Користувацький вхід

Урок позакласного читання із зарубіжної літератури «Артур Конан Дойль. Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ . ВСЕСВІТНЯ ПОПУЛЯРНІСТЬ ТВОРІВ ПРО ШЕРЛОКА ХОЛМСА .
МЕТА: розширити круг читацьких інтересів учнів ; узагальнити та систематизувати знання учнів про детективну літературу; розвивати увагу до деталей , аналізуючи твори, орієнтуватися у змісті твору,вибирати головне висловлювати і обґрунтовувати власні судження ;сприяти вихованню читацької культури , формуванню загальнолюдських моральних цінностей : порядності , чесності , справедливості , поваги та співчуття до людей . ОБЛАДНАННЯ : роздатковий матеріал , портрет Конан Дойля, комп’ютер . ТИП УРОКУ : урок-гра .

ЕПІГРАФ . « ШЕРЛОК ХОЛМС – ЦЕ ЛЮДИНА , ЯКА НІКОЛИ НЕ ЖИЛА , АЛЕ ЯКА НІКОЛИ НЕ ПОМРЕ».
Орсон Уеллс ,американський актор і режисер .

Хід уроку
1 .Організація класу .
2 .Повідомлення теми та мети .
В історії літератури часто трапляється так , що письменник , якого критики-сучасники не вважають видатним , стає не просто популярним , а заживає слави на століття. Сьогодні ми узагальнимо відомості про життя і творчість одного з таких художників слова . Поговоримо про Артура Конан Дойля. Спробуємо розкрити секрет популярності славетного детектива Шерлока Холмса , якого створив письменник, розширимо знання про детектив як жанр в літературі .
3 . Атуалізація опорних знань . Перевірка домашнього завдання .
-Цікаві факти з життя Артура Конан Дойля . ( Повідомлення підготовлених учнів у формі презентації ).
-Виникнення детективного жанру в літературі .( Повідомлення підготовлених учнів у формі презентації) .

4. Робота за темою .
У детективах нас вабить таємниця , яку ми , читачі , хочемо розкрити разом з героєм-шукачем .Я пропоную вам сьогодні пограти в детективів, позмагатись у вмінні розгадувати заплутані історії , використовуючи ті відомості , які ми отримали , читаючи про славетного детектива Шерлока Холмса . Які оповідання Конан Дойля ви прочитали самостійно ,готуючись до уроку позакласного читання?Ви помітили , що ці розповіді нас захоплюють відразу . Нам дуже цікаво слідкувати за тим , як Шерлок Холмс будує логічні висновки . Хочеться і собі навчитись так користуватись дедуктивним методом .

Конкурс «ЗАКОНИ ДЕТЕКТИВУ».
1. Вказати стрілками відповідності .
ДЕТЕКТИВ розум , здібності

ДЕДУКЦІЯ протиправна , протизаконна дія .
ДЕТЕКТИВНА
ЛІТЕРАТУРА розкривати , виявляти , шукати
ІНТЕЛЕКТ міркування від загального до конкретного
ЗЛОЧИН художні твори про розкриття злочину
2.Виправте неточності.
Це характерно для детективу
-Злочинець відомий одразу
-Широко розкриті теми кохання , політики .
-Злочинець – не головний герой .
-Твір побудований на емоціях .

КОНКУРС « ЧОРНИЙ ЯЩИК»
Впізнайте , кому належать ці речі , автору чи герою . Доведіть свою думку .
1.Книги В.Скотта , М.Ріда , стетоскоп , географічна карта , ручка з пером.
2.Скрипка , люлька, хімічні реактиви , боксерська рукавиця, шахи .

КОНКУРС « ВІДНОВІТЬ АРХІВ ДЕТЕКТИВА»
Вам доведеться працювати з документами .У свій час ці документи опрацював Шерлок Холмс . Він все систематизував і склав у папки . Але сталася пожежа . Архів постраждав від вогню . Самі бачите , як обгоріли папери . Потрібно відновити інформацію, яка на них записана .
1.Відновлюєм досьє . Назвіть ім’ я героя .(На обгорілому листку опис зовнішності Хелін Стоунер з «Пістрявої стрічки» та містера Вільсона з «Спілки рудих»)
2.Список речових доказів . Впізнайте , кому це належить:
а). Блюдечко з молоком,батіг .
б). Солом’яний капелюх , жерстяна ботанічна коробка ,зелений сачок для ловлі метеликів .
в). Старий і новий черевики.
г). Чорнило,пера,писальний папір,Британська енциклопедія .

3.Особи,яких підозрюють . Продовжити,назвати твір ,про який іде мова:
а). Підозрілим є Беррімор. Тому…
б). Підозра падає на циганів. Це тому ,що…
в). Варто перевірити на причетність до злочину Вінсента Сполдінга ,помічника містера Вільсона ,адже…
г). Винним у викраденні голубого карбункула може бути паяльник Хорнер тому,що…
4.Злочину не буває без мотиву . Шерлок Холмс дізнався про мотиви злочинів ,які здійснили ці герої ,записав все детально . Але ці папери також постраждали від вогню,їх потрібно відновити . Пригадайте:
а). Чому Райдер украв голубий карбункул?
б). Чому Степлтон убив сера Чарльза і хотів убити Генрі Баскервіля?
в). Чому Ройлотт убив Джулію Стоунер і хотів убити Хелін Стоунер?
г). Чому Джонові Клею та Вільяму Моррісу знадобилось ,щоб Вільсона не було в конторі певний час?

КОНКУРС «ВСЛІД ЗА ХОЛМСОМ»
Потрібно дослідити ланцюжок здогадів детектива у одному з оповідань А.Конан Дойля.(«Пістрява стрічка», «Голубий карбункул»)
КОНКУРС «ДЕДУКТИВНИЙ МЕТОД У ДІЇ».
Допоможіть розплутати історію, затримати злочинця.
Ситуація 1.Пригода сталася взимку. Сторож художнього музею повідомив ,що кілька чоловіків щойно пограбували музей. Швидко прибув детектив. Сторож розповів ,що коли почув підозрілий шум в музеї, то спробував з вулиці зазирнути в вікно. Та він нічого не побачив ,бо скло було замерзле . Тоді сторож продряпав у ньому дірку і ,коли присвітив ліхтарем ,то побачив у кімнаті трьох грабіжників. Після цього детектив зрозумів ,кого слід підозрювати.
Ситуація 2.Детектив дізнався ,що в готелі «Кривий кінь» зупинився відомий колекціонер живопису . З собою він мав цінну картину. Детектива повідомили ,що злочинці хочуть викрасти її. Дві доби він чергував у номері колекціонера. На третій день, увечері до кімнати постукали . Увійшов невідомий . Побачивши детектива ,він сказав: «Вибачте,я був певний ,що це мій номер ». Як варто поступити детективу: повірити йому і дати змогу піти , чи негайно затримати?

Підведення підсумків змагання і визначення команди-переможця ,що наклеїла більшу кількість смайликів ,які видавались за правильну відповідь.
5.Підведення підсумків уроку.
-Та чия б перемога не була б у змаганні ,герой А.Конан Дойля Шерлок Холмс зацікавив усіх. В його існування повірили сучасники письменника. Герой став почесним членом в Королівському товаристві хімії (а це було великою відзнакою для справжнього хіміка ). Цю церемонію провели за адресою:Лондон ,Бейкер-стріт, 221б,яку вказав у своїх творах Конан Дойль. Варто нагадати,що на момент написання твору цієї адреси не було насправді . Пізніше вона появилась при подовженні вулиці Бейкер-стріт у числі номерів з 215 по 229. Ці будівлі були власністю фірми «Еббі Білдінг». Протягом багатьох років ця установа змушена була приймати кореспонденцію на ім’я Шерлока Холмса. Навіть ввели спеціального секретаря для обробки листів героя ,що постійно надходили. Їх були тисячі. Зараз тут легендарний музей Шерлока Холмса . Холмсу споруджено пам’ятник ,існує багато фан-клубів героя .А умісті Рига відзначають День народження детектива, біля приміщення Академії мистецтв ,у центрі . В програмі свята – хода Шерлоків Холмсів , конкурс на кращу собаку Баскервілей. На вуличках цього міста сім років знімали фільм «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона»,головну роль в якому зіграв В.Ліванов. Сама Британська королева відзначила цей фільм і нагородила актора орденом Британської імперії як кращого Шерлока Холмса .
Перед вами на дошці слова Орсона Уеллса,американського режисера і актора ,епіграф нашого уроку ,які він сказав десь у 60-х роках минулого століття. «Шерок Холмс – людина ,яка ніколи не жила ,але яка ніколи не помре» ( зачитування з дошки , запис у зошиті ) .Що мав на увазі режисер ? Якщо людина ніколи не існувала ,значить ,їй не загрожує фізична смерть ? Для літературного героя смерть – це забуття . Шерлок Холмс не помре не тому ,що його не існувало ,а тому ,що його не забудуть .
Чому він має такий успіх?(Прийом «Мікрофон»).
-Незвичайний ,порушує буденність,інтелектуал.
-Не схожий на інших , оригінальний.
-Чесний ,порядний ,справедливий ,благородний,уміє зберігати таємниці.
-Енергійний ,рішучий ,мислить і діє ,готовий допомогти.
-Детектив-аматор ,а не офіційний слідчий , іноді його дії суперечать букві закону . Він приходить на допомогу слабкому у складній ситуації . Для нього головне – справедливість . Іноді , зловивши винного ,відпускає,якщо вважає його не злочинцем ,а жертвою обставин . Працює не заради грошей .
-Розумний ,обізнаний в усіх науках та сферах життя ,дивує читача своїм дедуктивним методом мислення.

Перш ,ніж доповнити вас і висловити свою думку , мені хочеться , щоб ми всі послухали скрипку ,адже вона також уміє розмовляти .
(Звучить мелодія на скрипці у виконанні учениці)
..Можливо,ось так ,будучи у глибоких роздумах ,грав на скрипці наш герой. А той ,хто був поряд міг насолоджуватись музикою .
На мою думку ,Шерлок Холмс ніколи не помре ,бо він такий ,яким би хотів бути кожен із нас і такий , з яким хочеться бути поряд . Людина ,у якій поєднується почуття і бачення прекрасного з глибоким розумом і практичними знаннями . Людина,легка у побуті і надійна у дружбі . Людина реальна,що має якісь недоліки,але ніколи не перестає бути джентльменом і справжнім рицарем .
6.Оцінки за урок .
7.Домашнє завдання: підготуватись до контрольної роботи .

Автор: 

Кот Галина Олександрівна
вчитель зарубіжної літератури та російської мови
Вербської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Дубенської районної ради Рівненської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі