Користувацький вхід

Конспект уроку з теми: "Гендер: минуле і сучасне, міф і реальність через призму образів п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка".

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


3

Українська література. 8 клас

Тема уроку: Гендер: минуле і сучасне, міф і реальність через призму образів п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка».

Мета :
• Узагальнити знання з теми: « І. Котляревський «Наталка Полтавка»;
• поглибити знання учнів про традиційні риси гендерної ідентичності чоловіка й жінки;
• розвивати вміння аналізувати внутрішній світ героїв;
• виховувати культуру мовлення.
Обладнання:
Текст п’єси І.Котляревського «Наталка Полтавка», мультимедійна дошка, комп’ютер, відео проектор.

Хід уроку.

І. Мотивація і активізація навчальної діяльності.
Вчитель. Діти, вже стало доброю традицією починати урок з притчі. Ось і сьогодні я хочу розпочати урок традиційно.

Притча.

Уявіть, що кожного дня ви в банку отримуєте 86 400$. І витратити ці гроші можна тільки цього дня, переносити покупки ні в якому разі не можна. Що ви будете робити? Звичайно витрачати гроші!
У кожного вас є такий банк і він називається ЧАС. Щоранку ви отримуєте 86 400 секунд, пізно вночі ви підраховуєте підсумки, не дивлячись ні на що!!!
Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує рік, запитайте про це студента, який не склав вступні іспити до інституту.
Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує місяць, запитайте про це жінку, котра чекає дитину.
Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує тиждень, запитайте про це редактора щотижневої газети.
Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує година, запитайте про це закоханих, які чекають на побачення.
Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує хвилина, запитайте про це людину, яка запізнилася на потяг.
Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує секунда, запитайте про це людину, яка дивом врятувалася від аварії.
Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує мілісекунда, запитайте про це спортсмена, який отримав срібну медаль на Олімпійських іграх замість золотої.
Кожного дня ви отримуєте 86 400 секунд, і кожного вечора вони зникають. Даремно чи ні – все залежить тільки від вас. І мені хочеться, щоб 2 700 секунд, які ми проведемо разом, минули недаремно й торкнулися ваших сердець. Успіхів вам!!!

Вчитель.
Ми з вами закінчили подорожувати сторінками біографії Івана Котляревського і його п’єси «Наталка Полтавка». Сьогодні у нас підсумковий урок. Але мені хочеться, щоб ми не тільки узагальнили знання з теми, але й розширили своє уявлення про світ, своє місце у ньому, місце серед людей. Тому тема нашого уроку: Гендер: минуле і сучасне, міф і реальність через призму образів п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка».
Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота і тему уроку.

А я вам пропоную гру «Хід конем».
Перша група додає пронумеровану клітину одну літеру, щоб вийшло слово, яке позначає загальну назву в однині. Утворені таким чином слова можуть читатися в будь-якому напрямку, крім діагоналі.

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
ж і н к а
11 12 13 14 15
16 17 18 19 20

Запитання
1. До Наталки ватається… (Тетерваковський)
2. «Золото не дівка!.. Кромі того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна, - яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою; шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить» - говорить про Наталку (виборний).
3. Прізвище виборного… (Макогоненко).
4. Прізвище возного… (Тетерваковський).
5. Матір Наталки звали… (Горпиною Терпелихою).
6. «Ти умієш увернутись – теє-то як його – хитро, мудро, недорогим коштом; коли ж що, то можна і брехнути для обману», - говорить про виборного … (Микола).
7. У мові Наталки часто зустрічаються… (прислів’я і приказки).
8. Пісню «Ой під вишнею, під черешнею» співає… (виборний).
9. В основу пісні Возного «Всякому городу – нрав і права» був покладений вірш… (Григорія Сковороди).
10. Уперше «Наталка Полтавка» була поставлена на сцені у … році у місті… (1819р. у Полтаві).
11. П’єса І. Котляревського «Наталка Полтавка» починається піснею …, яку співає… («Віють вітри, віють буйні», Наталка).
12. І. Котляревський визначив жанр твору «Наталка Полтавка» як… (малоросійська опера).
13. Літературознавці, яких країн досліджували творчість І. Котляревського… (Росії, Італії, Німеччини, Англії, Франції, США, Канади, Бразилії, Польщі, Болгарії, Югославії, Чехії, Словаччини, Угорщини).
14. Якими мовами була перекладена п’єса «Наталка Полтавка»? (Литовською, узбецькою, грузинською, французькою, португальською, чеською).
15. В якому році була остання екранізація п’єси «Наталка Полтавка»? (1978р.)
16. Мова Горпини Терпилихи…(емоційно забарвлена, проста, розмовна, з образними висловами).
17. Мова Наталки… (пісенна, спокійна, проста, без лайливих слів, з дотепними народними фразеологізмами).
18. Скільки років Наталка і Петро були в розлуці… (4 роки).
19. Возний і виборний будують своє щастя на (брехні, підкупах, хабарництві, використанні влади у власних інтересах).
20.
Давайте пригадаємо, з чого ми починали…
(Ролик)
Він і вона… Чоловік і жінка…
А чи замислювались ви над тим, яку роль відіграють оточення, культура у процесі становлення особистості? Які ж чинники впливають на наше формування?
Відповісти на ці питання нам допоможуть ПСИХОЛОГИ.

Вчитель: Дякуємо психологам. А ми звернемось до твору. Охарактеризуйте Наталку і Петра, використовуючи ознаки гендерної ідентичності, підтверджуючи уривками з твору.
Відповіді учнів.
Петро.
Надто чутливий , м’якохарактерний, нерішучий і слабовільний як на бурлаку – заробітчанина. Він не здатний до впертої боротьби за щастя, не наважується йти проти «узаконеного порядку», проти старших і владних. Це говорить про те, що в його поведінці проявляються ознаки фемінності. Але такі дії Петра пояснюються тим, що він здатний відмовитися від власного щастя в ім’я благополуччя дорогих йому людей – Наталки і Терпелихи.
Наталка.
Одним із головних образів п’єси є Наталка - проста сілянська дівчина. Вона – приклад для всіх дівчат. Макогоненко її характеризує, що вона – «золото – не дівка». Виборний підкреслює всі риси Наталки: «Розумна, моторна, яка трудяща рукодільниця»… Вона ніжно любить свою матір і готова слухатись її навіть тоді, коли Терпелиха намагається примусити її вийти заміж за возного, багатого пана. Найпрекрасніша риса Наталки – вірність у коханні. Це ознака фемінності. Вона щиро кохає Петра, чекає його 4 роки. Наталка рішуча дівчина. Заради благополуччя матері вона здатна до самопожертви:готова покинути Петра та йти за возного. Після повернення Петра Наталка йде проти вікових звичаїв. У своїй боротьбі за власне щастя героїня проявляє більше наполегливості, ніж Петро. Всі ці риси гендерної ідентичності говорять про те, що Наталка відновила свою цілісність і могутність і предстає перед нами жінкою, якій притаманні риси андрогенності.
Вчитель: Я вам зачитаю репліки героїні. Як вони характеризують Наталку? «Ви пан, а я сирота…», «…у пана така жінка буде гірше наймички… буде кріпачкою.»
(Ми бачимо гострий розум героїні, її протест проти кріпаччини. Але в ХІХ ст.. жінка мала тільки займатися господарством, родиною, дітьми. Протестувати в цей період вона не мала права. Це доказує, що Наталка мала найкращі риси маскулінності: розум, …)
Вчитель.
І. Котляревський створив образ Наталки, щоб оспівати високі моральні та розумові якості низів тогочасного суспільства, відобразити їхню високу духовність. Видатний поет і драматург висловив свою віру в народ щодо майбутнього. А якою ж була роль жінки в різні епохи, і як це відображалось в літературі? Слово ІСТОРИКАМ.

Вчитель. Дякуємо хлопцям. Вони дуже добре попрацювали. Але скажіть, чи мала Наталка освіту? Чи була освіченою Горпина Терпелиха? Яке було їх соціальне положення?
(Ні Горпина, ні Наталка на мали освіти, про це в п’єсі не сказано нічого. Але сказано, що вони спочатку проживали в місті, мали будинок, були заможними. Зачитати як вони стали бідними………………….)

Вчитель. Ми з вами розібрали, що роль жінки протягом історії змінювалась і це знаходило своє відображення в літературі. А чи однаково ставляться до жінок і чоловіків, наприклад, у нашому суспільстві. Про це нам розкажуть СОЦІОЛОГИ.

Вчитель. У ХІХ ст.. на жінку дивилися як на берегиню домашнього вогнища. Ми говорили, що з часом положення жінки в суспільстві змінилося. Жінки отримали рівні права з чоловіками. Чи не порушуються ці права сьогодні? Якщо порушуються, то в яких сферах діяльності? Чи однаково ставляться до жінок і чоловіків у нашому суспільстві? Чого на вашу думку, саме маскулізми пов’язані з високим соціальним становищем людини? (За статистикою, жінкам відводяться такі сфери діяльності: родинно-побутова, освітянська, медична, дошкільне виховання, сфера обслуговування, тимчасом як «чоловічими» вважають науку, політику, державне управління тощо…)
А що впливає на формування ознак гендерної ідентичності? (Культура суспільства, родинне виховання……………….)
А що вплинуло, на вашу думку, на формування ознак гендерної ідентичності Наталки ? ( Виховання в неповній сім’ї – батько помер і Наталка вимушена в працювати, щоб утримувати себе і матір, …………. )

Вчитель. Заключне слово ЛІТЕРАТОРАМ.
Ми почули, що …………….
І я вам пропоную дидактичну гру «Визнач стать автора». Я читатиме уривки невідомих творі, а ви маєте аргументовано визначити, до якої статі належить письменник.
О зірко! Найкращий сюжет я зберіг,
Великий і разом багатий:
Я довго не вмер би, якби-то я зміг
Всю душу твою змалювати.
Володимир Самійленко
(Особові закінчення дієслів: «зберіг», «зміг» - чоловічий рід, автор чоловік)

Нічка тиха і темна була.
Я стояла, мій друже, з тобою,
Я дивилась на тебе з журбою:
Нічка тиха і темна була.
Леся Українка
(Особові закінчення дієслів: «стояла», «дивилась» - жіночий рід., автор жінка
Ще за якою ознакою? Жінка – ніч,місяць; чоловік – день, сонце)

Нема тебе – і плаче ніч ласкава.
І з нею тихо плачу я,
І перли сліз горять у хвилях ставу,
І тихих верб задумалась сім’я.
Христя Алчевська
(Надмірна емоційність притаманна жінці «плачу я»)

Пісню величну на честь твою зложу,
Бо надивитись на тебе не зможу.
Хто тобі дав ту красу ненаглядну,
Усміх розкішний і постать принадну?
Осип Маковей
(Звернення автора до протилежної статі, опис жіночої краси…)
Підсумки.

Рефлексія.
«Відкритий мікрофон»
Уявіть, що після закінчення уроку до вас підійшли кореспонденти і попросили дати інтерв’ю. Питання на екрані.
• Що з нашого уроку ви візьмете із собою у подальше життя?
• Чи складно було виконувати завдання Веб-квесту?
• Чи сподобався вам урок?

Оцінювання.

Автор: 

Купчик Ірина Миколаївна

Пов'язані матеріали: 

Дуже гарний матеріал. Обов"язкови скористаюсь

Наталія, дякую за відгук. До цього уроку є ще презентації вчителя і дітей. Презентація вчителя викладена на цьому порталі, а дитячі були передбачені Веб-квестом в блозі "Лелека"на сторінці укр.літ. Це було випереджувальне завдання. Дивіться блог "Лелека" http://movaira47.blogspot.com (мітка: проекти, веб-квести)

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі