Урок з трудового навчання
3 клас
Тема. Підсумкове заняття за тематикою розділу «Людина і природа». Створення довільної композиції з площинних і об’ємних виробів із природного матеріалу.
Мета. Продовжувати вчити учнів створювати композиції з рослинних форм. Вчити компонувати форми і кольори квітів, трав, гілочок у процесі створення композиції;
розвивати фантазію, творчість, естетичний смак, уяву, образне мислення; розвивати спостережливість, вміння передавати в роботі своє бачення світу; вміння виконувати короткотермінові завдання на основі асоціацій;
виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до природи, любов і прагнення до прекрасного, здоров’язберігаючу компетенцію.
Обладнання: схематичне зображення Хмельницького, фотографії рідного міста, засушені квіти, листочки трави, гілочки, папір, клей, ножиці.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Привітання (Слайд №1).
— Діти, у народі кажуть, що добрий гість дому – радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, з любов’ю зустрінете наших гостей і покажете їм все те краще, що у нас є.
2. Зосередженння уваги. Енергізатор:
- Хто вважає, що може працювати на 12, сідає першим.
Ви впевнені у собі.
- Хто вважає, що може працювати на 11, сідає другим.
Ви надійні.
- Хто вважає. Що може виконати завдання менше, ніж на 11 балів.
Не хвилюйтесь, поруч з вами працюватимуть ваші друзі, вони вам обов’язково допоможуть.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні наш урок незвичайний. Ми не просто будемо працювати з різноманітними матеріалами, як це робимо завжди на уроках трудового навчання. А ще будемо вчитися любити. Любити своє рідне місто.
Отже, тема нашого уроку «Хмельницький рідненький».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Зосередження уваги. Інтерактивна вправа « Очікування».
- Чого ви хочете навчитись, дізнатись із цієї теми?
- А яких результатів очікуєте?
ІV. Повідомлення завдань уроку.
1.Я теж очікую, що сьогодні ви... (Слайд №2).
- Помандруєте вулицями рідного міста,
- дізнаєтесь про історію нашого міста,
- засвоїте нову технологію,
- поповните свої портфоліо,
- створите колективну роботу, присвячену рідному місту,
- навчитесь ще більше любити своє місто.
V. Вивчення теоретичного навчального матеріалу. Створення ігрової ситуації. Поповнення портфоліо.
1. Давайте пригадаємо , що знаємо про наше рідне місто? (Слайд №3).
- В якому році був заснований Хмельницький? (1431)
- Скільки років нашому місту?(581)
- Як раніше називалось наше місто?
- Які вулиці нашого міста ви знаєте?
- Які мікрорайони?
Хочу лише добавити, що герб міста Хмельницького уявляє собою гербовий щит з фігурою - три золоті перехрещені на синьому тлі.
2. Фотоподорож. На слайдах старі фотографії міста. Після того, як діти відгадують назву вулиці чи мікрорайону, з’являються слайди з новими фотографіями цих куточків.
(Слайд №4).
(Слайд №5).
(Слайд №6).
(Слайд №7).
(Слайд №8).
(Слайд №9).
(Слайд №10).
(Слайд №11).
(Слайд №12).
(Слайд №13).
3. Асоціативний кущ.
Дітки, ми вже достатньо говорили про наше місто. Про його історію, архітектуру. Навіть здійснили невеличку подорож вулицями Хмельницького.
А давайте постараємось зрозуміти, що відчуває наше сердечко, коли думає про рідне місто.
Замисліться на хвильку, прислухайтесь до себе і скажіть, які асоціації виникли у вас, коли ви подумали про Хмельницький.
А зараз подивіться, які асоціації виникли у мене пі час підготовки до уроку. Ми зможемо порівняти наведені приклади. (Слайд №14).
4. Поповнення портфоліо. (Слайд №15).
- Діти, на партах лежать зображення тих куточків нашого міста, про які ми тільки що згадували. Візьміть, будь ласка, ці елементи і наклейте на схематичне зображення нашого міста.
А я відтворю ваші дії на заготовці до колективної роботи.
Наше місто дуже зелене і мальовниче. З вашого рослинного матеріалу доберіть такі елементи, які можуть відтворити дерева та кущі.
Давайте займемось озелененням нашого міста. А якщо взяти до уваги, що надворі пізня осінь, то листя можна добирати будь-якого кольору.
Ця сторінка поповнить ваші портфоліо після того, як ви напишете невеличкий твір про Хмельницький.
Але перед тим, як працювати, давайте повторимо правила користування ножицями та клеєм.
5.Повторення правил техніки безпеки при користуванні ножицями та клеєм.
(Слайд №16).
Правила користування ножицями .
1). Ножиці для ручної праці повинні мати заокруглені кінці.
Клади ножиці чи ніж так, щоб вони не виступали за край робочого місця.
2). Не працюй тупими ножицями, а також ножицями зі слабким кріпленням.
У процесі різання уважно слідкуй за розміткою.
3). У процесі роботи тримай матеріал пасивною рукою так, щоб пальці були осторонь від гострого леза.
4). Не розмахуй ножицями, під час різання не ходи, а також не підходь занадто близько до того, хто ними працює.
5). Під час робочого процесу не відволікайся на сторонні справи, не розмовляй, будь зосередженим. У процесі роботи дотримуйся порядку на робочому місці, а після роботи акуратно прибери його.
Після роботи ножиці склади, бажано в чохол.
Правила користування клеєм
1) Клей треба наносити пензликом від середини до країв.
2) При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою.
3) Для притискання елементів аплікації і витирання рук треба користуватися серветкою.
4) Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити, пензлик і посуд помити.
6. Виконання практичної роботи по створенню колажу. (Слайд №17).
VІ. Фізкультхвилинка. (Слайд №18).
Ми справились з архітектурною частиною міста. А тепер давайте будемо оживляти наше творіння.
Щоб воно стало красивим, привітним, яскравим, мальовничим, подаруємо йому квіти.
Відео про квіти.
Квіти будемо садити,
Щоб душа могла радіти.
Взяли діточки лопати,
Будемо дружно ґрунт копати.
А тепер візьмем насіння,
Най заглибиться коріння.
Наші квіти підростають,
Ми їх добре поливаєм.
І радіє наше місто,
Бо ясне квітуче, чисте.
VІІ. Практична робота.
1. Пояснення послідовності виконання роботи. (Слайд №19)
Продовжуємо створювати колективну роботу «Хмельницький рідненький».
І другим етапом нашої роботи буде подарунок нашому місту.
В серці кожної людини живе сонечко. Сонечко, яке сяє близьким людям і людям, яких ми мимохідь зустрічаємо на вулицях.
Воно сяє нашим батькам, вчителям, друзям. А сьогодні я попрошу вас, щоб це сонечко засяяло і нашому рідному місту.
Отже, ми виконуємо сонячну квітку в техніці торцування .
Пояснення вчителя.
Але увага! Завдання особливе. Під час виконання роботи не забувайте посилати тепло нашому Хмельницькому. Згадуйте з любов’ю вашу рідну вулицю, ваш будинок, улюблений парк. І, якщо ви постараєтесь, то наша колективна робота обов’язково засяє промінчиками ваших маленьких сердечок.
2. Самостійна робота учнів.
Учні виконують роботу, а вчитель індивідуально допомагає.
Хто справився раніше, може заповнити серединки квітів крупою чи перчинками.
А тепер, коли ваші сонячні квіти готові, давайте подаруємо їх нашому місту.
Монтаж колективної композиції з окремих елементів, виготовлених учнями. Під час приклеювання квіточки, вчитель оцінює роботи учнів, вказує на помилки.
По закінченню роботи вчитель аналізує найхарактерніші помилки та вдалі моменти в роботі.
VІІІ. Підсумок уроку.
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Чи вдалося вам відчути любов до нашого рідного міста?
- А чим, якими своїми діями ми могли б допомогти своєму місту? ( Не кидати сміття, не псувати дитячі майданчики, охороняти рослини…
(Слайд №20)
Здається, що може зробити одна людина? Адже вона така маленька, а Всесвіт такий великий і безмежний.
Вона може запалити вогник любові. І своїм вогником освітити простір навколо себе. І це світло допоможе запалати любов’ю серцям поруч. А ці серця передадуть естафету своїм близьким та рідним.
І таким чином тепло одного маленького сердечка допоможе засяяти багатьом-багатьом серцям.
Тож я бажаю вам, любі діти, і вам, дорогі гості, щоб ви завжди пам’ятали, що той промінчик любові, який виходить з вашого серця дуже і дуже важливий.
Його чекають ваші близькі люди. Його чекає наше місто, наша славна Україна, наша матінка Земля. І я маю надію, що наш урок допоможе вам відкрити свої серця і зробити крок назустріч таким самим промінчикам світла і тепла, який мріють подарувати вам інші люди.
ІХ. Прибирання робочих місць.