Тема. Числівник
Мета: повторити вивчене по темі «Числівник»;
розвивати в учнів уміння і навички
правильно визначати морфологічні ознаки,
синтаксичну роль числівників, відрізняти
їх від співзвучних інших частин мови;
прищеплювати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок-марафон.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Сьогодні у нас нетрадиційний урок. Ви дуже любите такі уроки. Послухайте історію виникнення цього терміна.
Учень. Марафонський біг, біг по шосе на щонайдовшу в програмі Олімпійських ігор і інших офіційних спортивних змагань дистанцію — 42 км. 195-м році. Назву отримав від містечка Марафон. За переказами, після Марафонської битви (490 до н.е.(наша ера)) грецький воїн-гонець був відправлений до Афін із звісткою про перемоue над персами. Не зупиняючись в дорозі, він прибіг в місто і, вигукнувши: «Ми перемогли!», – впав як мертвий. На честь його за ініціативою французького філолога М. Бреаля був включений в програму 1-х Олімпійських ігор (1896, Афіни); першим олімпійським чемпіоном став грецький спортсмен С. Луїс (здолав дистанцію за 2год 58хв 50сек). Надалі дистанція неодноразово змінювалася, з 1924 стала постійною — 42 км.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель. Як ви вже зрозуміли у нас урок-марафон. Марафон проходить інколи з перешкодами. І щоб подолати ці перешкоди, дійти успішно до фінішу, ви повинні справитись із завданнями, які будуть вам зустрічатись на шляху.
ІІІ. Основний зміст роботи.
І перешкода
Виконай тести
1. Числівник – це:
а) частина мови, що вказує на число, порядок предметів при лічбі;
б) частина мови, яка означає ознаку предмета;
в) частина мови, яка означає назву предмета чи явища.
2. Числівники за будовою бувають:
а) прості, складні, складені;
б) порядкові, прості, цілі;
в) цілі, кількісні, складні.
3. Кількісні числівники бувають за значенням:
а) прості, складні, складені;
б) цілі, збірні, дробові;
в) цілі, прості, складні.
4. Числівники відповідають на питання:
а) який? чий? котрий?
б) скільки? котрий?
в) де? куди? скільки?
5. Порядкові числівники відмінюються
а) за числами та відмінками;
б) за числами, родами та відмінками;
в) за числами та родами.
6. Кількісні цілі числівники відмінюються:
а) відмінками, числами та родами;
б) відмінками, відмінами та числами;
в) відмінками та деякі за родами.
Учитель. Молодці. Усі подолали першу перешкоду, але наш марафон продовжується. І ми повинні прикласти якнайбільше зусиль, щоб успішно дійти до фінішу.
ІІ перешкода
«Знайди зайвий числівник»
1. П’ятірка, три, сто, чотири.
2. Один, одна, дві, три.
3. Перший, третій, сьомий, шість.
4. Семеро, вісім, четверо, троє.
5. Шістнадцять, шістсот, шістдесят, шостий.
6. Сотий, двадцять перший, тисячний, мільйонний.
7. Двоє, сьомий, троє, семеро.
ІІІ перешкода
«Прокажи скоромовку»
Хто найкраще скаже правильно скоромовку і не зіб’ється
«Сорок сорок, а на сорок сорок сорок морок…» отримує 2 бали.
ІV перешкода
«Подумав – пригадав - записав»
За три хвилини пригадати і записати назви фільмів, книг, у яких вживаються числівники. Наприклад: «Сімнадцять миттєвостей весни», «І один у полі воїн» і т.д. Визначити групу числівника за значенням та будовою.
V перешкода
«Коректор»
Узгодити числівники із поданими іменниками, які подано в дужках. Записати правильно, пояснити правопис.
3 (відро), 5(ясла), 4(товариш), 3(дівчина), 6(сани), 150(гривня), 12(кури), 1/3(група), 1/2(книга), 1/2(гектар), 1/8(шлях), 64(делегат), 2(день), 7000(дерево).
VІ перешкода
«Шифрувальник»
По таблиці-алфавіту за цифровим кодом утворити слово. Той отримає 2 бали, хто швидше за всіх відгадає зашифровані слова.
1, 2, 20, 10, 14, 18, 21 (абрикос);
15, 18, 11, 9, 15, 1 (книжка);
3, 24, 16, 11, 27, 33 (вулиця).
VІІ перешкода
«Мікрофон»
Учні по черзі розповідають про числівник, доповнюючи відповідь свого товариша прикладами.
Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
Домашня робота: підготуватись до контрольної роботи.