється дитячий організм від організму дорослої людини?» і «Чи доводяться виявлені відмінності той факт, що спиртні напої діють більш згубно на організм дітей і підлітків, ніж на організм дорослого?».
Слово вчителя.
Я пропоную переглянути сторінки усного журналу «Шкідливість алкоголю».
Отже, сторінка перша – історична.
Алкоголь у вигляді вина та пива є найдавнішим засобом сп’яніння. В Єгипті та Китаї алкоголь виготовляли і вживали як святковий і повсякденний напій ще п’ять тисячоліть тому.
Історично Русь була однією з « найтверезіших» держав.
У давнину на Русі пили медовуху і брагу, на Півночі держави варили пиво. Медовуха містить 10 – 11% алкоголю і до того ж усю таблицю Менделєєва, а це хімічні елементи, необхідні для життєдіяльності організму. Горілка («хлібне вино», як говорили на Русі) з’явилась у південних давньоруських містах лише наприкінці XIV століття. За однією версією, її завозили генуезькі купці, за іншою – німецькі.
За часів Петра І були видані закони, згідно з якими сп’яніння не лише не слугувало пом’якшувальною обставиною, а навпаки, ускладнювало її: «Пияцтво нікого не вибачає, оскільки він у пияцтві непристойне діло учинив».
Широке розповсюдження пияцтва спонукало народ до стихійного руху за тверезість.
Виступ учня – читця.
1 – й учень. Перше товариство тверезості офіційно було зареєстровано 1854 року.
У 1914 році царське правління видало закон, який забороняв продаж спиртних напоїв.
Після Жовтневої революції 1917 року – до 1925 року – діяв «сухий закон» - державна заборона.
1928 – 1932 роки - дитячий рух за тверезість як норму життя.
Останній раз у нашій країні державна заборона на продаж спиртних напоїв та їх уживання була введена в середині 80-х років ХХ століття. Але діяла вона недовго.
Слово вчителя.
Сторінка друга – фізіологічна.
Алкоголь – продукт харчування. Він не містить у собі ніяких поживних речовин, без яких організм людини не міг би існувати повноцінно. Алкоголь нарівні з нікотином. Ці наркотики діють як стимулятор, викликаючи відчуття бадьорості. Однак у людей, що зловживають ними, розвивається алкогольна та нікотинова залежність.
У результаті одного сильного сп’яніння гине до 20 тисяч клітин головного мозку. Крім того, мозок стає «зморщеним», погіршується пам’ять, відбувається деградація особистості.
А ось яка фізіологічна картина у серцево-судинній системі алкоголіків та курців: гіпертонія ( підвищення кров’яного тиску), стенокардія, розвиток « бичачого серця», звуження судин, інфаркт міокарда, зміна складу крові.
У нирках відбуваються запальні процеси, жирове переродження У системі травлення стаються такі зміни: виразка шлунка, гастрит, панкреатит, рак тонкої кишки. Велика ймовірність захворювання на туберкульоз легень. Жінки і чоловіки піддаються ризику стати безплідними.
Пам’ятайте, що алкоголь всмоктується не тільки через стінки шлунка. Найбільш інтенсивно спирт потрапляє в кров через порожнину рота, де багато кровоносних судин. Тому людина, яка вживає коктейлі або інші алкогольні напої через соломинку, також дуже швидко п’яніє. Отруйні речовини розповсюджуються в організмі людини за 21 – 23 секунди.
Виступ учня – читця.
2 – й учень. Наприкінці ХІХ століття лікар Моріс Ленде спостерігав дію алкоголю на поведінку здібності дітей у віці від 6 до 15 років. Після вживання алкоголю вони ставали незвично активними, швидко читали, але в написанні робили багато помилок, в арифметичних діях робили грубі помилки. Заучування на пам’ять їм вдалося з тяжкістю, 13 – 15 річні хлопчики не могли передати своїми словами прочитаного. У всіх дітей змінювався характер: вони ставали неслухняні, грубі, з підвищеною самооцінкою.
Слово вчителя.
Алкоголь затримує в мозку ріст і розвиток нервових клітин, порушує їх функціонування; зрозуміло, порушується і розвиток здібностей: дитини або підліток починає погано розуміти, «тупіє», що зразу ж відбивається на результатах навчання. Якщо ж дитина вживає алкоголь часто, то затримується психічний розвиток, як доводять деякі вчені, приблизно на один рік.
Внутрішні органи дітей і підлітків перебувають у стані інтенсивного розвитку. Кишечник, стравохід у дитячому, підлітковому віці покриті тонким епітелієм. Алкоголь, попадаючи в стравохід або кишечник, нібито обпікає їх – з’являються маленькі язви. Порушуються секреція і склад кишкового соку, з допомогою якого перетравлюється їжа. А це виводиться з ладу механізм травлення їжі, що обов’язково відбивається на рості й розвитку дітей і підлітків – вони затримуються.
Дуже сильно токсичну дію алкоголь справляє на печінку. Він «розбавляє» її біологічні мембрани, викликає структурні зміни в її клітинахнакопичує в них жир. При систематичному вживанні спиртних напоїв зміни в клітинах печінки з часом ускладнюються їх некрозом, і клітини відмирають. Дія алкоголю в підлітковому віці ще більше небезпечна.
Якщо весь алкоголь, який вживає людина, вважати за 100%, то 10% в незмінному вигляді виходить із організму через легені. При цьому алкоголь і продукти його розпаду, зрозуміло, діють на нижній епітелій, який покриває внутрішню поверхню трахеї, бронхів. Руйнується тонус самої людини та її судин. Порушення цілісності епітелію відкриває шлях мікробам, що призводить до різних інфекційних, вірусних захворювань.
Серце дитини дуже чутливо реагує на присутність алкоголю в організмі. Змінюється часто його биття, порушується ритм. У звичайному стані серце б’ється рівно, скорочення наступають через рівні відрізки часу. При присутності алкоголю в організмі скорочення серцевого м’яза відбувається нерівномірно – то через короткий час, то через тривалий. Щоб серце невтомно працювало, воно повинно постачатися через кровоносні судини необхідними речовинами. Отже, судини серця повинні мати широкі просвітлення, алкоголь, навпаки, призводить до їх звуження, і, як наслідок, до погіршення постачання серця. Більше того, серце дитини, підлітка, крім звичної роботи, повинно ще й рости, а значить, одержувати корисні речовини, необхідно не тільки для скорочення судин, але і для розвитку, росту. Зрозуміло, що за присутності в організмі алкоголю не можуть правильно і повноцінно формуватися ні самі м’язи, ні нервовий апарат серця людини, що росте, а це в результаті обов’язково виллється хворобою.
У решті-решт, токсичні дії алкоголю відбиваються на самій крові. Алкоголь сповільнює рух червоних кров’яних тілець ( еритроцитів), які несуть водень до тканини; патологічно змінює захисну функцію білих кров’яних тілець, які борються з мікробами і вірусами, що попадають в організм;
Знижує здатність червоних кров’яних пластинок ( тромбоцитів) склеюватися одна з одною, що має велике значення для зупинки кровотечі.
Доведено, чим молодший організм, тим згубніша дія на нього алкоголю.
Виступ учнів – читців.
3-й учень. Наприкінці минулого століття був описаний такий випадок. У 2-місячної дитини судорожно рухалися руки і ноги. Лікарі довго не могли зрозуміти, в чому справа. Запропонували батькам вивезти дитину із будинку. І тільки після цього судоми припинилися і більше не повторюватися. Виявилося, що повітря попередньої квартири було насичене винними парами, через те що в підвалі будинку був винний погріб магазину.
Описані також випадки смертельного отруєння дітей 4 – 9 років. Наприклад, 4-річний хлопчик втратив свідомість після того, як з’їв бісквіт, змочений невеликою кількістю лікеру.
4-й учень. Третя сторінка журналу – статистична.

За статистикою, чверть восьмикласників уже мають чітку орієнтацію на алкогольні напої. Серед випускників загальноосвітніх навчальних закладів таких – уже половина.
Заключне слово вчителя.Відомий російський лікар І.В.Сажін,який займався дослідженням дії алкоголю на нервову систему,у 1902 році писав:''Що стосується дитячого,підліткового і юнацького віку,то для правильного гармонійного розвитку вольових,моральних і розумових якостей необхідно не вживати спиртні напої в будь-якому віці.''

Автор: 

Ярміш Надія Василівна вчитель Червонозаводської ЗОШ 1-3 ступенів №2

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі