Користувацький вхід

Конспектування висловлювання, що сприймається на слух. Тематичні виписки, тези, конспект прочитаного. Конспект уроку

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

2

Тема. Зв’язне мовлення. Сприймання чужого мовлення. Конспектування висловлювання, що сприймається на слух. Тематичні виписки, тези, конспект прочитаного (художнього твору, публіцистичної та науково-публіцистичної статті).

Мета: узагальнити знання учнів про такі способи фіксації прочитаного, як тематичні виписки, план, тези, конспект; удосконалювати вміння учнів фіксувати зміст писемного мовлення; розвивати усне й писемне мовлення, удосконалювати навички колективної та самостійної роботи з підручником, збагачувати уточнювати словниковий запас слів.
Тип уроку. Урок розвитку зв’язного мовлення
Обладнання: підручник

ХІД УРОКУ

І. Повідомлення мети уроків. Мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Вивчення нового матеріалу та виконання впав на закріплення вивченого

1. Слово вчителя.
Якщо аудіювання та читання є рецептивними видами діяльності, то письмо, як говоріння, є видом продуктивним. Проте в навчальній діяльності доводиться вдаватися до таких підвидів письма, як аудіювання-письмо (учень слухає-спирмає та записує: план, конспект, диктант, переказ), читання-письмо (учень читає та записує: план, тези, конспект, реферат, анотацію).

У процесі підготовки відповіді на уроці, доповіді, реферату вдаються до такої форми письма, як тематичні виписки. Їх роблять після читання та осмислення змісту певного розділу підручника або посібника (наукової статті, монографії тощо). Тематичні виписки робляться відповідно до заздалегідь складеного плану або тез доповіді, реферату тощо. Найчастіше виписки оформлюють у вигляді цитат з точним посиланням на джерело.

Про механізми, що спрацьовують у процесі аудіювання та читання, йшлося раніше. Письмо має ті ж механізми, що й говоріння. Однак якщо у процесі говоріння мовець основну увагу надає змістові висловлювання (мовне оформлення здійснюється автоматично), то в процесі письма увага того, хто пише, має розподілятися між змістом та письмовим оформленням: триває наполегливий пошук адекватних змістові виражальних засобів мови, хоч правильне написання за умови відповідного рівня підготовленості також здійснюється автоматично. Результатом письма, а також його підвидів (аудіювання-письма та читання-письма) є тексти різного виду складності.

2. Робота з підручником
Складіть план до статті вправи №170, користуючись пам’яткою «Як працювати над тематичними виписками»
План
1. Практичні навички роботи з книжкою
2. План – один із видів роботи з книгою
3. Що таке тематична виписка і де вона використовується.

Виконання вправи №175
Уявіть ситуацію: ви прийшли в бібліотеку, щоб дібрати матеріал для виступу на семінарі. Пригадайте, як ви працюєте над засвоєнням змісту статті, розділу книги, а допоможе вам у цьому пам’ятка «Як працювати з книгою».

ІІІ. Підведення підсумків уроку

Бесіда
1) Які існують види запису прочитаного і від чого залежить їх вибір?
2) З якою метою робляться тематичні виписки?
3) Який Спосіб фіксації прочитаного передує складанню тез і конспекту?
4) У чому полягає мета складання плану?
5) Що таке тези і в чому їх відмінність від плану?
6) Які існують види тестування?
ІV Домашнє завдання
Вправа 181.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі