Користувацький вхід

Прийшла зима біловолоса

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Розробка уроку з читання 3 клас. Допомога вчителю при підготовці до уроку з використанням інтерактивних методів.

Автор: 

Середа Галина Миколаївна

Джерело: 

ТЕМА: Зима – красуня, біла чарівниця. В ній стільки дива – дивного й краси!
Андрій Бобенко «Прийшла зима біловолоса».

МЕТА: Ознайомити учнів з новим твором.
Формувати уявлення про характерні ознаки зими.
Вдосконалювати навички виразного читання поетичних творів.
Сприяти розширенню словникового запасу учнів.
Вчити відчувати образність художнього слова.
Розвивати в учнів творче мислення, уяву, фантазію,
спостережливість.
Створити ліричний настрій. Підвести учнів до висновку, що зима
красива і розважна пора року.
Виховувати естетичні почуття у дітей, любов і шанобливе ставлення
до природи.

ОБЛАДНАННЯ:
1. Дитячі книжечки про зиму.
2. Поробки «Зима білосніжна»;
3. Виставка художньої літератури про зиму;
4. Картки зі словами, із завданнями;
5. сніжинки з буквами;
6. Ілюстрації і дитячі малюнки;
7. Сніжки зі словами;
8. Диск з дитячими піснями і музика А.Вівальді «Зима»;
9. Правила роботи в групах;
10. Віршовані пазли;
11. Інтерактивні технології.
1. Інсценізація
2. Гра «Банани»
3. Асоціативний кущ
4. Гра «Криголами»
5. Робота в групах
6. Художня галерея
7. Ігрове читання вірша
• вибіркове ( перевірка завдань)
• Гра «Криве дзеркало» ( 1 строфа);
• «Радіо» учитель - учні ( 2 строфа);
• «Сніжки» Із сніжками будем грати, до слів рими добирати:
( 3 строфа);
• «Пазли» (4 строфа)
• Конкурсне
8. Інтерв’ю

ХІД УРОКУ

І. Організація класу
Психологічний настрій учнів на урок:

Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий і цікавий.
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться обличчям до гостей
Лагідно привітайтесь «Добрий день!»

Добрий день! Добрий день!
Я кажу вам ґречно!
Вас сердечно я вітаю –
Всім Вам успіхів бажаю!

Станьте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всім гарненько.
Добрий настрій на урок взяли,
Працювати плідно почали.

І І. Актуалізація опорних знань:
1. Інсценізація.
Вчитель: Чудо – сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця –
Білокоса, білолиця.
Рукавом вона махає,
Сріблом все вона вкриває.

Зима: З неба падають сніжинки,
На дерева, на будинки,
На майдани, на садки,
На ялинки, на дубки.
2. Гра «Банани»
Вчитель: сніжинки ці не прості, в них завдання ось такі:
Із букв в сніжинках скласти слово – відгадку і ім’я нашої гості
* * * * ( ЗИМА)
- Яку орфограму треба пам’ятати при написанні цього слова?
- Які ще перевірні слова ви можете назвати? ( зимно, взимку, зимонька)

3. Асоціативний кущ
- Коли ви говорите про зиму, що на думку вам спадає?
(сніг, мороз, Новий рік, Різдво, заметіль, санчата, розваги, подарунки)

Сніг мороз Новий рік подарунки
Різдво заметіль
санчата розваги
ЗИМА
Злюча артистична
Морозяна холодна
мила срібна люта
4. Гра «Криголами»
- Якою ви уявляєте собі зиму? Вам допоможуть букви цього слова.
Мороз у лід озера кута – Гілок під інеєм невидно,
Зима, тоді всі кажуть ... .(люта) Тоді вона, звичайно ... срібна

Вона буває і серйозна: Синичка змерзла і голодна,
Суха і вітряна й .. .морозна. Бо видалась зима.. .холодна

А як насуне хмара сива, От випав сніг. Яка обнова!
Зима по - своєму ... красива Зима тоді така.... Чудова!

5. Давайте дізнаємось за народним календарем яку зиму нам прогнозують
народні прикмети:
20 грудня — свято Амвросія (Андросія).
Ім'я Амвросій означає «безсмертний».
З Амвросія у давнину починали готувати оселю до свят: білили хату, прибиралися, готовили святковий одяг до вечорниць. Саме з 20 грудня вся сільська молодь збиралась на веселі вечорниці. Найкраща народна музика, танці, пісні, небилиці, приповідки, прислів'я, загадки та інші види фольклору виникали саме тут - на вечорницях.
ПРИКМЕТИ:
Сонце ясне, променисте — Новий рік буде морозним.
Тихий, безвітряний день — на врожай садовини.
Йде дощ - вся весна буде дощовою.
І І І. Опрацювання нового матеріалу:
ВЧИТЕЛЬ: Як ви гадаєте про що піде мова сьогодні на уроці? (про зиму)
Що ви очікуєте від цього уроку?
( нові ігри, вчитись, краще, виразно читати, визначати головне,уявляти, фантазувати, любити природу, спостерігати, бачити красу її)
1. Робота в групах:
- Перевіримо, чи всі ви підготувались до приходу зими.
- Пригадайте правила роботи в групах (таблиця на дошці)
- В мене є помічники. Вони в кожній групі відповідальні. Це – Північний вітер, Південний вітер, Західний вітер, Східний вітер, Зимонька.
- Відповідальні, візьміть сніжинку із завданням №1. Прочитайте його групі. Вам все зрозуміло? На виконання роботи я даю вам 1 хвилину.
- 4 група, свою роботу відразу передайте мені.
Перед вами складовиця,
А в ній заголовок таїться.
Підберіть все до ладу.
Уважні будьте, не зівайте,
Правильно всі слова складайте.
1 група: Правильно прочитайте анаграми і визначте зайве слово:
Еньчіс, тийлю, зеньбере, еньгруд.
(січень, лютий, березень, грудень)
2 група: Правильно прочитайте анаграми і визначте зайве слово:
Гісн, вікти, зором, тільзаме
(сніг, квіти, мороз, заметіль)
3 група: Правильно прочитайте анаграми і визначте зайве слово:
Вийно кір, довзір, щахредово, цяйтрі
(Новий рік, Різдво, Водохреща, Трійця)
4 група: Складіть зі слів речення.
Красуня, чарівниця! зима - , біла
Ній, й, краси, дивного, стільки, в, дива !
( Зима – красуня, біла чарівниця!
В ній стільки дива дивного й краси!)
5 група: Пригадайте, як ще називають Зиму в казках, віршах, піснях,
мультфільмах?
(Зимонька, Снігуронька, пані Метелиця, Білогрудочка)
2. Перевірка виконання завдань.
3. Рефлексія (фізхвилинка)
Щось втомились мої діти, треба трохи відпочити.
Пада, пада, пада сніг
І лягає біля ніг.
Вітерець легкий літає
І сніжинки піднімає.
Ось вони усі гуртом
Закружляли за вікном.
Ми також часу не гаєм,
Як сніжинки покружляєм.
Посміхнулись, підвелись
І за справи всі взялись.
4. «Художня галерея»
(вчитель читає під музику А.Вівальді «Зима», діти розглядають ілюстрації і
дитячі малюнки)
- Назву художньої виставки склала четверта група. Прочитайте її.
І справді, зима – красуня. Скільки гарного навкруги! Блискучий іній на деревах, кущах, траві. Ажурні сніжинки кружляють у зимовому вальсі. Казкова краса зими притягує, бентежить, хвилює людські душі. Дерева, кущі і кучугури в білих пухнастих шубах перетворюються на чудернацькі скульптури. Вигадливі морозні малюнки на вікнах вражають своєю красою, не схожою із живою. Холодна зимова краса, наче застигла у нерухомому сні.
Цю красу ви дійсно можете спостерігати в природі – в парках, лісах, коло будинків. Її описують поети, письменники, художники, композитори в своїх творах і картинах.
- Як називаються картини, де зображена природа?
- А це те, що уявляли, фантазували ви і свої думки передавали в малюнках.
- Скільки див може статися у тихі зимові вечори. Скільки чарівних свят і веселих дитячих розваг несе ЗИМА… (ЗИМОНЬКА, БІЛОГРУДОЧКА, СНІГУРОЧКА,ПАНІ МЕТЕЛИЦЯ)
5. Повідомлення теми і мети уроку:
Отже, друзі, ми вирушили у світ зимової краси і див. Сьогодні на уроці закріпимо характерні ознаки зими. Познайомимось з новим твором про неї. Будемо удосконалювати навички виразного свідомого читання; будемо поповнювати свій словниковий запас. Продовжимо вчитися відчувати образність художнього слова; розвивати уяву, фантазію. Виховувати в собі естетичні почуття краси, уміння спостерігати, милуватися зимовим пейзажем; бережно відноситись до цієї краси, природи.
6. Читання чистомовок:
Дуже важливо розпочати
Одразу звуки вимовляти.
Ми роботу язику
Пропонуємо таку:
Ма- ма- ма – скоро вже … ( зима.)
Те – те – те- снігу… (намете)
Ем – ем – ем – саночки… ( візьмем)
Дем – дем – дем - на гірку … (підем)
- Яку скоромовку ми вивчили нещодавно?
( читати 2 – чоловіка)
Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу.
До морозу снігу,
А до снігу кригу.
7. Робота по підручнику: с. 135
Пам’ятайте, любі діти,
І хлоп’ята, і дівчата.
Щоб успіхи прекрасні мати,
Треба більше вам читати.
- Прочитати статтю за 15 секунд, визначте, яке завдання пропонує вона.
- Які твори Дмитра Чередниченка, Василя Моруги, Ірини Жиленко ви читали раніше?
( Ірина Жиленко написала «Рідні краєвиди», де описала красу зими.)
8. Читання вірша «Прийшла зима біловолоса» Андрія Бобенка.
- подивіться на другий твір. Хто автор його?
а) Біографічні факти:
Андрій Михайлович Бобенко (справжнє прізвище Бібик) – український поет, який народився на Полтавщині більше 150 років тому. З юнацьких років працював кочегаром на пароплавах Одеського порту. Склавши іспит на звання вчителя, працював педагогом. Він писав як для дорослих, так і для дітей.
б) Слухання вірша:
- Прослухайте уважно цей твір і дайте відповідь на запитання
-хто головний герой в ньому?
( диск із записом вірша під музику )
в) Відповіді на запитання:
- Хто ж головний герой твору?
- Які картини ви уявляли, слухаючи твір?
- Що це за твір?
- Який настрій викликав у вас вірш?
- З ким порівняв автор зиму?
г) – Вітри, мої помічники, надалі з’ясуйте, де ще не побувала зима?
д) Словникова робота:
- Чи всі слова вам зрозумілі?
Гра «Словникові кучугури»

зи ма сльо зою
зим но поне волі
взим ку здиву вало
зимонь ка біло волоса

- читання слів першого стовпчика на дошці;
- визначили, що вони спільнокореневі;
- взимку пишеться разом;
- прочитати їх з різною інтонацією: сумом, радістю, із запитанням)
- прочитати слова другого стовпчика голосно, скоромовкою
- робота з тлумачним словником : визначте значення слова ПОНЕВОЛІ;
е) Читання вірша дітьми:
• самостійне ( напівголосне)
Слова вимовляйте чітко, зрозуміло.
Відповідальні, візьміть сніжинку №2 і прочитайте завдання для своєї
групи.
Завдання зрозумілі? На виконання даю вам дві хвилини.
1 група: Встановити мелодіку і паузи в тексті.
Прийшла / зима біловолоса/…
Неначе / білим полотном,/
Блискучим снігом одяглося/
Село/ і поле за селом/
• Читання учнем строфи за визначенням.
2 група: Знайти прикметники, пов’язаних із зимою.
( скляна, сухий, біловолоса, біле, блискучий, синя, широке, золота,
ясний)
3 група: прочитати рядки, де слова вжиті в переносному значенні.
( блискуче сонце, налилось, мов сльозою золотою, вінок горить,
укрилась ковдрою скляною, дрімають тополі, усе заснуло)
4 група: Визначити, які дії виконуються?
( прийшла зима, одяглося поле, простяглось небо, налилось сонце, дивиться небо, горить вінок, замовкла, укрилась річка, не шелестить верболіз, дрімають тополі, дріма очерет, заснуло все, зачарувала все зима.
5 група: прочитати рядки, що виражають головну думку твору.
Прийшла зима біловолоса;
Блискучим снігом одяглося;
Усе заснуло поневолі,
Зачарувала все зима.
• вибіркове ( перевірка завдань)
• Гра «Криве дзеркало» ( 1 строфа);
• «Радіо» учитель - учні ( 2 строфа);
• «Сніжки» Із сніжками будем грати, до слів рими добирати:
( 3 строфа);
• «Пазли» (4 строфа)
• Конкурсне (5 строфа).
є) Складання плану і читання за ним:
1. Зима в селі.
2. Синє небо.
3. заснула річка.
4. Зачарувала все зима.
ІV. Підсумок уроку: Інтерв’ю
1. 4 вітри, ваші висновки:
Північний : « я думаю зими не було в лісі»
Південний: « я вважаю, що зими не було в місті»
Західний : « я впевнений, що її не було в парках»
Східний : « я з’ясував, що зими не було на морях»
2. Якою ж ви побачили зиму?
Чи здійснились ваші очікування на уроці?
V. Оцінювання:
Оцініть кожен свою роботу в групі. Для цього поділіть сніжинку
на частини в залежності від своєї роботи на уроці.
Згадайте правила користування ножицями.
VІ. Домашнє завдання записано на дошці:
1 ряд – с.135, вивчити напам’ять;
2 ряд - с. 135, підготувати виразне читання і намалювати малюнок;
3 ряд - с. 135, навчитись виразно читати.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі